Ez a lemezjátszó elsősorban a gyönyörűen megtervezett tárgyak szerelmeseinek szól, nem kifejezetten a klasszikus mechanikákat és végletekig kifinomult hangzást kedvelő audio-rajongók elkápráztatására szánt. (habár ki tudja?) Ezt a kategorikus kijelentést előre kell bocsátani, mert a készülék és tervezője a koncepció szokatlansága, a merész látomás idegensége miatt, a különböző nemzetközi fórumokon, egy év alatt kapott „hideget és meleget” egyaránt. Az, hogy mégis sok audiofil, High-End magazin foglalkozik vele, nem pusztán csak érdeklődés az újdonság varázsa miatt. De, és, ha, már Magyarországon „mutatvány” közben látható, hallható, akkor mi is lássunk csodát!
Az ML1 a világon az első, mágneses-tér felett lebegő/forgó tányérral rendelkező lemezjátszó. A nem mindennapi készülék egy friss szlovén vállalkozás terméke, amely a levitáció technológiáját alkalmazza az audio-technikában, történetesen a lemezjátszásban. Tervezője és a MAG-LEV vállalat társalapítója Klemen Smrtnik. A gyártó-csapat, a közös érdeklődési kör, a zene, a technológia és a formatervezés iránti közös szeretet révén gyűlt egybe.
Lelkes és tapasztalt emberek, akik különféle területekről érkeztek: tervezés, mérnöki munka, gyártás és logisztika. A projekt összetettsége sok tudásanyagot és kemény munkát igényelt. A cég szokatlan koncepciója betört az audio-piacra, amely az elmúlt tíz évben tette meg első kifelé vezető lépéseit a hagyományos, konzervatív termékformálás korszakából. Itt nemcsak a virtuális, digitális tartalmak és a hozzájuk való termékek térnyerésére gondolunk, hanem a kapcsolódó zenehallgatási szokásokra egyaránt. Ellenben az elmúlt időszakban létrejött egy „analóg visszarendeződés” és hatalmas érdeklődés mutatkozik a hanglemezjátszás iránt. Éppen a folyamatos fejlődés, a szüntelen alapanyag kutatás és a modern technológiák alkalmazása még a gyakorlott audiofileknek is okoz meglepetéseket.
Az ötlet, a kialakítás és a termék hatása egyben érdekes és futurisztikus. A kialakítás célja a lemeztányér elválasztása az alapsasszitól, aminek az értelme a hagyományos megoldásokkal szemben, hogy a lemeztányér teljesen függetlenített legyen a külső rezonanciáktól, a csapágyazás és a meghajtó motor okozta anomáliáktól. A tervezési ötlet és a gyártási megvalósítás során (ami számos kihívást és három év mérnöki folyamatot jelentett) a követelmény teljesült, hiszen a lemeztányér lebegés/forgás közben semmihez nem ér hozzá, ezen a kis felületen a levegő súrlódási együtthatója = a 0-val. A lebegtető rendszer működésének lényege: a lemeztányér mágnesgyűrűje – számos kicsi, erőteljes mágnessel, amelyek egyenletesen vannak elrendezve a tál alsó, meghatározott kör ívén – közvetlenül a sasszi elektromágneses területe felett, annak erőtér-hatására felemelkedik. (így lett a forgás olyan csendes, mint a világűr)
No, de haladjunk sorrendben! Az alap sasszi kiváló anyagminőségű, ami szilárd alapként szolgál a szerkezet számára. Ugyanakkor ez az alumínium keret elegáns külsőt kínál a Mag-Lev lemezjátszónak. A kivitel mentes minden felesleges részlettől, a működéshez szükséges elektronika nem látható. A kidolgozás nagyon jó, a tányér, kar, motor együtteséből a motort hiába keressük, „meglétét” körkörös világítás jelzi. Az alap felső felülete és az alumíniumból készült lábak többféle színben, (fekete alap arany színű lábakkal, fekete alap ezüst színű lábakkal, fekete keret, fa megjelenésű betéttel vagy fehér alap ezüst színű lábakkal) kaphatók.
Az ML1-et a más komoly minőségű lemezjátszókban már bevált, Pro-Ject 9cc típusú, 9 coll hosszú szénszálas hangkarral és egy Ortofon OM10 mozgó mágneses (MM) hangszedővel, „menetkész állapotra” szerelten csomagolják. A kar egyike azon kevés kis tömegű, magas követelményeknek megfelelő karoknak, amelyek ma készülnek. Jóval több hangszedő párosítható hozzá, mint gondolnánk! A lemezjátszó hátulján aranyozott RCA kimeneti csatlakozás található, tartozékként egy, a német Sommer márka 1m hosszú RCA-kábelét mellékelik. Akril fedél nem tartozék, opcionálisan megrendelhető.
Ami a legjobban érdekel bennünket, az a lebegtetés és a forgatás, amit a 21 db erős mágnes, valamint a sassziban lévő elektromágneses tekercsek segítségével érnek el. A nagy sűrűségű műanyagból (ABS) készült, 2.2 kg tömegű lemeztányér a sasszi felett körülbelül három centiméter távolságban forogva lebeg – lebegve forog. A technológia mögött rendkívül bonyolult fizika és matematika áll. A lemeztányért egyenletes sebességgel kell forgatni és mindig tökéletesen kiegyensúlyozottnak kell lennie. (nehogy a mágneses erő hatására a kedvenc lemezekkel együtt elrepüljön) Az elektromágneses lemeztányér meghajtás az ML1 készüléket mérföldkővé teszi a hifi történetében. A forgást egyedi szoftver szabályozza. Az érzékelők leolvassák a lebegő tál alján lévő gerincben található tükrök információit és szabályozzák a sebességet, amely beállítható 33 1/3 vagy 45 ford/perc. A gyártó specifikációja szerint az ML1 a fontos műszaki paraméterekben, mint Wow & Flutter 0,17%, valamint jel-zaj arány: -73dB mért értékeket mutatja. Az ML1 korrigálja a forgási sebesség bármilyen eltérését, de az esetleges ingadozó mozgásokat nem!
A mellékelt kézikönyv egyértelművé teszi az elhelyezéssel és használattal kapcsolatos tudnivalókat és részletezi az összes utasítást. Bármely lemezjátszóhoz hasonlóan, az ML1 is a megfelelő rezonancia-mentesítés érdekében egy szilárd platformot/asztalt/rack-állványt igényel. Az ML1 lemezjátszót eddig nem tapasztalt biztonsági előírások betartásával kell használni. Az eddigieknél is nagyobb szükség van az óvatosságra. (ventilátor, légkondi, tánc és buli, hirtelen mozdulatok mellőzendők) A készülék használatát tekintve a lemezezés rituáléja is hosszabb lett.
A szabadon lévő lemeztányér forgása csak akkor történik meg, amikor a készülék és gazdája „műszakilag, idegileg és vegetative” valójában felkészült a lemez lejátszására. Minden más esetben a lemeztányér a támasztó-oszlopokon nyugszik. Miután a lemez lejátszása megtörtént, az ML1 automatikája felemeli a hangszedőt és kis idő elteltével kikapcsol. A készülék több beépített érzékelővel és biztonsági elektronikával rendelkezik, amelyek automatikusan leállítják a lemeztányért és kitolják a tartó-oszlopokat. Ha áramkimaradás következik be, a szünetmentes táp rendszernek elegendő energia tartaléka van a vészleállításhoz.
A MAG-LEV Audio ML1 lemezjátszó vonzereje a technika és a megvalósítás eleganciájának együttes hatásában keresendő. Nem csoda, hogy minden eddigi kiállításon, „elvitte a Showt”. Ismerjük el, hogy a tervezőknek és a kivitelezőknek sokat kellett tenni a termék biztonságáért, a megbízhatóságért, és a zenei teljesítményért! Mindazonáltal kérdéseket vet fel az erős mágnesrendszer és a hangszedő közötti kölcsönhatás. Még azelőtt, hogy a többség hallotta volna hangzását, a Mag-Lev erősen polarizálta a közvéleményt. Vannak, akik lelkesednek a technológia és a koncepció iránt, mások előítéletekkel és elutasítással illetik.
Egy biztos, a tervező is tisztában volt azzal, hogy az elektromágneses hatásokat a lehető legtávolabb kell tartani a hangszedőtől. Egyrészt ezért MM hangszedő-rendszert használ, mert mint ilyen, eredendően kevésbé érzékeny a mágnesességre, mint egy MC-hangszedő. Egy másik fontos részlet a tál alapanyaga, ami acéllemez réteget is, mint árnyékoló ernyőt tartalmaz. Az esetleges továbblépés záloga egy másik hangkar és minőségi hangszedők választása. A gyártó nyilatkozik az alkalmazható hangkar/hangszedő együttesekről, egy kis utánajárással, összehasonlítással azonosíthatók már típusok is. Fontos, bízzunk benne, hogy a gyártó minden tesztet/válogatást elvégzett, mielőtt a részegységek végleges összeállítása mellett döntött.
Mi meghallgattuk. Hallgassa meg Ön is! Az ML1 egy szürreális szépség, a lejátszás is ezt bizonyítja.
Gyártó:
MAG-LEV Audio doo Industrijska cesta 6
5000 Nova Gorica, Szlovénia
Köszönet a lehetőségért az Impressivia Kft-nek.
Internet: www.impressivia.hu
Telefon: +36-70/366-4553