JVC – Victor Company of Japan, a híradástechnika és a szórakoztató elektronika egyik legnagyobb fejezetét írta. Az 1927-ben alapított The Victor Talking Machine Company of Japan, Limited cég az amerikai Victor Talking Machine Company japán leányvállalata. Az 1930-as években gramofonok gyártásával foglalkoztak, két évvel később pedig beindult a rádiógyártás. 1939-ben a JVC bemutatta az első japán fejlesztésű televízióját. 1975-ben a JVC fejlesztette ki a VHS kazettarendszert, majd piacra dobta a legelső VHS rendszerű videomagnót, a HR–3300-at. 1979-ben bemutatták a Virtual Hard Disk prototípusát. 1953-tól 2007-ig a cég a Matsushita Electric Industrial Co., Ltd tulajdonában volt.
A JVC történetének több sikeres szakasza közül az egyik legjobb az 1980-as évek eleje. A JVC Zero sorozatú hangsugárzói a korai 80-as évek hangszóró terveinek egyik csúcspontját jelentik.
JVC Zero5
Teljesítmény: | 100 / 120Watt |
Frekvencia átvitel: | 30-50 000 Hz |
Érzékenység: | 92dB / W / m |
Impedancia: | 6 Ohm |
Keresztezési frekvencia: | 500 Hz, 5 000 Hz |
Méretek: | 365 x 655 x 340 mm |
Tömeg: | 21.5 Kg |
A Zero5 egy 3-utas, három hangszórós basszus-reflex hangdoboz. A fekete furnér alatt duplán rétegelt, két különböző rezgés-együtthatóval rendelkező frontlapon, egy szalag és két dinamikus hangszóró került elhelyezésre tengely-szimmetrikus módon. Ez az elhelyezési mód csak a nyolcvanas években vált elterjedt megoldássá, addig különböző, de aszimmetrikus, „legjobb esetben” tükör-szimmetrikus megoldásokat használtak. Az ilyen elhelyezéssel javult az iránykarakterisztika. A kabinet finomhangolt basszus-reflex szekrény.
A leválasztható, dekoratív hangszóró-rács mögött előtűnő három hangszóró konstrukciója tele van akkoriban meglepő újdonságnak számító alapanyaggal és szabadalmi megoldásokkal. Egy 52 x 8 mm méretű szalagsugárzó felelős a szuper-magas hangok megvalósításáért. Talán ebben a modellben vált nyilvánvalóvá a hallható hangok tartományánál jóval magasabb rezgésszámok lesugárzásának létjogosultsága – CE., tehát nem stúdió célú – gyártó hangsugárzójában.
A Dyna lapos-szalag magas sugárzó több, mint öt év kutatás és fejlesztés eredménye. A lapos szalagmembrán a hagyományos, kupola (dóm) típusú membránokhoz képest kihasználja az egyenletes rezgés-terítés lehetőségét a levegőben. A gyártási ötlet és technika a precíziós mikrofonok világából került a hangszórógyártásba. Az alapfilm poliimid gyanta bevonatú, hogy ellenálljon a magas frekvenciák lesugárzásakor képződő igen magas, akár +400℃ hőmérsékletnek. A megnövelt a hatékonyságú mágneses kör teljes linearitást biztosít, a teljes felületen egyenletes mértékben szükséges mozgást Samarium-Cobalt mágnes biztosítja. (A szamárium kobalt az 1970-es években a neodímium-vas bór felfedezéséig a legnagyobb mágneses energiasűrűségű anyag volt. – a szerk.) Lehetővé válik a diffúzió egy széles lesugárzási térben.
A közép- és nagyfrekvenciás tartomány lesugárzása egy 100 mm átmérőjű dóm-hangszóróra van bízva. Membránja összetett, komplexitását a fenolos gyantával impregnált helix kúp és a vákuumban rágőzölt alumínium réteg képezi. Az így keletkezett kellően merev, de nagyon könnyű anyag képes nagyon magas frekvenciaszám energikus lesugárzására. A még kezdeti stádiumban lévő számítógépes szimulálás segített a szükséges anyagok és formák kiválasztásában, a lesugárzás jellemzőinek analizálásában. Kiváló jellemzőket sikerült elérni.
A megfelelő basszus-tartomány elérése érdekében egy 300mm átmérőjű mély-hangszóró került beszerelésre. Membránjának porsapkája fordított (homorú) kónuszú, amely ettől a modelltől kezdve lett elfogadott, új fejlesztés. Az új lengőtekercs-gyűrű, a korrózió-mentes lengőtekercs kialakítása és az alkalmazott mágnes hatékonysága, ezeken kívül, az akkorra már elfogadott masszív, öntött hangszóró-kosár növeli a vibrációs rendszer erejét, hatásfokát, a szokásosnál nagyobb teljesítmény elérését. A keresztváltó részét képezik a fém-fólia kondenzátorok, epoxi-gyantával rezgés-csillapított oxigén-mentes rézből készült tekercsek.
A kabinet konstrukció tervezésének középpontban a belső reflexiók elkerülése és a keletkező állóhullámok redukciója állt. A kabinet-belső különleges visszaverő panelekkel történő kidolgozása javította a hangsugárzó jellemzőit az alacsony frekvenciatartományban. A jó linearitáshoz a kabinetben alkalmazott speciális csillapítóanyagok is hozzájárulnak.
W & D (Wide & Dynamic) azaz, sávszélesség és dinamizmus, először a Zero hangsugárzó-sorozatban jutott érvényre. A Zero az első hangsugárzó rendszer, amelyben a sok ötlet megvalósult a gyakorlatban. A hangsugárzók akkori mércével mérve kiváló hangminőséget biztosítottak, rendkívül részletgazdagsággal mély és erőteljes basszus-tartománnyal rendelkező hangzást produkáltak.