…”Számomra a legfontosabb az öröm érzése, amit a rögzített hang minősége okoz. Néha a lejátszott zene másodlagossá válik. Ez valami ősi jelenség lehet, mert nagyon sok olyan zene létezik, amelynek értékét nem a szépség vagy a szellemi tartalom adja, csak akusztikai hatásuk van. Ez a zene szenzációs szinten működik és olyan élményt nyújt, mint a jó étel, a finom bor vagy a napsütés érzése a bőrön. Az albumokon észrevehető, hogy számos műfajt érintve zeneileg nagyon sokszínűek. Nem vagyok tervező. Ami megérint – ami iránt szeretetet érzek – az egy hangfelvétel. Az gyönyörű a zenében, hogy a pillanatban létezik, előadták, és nem hallható újra ugyanúgy. Ezért is fontos a zenei és színházi produkciók rögzítése. Ezek bizonytalan kincsek, nem olyanok, mint a könyvek vagy a filmek, és teljes dicsőségükben meg kell őrizni őket, hogy a hallgató még sok éven át élvezhesse!”… vallja Hunka Róbert Zoltán a törökbálinti Supersize Recording stúdió tulajdonosa, zeneműkiadó.
Az audiofil hallgatók és a kiváló audio-berendezések tulajdonosai sokszor érezték már azt a jelenséget, hogy a digitális felvételek hallgatásakor elfáradnak. Egyfajta idegességgel kell megküzdeni, sokszor a készülékeket és a zenehallgatási tér hiányosságait okolják, pedig a probléma sokkal több tényezős. A jobb híján „konzervzene” titulus a legeslegjobb felvételekre is ráillik, pedig már nagyon kicsi rés választ el a valóságtól, viszont minden a felvételkészítés mikéntjével dől el, még az otthoni audio-rendszer továbbfejlesztése is. Szerencsére már itthon is elérhetők olyan eredeti és egyedi felvételek, amiken a ma lehető legjobb minőségű jelfeldolgozás a legjobb hangzást biztosítja. Lehet a fülünket tréningezni! A DSD-fájlok meghallgatásával olyan részleteket fedezhetünk fel a zenében, amelyeket korábban soha nem hallhattunk. A nemzetközi porondon is ritkaságnak számító felvételi eljárás – a natív DSD felvételi munkamenet – szerint készült felvételek itthon a SuperSize Recording stúdióban készülnek.
Supersize Recording stúdióban egy Neve 88R analóg konzolon készülnek a keverés munkái, egy Merging Technologies Hapi Analog-Digital Converter alakítja át az analóg jelet digitális jellé, amiből DSD128 és DSD256 felbontású anyag készül. A teljesen analóg felvételekhez van egy Ampex ATR-124 „ a szalagos gépek királya”. A keverés egy SSL 4024G konzolon készül a mastering egy Studer A80-al kerül rögzítésre. A technikai háttér és a szakemberek lehetővé teszik a Hunnia Records számára, hogy valódi, többször hallgatóság előtt készülő, Direct to Pure DSD Stereo kiadásokat biztosítson.
Például egy dobszerelés hangzásának felvételéhez – a ’80-as éveket idéző méretű és összeállítású dobfelszerelésnek – 24 sávra van szüksége, és többek között a teremben elhelyezett stereo-pár tér-mikrofonra, a közeli sztereó ribbon és a teremben felszerelt kismembrános sztereó-párra, megidézve azt a korszakot, amikor mindenki akkora dobfelszerelésen szeretett volna játszani. A hangmérnök az összes zenei textúrát menet közben az Ableton Live segítségével építi fel. Három multipad csak a számítógép vezérlésére szolgál. Ami a meghallgatásakor akusztikusnak tűnik, az valójában akusztikus, a stúdióban soha nem használnak átalakított hangkészleteket.
Képünk a valós beállítást mutatja, nem illusztráció.
A lábcin fölött az Austrian Audio CC8 kismembrános kondi mikrofonja
A Magyar Jazz Szövetség Vezetősége nemrégiben döntött az idei Jazz Mecénás Díjak odaítéléséről. A díjat a Magyar Jazz Szövetség Vezetősége azzal a szándékkal hozta létre, hogy intézményes formában is kifejezhesse háláját és elismerését azon személyek felé, akik a jazzművészet értékét, szépségét felismerve – és mindenekelőtt ebből a felismerésből kiindulva – önkéntes erőfeszítésekkel jelentős támogatáshoz segítették a hazai jazzéletet, így a lehetőségek megteremtésével hozzájárultak a magyar jazzművészet színvonalának emelkedéséhez, a magyar zenei élet gazdagításához és nemzetközi elismertségéhez.
2022-ben a Magyar Jazz Szövetség Jazz Mecénás Díját kapták: Hunka Róbert producer, kiadó, a Hunnia Records ügyvezetője, és Mészáros Zoltán, a VeszprémFest szervezője.
Gratulálunk!
További információk:
Music Tools: Weboldal
Hunnia Records: http://www.hunniarecords.com/
https://www.nativedsd.com/catalogue/?filter_label=hunnia-records
Telefon: +36-20/979-6569
Facebook: https://www.facebook.com/groups/644121599273304/