A szépség és az egyszerűség megtestesítője, hifi-szemszögből az átgondoltan megtervezett, jól használható erősítő 1986-ból. Ez az egyik legjobb erősítő, amelyet a Technics a 80-as évek második felében készített.
Az erősítőnek diszkrét tranzisztoros kimenete van, „AA”-osztályú áramkörrel 10 W (RMS) teljesítményre méretezve. Az „A/B”-osztályú működés a specifikációban „beígért” csatornánkénti 100 Watt (RMS) teljes, névleges teljesítményt biztosítja. Ennél az erősítőnél meglepetésként hat, hogy képes irányítani és kézben tartani hektikus impedancia-menetű hangsugárzókat. A rengeteg erő mellett kezelési kényelem és mechanikai finomság is sugárzik a hifi-hobbit imádó zenehallgató felé – a jó hangzásról nem is beszélve.
Teljesítmény: | 2 x 100 Watt (8Ω) |
Frekvenciamenet: | 20 Hz – 20 000 Hz |
Teljes harmonikus torzítás: | 0,002 % |
Csillapítási tényező: | 60 |
Jel-zaj arány: | 70dB (MC), 79dB (MM), 94dB (vonal) |
Csatorna elválasztás: | 55dB (vonal) |
Terhelési impedancia: | 4–16Ω |
Méretek: | 430 x 158 x 393 mm |
Tömeg: | 11,7 kg |
Abban az időben megszoktuk a nagy gyártási sorozatokat, egy katalógus-évben volt hogy 10-féle erősítő, 16-féle kazettás magnó, 8-féle CD-játszó is megjelent a cég választékában. A kiviteli jellegzetességek és a készülékek színvilága három évtizedig is fenntartható volt, időről időre csak az arculat részletei változtak. Így a SU-V85A jellegzetes Technics terméknek tekinthető. A hifi-divat követelte a sok kapcsolni és szabályozni valót, a logo-kat és led-kijelzőket, valamint a hangzatos feliratokat.
A SU-V85A modell teljes mértékben megérdemli a „csatahajó” megnevezést, még akkor is, ha ismerünk nagyobb méretű és nagyobb teljesítményű erősítőket is a választékban. A kezelőszervek jól vannak elrendezve és egyértelmű jelöléssel vannak ellátva, az általában jó, japán minőséget érzékeltetik. Mikrókapcsolók vezérlik a bemeneteket és a felvételi választókat. Minden kapcsolható és szabályozható, kivétel a CD Direct kapcsoló, amely bekapcsolt állapotában a bemeneti választók megkerülésével a CD-bemenetről érkező jelet egyenesen a hangerő-szabályzóhoz viszi. Az üzemmódok bekapcsoltságát divatos kocka-LED jelzi.
A készülék frontlapján nagy betűkkel hirdetik, hogy ez egy „AA”-osztályú VC4 erősítő rendszer. Mit jelent ez? Egy szabadalmaztatott áramkör védjegye. Ez az áramkör úgy van megszerkesztve, hogy csökkenti a torzításokat azáltal, hogy „kézben tartja” a hangsugárzó impedanciájának változásait, egyúttal megakadályozza, hogy a kimeneti feszültség és áram között fáziseltérés lépjen fel. Érdemes egy pillantást vetni erre az áramkörre, ami már 1981-ben megvolt.
Ez a megoldás a negatív és a pozitív visszacsatolást kombinálja. A hagyományos erősítőkben viszonylag nagyfokú negatív visszacsatolást alkalmaznak a torzítás csökkentésére, a frekvenciaátvitel kisimítására, a stabilitás növelésére, ezzel szemben a CLASS AA VC-4 áramkör topológiája egy plusz erősítő-egységet használ és a szinte végtelen erősítés jóvoltából igen hatásossá teszi a negatív visszacsatolást. A feszültségerősítő tiszta „A”-osztályú, hídkapcsolású rendszer, általában ugyanakkora tápfeszültségről működik, mint a teljesítményerősítő. Limiter-rel, áramgenerátorral kiképzett, igen nagy kivezérelhetőségű, viszonylag nagy erősítést produkáló áramkör. Külön érdekesség, hogy ez a megoldás nemcsak a teljesítményerősítők tulajdonságain javít, megtaláljuk más Technics készülékekben is: CD-lejátszókban (lineáris feszültségerősítő fokozat) vagy kazettás-magnókban (a fej meghajtóerősítőjeként).
A Technics mérnökei a SU-V85A modellt gondosan tervezték mindenütt letisztult, racionális megoldásokat találunk. Az alapötlet áramkörökben megvalósítva logikus. A motorháztető alatti egyik fő elem a hálózati tápegység. Tartalmaz mindent, amit elvárhatunk egy ilyen nagy teljesítményű berendezéstől. A tápegység a készülék tömegének nagy részét teszi ki. A transzformátor gumi betétekre van rögzítve, már ekkor fontosnak tartották a rezonancia mentességet. A tervezők nagy hangsúlyt fektettek a zavarvédelemre, körültekintően igyekeztek „kivédeni” a nagyfrekvenciás zavarok hangzásra káros hatását.
Minden bemeneten nagyfrekvenciás szűrő tagot találunk. A phono-bemenetnél egy LC-tagokból felépített, komplett, integrált egység védi a korrekciós-erősítő bemenetét. Mindkét csatornán két erősítő dolgozik, egy alacsony szintű jelekkel operáló feszültségszabályozó erősítő, amely meghatározza a minőséget, és egy izmos áramerősség-erősítő, amely hozzáadja az erőt. Ezért két V (voltage) és két C (current) erősítő = VC4. A teljesítményerősítő alkatrészei egyetlen nyomtatott áramköri lapon vannak elhelyezve, a hűtőborda mellett. Az erősítő egyedülálló, saját szabadalommal védett, „AA”-osztályú kivitelű, amely két erősítő áramkört használ. Az erősítőnek különálló kimeneti áramköre van, négy nagy szűrőkondenzátort használva. Az okos ötlet működéséhez a tranzisztorpárok a nagyméretű hűtőbordákhoz vannak rögzítve.Alapos védelmet élveznek a kimenetek is. A hangsugárzó-kapcsoknál és a fejhallgató-kimenetnél is többszörös szűrő-fojtó tagokat helyeztek el.
Ez egy nagyszerű erősítő, amelyet okos kezelőszervi elrendezés révén jól lehet használni. Ez egy semleges hangzású erősítő, amely nem ad hozzá, vagy csak keveset, vagy semmit sem vesz el a bevitt jelekből. A normál körülmények között rendelkezésre álló erő a magabiztosság benyomását kelti. A SU-V85A készülékben felvonultatott technikák és a kialakítás szemszögéből nézve, bár biztos vagyok benne, hogy más gyártók kiváló erősítőit is sorolhatjuk, mérföldkő a tömeggyártású audio-berendezések listáján.
Ui.: Ez az erősítő nem része annak a hifi-toronynak, amelyet a Technics a 80-as évek végén a 90-es évek elején gyártott. Közvetlen követője az SU-V90D modell, amit a 85-ös modell alapján fejlesztettek, de beépített DAC egységgel.