A hangász berkekben világszerte ismert és temérdek elismerést begyűjtő, legendásan magas színvonalú stúdió mikrofonokról híres cég, ez évben egy fejhallgatóval bővítette termék portfólióját. Az 1928-ban Georg Neumann és Erich Rickmann által alapított gyár első fejhallgatóját tartjuk kezünkben, amely a kézbe vételkor nem stúdió fejhallgató benyomását kelti. Az új modell optikailag nagyon közel van a közhasznú fejhallgatókhoz – vagy azok kezdenek a stúdiókban használtakhoz hasonlítani – ez az ismerkedés kezdetén még nem dől el.
Mivel a Neumann márkának anyavállalata a Sennheiser, amely cég a professzionális termék fejlesztésében szintén élen jár, sokan szeretnék egybemosni az újdonságot és a régebbi híreket. Wolfgang Fraissinet a Neumann elnöke biztosít felőle, hogy a két márkának a Neumann NDH 20 fejhallgató esetében nincs közös érintkezési felülete, a termék egyedülálló, különbözik a Sennheiser bármely gyártmányától. A termék ígérete – gyakorlatához híven – nem kevesebb, mint a részletes felbontású és semleges stúdió hangzás, használata a profi felvételkészítőknek ajánlott.
Teljesítmény: | 200 mW – 1000 mW |
Frekvencia átvitel: | 5 Hz – 30 000 Hz (-3 dB) |
Impedancia: | 150 Ohm |
Maximális hangnyomás: | 114 dB (1 kHz, 1 Vrms) |
Teljes harmonikus torzítás: | kisebb, mint 0,1% (1 kHz, 100 dB) |
Tömeg: | 390 gramm (kábel nélkül) |
Ár: | 159 900 HUF |
Szép kivitelű dobozban, formára kivágott szivaccsal kiegészített, védett csomagolásban kapjuk kézhez a tartozékokkal együtt.
Ez a fejhallgató modern, vonzó kivitelű, megindítja az ember fantáziáját, elsősorban a precíz gyártásnak köszönheti felhasználóbarát jellegét. Az anyagfelhasználás és a színkombináció emeli a bizalmi és esztétikai szintet. Megjelenése egyszerű és sima vonalaival, a részletekkel meggyőző, amik közvetítik a Neumann NDH 20 prémium minőségi jellegét.
A zárt fülkagyló, a kívülről érkező hangoktól való szeparáltság valamint a fejpánt rugóereje hangsúlyossá teszi a figyelmet a viselés komfortjára, de csak több óra használat után érezni némi kényelmetlenséget. (a munka során nem szoktuk órákig fejen tartani) Akár hirtelen mozdulattal bármerre elfordítjuk fejünket nem kell utána igazítani, nem fordul el, nem csúszik le. A Neumann NDH 20 zárt kamrája következtében nagyon jó a kívülről jövő hangok elszigetelése, ugyanez vonatkozik a belülről jövő muzsika kifelé hallására is. Ez a paraméter legalább 34 dB, jelentősen hatékonyabb, mint az átlag, mindenféle stúdió-munkához biztosítja a zavartalanságot.
Az NDH 20 egy, a fület körbeölelő (Circumaural) kivitelű fejhallgató. A fülkagylók öntött alumíniumból, a megbízhatóan működő csuklópántok és a fejpánt szerkezetének lényeges alkatrészei fémből készülnek. A cserélhető fülpárnában és az acél fejpánt velúrszerű burkolatának belsejében memóriahab töltés van. A 38 mm átmérőjű Duofol membrán neodímium mágnes erőterét kapja. A fejhallgató alkatrészeit torx-fejű csavarokkal rögzítették, szerelése egyszerű.
A 150 Ohm impedancia záloga a ma divatos digitális készülékek zökkenőmentes, aránylag nagy hangerőt biztosító használatához, ami azt is jelenti, hogy ez a fejhallgató jól kezelhető a hordozható felvételkészítők valamint a műsor-bejátszók és a digitális hangkártyák analóg fokozatai számára.
A Neumann NDH 20 tartozék-készletében egy szabványos és egy spirál kábel található. A 1,5 méterről 4 méterig kinyúló, 100 gramm súlyú spirál kábel 3,5 mm-es aranyozott jack dugóval, a sima kábel 3m hosszú, 60 gramm tömegű, végén 3,5 mm-es aranyozott jack dugóval ellátott. A mellékelt csavaros adapter 2.5 mm-ről 6,35 mm-re vált, szintén aranyozott érintkezési felületű. A kábelek fejhallgatóhoz történő rögzítése 2.5 mm-es, zárható öntött műanyag mini TRS csatlakozón keresztül történik. (Ez a csatoló nem kompatibilis más fejhallgatóval.) A csatlakozás a jobb fülkagylóba került, ami valójában szokatlan, mivel a legtöbb fejhallgató kábelezettsége a bal oldalon található.
Meghallgatás
Ha már Neumann fejhallgatót tesztelünk mindenképpen olyan felvételekre voltunk kíváncsiak, amelyeket híres Neumann mikrofonokkal vettek fel. Van a lemeztárunkban több felvétel, ami a nagy legendákkal, (előadók, zenekarok, karmesterek) és természetesen a kiváló hangmérnökök által alkalmazott mikrofonokkal, mikrofonozási technikákkal készültek. Még jó, hogy néhány zeneműkiadó esetenként tájékoztat a technikai részletekről. (erre is jó a Cd-lemez mellékleteként kapott füzet) Nem azt állítjuk, hogy minden esetben hallható ezen mikrofonok hatása, de magas szintű technikák kapaszkodóként szolgál a megítéléshez.
A Telarc kiadványaiból válogatva ajánljuk Prokofiev Symphony No.5 című művét Paavo Jarvi vezényletével, a Cincinnati Symphony Orchestra előadásában (CD80683). A felvételhez Neumann KU-100 „műfejes” sztereó mikrofonokat használtak. A KU-100 modell egy pár binaurális sztereó mikrofon, amely segítségével megvalósítható a tér mélységi dimenziója. (természetesen a harmadik dimenzió hangsugárzókon leképezhető). Ugyanezt a mikrofon típust alkalmazták Maurice Ravel népszerű műveinek felvételekor (SACD60601) szintén az előbb említett előadóktól, vagy Vaughan Williams – Sea Symphony című művének Rober Spano vezényletével az Atlanta Symphony Orchestra előadásában készült felvételekor (SACD60588).
Az említett felvételek kiváló támpontot adnak a nagy-zenekari hangzás modern kori felvétel-technikájáról és a Neumann cég a hangzáshűségben tett erőfeszítéseiről. Természetesen ebben hű segítői a Sennheiser MKH-20, és 30-as modellek szólisták és kis hangszeres csoportok számára, az 50-es frekvenciától független iránykarakterisztikájú, valamint a 800-as típus.
A lényegre térve: a Neumann NDH 20 fejhallgatóval a felvételek meghallgatásakor kiderült, hogy az átlagos minőségű zárt-kamrás fejhallgatókra jellemző színezés nem létezik, viszont egy kicsit több a mély hang energiája. A kicsit hangsúlyos felső közép-tartomány korlátozza az abszolút nagyszerűség érzését, viszont a specifikációban megadott THD értéket teljes mértékben teljesíti, kiváló minőség, szuper tiszta hangzás, ami kiváló felbontást jelent.
Dave Brubeck – Classical Brubeck LSO, London Voice kórus a Dave Brubeck Quartet közreműködésével. Ez a meglepő, D. Brubeck klasszikus zenei vénáját bemutató felvétel sor felvonultatja a Neumann mikrofonok színe javát, az M50, M54 U67, U47, KM184, KM86, típusokat. A sor csak azért ilyen hosszú, mert a (nagy-zenekari felállás kórussal kiegészítve) felvételhez nemigen használtak más mikrofonokat. Az NDH 20 fejhallgatóval hallgatva nincs valószínűtlenül hatalmas sztereó tér, csak az eredeti(!), ebben sem hamisít, sőt szignifikánsan meghatározhatók az egyes pozíciók, amik a monitoron történő visszahallgatáskor is a meghatározott helyeken maradnak. A felső-közép és magas hangtartományban dinamika függetlenül tiszta, lineáris és ez nagyban hozzájárul az ének szövegmondás érthetőségéhez.
Van egy saját felvétel birtokunkban, amely a Kálvin-téri Református Templom akusztikus környezetében készült. Kettő Neumann TLM49 mikrofon állt rendelkezésre, amit az előadóktól három méter távolságban helyeztünk el. Hárfa és fuvola felvétele, keverés és mindenféle elektronikus beavatkozás nélkül, csak úgy szabadon. Az NDH 20 fejhallgatóval történt többszöri visszahallgatás után is arra a következtetésre jutni, hogy nagyon tisztességes tónusokkal lélekre ható az ábrázolás. Fejhallgatónk a felső-közép és magas hangtartományban jól kivehetően hozza a hangszerre jellemző hangszíneket, dinamikai viszonyokat, a hangszer hangjának auráját és ez nagy magabiztossággal állítható.
Míg sok más, zárt kagylóval rendelkező fejhallgató, a középsávban csúnya rezonanciákat mutat az NDH 20 meglepően részletes, kiegyensúlyozott, drámaiságában súlyos, hangszer-testi hangképet kínál, hasonló a Neumann elismert stúdió hangszóróhoz. A mély hangtartomány egy kicsivel több hangsúlyt kap, ami egy parametrikus EQ ésszerű beállításával (50 Hz – 80 Hz között jól eltalált pontban enyhe csökkentéssel) kompenzálható, ekkor „szabaddá válik” a legalsó oktáv tartománya és így a legmélyebb tónusokat is torzítás nélkül prezentálja. Nem a testünkkel érezzük a mély hangokat, mint azt hangszórók esetében tapasztalhatjuk, hanem valóban a fülünkkel halljuk. Már néhány felvétel meghallgatása után ki tudjuk jelenteni, hogy ez a fejhallgató a hangzás analitikus oldalán álló hallgatók kedvence lesz.
Konklúzió
Amit előre el kell tudni dönteni, hogy mit akarunk a kiszemelt fejhallgatótól? A Neumann NDH 20 fejhallgató semmi másra nem törekszik, mint a jó felbontású, szónikusan semleges hangzás megteremtése. Egy stúdió-fejhallgató kifinomult megjelenéssel és analitikus hangzással. Emellett a professzionális fejhallgatók piaci szegmensének felrázásához is szükséges volt megjelentetése. A zárt kamrások basszus előnyével indul, majd a csendből előtörő részletek eredetiségével folytatja. Együtt hallható a magabiztosság és a nyugalom. Izgalmas vele a munka és a kész felvétel meghallgatása, ellenőrzése.
Pro
+ kellemes viselet
+ kiváló frekvencia átvitel
+ átlag feletti külső hang elszigetelési tulajdonságok
+ telt és egyben részletező hangzás
Kontra
– Az átlag feletti hangszigetelés miatt kismértékű bezártság érzetet okoz
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiopartner Kft.
Internet: www.audiopartner.hu
Telefon: +36-23/414-057