A Pioneer sokat tett le a lemezjátszás asztalára a ’70-es és ’80-as években. Létrehozták a függesztett vázra épített „tojáshéj” mechanikás, direkt hajtású gépek sorozatát és betörtek velük az európai piacra. Itthon legnépszerűbb modelljük a PL-200 volt kapható a „legális” kereskedelemben, bár az akkori valutás boltokban a PL-600 is megjelent.
A PL-L1000 egy gyönyörű gép, amelyet a kor legmagasabb szintjén terveztek. Termetes gép, közel sem olyan apró, mint sok modern formatervezés, sőt szélesebb, mint a megszokott 430mm szabvány rack méret.
Motor: | quartz PLL hall motor |
Lemeztányér: | 310 mm öntött, aluminium ötvözet |
Sebesség: | 33 and 45 rpm |
Wow and flutter: | kevesebb, mint 0.013 % WRMS |
Jel/zaj viszony: | 78 dB |
Méretek: | 494 x 154 x 456 mm |
Tömeg: | 12 kg |
A PL-L1000 a motor tengelyéről közvetlenül meghajtott (direct drive) rendszert tartalmaz. A csapágyház ötvözetből készült robusztus, öntvény, amely egy finoman megmunkált tengelyt tartalmaz. A lemez tányért egy kefe nélküli lineáris motor hajtja, a lemez forgási stabilitását kvarc-oszcillátoros áramkör tartja 0,02% WRMS értéken. A lemeztányér és a motor egysége lenyűgöző – a nehéz, kiegyensúlyozott, öntött alumínium ötvözet tányért és vastag gumilap, az alumínium lábazat és az acéltalp, amelyet a Pioneer okos „koaxiális” rugós felfüggesztési rendszere választ el. Igen, ez a sasszi rugózik, nagyon finoman, nem venni észre, hogy a kar, a lemeztányér, a csapágy és a motor a gumi bevonatú belső támaszokon „lóg”, a tányér és az alap mentes a vibrációktól.
A Pioneer PL-L1000 egy 190mm hosszú lineáris hangkarral van felszerelve, amely abban a szögben/úgy követi a lemez barázdáit, ahogyan azt a lemezvágó gép vágta. Ez azt is jelenti, hogy a lineáris rendszer sok szempontból felülmúlja a hagyományos offset hangkarokat. Nincs követési hiba, így megakadályozva a harmonikus torzítást. Alapvetően nem alakul ki a lemez közepe felé ható (skating) erő, így nincs szükség kiegyenlítő (antiskating) erőre sem. A hangkar csöve egyenes, nincs túlnyúlás. A rövid hangkar alacsony ekvivalens tömeget és nagy merevséget eredményez. A hangkart is lineáris, direct drive motor mozgatja, statikusan kiegyensúlyozott. A PL-L1000 alfunkciói közé tartozik az automatikus bevezetés, automatikus visszatérés, automatikus ismétlés, gyors leállítás, a tűnyomás közvetlen leolvasása, a karmagasság beállítása.
„Nincs barázda követési hiba”, valójában jelentkezik ez a jelenség minden lineáris kar esetében, ami minimálisra csökkenthető a hangszedő pontos beszerelésével, beállításával. A kar mozgató mechanika elmozdítása érdekében a kar továbbra is „némi szögben” érinti a barázda falát. A legminimálisabb erő is biztosítja a motor beindítását annak érdekében, hogy a kar mozogjon. A „rövid kar” okos dolog, mivel egy rövid kar használatával csökken a rezonáns tömeg, azonban felléphet egy további probléma, a követési szög értékének növekedése. (Ez csak a hagyományos megoldás esetén az átlagosnál jóval hosszabb kar alkalmazásával küszöbölhető ki. A tű horizontális érintő szöge változik, minél hosszabb a kar, annál kevésbé változik a szög fordítva, minél rövidebb a kar, annál nagyobb a szögváltozás.)
A lejátszás a vezérlő egyetlen gombnyomására indul, a kar csendesen csúszik a lemez széléhez, biztonságosan nyomon követi a barázdákat és a lemez lejátszásának végén csendben visszatér nyugalmi állapotába. A PL-L1000 lemezjátszó lineáris karja nem használ mechanikusan működő kapcsolót, olyan fotorezisztort használ, amelyet egy lámpa világít meg, amely a karhoz csatlakoztatott résen átvilágít. Nyílik. A fotorezisztor egy pár differenciál-erősítőt befolyásol, amely a síkmágneses közvetlen meghajtású motort balra vagy jobbra irányítja. Bármely pontban mindkét irány hozzáférhető, a „kocsi” pontosan 90 fokos szöget zár be a lemez barázdái felé. Megfigyelhető, hogy a hangszedő még a legkisebb excentricitás miatt is, balra és jobbra el tud mozogni. Lenyűgöző a mechanika mozgása, nem hagy szó nélkül a minőség.
A hangzás ugyanolyan sima, mint az ergonómia. Természetesen, mint minden lemezjátszónál, itt is hangszedő függő, de eleve nyitott, semleges karakterrel rendelkezik, amely sokkal kevésbé látványos és egyedi, mint például a rivális Technics közvetlen meghajtású motor egységei esetében. A basszus kiváló, feszes, erőteljes, szépen integrálódik egy széles nyitott középsávba. Itt valóban élvezhetjük az erőfeszítés nélküli stabilitást és a sziklaszilárd sztereó képalkotást, amit a megfelelő nyomkövetéssel rendelkező lemezjátszó hozhat. A magas hangok éles, nyitottak és nagy kiterjesztésűek. Röviden: kiváló, és annál is meglepőbb, hogy ez egy teljesen automatikus lemezjátszó-mechanikától származik, amelyen a kényelem szempontjából a legideálisabb.
A PL-L1000 modellek mára már csak kis létszámban léteznek e földön. A kilencvenes években az Egyesült Királyságban, a piacvédelem miatt sokan „kimaradtak a jóból”. Amikor a szak-folyóiratok a japán közvetlen hajtású lemezjátszók állítólag „szörnyű” hangjáról regéltek, még csak termékcsalád alsó szegmensét ismerték, mégis megkérdőjelezhetetlen, átfogó általánosításokkal bombázták olvasóikat. Szerencsére a gyűjtők áldozatos munkája eredményeként jó néhány PL-L1000 még mindig előfordul az USA-ban és Japánban.