Fergeteges sikert könyvelt el a 2022 évi High-End Show, a két év kihagyás után ismét megrendezésre került látványos és tanulságos kiállítás. Az élet megy tovább, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy sorra érkeznek a híranyagok a már portékában megtestesülő új fejlesztésekről, a legújabb technikai és technológiai megoldásokról. Persze néhány esetben az is előfordult, hogy bár meg volt a termék a kiállításra mégsem került ki az anyag. Lássunk egy kis ízelítőt az újdonságokról!
Az Acoustic Signature piacvezető német lemezjátszó-gyártó. Analóg csúcstermékeinek készletlistája hangkarokat, hangszedőket, phono-előerősítőket és sok kiegészítőt is tartalmaz. A mai kínálat a vérbeli ultratiszta analóg hangot új képbe helyezi. Íme néhány nagyszerű ajánlat az Acoustic Signature katalógusból!
Acoustic Signature Double X NEO lemezjátszó modell Makassar Ebony vagy fekete színben szó szerint kiszorítja a kategória legtöbb versenytársát. Elegáns megjelenésével a Double X már sok analóg-rajongó szívét megörvendeztette szerte a világon, mert az ultramodern technológia és a klasszikus dizájn tökéletes szintézisét képviselte. Az Acoustic Signature Double X NEO folytatja ezt a hagyományt, és most olyan hangmagasságokba emeli, amilyeneket eddig nem ért el! A különleges képességek tárházában szerepel a csendes váltóáramú motor külső, szuperstabil többfeszültségű tápegységgel, az integrált digitális motorvezérlő, az ultraprecíz, rendkívül merev és robusztus DTD® csapágy, a tányér vibrációjának csökkentésére az exkluzív Silencer technológia 8 modullal valamint az optimalizált, szendvicsszerkezetű alváz a nagyobb merevség és jobb akusztikai tulajdonságok érdekében.
A Typhoon NEO modell integrálja a káros rezgésektől teljesen elszigetelt váltakozó áramú motort, a DMC-20 külső digitális motorvezérlőt, a szuperstabil feszültséget szolgáltató tápegységet, az innovatív AVC technológiával (Automatic Vibration Control). Ezeken kívül ultraprecíz, rendkívül merev és robusztus DTD® csapágyazással, gyémántbevonatú tengellyel, exkluzív rezgéstompító technológiával rendelkezik. A 24 darab rezgéstompító modul a lemeztányér vibrációját hivatott a nullára csökkenteni, szintén ez a szerepe a masszív alumínium alváznak. Ez a két innováció jelentősen javított a rezonancia viselkedésen. A megingathatatlan stabilitást a három ponton vízszint beállítást lehetővé tevő, speciális géllel csillapított lábak adják. Az akár három hangkar üzemeltetésére felkészíthető lemezjátszó futóműhöz 9-12 hüvelykes hangkarok is alkalmazhatók. A komplett készlet rugalmasan elhelyezhető vezérlőpanelt is tartalmaz.
Az univerzális MM/MC hangszedők jelét felerősítő Tango Reference phono-előerősítő referenciaszintű a maga kategóriájában. …” A Tango Reference egy abszolút csúcsminőségű phono-előerősítő, minden mesterségbeli tudásunkat és a tapasztalatokat ebbe a zászlóshajó modellbe fektetjük. Az eredmény egy igazán varázslatos zenei élmény, mindegy, hogy Bösendorfer zongorát vagy Stradivari hegedűt hallgatunk. A Reference phono a koncertgitár hangjain pontosan úgy zenél, ahogyan azt felvették. A single-ended „A”-osztályú áramkör a legmagasabb felbontást, képalkotást és sebességet biztosítja. Minden beépített kondenzátort kézzel választunk ki és mérünk, hogy a lehető legnagyobb pontosságot biztosítsák a RIAA-kiegyenlítésben. Az összes MM- és MC-hangszedő beállítása, a bemeneti ellenállás és kapacitás széles körben megválasztható. A különböző erősítési fokozatok tökéletes illeszkedést biztosítanak”…
A legendás Sumiko új Wellfleet MM-hangszedője a méltán népszerű Moonstone fej továbbfejlesztett változata, ugyanazon a testen alapul, mint a többi a Rainier kollekcióból, de az olcsóbb modellekhez képest továbbfejlesztett felfüggesztést kínál. A márka továbbfejlesztve alkalmazta a Moonstone hangszedő díjnyertes kiviteli jegyeit, áthangolva a felfüggesztést az elliptikus gyémánt optimális teljesítménye érdekében és összehangolta a meglévő generátort a rezonancia optimalizált házzal.
A Wellfleet kitűnő minőségben polírozott, teljes hosszúságú (nude) elliptikus tűt használ, megszüntetve a ragasztó anyagot a tű és a tűszár között. Az új összeszereléssel tovább csökkent a tűszár hossza, ezáltal a konstrukció tömege, ami gyorsabb, közvetlenebb és pontosabb hangzást eredményez. Ez a megoldás növeli a reakciósebességet és jobban fókuszba állítja a hangzástér központi elemeit. A Wellfleet 3mV-os kimenettel és 12 Hz – 33 000 Hz frekvencia sávval áll rendelkezésre. A rugalmasság továbbra is a legfontosabb a márka kínálatában. Jelenleg öt tű-változat érhető el, amelyek képesek ugyanezt a generátort használni. A Rainier tulajdonosok egy egyszerű tű-cserével frissíthetnek az Olympia, Moonstone és most Wellfleet-re (és ne feledkezzünk meg az RS 78-ról sem!).
A Wellfleet hangszedő használatakor az énekhang azonnali, tiszta és részletgazdag, az emberi vokális munka melege, a hangsúlyos finomságok jegyében, még jobban áthatóvá válik. Mindezt feszes és jól kontrollált basszus fokoz. A hang-színpadi hátterek könnyebben felismerhetők, a hallgató jobban képes felismerni a különböző hangszereléseket.
A Goldring Eroica HX hangszedő egyik nagy előnye, hogy semmilyen utólagos beállítást nem igényel, a dobozból kivéve közvetlen használható. Az Eroica termékcsalád LX modelljéhez csatlakozik, nagy teljesítményű hangszedő, a Goldring cég mérnökei szerint a hangzás minőség terén ez az egyik legnyilvánvalóbb és legköltséghatékonyabb előrelépés.
A burkolat Pocan kompozitból készült, amit színezés-mentes tulajdonságai miatt választottak. A hangszedőt Gynger II gyémánttűvel szerelték, ami akár az 50 000 Hz-es határfrekvenciát is képes torzítás nélkül követni. Az alacsony áthallás és a csökkentett effektív tömeg érdekében tisztavas kereszt-armatúrát használtak, a kialakítás hatékonyan választja el a jobb és bal csatornákat. A rendkívül könnyű, zománcozott réz tekercsek minden korábbinál nagyobb teljesítményt és pontosabb impedancia illesztés szavatolnak.
A mozgótekercses hangszedők jellegüknél fogva meghatározzák a pontos fejlesztési utat, egy kis szakértelem és többletköltség árán. Az Eroica HX segítségével a lemezjátszó-tulajdonosok élvezhetik a teljesítménynövekedést anélkül, hogy az egész rendszerre kiterjedő fejlesztést kellene véghez vinni, – ez a hangszedő lenyűgöző „mozgó-tekercs teljesítményt” nyújt MM kimeneti szinttel.
Az Eroica sorozat új tagja bármilyen anyagból készült és formával rendelkező hangkarra felszerelhető, a szabványos elemekkel alulról és felülről is rögzíthető. A jó MM-hangszedő árához hasonló költségű Eroica HX-et úgy tervezték, hogy a felhasználók azonnal élvezhessék a jobb dinamikát, a kiterjedt sztereó képalkotást és a szabályozott, torzításmentes magas frekvenciákat anélkül, hogy további berendezésekre vagy rendszerbeállításokra legyen szükség. A Goldring Eroica HX gyakorlatilag minden hangkarral kompatibilis, függetlenül attól, hogy egyenes, S- vagy J-alakú, szabványos rögzítőelemekkel szerelhető.
A Gyger II csiszolású gyémánt öt mikronos lejátszási sugárral rendelkezik, és a kereszt armatúra alacsony tömegének köszönhetően abszolút precízen képes reagálni a zenei tranziensekre. Az új, tisztavas kereszt armatúra kialakítás az alacsony áthallás és a csökkentett effektív tömeg érdekében, ultrafinom, zománcozott réz tekercsekkel a nagyobb teljesítmény és a helyes impedancia illesztés érdekében lett kifejlesztve. Ez nem meglepő módon egy kényes mechanizmus. A Goldring tehát gondoskodott a teljes védelemről azáltal, hogy egy könnyű, merev és vonzó Pocan-házba zárta, amely nem befolyásolja a hangzást.
A McIntosh MCD12000 CD/SACD-lejátszó és DAC kettő, referencia-szintű készüléket egyesít magában. A lejátszó egység digitális jeleit 8-csatornás prémium szintű, audiofil hangzást garantáló digitális analóg konverter dolgozza fel.
Annak érdekében, hogy a jel tökéletes tisztasága és az áthallás minimalizálása garantálható legyen, úgy az analóg, mint a digitális részegységeket, külön tápegység látja el tápfeszültséggel. A szükséges tápfeszültségeket az audio-alkalmazásokhoz fejlesztett R-magos transzformátor és analóg tápegység részek állítják elő.
A digitális jeleket kettő ESS SABRE PRO ES9038PRO, 32 bit átfogású, 8-csatornás konverter alakítja át analóggá. A jobb és bal csatornát külön egység dolgozza fel. Az ESS szabadalmaztatott HyperStream II architektúrát együtt alkalmazza a Time Domain Jitter Eliminator rendszerrel, ami a legmagasabb szintű, aktuálisan legpontosabb jelfeldolgozást garantálja. Az Octal-Balanced Mono mód nyolc kimenettel hajtja meg az analóg fokozatokat. Az alumínium ötvözet transzport nagy pontosságú lejátszást tesz lehetővé, de ezen túlmenően kétszeres sebességgel végzi a beolvasást.
A referencia minőségű DAC egység külső műsorforrások számára hét digitális bemenetet kínál, ezekből kettő koaxiális, két optikai, egy USB-B, egy AES/EBU szimmetrikus digitális, és egy MCT bemenet áll rendelkezésre. A koaxiális és optikai bemenetek 24 bit 192 kHz-ig, az USB-B bemenet pedig 32 bit 384 kHz-ig, illetve DSD512 és DXD384 kHz formátumokat támogatnak. A rendszerbe iktatáshoz fontos, hogy a DAC rész Roon Tested minősítést kapott a Roon Labs-tól, ezért számítógépes rendszerbe azonnal és kényelmesen beilleszthető.
A McIntosh MCD12000 CD/SACD lejátszó és DAC kétféle analóg kimenetet kínál. Fix kimeneti jelszintű RCA és XLR mellett szabályozott RCA és XLR is rendelkezésére áll, és még azt is megválaszthatja, hogy félvezetős, vagy elektroncsöves illesztő fokozatot kíván használni. Az ilyen mértékű rugalmasság számtalan lehetőséget kínál, lehetőség van a félvezetős, vagy elektroncsöves illesztés mód összehasonlítására. A félvezetős és az elektroncsöves kimeneti fokozatok oldalanként teljesen külön vannak felépítve, gyárilag szimmetrizáltak, így az együttfutás garantált. Oldalanként egy 12AT7 és egy 12AX7A végzi a feszültség erősítést, a teljes erősítés lánc elektroncsöves és aktív.
A NuPrime PRA-9X az új szimmetrikus felépítésű, MM phono-bemenettel rendelkező, sztereó előerősítő. A bemenet és a kimenet speciális kapcsoló reléket használ, amelyek nagyon pontos és interferencia mentes váltást tesznek lehetővé. A phono szakasz NJR MUSES8820 műveleti-erősítője pontos RIAA kiegyenlítést és alacsony torzítást szavatol. A bemenet rugalmasan kalibrálható, így számos mozgó mágneses hangszedővel képes dolgozni.
A rendszer a márka újabb generációs, bipoláris erősítő modulját és új fejlesztésű áramkörét használja, amire 0,0004% (7,5 Vrms) THD és 114 dB jel-zaj arány (S/N) jellemző. Adott egy 6.3 milliméteres kimenettel ellátott fejhallgató-erősítő szakasz és bemeneti/kimeneti trigger, amivel több eszköz is kezelhető.
A Vertere Reference Gen3 hangkar, az ígéretek szerint, akár a csúcskategóriás lemezjátszó-rendszerek hangzás teljesítményét is képes tovább javítani. Az oldalirányú és vertikális mozgást biztosító szerelvény és oszlop-persely egyedi kialakítása zajmentes működést biztosít. Csapágyként fém/polimer laminált fólia funkcionál, tehát nincsenek forgó vagy csúszó alkatrészek. A karcső és a shell egyaránt titánból készül, a két részegység homogén egységet alkot. A cső falvastagsága mindössze 0.4 milliméter, így optimális merevség/tömeg arányt sikerült elérni. A kar sajátos osztott geometriával rendelkezik, függőleges irányban a kar nagyobb effektív hosszúságú, mint vízszintesen, ami jobb barázda-követési jellemzőket eredményez.
Az ellensúly a legkisebb elmozdulást is képes követni, ráadásként a második volfrám-karbid ellensúllyal a szabványosnál sokkal nehezebb hangszedők használatára is lehetőség van. A rendszer egyedi építésű emelő/süllyesztő mechanizmust használ, az anti-skating erőt mikron vastagságú, nem rezonáns, súrlódásmentes szilikon polimer szalag fejti ki. Nagy hangsúly került a könnyű kalibrálhatóságra és egyszerű használatra. A fejbe integrált lámpa dedikált tápegységgel rendelkezik, a fény tetszés szerint tompítható, illetve bármikor kikapcsolható.
És végül, egy figyelemreméltó fejlesztés, amiből könnyen lehet portéka. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói olyan ultravékony egy papírvékony hangszórót fejlesztettek ki, amely bármilyen merev felületet képes aktív hangforrássá tenni. A Cambridge-i (MA) oktatási és kutatóintézet szerint ez a vékonyfilmes hangszóró minimális torzítással ad hangot, miközben a hagyományos hangszóró által igényelt energia töredékét használja fel. A csapat által bemutatott hangszóró kiváló minőségű hangot képes generálni, függetlenül attól, hogy milyen felületre van ragasztva.
A hangsugárzó tulajdonságok elérése érdekében a kutatók egy egyszerű gyártási technikát dolgoztak ki az ultravékony hangszórók elkészítéséhez. A kivitelezés méretei elég nagyok lehetnek ahhoz, hogy lefedjék egy autó belsejét vagy kitapétázzanak vele egy helyiséget. A rugalmasan alkalmazható eszköz magával ragadó szórakoztatásra használható, például háromdimenziós hangzás biztosítására egy színházban. Könnyű és kis mennyiségű energiát igényel, kiválóan alkalmas olyan intelligens eszközökkel történő alkalmazásokhoz, ahol az akkumulátor élettartama korlátozott.
A tipikus hangszórók elektromos áramot használnak, amelyek mágneses teret generáló huzaltekercsen haladnak át, ami megmozgat egy hangszóró membránt, ez megmozgatja a levegőt, ezáltal hallható hangot ad. Ezzel szemben az új hangszóró leegyszerűsíti a hangszóró kialakítását, mivel egy vékony, formázott piezoelektromos anyagból készült filmet használ, amely feszültség hatására elmozdul, megmozgatja a levegőt és hangot generál. A legtöbb vékonyfilmes hangszórót szabadon állóra tervezték, mert a filmnek szabadon meg kell „mozogni” a hang létrehozásához. Ha ezeket a hangszórókat egy felületre szerelik fel, az akadályozza a vibrációt, és akadályozza hangképzési képességüket. Ahelyett, hogy az egész anyag vibrálna, kialakításuk apró kupolákra támaszkodik egy vékony piezoelektromos anyag rétegen, amelyek mindegyike külön-külön rezeg. Ezeket a kupolákat, amelyek mindegyike csak néhány hajszál széles, távtartó rétegek veszik körül a fólia tetején és alján, amelyek megvédik őket a rögzítési felülettől, miközben lehetővé teszik a szabad rezgést. Ugyanazok a távtartó rétegek védik a kupolákat a kopástól és az ütésektől a napi kezelés során, növelve a hangszóró tartósságát.
…„Figyelemreméltó karcsú „papírlap”, bárhol használható. Csak egy kis elektromos áramra van szükség a működtetéséhez”… – nyilatkozta Vladimir Bulović, a Fariborz Maseeh technológiai tanszéke, az Organic and Nanostructured Electronics Laboratory (ONE Lab) vezetője, az MIT nano-részlegének igazgatója és a tanulmány vezető szerzője. Bulović a vezető szerzővel, Jinchi Han-nal, a ONE Lab posztdoktorával és a társszerzővel, Jeffrey Langgal, a Vitesse elektromérnöki professzorával írta a tanulmányt. A munkát a Ford Motor Company és a Lendlease, Inc. kutatási ösztöndíjból finanszírozzák.