Egy hangsugárzó fejlesztő és gyártó társaság, amelyet két szenvedélyes amerikai, Gayle Martin Sanders és Ron Logand alapítottak az 1970-es évek végén. Már a névből feltételezhető, hogy a Martin Logan-t kettő, egy Martin és egy Logan nevű fickó alapította. Ez igaz, mert Gayle Martin Sanders és Ron Logan Sutherland által kitalált márkanév úgy hangzik jól, hogy Martin Logan. (Valóban jobban hangzik, mint a Sanders & Sutherland, a Gayle and Ron formát szerencsére meg sem próbálták)
A két, nagyon különböző gadasági/mérnöki hátterű szakember az 1970-es évek végén találkozott. Sanders építészettel és reklámozással, míg Sutherland az elektrotechnika területével foglalatoskodott – mindketten szenvedélyesen szerették a zenét. Hamarosan felfedezték maguknak az elektrosztatikus hangszórók különleges világát, ami a hangok tisztaságára törekvők számára hatalmas vonzerőt jelentett.
Ekkor még viszonylag kevés elektrosztatikus hangszóró volt a piacon, mint például a KLH Model 9 és a Quad ESL, ezek legendás hangot képviseltek a kedvelői körökben. A vetélytársak köréből a teljes spektrumú elektrosztatikus hangszóró megvalósításához valószínűleg a KLH jutott a legközelebb. Hatékonyan versenyzett a hagyományos hangszórókkal még a basszus-tartomány leképezése terén is. Nagyon nagyméretű volt, finom és drága, de nem illett a KLH többi hifi-komponenséhez. Ennek következtében az értékesítés szerény volt, végül a 9. modell után abbahagyták a termelést. A Quad ESL ettől sikeresebb volt, különösen Angliában. Amíg Martin Logan termékei színre léptek, vitathatatlanul a Quad ESL az egyetlen kereskedelmi szempontból jelentős elektrosztatikus hangszóró volt a hangsugárzó-fejlesztés történetében. Mindazonáltal az elektrosztatikus technikának klasszikus korlátai vannak. Bár a Quad ESL-t széles körben a kamarazene világának legszebb reprodukálójának tekintették, a rock és a szimfonikus zene rajongói hajlamosak voltak a „mennyországot” máshol keresni. Sajnálatos módon a kiváló hangszerhang és mélyhang-átvitel tervezése és építése – ami a legtöbb dinamikus hangszóróval megvalósítható – még ma is várat magára.
Sanders és Sutherland meggyőzte egymást, hogy ettől jobbat is tudnak produkálni. Biztosak voltak abban, hogy olyan elektrosztatikus hangszórót építhetnek, amely megfelelő basszust, teljesítményt és hang diszperziót eredményez anélkül, hogy kizökkentené vagy megerőltetné az erősítőket. Sanders egy kis kutató és fejlesztő csapatot szervezett hangszórója eredeti formatervének átalakítására, hogy praktikus, piacképes elektrosztatikus hangsugárzót készítsenek.
Az első prototípus 1980-ban készült el. A Sanders nappalijában lévő erősítőhöz csatlakoztatott sík alumínium panelek, ezek csillogó vezetékei, támasztók, transzformátorok és tápegységek voltak a hanglánc részei. Az elvártnál is jobbnak hangzott, de amikor feltekerték a hangerőt, villámok csaptak ki a panelből és a mennyezet felé füst szállt. Mégis tudták, hogy közel járnak a megoldáshoz. (Talán ez volt az égi jel)
A csapat számos kísérletet indított új, a repülés-technikában és az űrkutatásban használt anyagokkal, amelyek kivitelezési áttöréshez vezettek. A következő modellek a legmodernebb elektromos vezetőképességű bevonatokkal, szigeteléssel és ragasztókkal készültek, amelyek akusztikus átalakítói két tiszta, ultrakönnyű Mylar membránnal, két perforált acél háló között működtek. Az új hangszóró elegánsnak tűnt és már hangosan is szólhatott, de Sanders még mindig azzal küzdött, hogyan érhető el kielégítő nagyfrekvenciás diszperzió a hangminőség veszélyeztetése nélkül. (A nagyméretű jel-átalakítók, magas frekvenciákat általában csak egy keskeny sávban, nem széles szögben sugároznak) A megoldás egy alkalommal éjfélkor érkezett, Sanders horizontálisan ívelte a panelt. Ettől a pillanattól a görbület minden CLS jelátalakítót jelképez, amelyet a Martin Logan cég tervezett.
Csak egy makett és néhány fénykép, amit Sanders és Sutherland mint koncepciót kiállított az 1982-ben megrendezett Consumer Electronics Show-n Chicagóban. (Akkor még ott rendezték) Elsőre elnyerték a CES Design and Engineering díjat. A képzeleten felüli kedvező fogadtatás élményét izgatottan hazavitték Kansasba, hogy ötleteiket egy működő, sorozatban gyártható prototípus megalkotására fordítsák.
Ekkor a már befutott csúcstechnológiai gyártók hálózata révén Sanders és a Sutherland más mérnökök segítségét hívta, akik élvonalbeli szakértelemmel és érdeklődéssel rendelkeztek a projektben. Az űrsikló ablakait és a Teflon bevonatú edények készítését nagy gyakorlattal előállító vállalatok mérnökei csatlakoztak a design csapathoz. Együttes erőfeszítésükből egy szabadalmaztatott epitaxiális technológia (felületi rágőzöléses folyamat) jött létre. Így készült el egy optikailag átlátszó membrán, amely képes volt 5000 V-os töltést biztosítani, és egy konform bevonat, amely egyenletesen szigetelt minden egyes perforált állórészt akár 10 000 Volt feszültségig.
Az 1983-as CES idejére egy teljes körű hibrid elektrosztatikus hangszórót fejlesztettek ki, amelyet Monolithnak hívtak. Egy híres cég a prototípus második példányát használta a kiállításon, hogy bemutassa elektronikáját. A kereskedők, akik a vizuálisan lenyűgöző Monolith párost hallották, mind elismerően nyilatkoztak és felajánlották értékesítési közreműködésüket. Ezen a ponton Sanders és Sutherland a középső nevüket választották márkának és eleget tettek az általuk létrehozott keresletnek. A MartinLogan elindult hódítani. Megépítették és leszállították az első 10 pár Monolit-ot. A speciálisan tervezett kartondobozok ellenére három pár tönkrement a fuvarozás folyamán, ami katasztrofális veszteséget jelentett a fiatal társaság számára. Folytatták a gyártást és 1985-ben a cég végül szilárd alapokra állt. A Monolith nemzetközi terjesztése elképesztő sikerrel járt. Folyamatos növekedés következett. 1988-ra az értékesítés tízszeresére nőtt és az üzem kibővült. 1990-ben az Inc. Magazine a MartinLogant jelölte az Egyesült Államok 500 leggyorsabban növekvő, magántulajdonban lévő vállalatának egyikévé. A 90-es évek elején a MartinLogan legkedveltebb, klasszikus, elektrosztatikus hangsugárzói az Aerius, az SL3, a Quest és a Cinema.
A MartinLogan legambiciózusabb produkciója 1997-ben találta meg végleges formáját. A 2000 font tömegű Statement e2 hangsugárzó rendszer megdöbbentette az audio-világot. Sokan még mindig úgy tartják számon, hogy a hangsugárzók csúcspontja. A Statement e2 mögött meghúzódó innovatív tervezés és kivitelezés a MartinLogan elektrosztatikus hangszórók következő generációját táplálta. 1999-ben jelent meg a Prodigy elektrosztatikus hangszóró, amely a Statement projekt során szerzett tervezési és mérnöki ismeretek nagy részét tartalmazta. A Prodigy viszont egy egész sor új generációs elektrosztatikus terméket inspirált, köztük az Odyssey, az Ascent, az Aeon és a Theatre. Mindeközben az értékesítés és a forgalmazás tovább bővült.
A MartinLogan mérnökei előtt álló egyik legfontosabb kihívás – MartinLogan első, nem elektrosztatikus termékének kialakítása volt. 2001-ben a legendás Descent mélysugárzó (a szervo-vezérlés és a BalancedForce technológiákkal együtt) a növekvő mélynyomó-piac egyik legfontosabb szereplőjévé lépett elő. 2003-ban elindult a Design sorozat. A MartinLogan csúcsminőségű formatervezési know-how-ja lehetővé tette a tervező és mérnöki csapat számára, hogy ezt a egyre kisebb és kedvezőbb árfekvésű hangszórót gyártsa anélkül, hogy feláldozná a MartinLogan nevének fényét. Ekkorra a MartinLogan hírneve „hangszóró-technológiai” és nem csak „elektrosztatikus” cégként már megalapozott.
2005 januárjában MartinLogan ismét elvetette a sulykot a csúcsminőségű Summit Electrostat kiadásával. A Summit ötvözi az önállóan működtetett mélynyomókat MartinLogan legfejlettebb elektrosztatikus átalakítójával. 2005 októberében az Martin Logan-t a ShoreView Industries leányvállalata szerezte meg. A ShoreView olyan pénzügyi vállalkozás, amely befektetéseket végez a jól működő magánvállalatokban. A ShoreView elismeri a Martin Logan elkötelezettségét a minőségi teljesítményű audio termékek iránt. A ShoreView egy passzív befektető, amely nem a „hangüzletből” él, nem vesz részt, nem avatkozik be a napi működésben.
Mindegyik Martin Logan termék Kansasban, Lawrence-ben található tervezőközpontban készül, amely magában foglalja a gyártás helyét is. Ma, a Martin Logan egy növekvő vállalat, nemzetközileg elismert márka, csúcs-csapat, kiváló design és technológia, valamint különleges ügyfelek, akik értékelik a legjobb hangszórókat. A MartinLogan megkülönböztetett minőséget és kivitelezést, garantált elégedettség-politikát képvisel a mai napig.
Magyarországi forgalmazó:
Forgalmazó: Limar Audio
Internet: www.limar.hu
Telefon: +36-1/359-3136, +36-1/329-2980