A Bowers & Wilkins cégnek több eredményes korszaka, temérdek sikeres gyártmánya van és volt. Elég csak megemlíteni a Mátrix kabinet technológiát vagy a kevlár membránok bevezetését a hangszóró-technikába, mindjárt nosztalgiával tekintünk a 90-es évekre. Akkor született egy új elméletet a káros belső rezonanciák kioltásáról és a gyakorlatban annak frappáns megvalósítása, amit azóta sem a B&W, sem mások nem vettek elő. Ez a „Prism System”, a hangsugárzó hátfalának különleges kiképzése.
A hangdobozban kialakuló állóhullámok és a belső rezonanciák kialakulásának megakadályozására számos eljárás, több kipróbált megoldás, valamint erre a célra válogatott alapanyag létezett. A hangsugárzógyártás kezdete óta felismerték a problémát és a fejlesztők orvosolni próbálták a káros rezonanciákat, valamint a döngő, dobozhangot. Mindezeket így együtt, ekkora kis hangsugárzóban, ennyire olcsón megvalósítani talán a B&W cégnek sikerült egyedül. A szabadalommal védett „Prism System” megoldás példaértékű, talán ezt felismerve az 1996–97 éveben az EISA* díjjal jutalmazta a B&W DM302 hangsugárzóban megvalósított innovációt és természetesen a hozzá tartozó hangminőséget.
Teljesítmény: | max. 100 W (8 Ohm) |
Frekvencia átvitel: | 60Hz–22 000Hz |
Érzékenység: | 91 dB/2.83 V/1 m |
Keresztezési frekvencia: | 3000Hz |
Hangsugárzók: | 125 mm-es mély/közép hangszóró 25 mm-es lágy dóm magas hangszóró |
Méretek: | 320×185×226 mm |
Tömeg: | 4,1 Kg |
*Az EISA 20 európai ország 50 elektronikai magazinjának különleges szövetsége. Neve nemzetközileg ismert, amit az Európai legjobbjai – EISA AWARDS Díjaknak köszönhet. A díjat első alkalommal 1982-ben adták át, amit akkor még nem EISA díjnak hívtak. 30 évvel ezelőtt 5 Európai fotó magazin főszerkesztője azzal a céllal találkozott, hogy a történelem során először megválasszák a „The Camera of the Year” vagyis az év legjobb fotókameráját. A jelenlevők nem is sejtették, hogy a találkozóval elindítottak egy folyamatot, melyből évekkel később megszületett az EISA. Ez a történelmi dátum 1989-ben következett be, miután időközben még további 10 fotós magazin csatlakozott a csoporthoz. Ennek dacára, a névfelvétel dátumát, az EISA megalakulását mégis 1982 -re datálják! Ezek után megalakult számos platform a hifi, az audio, a video és a házimozi kategóriájában és minden évben kiadják a szakzsűri által odaítélt díjakat.
A 302-es beleolvad környezetébe, ha könyvespolcon helyezzük el. Igen, itt van egy vitathatatlan erénye, nevezetesen, megrakhatjuk jó szorosan a polcokat könyvekkel, az előrefelé basszusreflex felépítésű doboz mögött nem kell feltétlenül nagy helyet hagyni. Így szinte hangfalat alkot a hangdobozunk az egymásmellé rakott könyvek élének nagy felületével. Tehetjük állványra – betartva minden szabályt az állványok misztikus világában – tüskézve, vagy kúpozva. A lényeg akkor is belül van. A doboz és az alkalmazott hangszórók minőségében, valamint a hátlap prizma alakú kiképzésében. Közepes méretű, lágy, selyem membránnal ellátott magas-sugárzójának neodym mágnes „hajtja” a lengőtekercsét. A papírmembrános közép/mély hangszóró lengőtekercse „hosszú-pályás”, van tehát elég nagy távolság a membrán kilengéséhez, a nagyobb energiák lesugárzásához.
Mielőtt rendszerembe bekötöttem volna megpaskoltam a dobozok oldalát, mint egyszeri piaci kofa a görögdinnyét, jól szól – nyugtáztam. No, de félre a tréfával, nem ezt szánom ismertetőnek, bár jó fülű barátaimtól láttam ezt a módszert. Alig több mint tíz liter zene. Azért attól egy kicsivel több, de egy bizonyos, alighanem ez a legkisebb klasszikus felépítésű hangdoboz, amivel még érdemes foglalkozni. A 302-es egy egyszerű derékszög-élű hasáb, beleolvad környezetébe kerülve minden cicomát, csak a hangzásra koncentrál. A méretekre való utalás szinte azt sugallja, hogy most valami „kis-zenekart” fogunk hallani, pedig nem így van.
Nos, ez a kicsike megdöbbentően jó produkcióra képes. Kijelentésünk némi kompromisszummal terhes, ugyanis kicsiny méreténél fogva a monitorok erényeit csillogtatja. Természetszerűleg csak annyi mély-hangot produkál amennyi a hangzási egyensúly létrehozására kell, de legalább nem akar nagyobb lenni, mint sok társa, amelyek pont azzal követik el a hibát. Igen, egy monitor doboz, egy állványos hangsugárzó, egy polc-sugárzó ne akarjon a nagy levegőtömeget megmozgató álló hangsugárzók ligájában versenyezni! Amennyiben ezt leszögezzük és egyet értünk értékelni tudjuk ennek a modellnek képességeit.
Néhány komolyzenei felvétellel kezdve a próbát, mindjárt két dolog is hallható, ami bizonyítja ennek a hangdoboznak átlag-feletti mivoltát. Levegős, nagy-terű megszólalás és a dinamika. Részleteiben megfigyelve a produkciót jól hallhatóan precízek a fúvós hangszerek közül a klarinét és az oboa hangja. A középtartományban egy kissé elbizonytalanodik, szárazabbak a hegedű hangok, és néhány szólam fedi egymást. Ez azzal kompenzálja, hogy nemcsak a színpad szélességében de mélységi dimenziójában is „szétülteti” a muzsikusokat. Így mindegyikük játéka jobban követhetővé válik. Szemléletesek a hangerő különbségek, ami a játékosság érzetét növeli. Dinamikusak a tuttik és a fortissimók, kiemeli egyes művek drámai mondanivalóját. Vidámabb zenékre térve, jazz melódiákon a nagyzenekari (big-band) műfajú muzsikákat is „szereti”. A szóló előre lép, az ének nagyon szépen artikulál, szövegmondás érthető. Kamaraműfajokban, mint trió és kvartett szinte otthon van – pontosabban otthonunkba varázsolja a muzsikát. Rock zenén annyira tiszta hangszerjátékot produkál, hogy kételkedtem az elektromos gitároknál alkalmazott torzítók hatásfokában – vagy itt is annyira jól különválasztja a hangokat!? Mindenesetre igen korrekt, hosszan hallgatható, széles érzelmi tartományt sugárzó hangszóró-készletet tudhat magáénak az, aki akkor megvásárolta és még birtokában van.
Nem mondjuk azt, hogy a B&W 302 a teljesen tuti, mert könnyen be lehet bizonyítani, hogy a ProAc Tablette sorozat több tagja is lepipálja, de az adott ár/érték arányban és az aránylag nagy gyártási darabszám tükrében kialakított szolid árban, abban az időben, bajnok volt. Néhány eladásra szánt példány kering a „szabad-kereskedelmi” portálokon, kezdő audiofileknek érdemes vétel lehet, még ma is.