Olyan még nem fordult elő a magazinunk tízéves fennállása alatt, hogy egy tesztet a meghallgatás egy mozzanatával kezdjünk, most se, csak egy dolgot fontosnak tartunk előre bocsátani. Több fadoboznyi rejtély előtt ültünk, amiket sorban „rákapcsoltunk”, mit rákapcsoltunk rá aggattunk(!) teszt-láncunk készülékeire és hangsugárzóira és vártuk a már igencsak értékelhető, megszokott hangzás változását. Úgy is történt. Pestiesen szólva lehidaltunk az élménytől, a dolog amolyan „Mysticus Maximus”. Mint munkáját jól végző tesztemberek nem hittük el amit hallunk, több ellen próbát is végeztünk, és még most sem alakult ki közöttünk terminológiai konszenzus.
Elmélkedő audiofileknek íme egy állítás: …”Az lehet, hogy a misztika közvetlen, egyenes kapcsolatot keres az abszolút-tal, feltételezzük, hogy létezik egy abszolút valóság, és hogy ez az abszolút különbözik az érzékelhető világtól, mégis lehetséges vele kapcsolatba lépni, a kapcsolat az ember és az abszolút között lehet közvetlen”… – Winfried Corduan német filozófus gondolatai szerint.
Aztán jöttek a bennünk felmerülő kérdések, mi ez?, …mi van benne?, …ki gyártja, …hogyan jutott eszébe?, …hány darab kell az eredmény eléréséhez?, …mennyibe fáj ez nekünk? – kezdésnek elég ennyi – nem?, de! Az X²Audio magyar vállalkozás, a termék manufakturális módszerekkel itthon készül. A virtuális föld és a passzív szűrő-technikával foglalkozó hazai szakemberek a nagyjából 2018-tól piacra lépő külföldi példák alapján kezdték a kísérleteket. Röviden fogalmazva: megalkottak egy nagyon kifinomult, speciális tulajdonságokkal rendelkező, gyors reakcióképességű szűrő technológiát, egy Harmonizer termékcsaládot, az EMI/RFI jelek eltávolítására (jelentős auditív hatásainak elnyomására) az audio-rendszerből. Ha, ez olyan egyszerű lenne!
Előbb részletesen fel kellett térképezni a jellemző EMI frekvenciasávokat. Mivel az EMI-jelek az audio-rendszerbe lépése több ponton is megtörténhet, ráadásul ezek frekvenciája is eltérő, minden pontra meg kellett alkotni (találni) a megfelelő szűrési módszert, amelyek együtt azonnali hatást nyújtanak. Egészen pontosan nem tudjuk, hogy a Harmonizer termékcsalád mit és hogyan csinál, de valamit biztosan jól, mert halljuk azt a változást, amit létrehoz. Az 1970-es években a két legjobb EMI-ellenes eszközt – a számítógépes mágneses tér szimulációt és az érzékeny, valós idejű szélessávú magnetométert – még nem tökéletesítették. A mérnököknek nem volt módjuk a mágneses terek vizualizálására vagy megbízható mérésére. Ma mindkét eszköz rendelkezésre áll. A fluxus szivárgás a hang fátyolosságában és az észlelt felbontás transzparenciájának elvesztésében nyilvánul meg. A házilag készített árnyékolási megoldások itt nem hoznak jelentős változást.
…”A piacon egyéb hálózati szűrő és virtuális föld eszközök találhatók, amelyek hasonló célt szolgálnak. Ezek két csoportba sorolhatók. Az egyik csoport a passzív eszközök (pld. Entreq), amelyek nem szűrik célzottan a zavaró frekvenciákat, hanem egy bizonyos sávban szűrnek csak. Olyan frekvenciákon is elnyomnak jeleket, amelyeken nincs zavarás, vagyis ott is a hasznos jel nem kívánt módosulása, jelszint csökkenése lép fel. Ez a hatás is jól hallható. A másik csoportba az aktív szűrő megoldások tartoznak, amelyek hibája, hogy saját nonlinearitásukat viszik bele a rendszerbe, mert ezeknek az eszközöknek a szűrői bele kerülnek a tápvonalakba. Tulajdonképpen, amit nyernek itt, elveszítik amott”… – idézet a gyártótól.
Első látásra nagyon szépen megmunkált, borovi fenyőből készült készülékház, három réteg lakk bevonattal natúr fenyő és sötét dió színekben elérhető. Mielőtt bárki ketté fűrészelne egy X2 Speaker Harmonizer fadobozt, eláruljuk, ez nem az „ásványi anyagokba belógatott rézdrót”, de érthető, ha a beltartalom kérdése megválaszolatlanul marad. Ennek oka az alkalmazott technológia illetéktelen használatának elkerülése.
Az X² egységek párhuzamos szűrők, alkalmazásuk az audio-lánc több pontján lehetséges, több darab beiktatásával akár szűrőrendszer is képezhető. A képeken látható három kisebb méretű és egy készülékház méretű egységet kaptunk tesztelésre. Ezek a passzív szűrők fizikai, matematikai összefüggéseket felhasználva és mérésekkel igazolva fejtik ki hatásukat. Az X²Audio Amplifier Harmonizer szűrőegységét két kábel segítségével az erősítő hangsugárzó (+) kimeneteire, a másik kettő Speaker Harmonizer-t a hangsugárzók (+) pozitív-pólusú csatolására, a készülék méretű Power Harmonizer egységet pedig a lakásban lévő elektromos hálózat bármely konnektorába kell csatlakoztatni. A termékekhez mellékel kábelek alkalmasak a csatlakozásra, cseréjük nem szükséges, irányuk és a hálózati kábel bekötési polaritása nem releváns. A próbát szakaszos felépítéssel és ennek ellen-próbájára a lebontásra, valamint kombinációk kipróbálásával végeztük. Az X² eszközök mindegyikét mivel – éppen annyira érzékenyek a mechanikus rezgésekre, azok csillapítására, mint pl. a lemezjátszók – érdemes azok alátámasztására, elhelyezésére külön figyelmet fordítani, ezért az Audio Engineers által gyártott Damper Kinetic rezgéscsillapító párnákra helyeztük.
Meghallgatás
A forgalmazó bemutatóin, már többen megtapasztaltuk a csinos fadobozok hangzásra gyakorolt hatását. Minden meghallgatás más High-End audio-lánc felhasználásával történt, tehát logikusan következett a saját berendezésekkel való kipróbálás. Fontos megemlíteni, hogy tesztünkben a zene teljesen analóg forrásról, minden digitális átalakításról mentesen, úgymond hagyományos jel-úton ért el a hangsugárzókig. Mivel négy doboz X²Audio passzív szűrőről van szó, és többféle variáció is alkalmazható, először az erősítő hangsugárzó-kimenetéhez készült X² Amplifier Harmonizer-t helyeztük üzembe. (Mint azt előzőekben tárgyaltuk, egy fakockát kell csatlakoztatni az erősítő két pozitív hangsugárzó kimeneti pontjára, kettőt a hangsugárzók pozitív (+) érintkezőjére, a „nagydobozt” az otthoni elektromos hálózatra.)
Egy darab X² Amplifier Harmonizer csatlakoztatása után már jelentkezik a hatás, az a jelenség, hogy a reprodukált hangnak hirtelen természetes mélysége lesz, a felbontás is változáson megy át, a muzsikát könnyed megszólalás jellemzi. Úgy érezni, hogy jobban szembesülünk a zenei előadással.
Második nekifutásnak kettő X² Speaker Harmonizer következett, a hangsugárzókhoz közel, azok pozitív csatolóikra való kötéssel. Ekkor megjelennek a korábban nem hallott részletek, rezdülések, megnőnek az apró részletek közötti különbségek és távolságok, a dinamikai játék. A hatás (érzetre) kitolja az alsó és felső frekvenciahatárt.A „mihez képest” több a részlet, természetesen az audio-rendszer kvalitásaitól, főleg a hangsugárzó megjelenítési képességétől függ. Olyan ez, mint ha arról példálóznánk, hogy hogyan lehet egy orgonát szobai viszonyok között bemutatni! Mert ugye, a brácsa sem egy 20 négyzetméteres szobára van méretezve. Minden akusztikus hangszer több mint kétszáz éve paloták nagy termei, színházak és operaházak térfogatára van megépítve. A „jól képzett”, nagyobb érzékenységű hangsugárzók bevezetésekor még nagyobb a tér, a levegő (a már többször emlegetett) hangszerek által keltett hang-aura és az esetleges leválás a hangszórókról. Jobban odafigyelünk a hangmérnöki munkára, mert a kontúrok élesebbek, jobban meghatározhatók. Tehát előtérbe kerül az illúzió teremtés képessége.
Harmadszor az otthoni elektromos hálózatra kapcsolható „nagytestvér”, azaz Power Harmonizer elemmel bővítettük a szűrőrendszert. Ez az eszköz az egész lakásban kifejti hatását. Talán legnagyobb előnye, hogy abban az esetben, ha kettő audio-rendszerünk üzemel (egyik a nappaliban, másik a „kisszobában”) mindkettőre egyaránt kifejti hatását. Egyaránt szűri a fázis-, a nulla- és a földvezetéket. A zene (a hang) mágikussá, magától értetődővé, folyékonnyá válik, pillanatok alatt meg lehet szokni(?) és nem enged varázsából. Figyelmünket olyan részletekre tereli, mint a tisztaság, a perspektíva, a megfelelő dinamikai intenzitás, a légiesség, az egyes hangszerek és hangok megfelelő méretének pontos újraalkotása, valamint a precíz térleképezés, a mélységérzet, az egyensúly és a vitalitás. Számtalan órányi, nappali, esti, éjszakai kritikus hallgatás és kimerítő kísérletezés alatt bizonyosságot szereztünk, hogy kiváló minőségű hangzást biztosít, például a finom hangszínek harmóniáját, az egyes hangszerek felbontását, a háromdimenziós hangteret és a zene energiájának magával ragadó érzését. Hogyan érhető el a legjobb hatás? A termékek tapasztalati úton választhatók ki, esetleg szükséges lehet több eszköz beszerzése. Ha az audiofilia szerelmese vagy, mindenképp ajánlom, hogy próbáld ki!
Legvégül következett a szűrőrendszer fokozatos, és a teljes fépítettségéből történő hirtelen végzett teljes lebontás. A halható hangok tartományában lévő hatás a visszabontáskor még feltűnőbb. A hangzásbeli jelenségek a bekötéskor 1-2 másodpercen belül jelentkeznek, ekkorra már a teljes szűrőhatás 60-70%-a felépül. A lebontás után az eredeti hangzási állapot visszaállása fokozatosan kb. 5 másodpercig elhúzódik, tehát könnyen tesztelhető. Az X² szűrők hiánya is leírható, de engedtessék meg, hogy mindenkit kipróbálásra serkentve, ezt most ne írjuk le. (csak súgjuk, hogy összeesik a Samu nadrágja)
Megjegyzés: nem árt érteni a zenéhez, a hangszerek hangzásához, a felvétlek minőségi besorolásához, egy kicsit az akusztikához, az érzékeny és kritikus szemlélethez, mindenhez (is) amit igényes zenehallgatásnak hívunk. Szintén nem árt tanulmányozni az audio-készülékek körül kialakuló EMI/RFI térerő fizikai magyarázatát – mindezek közelebb visznek a dolog megértéséhez. De, ha mindezeket nem kívánjuk behatóan vizsgálni, a hallható eredmény akkor is létezik és mutatja magát. Meghallgatáskor jön rá a zenehallgató, hogy az alkalmazott eszköz és az X² által képviselt technológia nagyon is valós különbséget tesz a hangtérben. (a szkeptikusok és az ellendrukkerek hagyják el a helyiséget!)
Konklúzió
Az X²Audio Harmonizer termékcsaládja egy egyedülálló nanotechnológián alapuló, gyors reakcióidejű szűrőrendszer. Valós időben kiszűri az EMI/RFI interferenciákat azok belépési pontjain és hatásterületükön. Passzív eszköz, nincs elektromos áram fogyasztása, általuk áram nem kerül be sem a jelútba, sem a tápvonalakba, nincs elektronikája, nem „szór rá” a készülékekre, nincs saját hangja. Érzékelő és kompenzáló elemei sokszorta gyorsabbak, mint a már elterjedt (aktív) szűrőké. Gyakorlatilag örök életű, sosem megy tönkre. Az X²Audio Harmonizer termékeit feltétlenül az otthon felállított, már régóta üzemelő audio-rendszeren tanácsos kipróbálni. Ezen eszközöknél is érvényes az aranyszabály, hangzásra gyakorolt hatásuk és az egyes variációk hatásfoka nem az ártól függ. A hatás egy egység használatakor már jelentkezik, de további szűrőegységek alkalmazásával fokozható, a szűrőrendszer – a meglévő audio-eszközök cseréje nélkül – lépésenként tovább építhető. A nagyobb egység használatakor a hálózat tisztulása – élhetőbb, nyugodtabb környezetet teremtve a ház/lakás lakóterének zavar csökkentését is hozza magával. Az X² Harmonizer nem az audio-szemfényvesztés témakörébe tartoznak, működésük hatékony, az összhangzatra gyakorolt hatásuk előrelépést hoz. Mert vannak dolgok, amik nem magyarázhatók, csak érzékelhetők, és ezeket csak használni kell, nem megfejteni! – lásd: a Világ keletkezése!
Pro
+ Meglepően definiált lesz a High-End komponensekből kinyerhető, már megállapított jó hangzás
+ Szolidabb, de szabályosan felépített audiofil hanglánc hangzásán is hallható eredmények
+ Fokozatosan kiépíthető rendszer
+ Az X² szűrők alá helyezhető rezonancia-mentesítőkkel a lehetőségek tovább variálhatók
Kontra
– Már egy darab X² szűrő is hallható változást hoz, de több helyen való alkalmazása lépcsőzetesen vonzza a költségeket
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Impressivia Kft
Internet: www.impressivia.hu
Telefon: +36-70/366-4553