A CD-játszók 1982-es megjelenése után gyors elterjedésük következett. Amilyen gyorsan bekerültek a háztartásokba, annyira hamar rájött a hallgatóság, hogy valami nincs rendben a hangzással. Az analóg hanglemezek folyékony, egyértelmű hangszerhangokat nyújtó, nyugodt hangzásán edződött audio-barát közönségnek furcsa volt a mintavételezéses, agyunk feldolgozó képességét tornáztató, forszírozott hangzás. A mérnökök és konstruktőrök keresték a megoldást, átdolgozták a CD-játszók szinte minden porcikáját. Vizsgálódásuk eredményeképpen ketté vált a mechanika és az elektronika elhelyezése, megjelentek a két-dobozos változatok, amelyek jobb kiolvasási képességű lemezpörgető mechanikákat, és külön egységben elhelyezett DAC és analóg fokozatokat kínáltak.
A Meridian Audio Ltd. 1990 decemberben/1991 januárban, éppen az év fordulóján piacra segített egy futóművet és egy DAC-egységet. A konstrukcióhoz a bőséges fém alkatrészeket tartalmazó mechanikát (CDM-4/21) a CD-technika „atyamesterétől”, a Philips holland gyártótól vették. A lemez betöltés és a lézeres beolvasás az akkori legújabb, gyors reagálású Philips CDM4 verziójú mechanikával valósult meg. Kaptunk egy gyorsan fókuszáló lézer-optika mozgató motort és egy eddigieknél alacsonyabb rezgésű,hosszú élettartamú, Hall-effekt alapú lemezmeghajtó motort. A Meridian mindezt egy magnézium-ötvözetű alapon Sorbothane felfüggesztéssel alakította ki.
Még 1879-ben Edward Hall vékony aranyréteget helyezett el egy erős mágneses mezőben. Egy akkumulátort csatlakoztatott a film másik oldalához és megmérte az áramlási folyamatot. Rájött, hogy egy kis feszültség jelenik meg a filmen. Ez a feszültség arányos volt a mágneses mező erősségével szorozva az árammal. Ez a hatás viseli a nevét. A Hall effektuson alapuló integrált áramkör egy nagyon kicsiny chip, amely sok tranzisztort tartalmaz. Egy vékony szilícium-rétegből áll, amin a Hall-generátor és több tranzisztoros áramkör található. Stabil működést biztosít. A Hall effektus IC egy szilárd állapotú elektronikus eszköz, amely mechanikus alkatrészekkel nem rendelkezik és ezért megbízhatóbb, mint egy reed-relé. Nem meglepő, hogy ez a legszélesebb körben használt érzékelő a szénkefe nélküli motorokban.
Ahogyan a képeken is látszik a mechanikát és a kiszolgáló elektronikai egységet kettő, szinte „bombabiztos” fémkasztniba kivitelezték, így egy komplett CD-játszó három egységből állt. A két fémdoboz két akusztikusan, rezgések szempontjából és elektronikusan is elszigetelt egység. A bal oldalon csak a CD-lemez forgató-mechanizmusa és az optikai rendszer, a jobb oldali szakaszban további részekre van osztva a digitális elektronika és a kijelző áramkörök kerültek elhelyezésre.
A Meridian 200 CD-transport futómű, tehát nincs beépítve D/A átalakító, így a jel további feldolgozásához csak digitális audiokimenettel rendelkezik. IEC958 (koax) és EIAJ (optikai) kimenete jó minőségű elektronikai alkatrészek után kicsatolja a digitális jelet további feldolgozásra. A szervó-rendszer és a CD-dekóderek az akkor már harmadik generációjukat élő konstrukciók, amelyek széles körben büszkélkedtek a hibajavítás hatékonyságának növelésében. Az oszcillátor új áramkörrel rendelkezik a jitter csökkentése, és erős számítógépes irányítás a lemez lejátszásának javítása érdekében.
A Meridian 200 CD-futómű méteretcsökkentésre való törekvés jellemző példája, a 325 x 100 x 320mm dimmenziókkal rendelkező, 8 kg tömegű abszolút szilárdságot sugalló, fekete doboz erősen megosztotta a vásárlókat. Aki eddig japános stílusú, szabvány 420mm széles csillogó, világító műszerekkel rendelkező készülékekhez szokott, az nehezen fogadta el a formabontó kivitelt.
Mivel az új technológiák mindig az új nemzedékhez szóltak, a tovább fejlődésnek ez lett a záloga. A puritán kivitel logikus funkciókkal – két sorban nyolc nyomógombbal az előlapon – és a display mindent mutató lehetőségei gyorsan népszerűek lettek audiofil körökben.
A készülék funkciói duplikálódnak a mellékelt távvezérlőn, így a kezelési kényelem élvezhetővé vált a fotelből. A 200-ast, más Meridián komponensekkel lehetett használni akár a 200-as sorozatból vagy a legkorszerűbb 600 sorozatból. Egy öt-pólusú DIN 200 Communications csatlakozó segítségével más 200-as sorozatú egységekkel megvalósítható az összekapcsolás többszobás telepítésben. Ezzel lehetővé vált a későbbi multiroom kiépítés.
Kis lépésekben, de elindult a High-End/audiofil digitális korszaka.