A Nordost Corp. kábelgyártó munkássága a kifinomult hangzás egyik meghatározó területének története. A Joe Reynolds által 1991-ben alapított Nordost vállalat egy amerikai High-End Audio cég, székhelye Holliston, Massachusetts USA. Egy ízig-vérig amerikai audiofil cég, amely az igényes zenehallgatók világának élén ébren tartja a kábelgyártás innovációjának jövőjét. New England térségében nagy hagyománya van a gyártásnak és az innovációnak, és ez a régió híres a kutatás és fejlesztés illetően. A kiváló egyetemek és a legkorszerűbb kutatási létesítmények vonzzák a világ legjobb és legokosabb tervezőit és mérnökeit. Ezt a céget valóban az a környezet formálta, amelyben létrejött. A rendelkezésre álló erőforrások gazdagsága révén hírnevüket innovatív termékekre, valamint a részletekre és az árnyalatokra való aprólékos odafigyelésre építhetik. A saját készítés azt jelenti, hogy cégüknél értékes tudást és készségeket fejlesztenek.
A Nordost akkor lépett színre, amikor a gigantománia és a hangerő verseny uralkodott, de az audiofil zene-hallgatók tábora ráébredt a finomítás lehetőségére. Az audio-rajongók korábbi generációi úgy gondolták, hogy a szükséges kábelezés nem sokat javít a csatlakoztatott eszközök hangján, a „konzervzene” hangzásán. A Nordost minden vélekedésre rácáfolt, munkájuk segített a kábelek mint rendszerelemek elfogadásában. A kábelgyártás gyakorlata sokrétű, az alkalmazott alapanyagok és technológiák már nagyon régóta fejlődnek, mégis évekig tartó kutatás és innováció kellett ahhoz, hogy kialakuljon az audio-rendszerekben alkalmazott kábelek hatásmechanizmusának megértése. Meg kellett érteni, hogy a kábelezésnek együtt kell működni az audio-rendszer egységeivel, azokkal az elektronikákkal és a hangsugárzókkal, amelyek az egész összetevői, elsődleges fizikai és elektronikai részei. Egyetlen láncszem se lehet alsóbbrendű, mert az egész teljesítőképességét kockára teszi.
Az 1992-es év remek alkalom volt a színre lépésre. Az űrkutatás céljaira egy igen erős, strapabíró lapos FEP kábelt terveztek. A kábelt annak idején a kevés helyet biztosító űr-eszközökben való használatra készítették. A lapos és vékony kábel tökéletesen elfért a vezérlők és műszerek közötti résekben vagy az akkor szenzáció státuszban lévő űrsikló bármilyen burkolata mögé rejtve. A mérések során hamar kiderült, hogy a kábelszerkezet, a FEP kivitel és a gyártástechnológia drámai módon csökkenti a kábelek kapacitását (a mért érték a forgalomban lévő kábelek átlagos kapacitás értékének csak alig egyötöde). Ezzel a cég előremutató tervezést hozott a kábel-piacra. A Nordost egy eredeti elgondolás alapján kifejlesztett, addig még nem látott kivitelezésű hangsugárzó kábellel lépett a kiállítások színpadára és a kereskedők bemutatótermeibe. A Nordost, az elmúlt 30 évben, a kábel-technológia egyik vezető vállalataként ennek az iparágnak az egyik fő mozgatórugója lett.
Az első Flatline-kábel egy egyedi fejlesztéssel létrehozott, nagyon strapabíró, lapos kábel, amely eredetileg a repülőgépipar és az űrtechnika számára készült. Audio felhasználásra további fejlesztések váltak szükségessé. Az első kialakítás a gyakori telepítési problémák egyszerű megoldására szolgált. A kábel lapos és vékony kivitele lehetővé tette a szőnyeg alá és a falba/tapéta alá történő beépítést. A kutatások alatt és a tesztelések után azonban kiderült, hogy a precíziós FEP gyártási folyamat drasztikusan csökkenti a kábel kapacitását (ötször kisebb, mint a legtöbb népszerű márka terméke esetén), ami gyorsan felismerhető hangzásbeli előnyt jelent. A Flatline volt az első audiofil kábel, amely a FEP nevű forradalmian új DuPont anyagot használta. A FEP egy fluorpolimer műanyag, amelyet Teflon FEP márkanéven forgalmaznak a DuPont engedélyével. Hasonló a közismertebb PTFE-hez, de olvasztható, megmunkálható, átlátszó és napfényálló. A Nordost még ma is sok ilyen anyagot használ termékeiben, mert ez egy remek dielektrikum.
Az audiofil kábelek története az 1970-es évek elején kezdődik Japánban, amikor egy Akihiko Kaneda nevű audiofil elkezdett írni a „skin-hatás” hangzásbeli befolyásáról az erősítő és a hangszórók közötti kábel kapcsolatban. Ismeretes, hogy a különböző anyagok összetételüktől, azaz kapacitív hatásuktól, függően különböző módon tárolják és bocsátanak ki nagyfrekvenciás energiát. Ezzel kapcsolatos a „skin-hatás” jelensége, ami a következő: az elektromos áram a jel frekvenciájának növekedésével a vezeték külső felülete felé terjed. Ez a kábelen belül örvényáram-mezők kialakulásához vezet, ami az áram torlódás miatt megnövekedett ellenálláshoz vezet. Emellett a szállított energia nagyobb részét befolyásolja a „dielektrikum”, a szigetelés megvalósításának technológiája, sőt a kábelköpeny anyagának minősége is. A japán példát követve, Jean Hiraga francia audiofil szakíró, lektor és hangsugárzó tervező saját tanulmányokba kezdett a „Litze-drót” előnyeinek megfejtésére, amely a japánok által a bőrhatás kompenzálására használt egyik építési módszer volt. Martin Colloms (hifi-újságíró, a Monitor Audio társalapítója, valamint a HIFI Critic magazin társalapítója és kiadója) 1977-ben elméletileg tovább gondolta a témát, ami állítólag inspirálta az AudioQuest mérnökét, Dave Gore fejlesztőmérnököt, hogy megalkosson egy egyedileg szigetelt vezetőkből álló kábelt a 435-ös modellt, a ma már jól ismert kábelgyártó debütáló termékét. Tehát a jelenséggel többen is foglalkoztak.
Néhány évvel a Flatline megjelenése után a Nordost SPM Reference, egy már csúcskategóriás kábelcsalád következett. Az iparágban a Nordost pozíciója gyorsan emelkedett. …”Nemcsak egy kegyetlenül feltáró hangzásbeli hatással rendelkező vezetékeket terveztek, az SPM Reference mellett más vezetékek mindig bénán hangzanak”…- volt az audiofil hallgatóság véleménye. Az SPM Reference interconnect és hangsugárzó kábelek egyben a réz-vezetők nehéz ezüst bevonatának használatát is jelentették. Kezdetét vette a vezető-képesebb ezüst használata. Az ezüst bevonat levegővel érintkezve keletkező oxidja még jobban vezet, de a Nordost cégnél az ezüst bevezetése nem csak a vezetőképességről szólt. Az ezüst bevonat kisimítja a réz felületek természetesen érdes kristályos szerkezetét is, és amint a skin-hatás megjelenik, lehetővé teszi a magasabb frekvenciák könnyebb áramlását. Ha, ehhez hozzávesszük, hogy az ezüst rácsszerkezete kevésbé hajlamos a törésre és deformálódásra, az ezüstbevonat egy újabb lőszer a skin-hatás és más kábelek okozta problémák elleni háborúban.
1999-ben a Nordost bemutatta a Valhalla kábelt és a világon először alkalmazta a szabadalmaztatott „mikro monofil” (MMf) technológiát. Ez a módszer 1999-ben megelőzte korát. A Nordost áttörést jelentő „mikro-monofil” megközelítése okos módszer a műanyag, mint dielektrikum negatív hatásainak kizárására, a vezetőszál lényegében levegőben fut. Ez a szigetelési technika szinte érintés nélküli. Lényeges eleme egy vékony, FEP-ből készült zsinór, amely spirálisan van körbetekerve a csupasz huzal körül – az egész konstrukció egy FEP-ből készült cső közepében fekszik. A vezető érre spirálisan tekert zsinór csak egy keskeny ponton érinti a vezetéket, hogy a csőben középen tartsa, minimális fizikai érintkezést biztosít az egyébként inert levegős környezetben. A levegő, mint „szigetelő anyag”, ideális jellemzőkkel rendelkezik, nem engedi, hogy az energia könnyen távozzon a kábelből. A csupasz huzal több mint 80%-os levegő kontaktusa csúcstechnológia, hatásos módja a szigetelésének és az energiaveszteség megfékezésének. A Nordost választékában a „csöves” vezetékek különböző geometriák és konfigurációk szerint vannak csoportosítva. A hangsugárzókábeleket a Nordost egymás mellé rendezi, hogy egy lapos szalagot hozzon létre, amely a hangsugárzók legjobb elektromos tulajdonságait éri el, és folytatja a korábbi évek klasszikus lapos megjelenését. A tápkábelek és összeköttetések azonban az egyes jelek igényeitől függően eltérő konfigurációkat igényelnek.
Kiterjedt kutatás és fejlesztés révén, de ugyanazt az irányadó filozófiát alkalmazva, a Nordost különböző típusú és szintű zenei élményeket tudott a kábelmodellekben kialakítani. A vezetékek vagy a csövek csoportosításának módosításával képesek beállítani az egyes kábelek elektromos jellemzőit, miközben az általános tervezési filozófiát érintetlenül hagyják. A Frey és Tyr összekötő kábelek FEP csövein belüli megkettőzött vezetékek például az egyszálú Heimdall alacsony frekvenciájának és dinamikájának továbbfejlesztését biztosítják, de a három keverhető és illeszthető egy rendszerben zavar vagy a kapcsolódó szinergia vesztés nélkül. A Nordost közös kutatás végzett a brit Vertex AQ, az észak-walesi Gareth Humphries-Jones katonai elektronikai mérnöki tanácsadóval és szonár szakértővel közösen, és nagy lépést tett előre. A Nordost „belenyúlt” a lehető legmagasabb minőséget biztosító (Ultra-Fi) világba, sok innovációt és ezzel lenyűgöző hangzást hozva a színre. 2017-ben a Nordost új Odin 2 kábeleit még több újítással mutatták be, ismét magasabbra állítva az erőviszonyokat a Nordost termékcsaládban. Az audio-világ nagyot nézett, amikor bemutatták az Odin Supreme Reference kábeleket, és azok „izzasztó” árait. Odin képviseli mindazokat a modern technikákat – geometria, árnyékolás, mechanikusan hangolt feszítés és korszerű csatlakozók – amelyeket más szabadalmaztatott kezelésekkel együtt a Nordost fejlesztett ki.
A különböző kábelek végein lévő legmodernebb csatlakozók gyakran OEM gyártóktól származnak, és a legjobb hangzásúkat még mindig nem a Nordost egyedi kábel geometriájának figyelembevételével tervezték. A Nordost számára a következő természetes lépés az volt, hogy elkészítsék a sajátjukat. A közelmúltban, a folyamatos finomítási ciklusok során, a Nordost az Odin vonal technikái között egy saját gyártású HOLO:PLUG csatlakozót tervezett, ami megoldotta a klasszikus kábelgyártó ez irányú problémáját. A HOLO:PLUG dugói kifejezetten a Nordost kábelelrendezéshez illeszkednek. Aljzatai pontosan egy bizonyos szögben vannak elrendezve, lehetővé téve a végződések nagyobb érintkezési pontosságát anélkül, hogy tönkretennék a geometriát és aláásnák az előnyöket.
A Nordost megmutatta az audiofil világnak, hogy a sikerhez vezető út a laboratóriumban kezdődik és valódi tudomány áll mögötte. A Flatline kábelektől az űrkorszak MMf technológiájáig a Nordost állandó és következetes kísérletei valamint a kiválóság irányába való könyörtelen menetelése szükséges ahhoz, hogy az audiofil kábel piacon világszerte vezető szerepet töltsön be. Amióta a zenehallgatók eltekintenek a „villanydróttól” elfogadják azt a tényt, hogy a kábelek minden jól megtervezett audio-rendszer szerves részét képezik.
A Nordost minden terméket az Egyesült Államokban gyárt. Minden terméket házon belül terveznek, hogy a mérnöki csapattal egy pillanat alatt új modelleket lehessen építeni. A cég szilárd, megbízható munkaerő bázissal rendelkezik, amely büszke az általa megalkotott termékekre. Egyedülálló precíziós FEP extrudálási eljárástól a Micro Mono-Filament és Dual Mono-Filament technológiákon át a rezgés szabályozás áttöréséig és végül saját szabadalmu csatlakozó – az új HOLO:PLUG – létrehozásáig, a Nordost összes gyártási folyamatát, technológiájának fejlesztését Massachusetts-ben hozzák létre. A Nordost audio- és video kábel termékeiket a világ 72 országában forgalmazzák. Az audio-piacon elérhető számos nagyszerű lehetőségnek köszönhetően a Nordost hangzási linearitásra és tisztaságra törekvő céljai, valamint azok a termékek, amelyek egyszerűen túlteljesítik az ígéreteiket, a céget a kifinomultság bajnokaivá teszik. A Nordost arra bátorítja kereskedőit, hogy bizonyítsák termékeik értékét azáltal, hogy bőkezű próbaidőszakot kínálnak minden kábelhez.
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiocentrum
Internet: www.audiocentrum.hu
Telefon: +36-1/468-2176