A 2020-as év tragédiáihoz két nagy rock-zenész halála is fűződik. Év elején Neil Peart dobos, és most Eddie Van Halen távozott az örök rockerek mennyországába. Eddie Van Halen a rockzene egyik legnagyobb gitárosa, Jimi Hendrix után néhány évvel új irányt mutatott a gitáros nemzedékeknek. Természetesen fiatalon Ő is minden nap Hendrix- és Cream-dalokat játszott, volt, hogy a helyi templom pincéjében vagy ahol csak tudott. Eddie és bátyja Alex alapító tagjai voltak a vezeték nevükről címzett rock-együttesnek. A csapat Michael Anthony basszusgitárossal és David Lee Roth énekessel 1972-ben alakult.
Eddie gitár-virtuóz volt, akinek mindent elsöprő sebessége és zenei dominanciája együttesét a hard rock egyik legnagyobb csoportjává emelte. Szólóival Eddie volt az együttes motorja. Ekkor kezdett dolgozni a kétkezes tapping-technikán, híres lett ezen gitár-technika népszerűsítésével, amely lehetővé teszi a gyors arpeggio-k két kézzel történő lejátszását a fogólapon. Bátyja tanácsára időnként háttal a közönségnek játszott, hogy ne lehessen ellesni technikáját, ne a video-felvételekről másolják.
Gitárja a „Frankenstrat” egy olcsó, használt alkatrészekből házilag össze fabrikált hangszer volt, egy Fender Stratocaster testre Gibson PAF pick-upot helyezett. A gitárt először feketére, majd fehérre Schwinn bringafestékkel fújta le, végül vörösre pingálta, kiegészítve fekete és fehér krikszkrakszokkal. A hangszer testét szigetelőszalag csíkokkal ragasztotta tele, ami védjegyévé vált. Ez a gitár látható az első, 1978-ban megjelent Van Halen album borítóján is, és az első érában ez volt a meghatározó hangszere. A borítón Eddie fekete csíkokkal ellátott fehér gitárt tart, ami nagyon hasonlít egy Stratocasterre. Csakhogy nem az. Ez az a gitártest, amelyet Lynn Ellsworth készített. A híres Frankenstrat gitár eredeti példánya a Smithsonian Intézet Nemzeti Múzeumában található, 2019 áprilisában a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumban is bemutatták a rock ‘n’ roll történelem legfontosabb hangszereinek kiállításán.
…”Amikor meghallom, hogy ezen a gitáron játszik, nagyon belefeledkezem a muzsikába és büszke vagyok arra, hogy az én munkám is benne volt. Megtiszteltetés, hogy azon játszott, amit én készítettem. Nagyon jó érzés hallani az általa játszott zenét.” – nyilatkozta Lynn Ellsworth.
Az 1978-ban megjelent „Van Halen” című lemezüket a „Runnin’ With the Devil” nyitotta meg, majd a következő dalban Eddie megmutatta elképesztő képességeit. Az „Eruption” harapós, 1 perc 42 másodperces gitárszólójában úgy csapkod és szárnyal, mint egy megvadult madár. Az album legendás nóták feldolgozásait tartalmazza, mint a Kinks együttes „You Really Got Me” című száma. Innentől kezdve a feldolgozások is legendává váltak. Az „Eruption” című szám hallgatása olyan, mintha Mozartot hallanánk, olyan hangokat kapunk, amelyek nem feltétlenül gitárhangok – sok a harmonikus textúra. A Van Halen együttes éves menetrend szerint adott ki albumokat: „Van Halen II” (1979), „Women and Children First” (1980), „Fair Warning” (1981) és „Diver Down” (1982) – a monumentális „1984” című remekig, amely a második helyet szerezte meg a Billboard 200 album listáján. Az együttes 2007-ben bekerült a Rock & Roll Hall of Fame tiszteltek közé.
A Van Halen együttes mindinkább tiszta rock ‘n’ roll banda volt, mint bármi más. Előadásukban a mega slágerek, mint a „Jump”, a „Dance The Night Away”, a „Panama”, a „Runnin ‘With The Devil”, a „Pretty Woman” és a „Hot For Teacher”, kemény buli himnuszok egy olyan generáció számára, amely fittyet hányt a diszkó és punk irányzatokra. A hűséges rajongók számára Van Halen a rítust jelentette, egy szórakoztató zenekar, amely ugyanolyan erősen bulizott, mint ahogy andalított, de rocker mivoltuk soha nem volt kérdéses. A Van Halen nem egy retro banda, hanem egy zenekar, amelynek zenéje még mindig létfontosságúnak és frissnek hangzik. Előadásukban a „Pretty Woman” nem valami nosztalgikus visszaemlékezés, hanem egy majdnem szabad formájú improvizatív eposz, amely megmutatja mind a gitár, mind a dob technikáját, és a hangszeresek képességeit. A Van Halen egy turné-zenekar, amely mindig biztosította az igazi rock ‘n’ roll érzést, ez csapat „túlméretezett” személyiségek gyűjtőhelye volt. Az együttes a Rolling Stones Magazin rangsorában minden idők legjobb 20 előadója között van, Eddie Van Halen a nyolcadik a 100 legnagyobb gitáros listáján.
Az 1970-es évek végén és a 80-as években a Van Halen mind az aréna-koncertek, mind a hard rock rádiók műsorát befolyásolta. A zenekar bonyolult, káprázatos színpadi bemutatói örömmel telítetten és metaforikusan is megolvasztották rajongóik millióinak szívét. Soha senki nem hangzott úgy, mint a Van Halen, mert arra egyedülálló képletük volt, amelyet nem lehetett kopírozni. Eddie Van Halen túlvilági, könnyű gitár-művészete, testvére, Alex Van Halen propulziós dobolása, a ropogós basszus és az egymást gyorsan követő három nagy énekes Michael Anthony, David Lee Roth és Sammy Hagar éneke. A zenekarban mindig is nagy egok csaptak össze.
Számoltak a rock ‘n’ roll életmód következményeivel és rengeteg más dologgal, amellyel minden rocker találkozik az életben. Az együttes fénykorában a tagok esténként sokat buliztak. Mindenki, kivéve Eddie Van Halen, aki úgy döntött, hogy marad a szállodai szobájában, hogy dalokat írjon, gitár riffeken dolgozzon, és rengeteg vodkát és kokaint fogyasszon. Az ajzó szereket a „munkára” használta, szerinte az „ütés ébren tart és az alkohol csökkenti a gátlásokat” – mondta Eddie, majd hozzátette: …„Alkoholista voltam, alkoholra volt szükségem a működéshez”… Persze néha ez visszalőtt, mivel egyszer annyira sok volt, hogy játszani sem tudott. Eddie Van Halen egykor láncdohányos volt. 2015-ben felhagyott, ami szükséges volt, tekintettel arra, hogy nyelvének harmadát ki kellett operálni.
…”Többnyire sárgaréz pengetőket használtam, amelyeket mindig a számban tartottam, pontosan azon a helyen, ahol a nyelvrákot kaptam, ráadásul többnyire egy olyan stúdióban élek, amely tele van elektromágneses energiával.” – nyilatkozta egyszer. Az orvosok felfedezték, hogy a rák átjutott a torkából az agyába és más szervekbe. Bár a Van Halen sok örömet okozott a világnak, tagjai „belemenősek” voltak, sajnos, elég borzasztó kudarcokkal is szembesültek. Eddie Van Halen története 2020. október 6-án halálával végződött.
A rajongók, a zenész-legendák, a világsajtó mind tisztelettel adóznak „a rock gitár Mozartja” Eddie Van Halen előtt. Világszerte rengeteg zenekedvelő reagált a hírre. Nemzedékének egyik legbefolyásosabb és legelismertebb gitárosának újításai arra ösztönözték a rock-játékosok egész generációját, hogy a szórakoztatásra összpontosítsanak, mindezt olyan technikával, amelyre korábban nem volt példa.