Kezdetnek 40Gb
Egy kicsit furcsa kimondani, hogy ez a készülék régi, de bemutatóm alanya igazi „ezredfordulós” oldies, mert ezzel a készülékkel vonult be a közelmúltban óriásit fejlődő számítástechnika a házi-szórakoztatók elektronikai világába. A 2000. év végén a JVC forradalmian újnak nevezett merevlemez technikát és S-VHS videó felvevőt indított a japán piacra. Ez a készülék volt az egyik első a maga nemében ami ötvözi a 40 GB-os HDD meghajtót a Super VHS kazetta rendszerrel, lehetővé téve az akkor majdnem tökéletesnek hitt felvételek HDD-re történő rögzítésének kényelmét az S-VHS szalagok archiválási képességeivel. 2001-ben ellátták vele egész európát, így került a Budapesti Nemzetközi Vásárra.
A JVC az új eszközben alkalmazott kombinált VHS kazettás és merevlemezes megoldással teljesen új dimenziót nyithatott a hagyományos otthoni videórendszerek piacán. A JVC HM-HDS1 a szokásos S-VHS VCR szolgáltatások mellett, a beépített merevlemez segítségével olyan szolgáltatásokra lett képes, mint például a time shift playback, vagy az egy-időben történő felvétel/lejátszás. Használatával eddig megvalósíthatatlan dolgok is megoldhatók, mint például: ha nézzük kedvenc sorozatunkat és megcsörren a telefon, akkor elindítjuk a műsor felvételét, és miután elintéztük a telefonhívást, onnan folytathatjuk a műsor nézését, ahol abbahagytuk, míg a készülék közben továbbra is veszi az épp sugárzott műsort. A rögzítés minőségétől függően akár húszórányi videó-felvétel is rögzíthető a beépített merevlemezen. A JVC a világ első, 40 GB-os merevlemezzel ellátott hibrid videorekorderében a National Mediamatics NDV8501 DVD-on-a-chip megoldását alkalmazza. Az új eszköz képességeiért nagyrészt a National Mediamatics NDV8501-es chip felelős, mely MPEG2 dekóderként és rendszervezérlő egységként is funkcionál.
„Cégünk évtizedek óta egyike az otthoni elektronikai termékeket gyártó piacvezetőknek, és ez részben annak köszönhető, hogy beszállítóinktól csak a legjobb minőségű alkatrészeket vesszük. Már ezelőtt is alkalmaztunk National Medimatics chip-eket néhány asztali DVD lejátszónkban, így tudtuk, hogy mire számíthatunk. Az NDV8501-es chip-ek kiválóan látják el a különböző MPEG2 dekódolási és rendszer-irányítási feladatokat.” – nyilatkozta Yasutoshi Matsuo, a JVC videó termékekért felelős általános menedzsere. Az alkalmazott NDV8501-es chip a National Mediamatics cég második generációs DVD-on-a-chip családjának első tagja, melyet elsősorban DVD lejátszókba és egyéb videó-eszközökbe szánnak. A kiváló képminőséget nyújtó NDV8501 egyébként a híradástechnikai ipar egyik legtöbb szolgáltatását nyújtó single-chip-es megoldásának számított.
A JVC HM-HDS1 készülék segítségével a felhasználók könnyedén szerkesztgethetik a felvett műsorokat, majd ezeket akár át is másolhatják egy normál VHS kazettára. A JVC új eszközének merevlemeze egyébként bővíthető, nagyobbra is cserélhető a JVC különböző szervizközpontjaiban. Természetesen, a kapacitás egy merevlemezen is korlátozott. A 40 GB szabad lemezterület legalább 14 órán keresztül nagyon jó MPEG2 felbontású (6,4 Mbit / sec.) műsoridőt ad. Attól függően, hogy a program minősége miatt vagy saját igényeinkk csökkentik a felbontást háromféle adatátviteli sebességgel készülhet a rögzítés (4,5 / 3,2 / 2,2 Mbit / sec.). Így a felvételi idő-kapacitás 20 óráról 40 órára nő. A JVC HM-HDS1 barátságos kézfogást kínál a beépített S-VHS felvevővel, amelyre archiválhatunk S-video felbontásban és minőségben, „ET” üzemmódban, normál VHS kazettákra. A JVC HM-HDS1 a videoéletmód megváltoztatója, egyesíti a szerkesztésre szánt műsorokat és a könyvtári menedzsmentet. Ez a világ első 2 az 1-ben megoldása, integrálja a merevlemez felvevőt és a Super-VHS felvevőt egyetlen egységben. A JVC célja egy kifinomult szerkesztő eszközt adni a felhasználó kezébe, a képernyőn megjelenő menüvel kombinált képszerkesztő és indexelő segítségével. Akár nyolc jelenetet lehet egy lépésben a kazettára összevágni. Ekkor még minden analóg jeltovábbítással működik, de küszöbön a verseny a digitális video-felvételeket készítő kamerák és a számítógépes kép- és hang-összeállítók (editálók) elterjedésével. A legnagyobb dolog a HDD használatának előre lépésében az volt, hogy nem kell firkálni a szalag címkéjére, mielőtt a kedvenc program elkezdődik a tévében. Nincs több visszacsévélés, nem kell többé keresi a következő üres helyet a szalagon, nincs több találgatás, hogy mi van rajta rögzítve. Egyre több a program, és egyre kevesebb az idő nézni őket, hogy kézben tartsuk a dolgokat, szükség van a Video Lifestyle Manager-re. Nagy dolognak számított a TV-programok merevlemezre való rögzítése, miközben nézzük azokat, vagy amíg távol vagyunk. Ha a rögzítettünk valamilyen műsort és meg akarjuk tartani, átmásolhatjuk a háttértárból videokazettára. Így akár létrehozhatunk egy szerkesztett szalagot az összes kedvenc videoklipünkkel egyszerűen kiválasztva néhány indexkép alapján. A készülék legmeglepőbb szolgáltatása a „Pause Live TV” funkció, ez valójában nem szüneteltetheti az élő TV-műsort (ami lehetetlen), hanem pufferelteti a beérkező TV-jelet a merevlemezen, és hagyja, hogy nézd meg egy későbbi időpontban (max. 3 óra). A klasszikus példa erre: figyeljük a televízióban éppen játszott filmet, de csörög a telefonunk. Nem probléma! Egyszerűen megnyomjuk a „szünet” gombot a távvezérlőn és a telefonbeszélgetés befejeztével folytathatjuk a filmnézést – míg beszélgettünk minden felvételre került a merevlemezen.
Az MPEG–2 digitális felvétel és a Super VHS felvétel a kazettán minőségi különbséget mutat, képzajban és színtelítettségben a HDD javára. Ezért egyre nagyobb, mondhatni óriási igény támadt a nagy-kapacitású merevlemezes tárolók megjelenésére és a képátviteli-, megjelenítési-módszerek valamint a képfelbontással együtt növő képfelületi megoldások továbbfejlesztésére.