Folytatni szeretem volna „Ember a technológia mögött” című cikk sorozatomat Bob Stuart, a Meridian vállalat vezetőjének és az MQA atya mesterének bemutatásával, de jelen pillanatban fontosnak tartom magával az MQA technológiával foglalkozni.
Modern világot élünk, ami egy kicsit gyorsnak tűnik. Legalább is azoknak akik az otthon audió-technikájával már több évtizede foglalkoznak és netán ott kezdték a vele való ismerkedést, hogy elektroncsöves elmélet és gyakorlat. Meggyőződésem, hogy az évtizedek alatt két dolog lényege és feladata nem változott, ezek a hangsugárzók és a hozzájuk használatos erősítők. Viszont a műsor-források és a formátumok átalakulása évtizedekben mérve fokozatos, és lássunk csodát(!) a digitális tartalmak kódolásának törzsfejlődése sem áll meg!
A CES 2016 alkalmával hallottam először az MQA-ról. Az új audió-formátum új veszteségmentes tömörítési módszert alkalmaz a nagyfelbontású audió-fájlokat tartalmazó digitális jelcsomag továbbításához és kibontásához. Az MQA Bob Stuart, a Meridian Audio társalapítójának gondolata, ma a leghatékonyabb nagyfelbontású audió-formátum.
MQA, ízlelgessük a betűszót! MQA = Master Quality Authenticated. Ó, hát ez egy másik varázslatos technológia, amelyet mindannyiunknak meg kell vásárolnunk a jobb hangzás érdekében! Ez nem egy új CD, vagy Blu-ray Audio, vagy az SACD, hanem egy új berendezés és a fájlok új kódolása? Nem törődve azzal, hogy már van néhány terabájtnyi fájl birtokunkban, meg kell szabadulnunk tőlük az olcsó merevlemez-megtakarítás érdekében? Vagy(!) valóban jobb hangzást kapunk?
A következőkben a kérdésekre néhány választ próbálunk adni.
Az elmúlt évtizedekben a zeneipar piacvezetői mindig csökkentették termékek minőségét, sajnos ennek elfogadásában a fogyasztók is „ludasak”. Minden alkalommal, amikor a kényelmet vagy a minőséget ajánlották fel és a fogyasztót választás elé állították, a többség a kényelmet választja. Az MQA fennen hirdeti, hogy alkalmazásával nem kell feladni a minőséget a kényelem érdekében. Az MQA fejlesztői tudatában vannak, hogy a hifi-világát a lejátszható tartalom, a „zenei konzerv”, tartja fenn és elismerik, hogy szoros kapcsolat van a tartalom minősége és a zene élvezete között. Az MQA egy nagy elgondoláson alapszik. Nemcsak technológia, hanem az eredeti muzsika valósághű hangzásának pontos rögzítése és továbbítása is együttesen ad egy új koncepciót. Az MQA lehetőséget kínál a zeneipar számára, amely már hosszú ideje nem volt a „minőség bajnoka”.
A Bob Stuart vezette Meridian Audio vállalat sok dolgot ismer a digitális világból. Elvégre a vállalat megalkotta a világ első audiofil minőségű CD-lejátszóját. A cég kifejlesztette a Meridian Lossless Packing technológiát is, amely a DVD-audio alapját képezi és amelyet a Dolby TrueHD audio-technológiához használtak. Az MQA a Meridian cégnél lett kifejlesztve, de at MQA 2015 júniusától különálló egységként létezik. Ennek ellenére a két társaság szoros kapcsolatban áll egymással.
Az MQA technikája nemcsak átgondolt, nagyon hatékony is, mert sokkal kisebb fájlra van szüksége a jó minőségű hangzás biztosításához. Az MQA adatfolyama jobban hangzik, mint bármely más digitális formátumé, amelyhez ma hozzá lehet jutni.
Technikai szempontból az MQA rendszere drasztikusan csökkenti a nagyfelbontású jel továbbításához szükséges helyet és/vagy sávszélességet. Az MQA használatával a 24 bit 352 kHz mintájú fájl megfelelője ugyanabba a „térbe” illeszkedik, és ugyanabban a bit-sebességben folyik, mint a 16 bit 48 kHz-es. A formátum még visszamenőleges kompatibilitást is kínál, azaz az MQA-kódolt fájlok standard 16/48 PCM hangként játszódnak le a nem-MQA képes eszközökön. A sávszélesség „megtakarításának” oka az, hogy a 24 bit/192 kHz-es fájl ultramagas tartományában nincs sok audió-információ. Van azonban sok időzítési információ, amely elvész, ha alacsonyabb mintavételi gyakoriságot használunk.
Kiderült, hogy az emberi hallás küszöbértékét meghaladó audió-információ, valamint az időmérési információ, amely a magasabb mintavételi gyakoriság alkalmazásából származik, óriási hatékonysággal tömöríthető. Az MQA összegyűjti ezt az extra információt, „összehajtogatja” egy kompaktabb fájlba, majd visszaállítja az információt az alap 16/48 adatfolyamába. Ezt egy MQA-kompatibilis DAC nyújtja! Az MQA bármilyen létező audió-jelfolyamot kódolhat, de(!), a technológia még jobb munkát is végezhet, ha már a zenei felvételeknél rendelkezésére áll, és így, a dolog legelején gyönyörű, tiszta hangzást eredményez. Az mindenesetre megdöbbentő, hogy mennyire megközelíti az ideálist valami olyan, ami a technológia korlátai és a „papírforma” szerint nem hangzik lehetségesnek.
Az MQA tartalomszolgáltatóinak igazgatója Spencer Chrislu arról számolt be, hogy egyre többféle muzsika érhető el MQA formátumban. A 7digital Network bejelentette, hogy szállít MQA-t, a Tidal műsor-szolgáltatóról nem is beszélve. Ezenkívül az audiofil-centrikus 2L norvég lemezkiadó katalógusából 125 albumot készített el MQA formátumban. A Bluesound készülékgyártó termékei mind MQA kompatibilisek, de az MQA-partnerek közé tartozik az Auralic és az Aurender, valamint a HTC is, a világ első MQA-val felszerelt okostelefonjával, a One A9-el.
A technológia vagy a folyamat lehetővé teszi a jobb minőségű audio-streaming felé történő továbblépést, de az is tény, hogy gyakorlatilag az összes úgynevezett „hi-res zene” műsorszám csupán a régi szabványos felbontású master-felvételek új transzferei. Fantasztikus, hogy képesek vagyunk megtapasztalni a régi analóg források hangzás-hűségéhez hasonlót degradáció nélkül, de ez nem emeli fel őket arra a státuszra, pusztán azért, mert digitális tárolókban vannak. Az MQA technika nagy potenciál kínál azoknak az audiofileknek, akik nagyfelbontású hanganyagokat szeretnének – ellenőrzött és kifogástalan(!) minőséggel – hallgatni. A minőség és a kényelem kombinációja a vevőközönség általi széleskörű elfogadásához vezet? Ezt csak az idő fogja megmondani.
(Lelki szemeim előtt már látom, hogy a vinyl-lemezek értékesítése és főleg az áraik újból növekedésnek indulnak. – a szerk.)