Hangszer – Hang – Fény – Stúdiótechnikai kiállítás és Sceni-Tech Színháztechnikai kiállítás
2013. október 4 – 6. SYMA Sport- és Rendezvényközpont
Itt van az ősz, itt van újra a Hangfoglalás!
Az idén is megrendezésre került a „hangipar” nagy seregszemléje. A Hangfoglalás Közép-Kelet Európa legnagyobb hangszerkiállítása és zenei demonstrációja, Színháztechnikai kiállítása és zenei témájú konferenciák helyszíne. 2013-ban nyolcadik alkalommal került megrendezésre, melynek helyszíne a SYMA Sport- és Rendezvényközpont három nagy csarnoka, összesen 12 ezer négyzetméteres területen. A háromnapos ingyenes rendezvényen óvatos becslések alapján több mint 50.000 látogató jelent meg, gyermekek, fiatalok, középkorúak és szép-korúak egyaránt.
Miért tartjuk fontosnak, hogy a hifi hobbival megáldott olvasóinknak beszámoljunk róla? A válasz egyszerű. A zene a zenésszel, hangszerével, a felvevő technikával és a hangmérnökkel kezdődik. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a hangzási láncolat eleje a legfontosabb ahhoz, hogy az audiofül otthon hátradőlve a zene magányában élményhez jusson. Beszámolónk a teljesség igénye nélkül egy-egy impresszió, amelyet fontosnak tarthat egy zeneszerető, aki hobbijának élve keresi a reprodukálhatónak hitt valóságot, ami manapság már elég jól megközelíthető.
Ami a technikát illeti, kezdjük a hanglánc elején. A zene felvétele a mikrofonokkal kezdődik. Az ismertetett márkák és forgalmazóik sorrendisége között ne keressen rangsort a tisztelt olvasó. Mindegyik mikrofon a maga alkalmazási helyén kiváló, mindegyiket valamilyen célra készítették. A különböző típusok más elv alapján alakítják a hangfrekvenciás jelet elektromossá, de ebben nem állítunk fel sorrendiséget, hacsak nem teszteljük külön-külön darabonként megfelelő körülmények között.
AUDMAX. Az Audio-Technica cég AT 5040 studio vocal microphone-ját egy „szentélyben” állították fel a hozzá készített speciális állványával egyetemben, ide néhány kőlépcsőn lehetett feljutni. A kivitel és hangminőség fantasztikus. Egy fejhallgatón keresztül meggyőződhettünk képességeiről.
Audio Partner. Bemutatta a világ talán legirigyeltebb mikrofon modelljét. A ilághírű Neumann mikrofonok csak világsztárokat szolgálnak, velük készül a jazz és klasszikus zenei felvételek túlnyomó többsége. Teljes modellválasztékuk és kiegészítőik kínálata már itthon is elérhető.
DigitalPro. Az elektromos jellé átalakított hang a hangmérnök kezei (fülei) közé kerül. Nagy örömünkre szolgált, hogy személyesen elbeszélgethettünk a hangmérnök szakma egyik legnagyobb hazai képviselőjével, Matók Istvánnal. A tőle megszokott szerénységgel mutatta meg legújabb felvételeit, amelyek a kor igényeinek megfelelően képpel rögzített a MÜPA-ban. A felvételt a legmagasabb színvonalú stúdióberendezések tolmácsolták.
OktOpus. A hang- és multimédiamérnök képzés hazai atyjával, Kishonti Istvánnal standján a képzések fontosságáról beszélgettünk. Elmondta, hogy a hangmérnök látásmódja, szakmai tudása, zenei ismeretei és nem utolsó sorban tehetsége nélkülözhetetlen a minőségi rögzített zenei és képi felvételekhez.
Yamaha. Nem is gondolná az audiofül látogató, hogy találkozhat egy otthoni környezetben is minden igényt kielégítő, és még viszonylag elérhető árú hangsugárzó családdal. A Yamaha HS szériája nemcsak legendás fehér membránjával hívta fel magára a figyelmet. Miután aktív stúdió hangsugárzóról van szó, ezért már csak egy forrást kell hozzákapcsolni, és máris szólhat a zene. Az élmény meghatározó volt. Erről a hangsugárzó rendszerről részletesen írunk majd a teszt rovatunkban.
A fejhallgató a zenehallgatás mások zavarása nélküli magányos eszköze. Jó hangminőséget már viszonylag kevés pénzből is el lehet érni. Hogy ki melyik márkát, melyik megoldást választja, arról egy népi mondás jut eszembe „kinek a pap, kinek a papné, kinek a lánya”.
Bluesound. A Beyerdinamic fejhallgatók egyes típusai is haladnak a korral, mára már a mobil eszközökhöz illesztett változatok is fellelhetők, a márkára jellemző minőségben.
Audio Partner. A legendás SENNHEISER mikrofonok mellett a többszörös díjnyertes fejhallgatók is méltán kedveltek az otthoni zenehallgatók körében. Mindenki igényeinek és pénztárcájának megfelelően gazdag és elegáns választékot talál, a megszokott kiváló minőségben.
Eurhythmics A sokak által kedvelt amerikai Shure mikrofonjain kívül a nemrégen felfuttatott fejhallgató választékkal is találkozhattunk. A kiállított típusokból bőséges kínálatot vonultattak fel. Multimédiás alkalmazásokhoz is találhattunk megfelelő típust.
A kiállítók között ebben az évben először találkozhattunk a klasszikus zenét a legmagasabb szinten képviselő kiállítóval. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar standján a gyerekek voltak a középpontban, hiszen a „barátságot” a zenével már gyerekkorban kell elkezdeni. Számítógépes játékok hozták a gyerekek közelébe a klasszikusokat, és magát a zenekart. Dicséretes, hogy gyermek-programjaikon keresztül is népszerűsítik a zenei kultúrát. Nagyon ráfér a sablonokkal igencsak leegyszerűsített világunkra ez a „misszió”.
A kiállítás megrendezésének profizmusa a nagy gyakorlatban rejlik. Láthattunk stúdió technikát, hangszereket, hangosító berendezéseket, mindent, ami szemnek és fülnek kedves, és nem utolsó sorban ismert és a jövőben szép sikerek elé néző most még ismeretlen zenészeket, akik megszólaltatták a kiállított eszközöket. Nagy örömünkre szolgált, hogy nem néma kiállítást láttunk, hanem folyamatosan koncertek, hangszer- és berendezésbemutatók szórakoztatták a látogatót. A hang rögzítésére, keverésére, világításra, erősítéstechnikára és hangsugárzó rendszerre megszámlálhatatlan igen magas színvonalú megoldást láthattunk.
Lesz Hangfoglalás Kiállítás 2014-ben is. Akit mindez még jobban érdekel, jöjjön el jövőre! Látogasson ki a hang és zene eme seregszemléjére! Mivel a fejlődés nem áll meg, biztosan állíthatom még több érdekességgel és új technikákkal fogunk találkozni.