Az Audio Engineers új Singular sorozatának „legrövidebb” terméke az áthidaló kábel.
Egy ilyen kis kábel láttán az audiofil zenehallgatóban számtalan kérdés merül fel. Az új hangsugárzóink megvásárlása után nekiállunk becsatlakoztatni azt az audio-rendszerünkbe – és rögtön elfog a kétség. Az erősítőtől a hangsugárzókig tartó hangszórókábelt jó lesz-e az alsó párhoz vagy a felső párhoz csatlakoztatni? A mély vagy a magas frekvenciákra szánt bemenetre kell-e bekötni? Vajon a hangszórók gyártója által adott jumperek megfelelőek lesznek-e az elvégzendő feladathoz, vagy tönkreteszik a rendszer által kibocsátott hangminőség javítására tett erőfeszítéseinket? Mire való a dupla csatlakozó-terminál? Hangsugárzók bi-amp vagy bi-cables csatlakoztatása a célszerű? Hogyan kell összekötni a jumpereket és a hangszóró-kábeleket?
A hangszórógyártók úgy döntöttek, hogy bizonyos magasabb kvalitású modelljeiket osztott keresztváltóval (crossover) gyártják. A hangsugárzó hátoldalán a legtöbb esetben négy, azaz, páros csatlakozóval találkozunk. A gyártó ezeket lemez-alakú, szabvány jumperekkel hidalja át. Igen ám, de miért van az, hogy a hangsugárzó-gyártók a kettős erősítés vagy kettős kábelezés felhasználása miatt dupla csatlakozású hangsugárzókat gyártanak? Nos, nehéz pontos választ adni, de induljunk ki abból a feltételezésből, hogy a keresztváltó szempontjából sokoldalúbb és teljesebb terméket kínálnak. A kétvezetékes kialakítás, a pontosabb és természetesebb hangvisszaadás érdekében, teljesen elválasztja a mély és közép/magas frekvenciájú jelek útjait, mivel az alacsony frekvenciájú jelek nagyobb árama nem tudja modulálni a közép/magas frekvenciájú jeleket. Igen ám, csak ha nem használjuk a dupla kábelezést, a rendszer megköveteli, hogy a HF (nagyfrekvenciás) és LF (alacsony frekvenciájú) kapcsok egymással áthidalva maradjanak. A cél az, hogy a keresztváltó egységesen működjön. Így a jel átviteléhez szükséges a jumper.
Szimpla vezetékezésnél, meghagyva a „fém lemezeket”, hova a legjobb a hangszóró-kábelt csatlakoztatni? Alulra vagy felülre? Ez egy olyan kérdés, amelyet sokan feltesznek maguknak. Egyesek azzal érvelnek, hogy a hangsugárzó-kábelnek a magassugárzó (vagy inkább a középmagas) terminálokhoz kell eljutnia, és nem a mélyhang terminálhoz, majd a jumperek továbbítják a jelet a mélysugárzó csatlakozóihoz. Nos, rendben. A magas frekvenciák, részben az alacsony feszültség miatt, a hangspektrum legkényesebb és legérzékenyebb részei. Ezen vélemények szerint jobb, ha az erősítőből érkező jel a magassugárzó kivezetéseihez jut el anélkül, hogy bármilyen más kábeldarab vagy fémrúd kerülne közéjük. Mások viszont úgy vélik, jobb az ellenkezőjét tenni, vagyis a mélysugárzót, a nagyobb teljesítményt igénylő alkatrészt részesíteni előnyben. A valóságban a különbségek minimálisak, és csak ritkán változik valami igazán.
Nincs jobb annál, mint amit a legjobban szeretünk, még saját javaslataink vagy szokásaink szerint is. Igaz, hogy körülbelül tíz centiméteres kábelről van szó, és hacsak nem kifejezetten alacsony a minőség, akkor a probléma fel sem merül. Kivéve, hogy néha a hangsugárzókhoz mellékelt jumperek valóban a legrosszabb minőségűek: egy sárgaréz csík. Tehát a következő kérdés: hogyan állapítható meg, hogy a jumperek jók-e és megfelelnek-e rendszerünknek?
Ami a jumpereket illeti, jóságuk ellenőrzése érdekében a hangszóró-kábeleket az alul található csatlakozókról a felül található csatlakozókra lehet áthelyezni, és fordítva. Ebből még sokféle következtetést nem vonhatunk le. Íme a lehetőségek listája, sematikusan, de átfogóan bemutatva a lehetőségeket! Cseréljük ki a gyártó által mellékelt jumpereket! Abban az esetben, ha a hang nem változik, akkor a hangsugárzó-kábelek a hangzás szempontjából olyan alacsony szintűek, hogy nem tudnak elegendő részletet átadni ahhoz, hogy észleljük a különbségeket. Egy másik hipotézis, ha a hang nem változik, az lehet, hogy a rendszer nem eléggé feltárulkozó, ezért a jumper nem hat megfelelően a hangzásra. Ha a hangzás megváltozik, a jumperek szűk keresztmetszetként működnek, javasoljuk, hogy az optimális teljesítmény érdekében cseréljék ki Audio Engineers gyártmányra. Ne feledje, hogy áthidalóknak ugyanolyan vagy jobb minőségűeknek kell lenniük, mint a kábeleit alkotó vezetők! A sárgaréz itt nem megfelelő.
A megalkuvás nélküli választás érdekében a High-End hangzási kvalitást és magas értéket képviselő hangsugárzókhoz az Audio Engineers a Singular Jumper áthidaló kábelt kínálja.
Az Audio Engineers – Singular Jumper vezető anyaga réz, a vezetőmagot speciális cső-fonású tiszta ezüst szálak veszik körül, a speciális vezető szerkezet mellett egyedi, vékony rétegű, nagy tisztaságú teflon szigetelő rétegekkel is rendelkezik. Teljesen szimmetrikus kialakítás, a négymagos örvényszerkezet hatékonyan csökkenti a bőrhatást, mivel a vezetők nem csak elemi szálakból állnak, hanem külön csoportokba rendeződnek. A Singular Jumper vezetékek keresztmetszete kicsi, de összességében a vezetékek megfelelő keresztmetszettel rendelkeznek az optimális jelátvitel biztosításához. Az újonnan kifejlesztett antisztatikus hálós külső réteg nemcsak különleges és egyedi megjelenést kölcsönöz, hanem a vezetőktől távol tartja a környezetből származó statikus mezőket. A Singular Jumper áthidaló kábel-szett villa/banándugó, valamint banán/banán változatban is kapható.
Az Audio Engineers is, mint oly sok gyártó, termék-kategóriákba rendezi gyártmány-választékát. A Singular kábelek a tervezés és a gyártás csúcsát képviselik. Természetesen a fejlesztésből nem hagyható ki a többi kategória sem, ha a audio-rendszerünk bekötéséhez Transfield kábeleket választjuk, akkor sem maradunk jumper-kábelek nélkül.
Bemutató cikkünk egy sorozat része:
https://hangzasvilag.hu/audio-engineers-singular-sorozatu-kabelek/
https://hangzasvilag.hu/audio-engineers-singular-halozati-kabel/
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Ekline Audio
Internet: www.ekline-audio.hu
Telefon: +36-20/324-2960
Forgalmazó: Delta Hifi
Internet: www.deltahifi.hu
Telefon: +36-96/414-968