A T+A név a Theory and Application (elmélet és alkalmazás) rövidítése. 1978 óta maguk gyártják a saját fejlesztéseiket. A német márka széles erősítő választékában az eddig jelenlévő PA1000E integrált egyike a legteljesebb megoldást kínáló, innovatív készülékeknek. A T+A E szériája új erősítővel gazdagodott, amely a PA1000E alapjain nyugszik, de Bluetooth vevőt és USB DAC-ot is tartalmaz. Ez az első az E-sorozatban, amelybe DAC-ot építettek, annak ellenére, hogy a piaci versenytársaik már évek óta megtették ezt. A PA1000E előd modellhez hasonlóan „D”-osztályú erősítést alkalmaz, amelyet a TI PCM1795 bázisú szimmetrikus felépítésű DAC-cal egészítettek ki.
Westphalia követeként a T+A termékén látható „Made in Germany” a forrást jelölő címke, ami bizony még mindig komoly jelentéssel bír. A T+A PA1100E integrált erősítő selyemfényű ezüst és fekete kivitelben rendelhető. Rendkívül elegáns a letisztult megjelenés, kimagasló az építési és kivitelezési minőség. Ez lenne a modern erősítők jövője?
A hangerő szabályzó motoros mozgatású. A mély- és magas- hangszín, valamint a balansz-szabályzók megnyomásra előbújnak rejtekhelyükről. Külön említést érdemel a digitális szűrési opciók választási lehetősége. A T+A saját fejlesztésű Bezier szűrési metódusa csökkenti az idő domain torzítást, valamint a magas hang elő-visszhangját. Ezt a szűrőt 96 kHz vagy magasabb mintavételezésű anyagokon a legjobb használni.
A front panelen lévő kezelőgombokkal minden funkció elérhető, az egyes gombok többszöri megnyomásával, vagy nyomva tartásával több forrás választható attól függően, hogy analóg, vagy digitális forrást szeretnénk működtetni. Praktikus kisegítő funkció a monitor, és a hangszóró-fejhallgató választó. A legszokatlanabb dolog az infra érzékelő hiánya az előlapon. A gyártó a kezelés kényelméért tartozékként külön vezetékes érzékelőt biztosít, amelyet a hátlaphoz kell csatlakoztatni. Praktikus ötlet, mert az érzékelőt szabadon elhelyezheti úgy, hogy a kézi jeladó rálátása tökéletes legyen.
Bal oldalon a tápegység és a toroid trafója, középen a végerősítő, amelynek nagy sebességű MOSFET félvezetői a panel alá vannak beépítve, és jobb oldalon a bemeneti áramkörök láthatók. A képen a HDMI panellel bővített verziót mutatjuk.
Négy RCA-bemenetet kínál, melyek egyike konfigurálható lemezjátszó előerősítővé, ha külön megvásárolható MM/MC modult választ hozzá. Egy XLR bemenete is van. Két koaxiális és két optikai digitális bemenete 192 kHz 24 bit, és az USB-B bemenete pedig 384 kHz 32 bit vagy DSD256 formátumig támogatja a fájlok lejátszását. Bluetooth vezeték nélküli streaming mellett (egy opcióval) két HDMI bemenettel és egy kimenettel bővíthető. A két bemenethez BluRay lejátszó vagy set top box csatlakoztatható, a kimenet pedig támogatja az ARC funkciót. Mivel két csatornás az erősítő, a multicsatornás Dolby és DTS dekódert nem tartalmazza a fejlesztés.
…”Az USB bemenetre csatlakoztatott számítógépes streaming hangzása nagyon meggyőző, összemérhető a dedikált NDX streamer által nyújtott élménnyel. Sokféle zenei anyag hozzáférhető úgy 192kHz 24 bit FLAC/WAV, mint DSD64 formátumban, ezeket is kipróbáltam. Különleges élményt nyújtott Beethoven Piano Sonatas Mari Kodama előadásában [Pentatone PTC 5186 067]. A T+A USB DAC-on keresztül hallgatva azonnal felismerhetővé vált a Steinway Model D koncertzongora jellegzetes hangja. Maga a zenemű fenséges, de a PA1100E tudta fokozni az élményt. Nehéz zenemű, de olyan érzés öntött el hallgatása közben, mintha a mester szalagot hallgatnám. A FLAC formátumok magas hangjai lágyabban csendülnek fel DSD formátumban, mindkettőt lehet feltétel nélkül szeretni”…- nyilatkozta Jonathan Gorse a HiFi News szerkesztője.
A PA1100E egy „D”-osztályú integrált erősítő, amely a gyári specifikáció szerint 140 Watt teljesítményű. Ehhez képest a mérések szerint tudománya 2x160W (8 Ohm), és 2x265W 4 (Ohm). A dinamikus headroom teljesítmény 215W, 415W és 720W, 8, 4 és 2 Ohm esetén. Az 1 Ohm impedancián mérhető limitálási határ 405W, a rendkívüli teljesítmény a D-osztálynak köszönhető. Az „A”-súlyozott jel/zaj viszony 78 dB, és ez a teljes frekvencia-sávon sem rosszabb, mint 73 dB. A reaktív kimeneti impedancia 0,04-0,05 Ohm között mozog 20 Hz – 1 000 Hz-ig tartományban, 1,1 Ohm 20 000 Hz-en, és a maximumot, 18 Ohm-ot 52 000 Hz-en éri el. A frekvencia növekedésével összefügg a torzítás mértéke is, 0,0035% a mély hangok esetében, a közepeken pedig 0,05%, 40 kHz-en 0,1%-ra emelkedik. Az első néhány Watt teljesítményen legalább tízszer alacsonyabb, ami kiváló érték. Az átlagolt torzítás 1W-on 0,001%, 10W-on 0,004%, 100W-on 0,014%, és a névleges teljesítményen sem több, mint 0,019%.
A PCM1795 bázisú DAC 104 dB „A”-súlyozott jel/zaj viszonyt tud 1,2 V-os kimeneti szinten. A jitter torzítás kiváló 80 picosec. alatt marad minden mintavételezés frekvencián. A torzítás 0,0009% 1 kHz-en és 0,002% 20 kHz-en. A FIR szűrővel az átvitel -0,3dB/20 kHz, -1,6dB 45 kHz és -3,9 dB 90 kHz-en minden mintavételezés frekvencián. A Bezier szűrés jelentősen csökkenti az elő és utó belengéseket, de a tükörfrekvenciás elnyomása alacsonyabb, ezért az átvitel –4.6dB/20kHz, –5.7dB/45kHz és –7.6dB/90kHz szerint alakul.
A T+A PA1100E egy rendkívül rugalmasan alkalmazható sztereó integrált erősítő. A felépítése és a minősége makulátlan, a megjelenése kortalan. A hangja telt és háromdimenziós, képes a zene érzelmeit és drámaiságát bemutatni. Bármely modern rendszer szíveként alkalmazható. A hátlapon a csatlakozás módok teljes palettája megtalálható. A HDMI és a Phono külön választható opció. A Bluetooth támogatja az aptX protokollt. A vezetékes LAN csatlakozás csak vezérlésre szolgál és nem streamingre. A tartozék FM11 távvezérlő USB-ről tölthető. Az általános vezérlés módok mellett a szűrés algoritmus is kiválasztható. A szintén tartozék IR vevőt a hátlapon lévő bemenethez kell csatlakoztatni, így annak érzékelőjét optimális vételi helyzetre lehet állítani. Nem hagyományos megoldás, de praktikus.
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiophyl Kft
Internet: www.audiophile-szalon.hu
Telefon: +36-70/944-1551