Végre hazánkban is léteznek szabvány szintű teremakusztikai előírások! Hosszú előkészítő munka után 2020. szeptember 1-én az Magyar Szabványügyi Testület megjelentette az MSZ 2080:2020 „Teremakusztikai követelmények és tervezési ajánlások” szabványt. A szabvány célja az akusztikai mennyiségekben kifejezett követelmények, méret jellegű és más, a helyiségek építészeti kialakítására vonatkozó előírások és ajánlások ismertetése annak érdekében, hogy a helyiségek teremakusztikai minősége a helyiségek rendeltetésének megfelelő legyen. A szabvány elősegíti a megfelelő minőségű kommunikáció elérését, a jó hangzást, a használati zaj csökkentését, valamint a zajszint- és hangszigetelési követelmények teljesítését.
A szükséges akusztikai minőség a helyiség és az épület rendeltetésétől függő. Egy helyiség akusztikai minőségét a helyiségben kialakuló, épületen belül és épületen kívül működő hangforrásokból és az épületen belüli egyéb tevékenységekből származó környezeti eredetű zaj, a helyiség és a szomszédos helyiségek közötti szeparáltság (áthallás), valamint a teremakusztikai sajátosságok (egyszerű esetekben a helyiség zengése és visszhangossága) együttesen határozzák meg. A kívánt teremakusztikai minőség elérése érdekében a szabvány objektív paraméterekkel leírható teremakusztikai követelményeket ír elő és ajánlásokat fogalmaz meg.
A szabvány követelményei minden esetben helyiségekre vonatkoznak (teremakusztika), az adott rendeltetés szerint. A szabványt nevelési, oktatási, egészségvédelmi, gyógyító, szociális, kulturális, művelődési, sport-, pénzügyi, kereskedelmi, biztosítási, közüzemi szolgáltatási, közigazgatási, igazságszolgáltatási, ügyészségi, szállás jellegű, szabadidős, vendéglátási, irodai és ipari célú önálló rendeltetési egységek legfeljebb 5000 m3 (sportcél esetén legfeljebb 30 000 m3) térfogatú, meghatározott helyiségeire kell alkalmazni. Csoportházak (pl. sorház, láncház, átriumház), ikerházak, családi házak meghatározott helyiségeire (például uszoda, edzőterem) ezt a szabványt ajánlásként kell alkalmazni. Az ettől eltérő térfogatú helyiségekre, illetve akusztikai szempontból kiemelt igényű helyiségek (például hangversenytermek, színházak, mozik, hitéleti rendeltetésű létesítmények és hangstúdiók) esetén egyedi követelményeket kell meghatározni.
A szabvány követelményei érvényesek új épületek építésekor, valamint bővítések, rendeltetésmódosítások és (teremakusztikai igényeket is érintő) korszerűsítések esetén az építési tevékenység által érintett építmény részekre és épületszerkezetekre. Egyéb esetekben (pl. felújítások, helyreállítások, átalakítások, állagmegóvások és nem teremakusztikai célú korszerűsítések) a követelmények önkéntes alapon követhetők, azoktól el lehet térni, de az építési tevékenység által érintett helyiségek teremakusztikai tulajdonságai nem lehetnek kedvezőtlenebbek az eredeti állapotnál.
A szabványt a következő lépésekben kell alkalmazni:
1. A helyiség vagy helyiségcsoport funkciójának, rendeltetésének meghatározása az 1. és 2. táblázatban szereplő funkciók alapján.
2. A helyiségek rendeltetése alapján a megfelelő számszerű követelményértékek meghatározása elsősorban az 1. táblázat szerint. Ha ez nem alkalmazható, akkor a 2. táblázat szerint kell meghatározni a követelményértékeket.
3. Teremakusztikai méretezés szabványos vagy általánosan elfogadott méretezési eljárással.
4. Tervezési és méretezési megfelelőség értékelése, amely részben a tervezett megoldásokra, részben az elkészült létesítményre vonatkozik.
A szabvány egy táblázata egyadatos számszerű követelményeket ad meg a közepes utózengési idő megengedett legnagyobb értéke, Tm,max, és a legkisebb elvárt, fajlagos közepes egyenértékű hangelnyelési felület, (Am/V)min formájában, míg a egy másik táblázat frekvenciafüggő Tm,max követelményeket tartalmaz. Ez utóbbi esetben a frekvencia szerinti illeszkedést is figyelembe kell venni. A szabvány számos szakkifejezéssel és azok meghatározásaival ad segítséget a követelmények értelmezéséhez, melyeket két csoportra bont: helyiségekhez kapcsolódó, illetve teremakusztikai szakkifejezések. Ezek elsődlegesen a szabvány szerinti értelemben adják meg a fogalom meghatározásokat, figyelembe véve az érvényes jogszabályi előírásokat és a nemzetközi szabványrendszerrel való kapcsolatokat, de olyan szakkifejezések is szerepelnek (pl. teremakusztikai minőség), melyek túlmutathatnak a szabvány alkalmazásán.
A szabványt számos ábrával ellátott öt melléklet teszi teljessé.
Az „A” melléklet: A tervfázisok és akusztikai munkarészek lehetséges kapcsolatai abban segít, hogy a teremakusztikai szempontok milyen módon érvényesíthetők a beruházás során.
Az „E” melléklet: A beszédérthetőség és beszéd diszkréció biztosítása egy emelt beszédérthetőségi és beszéd diszkréciós szint biztosítására ad meg ajánlott értékeket.
Az „E” mellékletek elkészítésének célja az volt, hogy a nem terem akusztikusok munkáját segítse, így a nyelvezete is aszerinti, hogy a laikus, de műszaki szakemberek számára egyértelmű legyen, milyen alapelvek és szabályok segítségével lehet jó teremakusztikai minőséget biztosítani. „E” mellékletek alkalmazása önmagában nem feltétlenül elegendő a szabvány főszövegében megadott követelmények teljesítéséhez.
A „B” melléklet: A termek méretei, méretarányai, valamint további geometriai és működési sajátosságai. A „C” melléklet: A hangelnyelő és hang-visszaverő szerkezetek, térhatároló felületek elhelyezése és a „D” melléklet: A teremakusztikai kialakításra vonatkozó ajánlások a megfelelő teremakusztikai minőség eléréséhez nyújtanak segítséget az építészeti kialakítástól kezdve a teremakusztikai burkolatok elhelyezéséig.
Az MSZ 2080 egy hiánypótló műszaki dokumentum, amellyel a hazai teremakusztika egy sok évtizedes lemaradást pótol. Reméljük, hogy az alkalmazása széles körben elterjedt lesz majd mind a teremakusztikai szakértők, mind az építési beruházások más műszaki kérdéseivel foglalkozó szakemberek vagy a terem-akusztikával egy konkrét épület/helyiség kapcsán érdeklődők között.
Zajdon Anna, Bernáth Csaba
Partnerünk: Arató Akusztikai Kft
Internet: http://aratokft.hu/uj_web/?page_id=133
Telefon: +36/1-439-0334