Még felületes földrajz-tudással is belátható, hogy mennyire messze van Dél-Korea a High-End Audio kapcsán gyakran emlegetett országoktól. A felkelő nap országához, Japánhoz viszont egészen biztosan közelebb van, így már cseppet sem meglepő, hogy a tengerentúlon és Ázsiában ez a márka kifejezetten népszerű, rövidebb idő alatt szerzett hírnevet, mint a legtöbb eddig látott zenei streamerek tervezésével és gyártásával foglalkozó cég. Az elmúlt öt évben exponenciálisan felgyorsult a DAC- és streaming rendszerek piaca. A HiFi Rose vállalat a mai modern innovatív ötletek tárháza, a legmagasabb mércével mért kínálattal alkalmazkodik a piacon felbukkanó digitális technológiával kapcsolatos fogyasztói igényekhez. A termékek egyedi technikai, technológiai és jellegzetes kivitelezési jellemzőkkel rendelkeznek. A kiinduló gondolat az, hogy nem elég lépést tartani a technológia gyors változásaival, alkalmazkodni kell a megváltozott életmódhoz.
A HiFi Rose vállalat 24 alkalmazottat foglalkoztat, a munkatársak hetven százaléka mérnök végzettségű. A Rose koncepciója a tervezők és gyártó-technikus munkatársak szerint arról szól, hogy az új, számítástechnikai alapú audio-eszközökre kiterjesszék a hangzás definícióját és vele együtt a funkcionalitást, hogy készülékeik az előadás eredeti hangzásához közeli élményt kiváltva szólaljanak meg. A társaság a teljesítmény mellett az esztétikára is nagy gondot fordít, amit az ipari formatervező szakmai fórumok – mint a Red Dot, az iF Design és a PinUP Design – számos elismeréssel díjaztak. A HiFi Rose beiratkozott a világ legjobb audiofil hálózati streamereit gyártóinak meglehetősen kevés tagot számláló elit-klubjába. A több mint 50 éves érintőfelület-technológiával a HiFi Rose termékeket úgy tervezték, hogy biztosítsák azt az élményt, amelyet a digitális alapokat kedvelő zene-fogyasztók mindig is kerestek.
Digitális technika? Ma már nem kérdés. Zenehallgatás(?) a válasz modern – igen, a Streamer. Viszont az interneten fellelhető műsorszolgáltatók teljes zenei palettájának hozzáférhetőségét biztosító streamerek magas kategóriás megvalósítói a hangerősítést egy High-End színvonalú külön egységre bízták. A Hifi Rose kivívott státuszát tekintve ez magából adódik, tehát egyértelmű, hogy a hálózati-lejátszók mellé kell még egy csapatjátékos. Bemutatjuk a HiFi Rose integrált erősítőjét, az RA180 típust.
…Egy végleges formába öntött, sok szolgáltatással rendelkező erősítőt akartunk készíteni, hogy mindent meg lehessen tenni egyetlen RA180-zal. Meg akartuk mutatni az RA180 előlapján a készüléken átmenő analóg jel útját. Az előlap olyan, mint egy sematikus diagram balról jobbra – az elő- és vezérlési szakasz, a hangerő szabályozás és a hangszóró választást tápláló bemeneteket. Az apró led-világítással kiemelt funkció szabályozó készlet gyönyörű, meglehet, hogy mindez extravagáns, egy kissé szürreális formába öntött steampunk esztétikával fejeződik ki… – nyilatkozta Sean Kim a cég igazgatója. A retro-futurizmus egyik alapelve, hogy a fejlett technológiát hozzáférhetővé és felhasználóbarátabbá kell tenni. Az előlapon lévő tizenhét gomb és csúszka, valamint a kettő VU-meter és a fogaskerekek látványa a hatások valóságos halmazát tartalmazza. Van itt egy csipetnyi Nagra, a hifi aranykorából származó számlapokkal és kezelőszervekkel, úgy kombinálva, mintha egy svájci óragyártó műremeke lenne. Mivel nincs masszív tápegység-transzformátor vagy hűtőborda, az RA180 körülbelül 17 kg-os tömegét szinte teljes mértékben a vastag alumínium-ötvözet váza határozza meg – az illeszkedés és a kidolgozás színvonala kiváló.
A mérnökök minden részegységet független modulként fejlesztettek ki és teszteltek. A HiFi Rose RA180 integrált erősítő az egyik legátfogóbb funkció készlettel rendelkezik. Ez egy fejlett „D”-osztályú erősítő kialakítás 800 Watt kimenettel. Az RA180-at rendkívül széles, még az emberi halláson túl is lineáris, frekvencia átfogás teljesítésére tervezték, hogy a audio-kialakított rendszer lenyűgözően magával ragadó hangzást biztosítson. Az RA180 erősítő, bármennyire is a digitális technikában bajnok mérnökök készítették, az analóg jel utat és a lemezjátszó-technikát tekinti partnernek. Mozgó-mágneses (MM) és mozgó-tekercses (MC) phono-fokozattal rendelkezik. Az 0,1%-os toleranciájú alkatrészek felhasználásával készült, állítható EQ kiegyenlítési értékei megfelelnek a különböző lemezgyártók (NAA, Telefunken, Columbia és CCIR és különféle 78-as) lemezvágás előtt alkalmazott karakterisztikájának tükörképével.
Amint azt a sok éve praktizáló audiofilek tudják, az erősítők kialakítása az „A”-osztálytól az „A/B”- osztályon át, a „D”-osztályig fejlődött. A mérnökök az „A/B”-osztályt azért fejlesztették ki, hogy javítsák az „A”-osztály magas hőtermelését és alacsony hatékonyságát. Az „A/B”-osztályú erősítés-technika jelentősen javította a jel-zaj arányt és a THD (teljes harmonikus torzítás) jellemzőket az „A”- és az „A/B”-osztályokhoz képest. Sokan azonban a digitális áramkör korlátai miatt az elődökhöz képest gyengébbnek találták a hangminőséget. A HiFi Rose által kifejlesztett gallium-nitrid (GaN) fejlett „D”-osztályú erősítő drámaian javította a technológiával kapcsolatos problémákat, eloszlatja az aggályokat.
A probléma megoldására a HiFi Rose az RA180 erősítőben egy új anyagot a GaN FET-et (a Silicon FET helyett) használja. A szilícium FET-ekkel szemben a GaN FET-ek gyorsabban reagálnak a tranziensekre, dinamikus kilengésekre, rövidebb reakcióidővel erősítik a jelet. Az eredmény: gyorsabb kapcsolási idők (kevesebb „holt idővel”) és precízebb kapcsolás kevesebb csengéssel, torzítással és EMI-vel (elektromágneses interferencia). Az eddigi „D”-osztályú kapcsolás tervek, az ilyen torzítások ellensúlyozására, negatív visszacsatolást használnak, a szilícium alapú erősítőknek elég sok kell belőle, hogy a legjobban teljesítsenek. A pontosabb, gyorsabb erősítéssel kezdődően kevesebb visszacsatolásra van szükség. A GaN-technológia bővebb sávszélességet tesz lehetővé, az RA180 integrált frekvenciamenete akár 90 000 Hz-re is kiterjeszthető. A holtidő drámaian javul és, nullához közeli kapcsolási sebességgel, közel tökéletes lineáris kimenet valósul meg. Ez az egyenletesség túlmutat a „D”-osztály határain, és akár egy analóg erősítő, ultrasima és természetes hangzást biztosít.
Az RA180 belsejében négy darab, teljesen azonos, egyedi tervezésű, „D”-osztályú erősítő modul található, mindegyik az Infineon Technologies IGO60R070D1 CoolGaN teljesítmény-tranzisztoraival. Ezeknek az alkotóelemeknek gyorsabb a kapcsolási sebessége, alacsonyabb az ellenállása és kiváló a termikus stabilitása, ebben az analóg PWM áramkörben teljesítmény előnyt biztosítanak a szilícium tranzisztorokkal szemben. A kimenő teljesítmény kényelmesen meghaladja a specifikációt, nagyobb mint 270 Watt (8/4 Ohm) csatornánként. A dinamikai csúcsok 483 Watt teljesítménnyel leképezhetők. A maximális áramerősség 8,6 A-re van korlátozva. A torzítás lenyűgözően alacsony, 0,0008-0,0015% mély- és középtartományban (10 W/8 Ohm mellett), 100 W/8 Ohm mellett a THD 0,003% a középsáv, és 0,4% 20 000 Hz-nél.
Az egy szimmetrikus (XLR) három nagyszintű vonal (RCA) bemenetet és egy MM/MC phono bemenet áll rendelkezésre, ezeken felül mélynyomó kimenet és nem kevesebb, mint tizenhat hangszóró kábel csatlakozóval köthetjük össze a kialakított hangrendszert. Mind az A, mind a B hangsugárzó bank „csatornánként” két erősítővel meghajtott (az egyik opcionális felüláteresztő szűrővel) a kettős erősítéshez vagy a két egycsatornás erősítővé történő áthidaláshoz. Az erősítő kezelése applikáción keresztül lehetséges. Az alkalmazáson kívül egy logikus elrendezésű, elegáns távirányítón is elérhető a hangerő, a balansz, a némítás és a bemenetek kiválasztása.
Mindent egybevetve, a dél-koreai Szöul-ból származó újonc márka képviselői biztosan tudják, hogyan kell megragadni az audiofilek figyelmét.