A Musikmesse Frankfurt am Main a zenei világ legfontosabb találkozóhelye, hangszerek, kották, zenei produkciók és a zene üzleti kapcsolatainak vására. A Musikmesse felvonultatja a zenei termékek gyártóinak teljes spektrumát. Itt megtalálhatjuk a klasszikus hangszereket, akusztikus vagy elektromos gitárokat, réz- és fafúvós hangszereket, ütőhangszereket és billentyűs hangszereket, valamint a modern világ elektronikus berendezéseit, a számítógépes hardvereket és szoftvereket. Emellett az összes fontos kiadók kiállításán bemutatásra kerülnek új műveik a klasszikustól a jazz, a rock és a pop műfajában. A Musikmesse bemutatja a nemzetközi zenei élet termék- és szolgáltatás választékát, támogatva az aktív zenélés.
Nos, némi szerencsével, baráti és kollegiális csapattal sikerült egy pár napra kiutazni erre a fantasztikus seregszemlére. Lehetőségünk nyílt a hatalmas termékválaszték áttekintésére a kiállítás négy napja alatt, hogy a gyártók és kereskedők, a szakma reprezentánsai és természetesen a zenészek között mi is megtudjuk mik a legújabb termékek. Az idő rövidsége miatt természetesen csak nagy-vonalakban lehetett megismerni, hogy merrefelé is tart a szakma. Vajon milyen csemegékkel várnak bennünket a kiállítók? Nos erre-így az élményáradatot lassan feldolgozva- nem is olyan könnyű választ adni. A kiállítás szervezői nagyon profi és a német precizitást maradéktalanul teljesítő csapat. Igaz nem ma kezdték ezt a tevékenységet, van egy pár év tapasztalat a hátuk mögött az biztos.
Az ismert régi, nagy múltú gyártók mellett egyre több kisebb, egyelőre ismeretlenebb márkával is találkoztunk. Ez persze nem jelenti azt, hogy ezek a cégek valami igénytelen kommersz termékekkel rukkoltak volna elő. Sőt! Nagyon is átgondolt, a minőségi mércét magasra tevő készülékek voltak ezek. Nemcsak a hangosítás, hanem a stúdiótechnika, a fixen telepíthető úgynevezett installációs berendezések és a hangszerek tekintetében is bizony egyre nagyobb a konkurenciaharc. Mindenki a vevő kegyeit keresi és ezt olyan módon próbálják elérni, hogy a nyújtott szolgáltatások terén ötletesebbnél ötletesebb megoldásokat és eszközöket tálalnak elénk.
Ami azonban szembetűnő – tetszik, nem tetszik –, hogy az informatikai eszközök és megoldások egyre inkább helyet követelnek ebben a szakmában is. És itt nem elsősorban a stúdiók világára célzok. Ott ugyanis a különböző felvevő, hangszerkesztő és mastering programok természetesen számítógépes operációs rendszerek segítségével működnek. Itt már hosszú évek óta ez a trend. A szalagos magnókat kiszorította a digitális technika. Bár mostanában azért van arra is példa, hogy a nagy felbontású soksávos felvétel mastering műveleténél használnak szalagos stúdiómagnót. Ezzel kissé „analógabb” melegebb hangképet lehet produkálni.
Az mai hangtechnikai arzenálba a digitális keverőpult, a mikrofonkészlet, kábelek, csatlakozók és egyéb kiegészítők mellé bekerül a router a switch és a rendszervezérlő és felügyelő számítógép is. Bár eddig is működtek digitális elvet használó rendszerprocesszorok is, de a hangmérnökök munkáját nagyban segíti a színpad mellett kiépített mini számítógépes hálózat is.
Egy példa erre: amikor felépítünk egy komplett PA-t, már az első beállításkor is használhatunk olyan mérőprogramot, ami segíti a rendszer optimális beállítását az adott helyszínen. Találkoztunk olyan megoldással az egyik nagynevű német gyártónál, hogy az egyik processzált erősítőbe, illetve az azt vezérlő controllerben az általuk gyártott összes hangláda minden paramétere be volt táplálva. Telepítéskor a programnak meg kell adni az alkalmazott lesugárzó rendszer típusát, valamint a helyszín főbb adatait. Pillanatok alatt beállítja a komplett felszerelést és a technikusnak már csak a finomításokat kell elvégeznie.
Érdekességként azért meg kell említeni, hogy az analóg technika nem szorult ki teljesen a termékpalettából. Sok olyan standot láttunk ahol kifejezetten a hagyományos sok esetben új fejlesztésű elektroncsöves készülékek voltak láthatóak. Ezek elsősorban prémium kategóriás termékek persze az áruk is ehhez mérten magas. A stúdiók világában a mastering eszközök között láthattunk több ilyen elven működő berendezést. Nemcsak a retro-életérzés és a nosztalgia hangulat miatt, hanem mert a csöves analóg eszközök sajátos meleg hangzásképe nagyon sok hangmérnöknek és a hallgatóságnak is tetszik. Rácsodálkozhattunk a régi elektronikus zenei korszak ismét visszatérő szintetizátoraira. A kiállítás hangszerszenzációi az elektronikus zene kezdeti korszakára jellemző, analóg oszcillátorokat tartalmazó, tekerős-dugdosós az elektronikus őskorból visszatért őskövületek voltak. Ami meglepő, ha kisebb darabszámban is, de ismét gyártják őket. Ha valaki erre most azt kérdi: ugyan ki volt ezekre kíváncsi? A válasz: rengetegen. Volt olyan stand ahol vagy negyed órát kellett várni, hogy kipróbálhassunk egyet.
Ezek után pedig jöjjenek a képek, hadd adjak egy kis lökést azoknak, akik még nem voltak még ezen a vásáron. Minden kollégának és a zene iránt érdeklődőnek nagyon melegen ajánlható ez a kis kirándulás. Higgyék el, megéri!