• HOME
  • Hírek
  • Tesztek
  • Bemutatók
  • Cikkek
  • Zene
  • Pro Audio
  • Oldies
  • RÓLUNK

Chick Corea koncert


Július 1-én este Chick Corea nagy sikerű, spanyolos hangulatú koncertet adott a Kongresszusi Központban. Az idei európai turnéra és erre a koncertre magával hozta a most megalakult Spanish Heart Band tagjait. Az európai turné tisztelgés a páratlan tehetségű flamenco gitáros, zenész társ és barát, Paco De Lucia játéka és zenei hagyatéka előtt.

Az idén 78 esztendős örökifjú zongorista-zeneszerző, 43 évvel az első, Paco de Lucia hatására született spanyol dallam világot tükröző stúdióalbuma és a négy évtized többszöri megújulása után ismét friss számokkal, derűs hangzással jelentkezett. Az együttes tagjaiból ketten sok éven át szerepeltek Paco de Lucia zenekarában. A két volt tag, Jorge Pardo, aki szaxofonon és fuvolán kápráztatta el közönségét és Niño Josele gitáros, Corea méltó partnereként fergeteges játékkal idézték fel a több, mint 5 éve elhunyt flamenco gitáros emlékét. A fúvós szekcióban Michael Rodriguez trombitán és Steve Davis harsonán játszott. A kubai születésű Carlitos Del Puerto előbb nagybőgőn majd basszusgitáron csillogtatta hangszeres tudását. A dobszerkó mestere Marcus Gilmore a gerince, míg Luisito Quintero konga és ütőhangszeres művész kiegészítője volt a ritmusszekciónak. A számunkra „hab a tortán” jelleggel fellépő, egyébként a flamenco muzsikához elengedhetetlen táncról Nino de los Reyes gondoskodott, biztosítva a lábak tűzijátékát. Ők így együtt már elkészítették az új lemezt „Antidote” címmel, ami kitörölhetetlen bizonyítéka Corea spanyol szívének. A lemez címe találó: „A zene ellenszere (antidote) az élet sötét oldalának.” Neki elhisszük, a mi lelkünkben is így szól.

Chick Corea a jellegzetes spanyol harmóniák megszólaltatásához a Yamaha koncert zongora mellett felhasználta a 70-es években rá jellemző billentyűs „fegyvertárat”, csodálatosan szólalt meg keze alatt a Yamaha Montage 8 szintetizátor.

Először 1982-ben láthatta a pesti közönség, akkor a vibrafonos Gary Burton és egy vonósnégyes produkcióját láthattuk a Budapest Sportcsarnok színpadán. Másodszor 1986-ban járt ugyanitt, egy teljesen új felállással a Chick Corea Elektric Band (Eric Marienthal – szaxofon, Scott Henderson – gitár, John Patitucci – basszusgitár, Dave Weckl – dob) első összeállításával. A bőgős és basszusgitáros John Patitucci valamint a dobos Dave Weckl akkoriban Chick Corea felfedezettjének számított. Azóta többször is, legutoljára 2018 július 1-én, üdvözölhettük, mindig elkápráztatott zongora játékával.

Corea hetvennyolc évesen is képes megújulni. A műsorban elhangzó témákat alaposan kidolgozva, szinte félórás darabokban tálalta közönsége elé, miközben konferált, többször elmondva, hogy ez az első olyan koncert, ahol a tagok összecsiszolhatják egyéni tudományukat. A szinte lemez pontosságú hangzásról a színpad szélén egy kisebb arzenállal felvonuló hangmérnök gondoskodott. Chick Corea profi módon, időnkénti beintésekkel vezette együttesét, szabadon hagyva mindenki részére a szólózás lehetőségét, ennek eredménye a különféle hangszerelések és a sokféle hangzáskép megjelenése. Hogyan is lehetne ez másképpen a jazz műfajában?

A standing ovation „magyarosra” sikerült, a közönség állva üvöltve, visítva tapsolt, már a negyedik számnál vastaps köszönte meg a muzsikusok igyekezetét. A koncert végén ismét felhangzott a vastaps, tehát két ráadást is játszottak. A Concerto de Aranjuez Adagio dallamára a közönség is meg lett énekeltetve. Többekben felmerült a kérdés, mi lett volna, ha jobban promotálják a koncertet, mivel sehol nem volt egy plakát, sehol egy rádió-reklám? Ez egy világsztár esetében senkinek nem jutott eszébe(?) vagy a jazz már megint tiltott-tűrt jelenség?

Amiről e cikk szerzője csak álmodott, az a koncert végén létrejött – egy találkozás a színfalak mögött, az öltöző szoba ajtajában – újságírók gyűrűjében egy méter közelségből látni a mestert és hallgatni szavait. A kérdések között szerepelt a nagy zenész-legendákkal való közös munkák emléke, Herbie Hancock és Keith Jarrett, a közös produkciók felidézése. Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy szeret klasszikusokat is játszani, akár gyakorlásképpen, de több, nagy zenekarral készült fellépésről videofelvételek tanúsítják, hogy nagy kedvence Mozart. A mester közvetlen szerénysége mindannyiunkat magával ragadott, a beszélgetés után barátilag megölelt egy újságíró kollégát a többiekkel kezet fogott, majd dedikált néhány lemezünket.

Budapestről Bécsbe vezetett az együttes útja, részt vettek a Jazz á Vienne Festival eseményén. Júliusban a mester és új csapata a The Spanish Heart Band kétnaponként koncertezik Európa nagy városaiban, legendás koncert-helyszíneken.

A rajongóknak nagy öröm, hogy a huszonkétszeres Grammy-győztes jazz legenda, zongorista és zeneszerző mindig megtartotta a csakis rá jellemző improvizációkat, zongorajátéka bármikor felismerhető maradt. A legnagyobb latin és spanyol témáit ihletetten adja elő, úgy, mint amikor amikor a flamenco művész vagy a torero túllépi művészete határát és kreativitásán elemelkedve egy magasabb állapot ér el. Nemrégen az amerikai Jazz Times magazin olvasói zongoristaként, zeneszerzőként a legjobbnak választották. Máig nagyon fontos szerepet játszik a modern jazz zenében, szerencsére, eddigi életútjának minden egyes mozzanatát remek minőségű lemezeken rögzítették.
Chick Corea az Chick Corea!


Audio Centrum

Audio Technica

Stream Audio

Hangtér Galéria

Alllegro Audio

DreamAudio

ZebrAudio

Digital Pro
  • Kövess minket a Facebookon

  • Legutóbbi Bejegyzések

    • A skin-effektus, a Litze-szerkezet és a hangerő versenye
      február 4, 2023
    • Az új jobb?
      február 4, 2023
    • Kudos Audio Titan 606 álló hangsugárzó
      február 4, 2023



© Minden jog fenntartva! - 2022 - HangzasVilag.hu