A Vertere újdonságai között egy nagyon érdekes, mindenképpen hatást keltő, szerkezeten akadt meg a szemünk. A gyártó a Dynamic Groove „fedőnevű” DG-1 típusszámú készülékét a legegyszerűbben üzembe állítható és legkönnyebben használható lejátszójának szánja, amiben megtalálhatók a cég csúcs modelljeiben felvonultatott innovatív ötletei és fejlesztései. A szerkezetében és egyedi megoldásaiban egyáltalán nem a belépő szintet mutató lemezjátszó tervezésekor a gyártó legfőbb célja volt a „zászlóshajó” modellek kivitelezésének és kipróbált ötleteinek megtartása, megfizethetőbb anyag használattal. A tervezési filozófia hatására a már meglévő készülékekben alkalmazott részegységek teljes kiviteli változáson estek át.
A közel 35 éve világhírű konstruktőr Touraj Moghaddam – a Roksan Xerxes és több más lemezjátszó mögött álló szakember – korunk hangmérnök mestereivel közösen, ösztönösen keresi a lemezjátszó gyártó iparág egyszerű és elegáns megoldásait. A „plug and play” kifejezés nem az, amit egy csúcskategóriás lemezjátszóhoz lehet társítani, mégis a DG-1 Dynamic Groove olyan közel áll hozzá, amennyire csak lehet.
Hajtásrendszer: | szíj-hajtás |
Sebességek: | 33.3 és 45 rpm (+/- 0.2%), elektronikusan választható |
Tömeg: | 8 kg |
Ár: | 2 850 EUR |
A Vertere nem a legkönnyebb utat választotta. Nem egyszerűen megismételte a már csúcsmodellekben elvégzett munkát, megspórolva néhány drágább megoldást, inkább újraalkotta a zászlóshajó modelljeiben alkalmazott ötleteit más alapanyagokat és alkatrészeket választva. Éppen ezért a DG-1 tervezési megközelítése visszatérés az alapokhoz. A folyamat: minden alkatelem újbóli megvizsgálása és megfizethető alapanyagokból történő újratervezése. A cél: egy könnyen használható termék kifejlesztése a hangzás teljesítmény különösebb veszélyeztetése nélkül. A Vertere Acoustic zenei mogul alapítója, Touraj Moghaddam egyedi tervezési filozófiája és trükkjei mind arra vonatkoznak, hogyan lehet a legjobbat kihozni a lemezjátszóból és a kincset érő vinyl-gyűjteményből.
A Vertere DG-1 alapzata réteges konstrukció, ami rezonanciamentes öntött acryl formát használ fő elemként. Az alap sasszi 3 rétegű acryl, a rétegek egymástól különállók, az alsó és felső elemek ultramodern, mégis szofisztikált megjelenést kölcsönöznek. A három rétegű kivitelezés középső rétege lehetőséget biztosít a készenléti üzemmód jelzésére szolgáló, a felhasználó által választható hangulatvilágításnak.
A teljes, a motort és a vezérlő áramkört is magába foglaló „szerelvény” egy acél vázon ül, az optimális stabilitás és a rezgéscsillapítás érdekében három, állítható lábbal rendelkezik. Ha úgy gondoljuk, hogy a motor egyetlen dolga a lemeztányér megfelelő sebességgel történő forgatása, úgy ezt a nézetünket újra kell gondolni. Éppen azért, mert a meghajtó motor a lemezjátszó energiaforrása, vitathatatlanul a lemezjátszó legfontosabb eleme, nagy gondot kell rá fordítani. A DG-1 egy 24 pólusú precíziós, külső táppal ellátott szinkron-motorral van felszerelve, amely egyedi kialakításának és szinte zajtalan csapágyazásának (acetál gyanta, POM orsós támasztó csapágy) köszönhetően minimálisra csökkenti a keletkező motorzajt. A referencia motor rugalmasan alátámasztott, a DG-1 fejlett elektronikáját speciális erre az egy motorra kifejlesztett egyetlen mikroprocesszoros áramkör vezérli, a jövőbeli frissítésekhez programozható. A motort réz és rozsdamentes acél árnyékolás hatásosan védi a nem kívánt behatásoktól.
Az elektronikus sebességváltás kezelőgombja a sasszi felső lapján található, könnyed működtetésű. Használata mentesít a meghajtószíj érintésétől. A mikroprocesszort alkalmazó elektronikája egy kisméretű nyomtatott áramkörre szerelt, a precíziós beállításokra és a jövőbeli frissítések programozására is van lehetőség. Tehát, a fejlett mikroprocesszor-vezérlés programozható és zaj-csökkentett. Az elektronika teljes felületét réz és rozsdamentes acél árnyékolás védi a káros interferenciáktól.
A lemeztányér forgatását egy, a motor tengelyére szerelt, alumínium ötvözetből készült, meghajtó tárcsa végzi egyedi szilikon gumi szíjhajtással a zajtalanság és tartósság jegyében.
A lemeztányér minden eleme, részegysége nagy pontossággal megmunkált alapanyagokból áll. Az alumínium ötvözet lemeztányér PET-G bevonatú lemez alátétet kapott. (A PET-G glikolt tartalmaz, a lemeztányér gyakorlatilag törhetetlen, emellett meggátolja az anyag kristályosodását és ütésálló.) A lemeztányér alsó részén parafa, neoprén (rugalmas kloroprén kaucsuk) és hidrolízissel előállított nitril, környezet és felhasználó-barát keverékéből készült anyag található, ami a rezonancia csillapítására szolgál.
A tányércsapágy kialakítása kulcsfontosságú. A többrétegű lemez-tányér egy gondosan polírozott rozsdamentes acél tengelyen forog. A csapágyházban egy precíziós volfrám-karbid golyó található. A tengelycsapágy perselye, miközben megőrzi a forgás simaságát, elkerüli a gyakori, komplex kenés és karbantartás szükségességét. A gyártási pontosság tűrése kisebb, mint 5 mikron.
A Vertere DG-1 lemezjátszó talán leglátványosabb vizuális eleme a hangkar, amely az általánosan elfogadott cső forma helyett egy teljesen egyedi kidolgozású, lapos profilú. Sem az alakja, sem az anyaga, sem a csapágyazása nem szokványos. A hagyományos hangkarokat a megfelelő merevség miatt tervezik cső formára, viszont ez többféle rezonanciás problémát okozhat, amit, ha nem csillapítanak megfelelően, zavaróvá válik a lejátszás közben. (emellett ki kell számolni a hangszedő/hangkar rezonanciájának együtthatóját és ennek ismeretében kell hangszedőt választani – a szerk.) Az alumínium/polymer három rétegű, szendvics szerkezetű, leleményes módon rezonancia mentesített hangkar elkerüli a problémákat. A kar hosszanti részén található, tengely-irányú pályán mozgatható, beállító csavarral ellátott súly a tűnyomás beállításának finomítására szolgál, ami egyben a kar önrezonanciájára is hatással van. Ezáltal egyetlen rezonancia-érték helyett kettő kisebbet kapunk.
A DG-1 karjának „csapágyazása” esetében a gyártó saját fejlesztést, csavart nylon-szálakat (6.6/6 menet) alkalmaz. Egy szál felel a horizontális, és kettő szál a vertikális tengely mozgásért, amelyek rezgésmentesítés szempontjából mind öncsillapítók – így a karmozgás rendkívül szabad.
A hagyományos kábelezés helyett, az összeköttetésre, a karba ágyazott, lapos, tiszta oxigénmentes réz-vezetéket használ, a kialakítás megszakítás nélküli jelátvitelt biztosít a hangszedőtől az erősítő kimenetig. Egy aranyozott réz, flexibilis szalagkábel egy darabban fut a hangszedőtől a kimenetig. A 240 mm effektív hosszúságú hangkar túlnyúlása 17.5mm, a végén rozsdamentes acél ellensúly található.
A karbak tetején elhelyezkedő anti-skating beállítás mechanikája is egyedi megoldás. A gyártó, gépét saját fejlesztésű hangszedővel szerelve és beállítva szállítja, ebből is látszik, hogy kevés a tennivaló beüzemeléskor. A DG-1 lemezjátszó alapból tartalmaz egy rezonancia mentes acryl porvédő tetőt, ami gyönyörű, modern külsőt biztosít.
…”Akik a nagy teljesítményű lemezjátszókhoz szoktak, azoknak elárulom, A DG-1 tele újdonságokkal közel áll a csúcskategóriában lévő gépekhez, a legegyszerűbb, ugyanakkor fejlett lemezjátszó.”… Touraj Moghaddam
Meghallgatás
A hangzása amúgy remek. Ezt a kategorikus kijelentést összességében érdemelte ki a Vertere DG-1 Dynamic Groove lemezjátszó, mert az „induló egység” tartozékként beszerelt hangszedővel igen jó hang minőséget produkál. A Magneto márkajelű/nevű hangszedő a gyakorlott kollégák szemében AT gyártmányra utal.
A trombiták erősek, de nem harsányan „rezesek”, a hegedűk selymesek, az üstdobok impulzusai az adott üst hangszínén szólnak, a klarinétok a többi fafúvós nádsípjai valóságosnak tűnnek, pedig mindegyikük ugyanazon a „hangtechnikán” halad át, mégis, akárcsak a koncertteremben, tágas mélységben és életszerű arányban hallható.
Jazz albumot hallgatva úgy tűnik, hogy a zenészek ott játszanak és énekelnek a szobában. Hangjaik és hangszereik élénken, majdnem háromdimenziós hangzásképben, átitatva az igazi színekkel és érzelmi lánccal, nagyon valóság közeli hatást keltenek. Jó a ritmika és a „boogie faktor”, amit általában a Linn LP12 tulajdonosok szoktak kedvencüknek privilegizálni.
Valójában, nem találtam egyetlen zenei műfajt vagy olyan egyedi albumot sem, amelyből a Vertere ne tudott volna igazi zenét csinálni. A basszus-menetek erőteljesek, ám mégis hangulatosak, a felső-középtartomány levegővel teli és csak úgy szikrázik a hangszerek csillogásától, ami bizonyos irigységet vált ki akár a drágább lemezjátszókból is. Természetesen mindebben szerepe van az átalakított Audio-Technica MM-hangszedő és a kar szimbiózisának.
Értékítéletemben elmegyek olyan messzire, hogy bátran kijelentem, ha ma választanom kellene ebben az árkategóriában – választékban ennyiért manapság el vagyunk kényeztetve – elkötelezném magam ezzel a Vertere kombinációval. (és innen csak felfelé vezet az út!)
Konklúzió
Sajnos magazinunk szerkesztői vannak olyan régi motorosok, hogy kijelenthetjük, sok mindent láttunk már. Igen ám, csak az a „rút kiskacsának” becézett volt. A Jiri Janda által tervezett, NAD 5120/NC 470 típusszámú gyártmány, még a „fejlődő szocialista ipar” (lett volna még mit fejlődnie) első kooperációs elképzelései/kísérletei alapján, a Tesla és a NAD mérnökeinek összefogása szerint, 1983-ból lezárta korát. A Vertere DG-1 modellnek ahhoz a 40 évvel ezelőtti dologhoz semmi köze – csak a lapos kar és a váz – lehet, az is csak optikailag hasonló. Ne is keressünk összefüggéseket!
A Vertere lemezjátszónak Roxan a vérvonala, hiszen egy és ugyanazon zseniális mérnökhöz köthetők, akire már akkoriban felnéztünk! Produkciója a DG-1 egy gyönyörű, fekete hattyú. A Vertere DG-1 modellt a meglepő anyaghasználat, egyedül álló mechanikai konstrukció és profi kivitelezés jellemzi. Rendkívül ötletes és tipikus mód, ahogyan Touraj elegáns megoldásokat talál kis operatív kihívásokra. A kicsomagolás utáni gyors üzembeállítás segíti az újkori lemezjátszás terjedését, bár kellő nyugalom és türelem kell használatához, mert az átállás a távkapcsoló gyakori és az okos-telefon örökös nyomogatásához szokott átlagembernek nem könnyű. De, ha valaki ma lemezjátszózásra adja a fejét, nem is akármilyen szinten kíván foglalkozni a lemezeléssel, akit élénken foglalkoztat a hanglemez gyűjtés csodálatos világa és egy könnyen összerakható, kompromisszumoktól mentes, audiofil hangminőségű „plug and play” készülékre vágyik – szóval, annak tökéletes választás ez a kuriózum kategóriájú Vertere DG-1 lemezjátszó.
Pro
+ szokatlan alapanyag kombinációk
+ meglepően innovatív konstrukciós megoldások
+ profi kivitelezés
Kontra
– nem kezdőknek szánták, bár a nyugati piacokon más az ítélet
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiophyl Kft
Internet: www.audiophile-szalon.hu
Telefon: +36-70/ 944-1551