A várva várt napon (1.rész)
Régi és új vitorlák, de mindenképpen új szelek a vitorlákban – lehetne a mottója az új helyszínen megrendezett AV-Trend Show-nak. Üde színfolt ebben a rohanó világunkban két napra megállni, elmerülni a zenében, találkozni az ismerősökkel, barátokkal, megcsodálni az új hifi-idők hírnökeit, és találkozni a már szeretett „régi nagyokkal”.
A mindig magas színvonalú kiállítás fényét emelte az új helyszín, a Budapest Marriott Hotel igényessége. A nagyvonalú, széles terek, az impozáns külső minden alapot megadtak a Magyarország legrégibb, egyben legszínvonalasabb audio- és video-kiállítására látogató zeneszerető embernek a nívós zenehallgatásra, ezen keresztül az újdonságok megismerésére. Az egyes bemutatótermekben és szobákban nem csak a készülékeken, hangsugárzókon volt a volt a hangsúly. A kiállító cégek megfelelő atmoszférát is varázsoltak a bemutatott portéka mellé. Szakmai bemutatók és szakelőadások segítettek eligazodni az újdonságok sűrű erdejében. Az igényes látogató közönség ezt azzal hálálta meg, hogy sokan eljöttek, ez pedig a szervezőknek és a kiállítóknak a legnagyobb elismerés.
Tekintsük át, mit is láthattunk, hallhattunk! Az egyes termek, szobák bemutatása semmilyen sorrendiséget nem takar. Beszámolónk és az általunk készített fényképek a szép és kedves élmények hatására keletkeztek.
A L’auditeur szobájába invitáló nagyméretű laptévén futó érdekes információkon akadt meg a szemünk. Folyamatosan láthattuk a képeket és a műszaki információkat az általuk forgalmazott nagyon igényes, magas színvonalú készülékekről, így a régebbi kiállítások sztárjait képekről idézhettük fel. A szobába lépve a látvány lenyűgöző volt. A hatalmas ablakok kellő mennyiségű természetes fényt és csodálatos kilátást nyújtottak a városra, a budai várra és az „öreg” Dunára. Ebben a csodálatos környezetben jelentek meg az újdonságok. Az ablak alatti belső párkányon, felsorolni is nehéz, mennyi érdekesség volt látható.
A színtér közepén az állványzat legfelsőbb szintjén a Clearaudio csúcskategóriás Innovation lemezjátszója állt. Ennek hangkarjában találkozhattunk egy világújdonsággal. A különlegesség az „Absolute Phono” névre keresztelt egyedülálló technika. A megoldás lényege a következő: a phono elő-fokozatot két részre bontották. Az MC hangszedő alacsony jelszintű hangfrekvenciás jelét még a hangkar fejében parányi erősítő felerősíti. Az erősített jel ezután kerül a korrekciós fokozatba, amely szép külsővel a lejátszó előtt volt látható. Ez az egység látja el a karban helyet foglaló előerősítő fokozatot, a 7 erű hangkábelen keresztül a szükséges tápfeszültségekkel. (az eljárás a stúdiótechnikában ismert és használt „fantom” táp megoldáshoz hasonló). Így szinte veszteségmentesen halad a jel a rendszerint másfél méteres kábelen keresztül a RIAA korrektorig. Az eredmény drasztikus, körülbelül 10 dB-lel javul a dinamika. Csökken a zaj, az egész hangzás közelebb kerül az élő zenéhez. A L’auditeur a kiállítás idejére kölcsönkapott, egy még a kereskedelmi forgalomban nem elérhető példányt. Ezt az összeállítást először az idei müncheni show-n mutatta be Clearaudio!
Az állványzat következő polcán, az Audionet cégnek a DNP elnevezésű high-end audió médialejátszóját láthattuk. Egy idézet a szaksajtóból: „Egyetlen komponenssel eddig még nem volt lehetséges elérni azt, hogy szinte bármilyen hangrendszer high-end hangzásúvá váljon”.
Az Audionet megalkotta az eddigi legösszetettebb készülékét, amelyet DNP-nek nevezett el. A több funkciós berendezés egy analóg, szimmetrikus előerősítőt, D/A konvertert, aktív keresztváltót és egy elektronikus teremakusztikai korrektort tartalmaz. Továbbá rendelkezik egy high-end audió média lejátszóval és FM rádió kiegészítéssel. De itt még nincs vége a felsorolásnak, igény esetén rendelhető bele RIAA korrektor fokozat is. A végerősítővel ellátott változat is készül, ezt a változatot DNA-nak nevezték el. DNC néven önálló lejátszóként is rendelhető. A berendezés a megszólaltatásához szükséges stream-eket és az egész vezérlést wifi hálózaton keresztül egy táblagépről kapta a bemutatón. A megszólalás meghökkentően életszerű, hibátlan volt. A CD technika mellé most már a hálózati lejátszás is komoly alternatíva lehet egy zeneszerető audio-fül számára. Már az internetről és belső hálózatról is hallgathatunk nagyon jó minőségben zenét.
A következő szinten az Audionet VIP G 3 CD lejátszója mutatkozott be. A lejátszó nagyon sok műfajban ismertetett meg bennünket a zeneirodalom remekeivel. Hát igen, az ezüst korongból is elő lehet csalogatni a valósághoz nagyon közeli hangot. Ez a játszó nagyon jól és szépen muzsikál! A földszint felé haladva a következő polcon az erősítők egyik királyával, az Audionet AM I V2- dual-mono felépítésű erőművel találkozhattunk. Könnyed természetességgel, valami hihetetlen zeneiséggel, dinamikával rendelkező MOS-FET végfokozat képességei lenyűgözőek. Elérkeztünk a földszintre. A Clearaudio tápgenerátora teljesen szinuszos stabil és zajmentes tápfeszültséggel látta el a felsőbb szinteket.
Számunkra a legérdekesebbek, a „szólisták”, mármint a magyar audio manufaktúra remekbe szabott hangsugárzói. A kabinet 45 mm-es, nagy sűrűségű rétegelt lemezből van kialakítva. Hátrafelé szűkülő lant formájú, a front oldalon ívelt és döntött. A hátoldalon az igényes hangszóró terminálok fölött függőlegesen felfelé egy keskeny „lőrés- szerű” bass-reflex nyílást alakítottak ki. Az asztalos munka átlagon felüli alkotás. A tervek a L’auditeur–nél készültek, az Accuton fejlesztőjének közreműködésével. Hangszóró készletét az új Accuton Cell Concept hangszórói alkotják, három utas rendszerben. A linkwitz hangváltó és amorf kábelezés segíti a rendkívüli megszólalást. A Zsolnay manufaktúra kerámia táblácskáján jelenik meg a márkajelzés. A bemutatott példány magas fényű lakozásán keresztül gyönyörködhetünk a fa természetes erezetében. A hangdobozok a zenei műfajok bármelyikét természetes könnyedséggel a teljes hangfrekvencia sávban egyenletesen, dinamikusan szólaltatták meg. Az élőt és a valóságot nagyon közelinek éreztük. Még egyszer szeretnénk gratulálni a tervezésért, a kivitelezésért, a Sens+ megalkotásáért!
Végül, de nem utolsó sorban, a bejárattal szemben egy csodálatos polgári enteriőrben az Union Research erősítője két kis doboz társaságában állt. A komódon csak némán kellették magukat. Nyereményjáték az idén is volt. A szerencsések akár Indiana line hangdobozokkal, Grado fejhallgatóval vagy 50 darab audiophile lemez egyikével térhettek haza. A megszólalás mindent műfajban, (függetlenül attól, hogy analóg, CD vagy hálózatról érkező stream volt a forrás) nagyon szerethető volt. Gratulálunk, és köszönjük az élményt.
Az Audiopartner szintén panorámás szobában mutatta be a Shennheiser cég legújabb újdonságait. Találkozhattunk a felső kategória legfelsőbb osztályaival is. A zene magányában mindenki elmerülhetett a különböző modellek hangjaiban. A fejhallgatókhoz igényes fejhallgató erősítőket is kipróbálhattuk. Bármely kérdésünkre udvarias és szakszerű válaszokat kaphattunk, mindenben segítették az érdeklődőket. Eközben gyönyörködhettünk a hatalmas üvegablakon keresztül csodálatos kilátásban is. A szavak helyett az eszközökről a képek mindent elmondanak.
Az Audio-Technica bemutatójához idilli környezet teremtett. Kipróbálhattuk a márka fejhallgatóit. Meghajtásukat az Asus Xonar Essence elektronikái biztosították. Róluk már tesztrovatunkban részletes ismertetést talál a kedves olvasó. A kényelmes fotelekben a látogatók elmerülhettek a zeneirodalom minden műfajában. Sorba kellett állni az élményért. Üvegvitrinben csodálhattuk meg a hangszedők teljes típusválasztékát. A képeink talán segítik elképzelni az itt látottakat.
Az Árpád teremben az Ultimate Audio bemutatója és Szegedi Tibor szakszerű előadása segített eligazodni az újdonságokban. AVM elektronikák (csöves előerősítő fokozat, digitális végfok) és az Ayon csöves grandiózus erősítője felváltva szólaltatták meg a Gauder Akustik Vescova impozáns kerámiamembrános hangsugárzóit. A hangos zene talán a terem akusztikája miatt kicsit keménynek tűnt, forszírozottabb középhanggal és kicsit döngő basszussal, az alsóbb regiszterek hiányával. Valószínűleg beállítási és teremakusztikai hibák csökkentették a hangélményt. Az oldalsó és hátsó asztalokon sorakoztak a kincseket érő portékák. Az élmény a látogatókat vonzotta, ezért igen nehezen lehetett helyet kapni az alkalmi koncertekre.
Lánchíd AB nagyméretű terme tartalmas kikapcsolódást és gyönyörű készülékeket rejtett. A Music Tools színpadán Plinius elektronikák (a MAURI CD játszó, TAUTORO előerősítő, SA-REFERENCE végfokozat) és a TAD Labs Evolution One-K hangsugárzói álltak fel. A hálózati táplálás tisztaságáról az Isotek EVO 3 Aquarius hálózati tápelosztó és szűrő gondoskodott. A zenekar több műfajban, klasszikus és jazz darabokon keresztül mutatta be a vonal képességeit. Az összeköttetést a NORDOST VALLHALA felső-kategóriás kábelei biztosították. Talán a terem túl nagy volt, vagy talán a nem megfelelő beállítás, illetve teremakusztika adottságok keltették bennünk azt az érzést, hogy az előadás „elveszett” a térben. Úgy tűnt, mintha az előadás kissé vérszegény és unalmas lenne. Ennek ellenére a nézőtéren nagy volt az érdeklődés. Nehezen lehetett helyet találni a nézőtér sorai között. Az oldalsó asztalkán a bejárat mellett csinos lány kínált audiophile LP és CD lemezeket, így akár vásárfiát lehetett vásárolni. Kár, hogy nem kapott nagyobb nyilvánosságot GABOR VARGA JAZZ TRIO_COOL JAZZ című 180 grammos audiophile kiadványa, amely szinte ott hevert a többi eladandó kiadvány között. Vadonatúj felvétel! A lemezt Hunnia Records vette fel és keverte. Végre egy igazi magyar felvétel! Erre büszkék lehetünk. Olvasóink lemezbemutató rovatunkban részletesen fognak találkozni a kiadó lemezeinek bemutatásával.
Az István terem az Audió Centrum bemutatójának adott otthont. Nagyon jó helyet sikerült találniuk, ugyanis a kiállítás fizikai centrumába kerültek, talán nem véletlenül, hiszen nevükben is szerepel ez a szó. A szobába lépve szemünk a „nagy színpadra” tévedt.
Az Avid állványokra álltak fel az „előadók”. Az analóg vonalon AVID DIVA II SP futómű SME 309 hangkarjában Benz Mikro ACE hangszedőjével szerepelt. A RIAA korrektor szerepében az AVID PULSUS. Alatta pompázott a LUMIN univerzális hálózati lejátszója. Ő szólaltatta meg a digitális stream-eket táblagépről Wifi hálózaton keresztül. A másik állványon találkozhattunk az OPPO 105 univerzális/Blu-ray lejátszójával. Külön érdekességként megemlíthető, hogy a készülék belvilága is megcsodálható vált, a látványt sejtelmes kék fény fokozta. A készülék blokk-vázlata fehér grafikával a fed lap lezárásaként szolgáló plexi lapon volt látható.
Az erősítést se bízták ám akár kikre. A felsőházbeli páros a HEGEL P 30 elő fok és a HEGEL H 20 végfok hajtotta a Phonar Credo Reference aktív hangsugárzókat. A lesugárzó rendszer kétszintes és bontható is. A felső szinten kisebb lehallgató terekben, önállóan is használható doboz foglal helyet. Ennek hangját külön is meg lehetett hallgatni. Akinek esetleg az így lesugárzott mélyhang-tartomány kevésnek bizonyul, akkor hívhatja segítségül a páros alsó szintjén helyet foglaló aktív mély-sugárzót. Az esetek többségében mind a két szint muzsikált, valahogy így volt „kerekebb” a hang. A teljes összeköttetést a NORDOST VALLHALA legfelsőbb kategóriájú kábelei biztosították. A hálózati áram anomáliáinak kiküszöbölését az Isotek Genesis hálózati tápfeszültség generátora biztosította. A tökéletesen szűrt tápellátásról az Isotek Supra Titán tápelosztó és tápszűrő egység gondoskodott. Az éltető energiát az Isotek csúcskategóriás hálózati kábelei juttatták el a készülékekhez. Az a hangélmény, amit a „zenekar” okozott játékával felejthetetlen élményt volt a mindig nagyszámú érdeklődőnek. Nehéz volt a készülékek közelébe férkőzni, helyet találni és leülni. A rendszer a műfajok bármelyikét természetes könnyedséggel a teljes hangfrekvencia sávban egyenletesen, dinamikusan szólaltatta meg. Az élőt és a valóságot nagyon közelinek éreztük. Teljesen mindegy volt, hogy analóg vagy digitális forrást használtak az előadás megragadó volt. A sarkokban feltűntek az Arató Kft. Freqventor fantázianevű forgatható akusztikai elemei, amelyek javították a lehallgató tér akusztikai hibáit. A bemutató szervezőinek igényessége ebben is megmutatkozott.
Előadásokat is hallgathattunk, melynek időpontjairól az ajtókilincsre akasztott táblácska tájékoztatta az érdeklődőt. Az Isotek fejlesztőmérnöke, Jonathan Brooks-Martin tartotta az előadásokat az általuk kifejlesztett szűrő, kondicionáló és generátor berendezésekről és a hálózati tápkábelekről. A bemutatón demonstrálták, hogy a különböző Isotek technológiák miként segítik a lejátszó berendezéseket a természetesebb és életszerűbb hangreprodukcióban. Hát igen, egy profán gondolat juthat eszünkbe (nem mindegy, hogy mit eszünk). Természetesen a készülékeknél is ugyan ez a helyzet. Nagyon fontos tehát a készülékeket tápláló hálózati áram megfelelő „kezelése”. A zaj, illetve a tiszta szinuszos jel nagy fontossággal bírnak a minél életszerűbb megszólalás érdekében. A jelenségek hátteréről, a fejlesztésekről és megoldásokról hallhattunk rendkívül lebilincselő előadásokat, melyeket az Audio Centrum tulajdonosa érthetően szinkron tolmácsolt. A bemutatók zökkenésmentességét még két szakember segítette.
Azon ritka pillanatokban, amikor nem volt sok látogató a szobában, a terem oldalfali mentén elhelyezett asztalokon megcsodálhattuk: a Projekt cég szinte teljes termékkínálatát, lemezjátszóit, az RS széria elektronikáit és a zászlóshajót, a Signature 10-et a csúcskategóriás lemezjátszót, az Isotek szűrőinek szinte teljes sorát. A NORDOST kábeleiből az új VALLHALA 2 szériáival ismerkedhettünk meg. Találkozhattunk még a Tivoli Audio Albrgo asztali rádiójával és egy hordozható High-End lejátszóval, a Cororfly-jal. A GENEVA World-Radio-ja szép piros eloxált alumínium külsejével és tudásával hívta fel magára a figyelmet. Egyéb érdekes eszközöket is kezünkbe vehettük. A kiállított 2013. évi EISA díjas OPPO 103EU mellett egy új modellel, az OPPO 103D-vel is találkozhattunk. Ez a lejátszó először alkalmazza a világon az amerikai Darbee cég által bejelentett DVP 5000 képjavító processzor technológiát. Így ezzel a kis kiegészítővel azok is találhatnak megoldást, akik a meglévő rendszerükön javítani szeretnék a képminőséget készülék csere nélkül, (!) a DVP 5000 processzort tartalmazó külső eszköz segítségével. Ezt a készüléket a kezünkbe is vehettük, hiszen szinte egy tenyérben is elfér.
A hangzás minden stíluson kiegyenlítetten és hibátlanul szólalt meg nagyon szerethető volt. Sokszor érdemes volt visszatérni, mindig valami szépet és érdekeset lehetett hallani, illetve látni. A hang és élmény hallatán sokaknak a „Főúr, csomagolja, kérem” érzése is felmerült. De azért ne felejtsük, hogy ez a hangminőség nem olcsó. Az árcédulán nyolc számjeggyel kell barátkoznia annak, aki ilyen szintű rendszert akar a nappalijában látni.
Magyar gyártók szobája. A ma napig egyedülálló összefogás eredményeként „Hazai pálya” néven több magyar gyártó együtt állítja ki a legújabb termékeiket. Belépve a terembe úgy éreztük, mintha végvári vitézek lovagtermébe jutottunk volna! Ők a szakma utolsó még talpon lévő, tisztességes sokak által tisztelt vitézei, a MAGYAR szakemberek, elmék, akik minden megpróbáltatás, sőt üldöztetés ellenére alkotnak és remekműveket hoznak létre. Sokuk már elvérzett a harctéren. Nagyon sokan már „csak” vegetálnak. Fontosnak tartjuk tehát a hazai gyártók (mesterek) alkotásainak az ismertetését, a hazai szakemberek bemutatását oldalainkon. Magyar mérnöktársainkkal együtt sajnálatosan azt tapasztaljuk, mai világunk nem éppen tudásalapú, kevés a publikált fejlesztés és alig van hazai gyártás, így rossz érzése támad az embernek: az ebben jeleskedő mérnökökre, szakemberekre nem lenne szükség e hazában!?!
Mindezek ellenére színes volt a kínálat. A Clarus már nem „csak” a házimozi magyar hangja. Haladtak a korral, bemutatták az intelligens házvezérlő rendszerüket. Az ETHOS komplett audió rendszert mutatott be. Megcsodálhattuk a rendszer elemeit: a CDM-TRANSPORT-ot, RIP-MKII TUBE DAC-ot, LA4S, TUBE PREAMP-ot, P3 „A” POWER AMP-ot. Ehhez a rendszerhez kerámia hangszórós hangsugárzókat is tartoztak. A Bodor Audio a megújult Classic szériát hozta el. Tüű Károly vadonatúj, két utas nagyon, szép megjelenésű dobozát láthattuk. A Heed Audio által felajánlott Roksan lemezjátszót a Hangszóróbolt igényes hangszedőivel is kipróbálhatták az érdeklődők. A rendszerek összeköttetését hálózati ellátását a Hydra Sound biztosította. A barkácsolók is találhattak érdekességeket: a Tempomusic és a Hangszóróbolt kínálatában speciális hangszórókat és az építéshez szükséges minden kelléket, tervezési segédletet. A Hydra Sound termékbemutatóján hasznos információkat kaphattunk a cég fejlesztőjétől. A képeink talán az olvasónak is megmutatják ezt a színes világot és hangulatot, a szép készülékeket, hangsugárzókat, kábeleket és kiegészítőket. A berendezések meg is szólaltak. De hogy éppen mi szól, és milyen forrásról, azt nem tudhattuk meg. Hiányzott a bemutatóból az irányítás. A hang volt jó is meg nem is. Sok esetben valami a zene és a hallgatóság közé állt. Hiteles beszámolót és ítéletet ez esetben nem szeretnénk tenni. Azt tanácsoljuk, hogy ha valamelyik készülék vagy egyéb kiegészítő megtetszett, kérjük Önt, kedves olvasónk, bátran keresse meg az alkotót. Aki biztosan a meg szokott környezetében meg tudja mutatni készüléke valódi értékeit és szép hangját. Kitartást és még több jó ötletet, és azok megvalósítását kívánjuk. Reméljük, jövőre még több ilyen megszállott szakemberrel találkozhatunk vitézi termükben.
USA Audio-val, az idén a CORSO B termében találkozhattunk. A koncert élményhez az Avantgarde Trio impozáns tölcséres sugárzói szolgáltatták a biztos alapot. A derengő, izgalmas félhomályban szemünk azonnal a színpadra tévedt. Az összeállítás a következő komponensekből állt. A középén kapott helyet a The Rack típusú (levegőcsillapítású) állványzat, legfelső szintjén a Playback Designs MPS–5 SACD/CD játszója. Lefele haladva a következő szinten a Lamm L2 Reference előerősítő vonta magára a figyelmet. A földszinten helyezkedett el az erőmű. A BAT REX II csöves végfok, szépségével, igényességével és a kifogyhatatlan energiájával minden zenei igényt kielégített. Grandiózus hang, valódi, hamisítatlan koncertélmény, teljesen mindegy volt, hogy milyen zenei stílusban szólt a zene. Transzparens, nyílt, lendületes megérintő zenei élményt kaphattunk. Az installáció kábelezéséről képeink nagyon beszédesek. A tápoldalon a Shunyata Researc kábelek vitték az energiát. A megfelelő zavarmentességet a Shunyata Researc HYDRA típusú szűrője biztosította. Az összeköttetést a készülékek között Anaconda, Zitron RCA kábelek biztosították. Az előerősítő és a végerősítő az Advanced Listening Audio Typ 2 XLR kábelekkel kötötték össze. Mintaszerű és a rendkívül igényes installációt láthattunk. Nem győzetem fotózni. A képeink segítenek elképzelni olvasóinknak a látványt. A padozaton futó a kábelek és elosztók, akusztikusan elcsatolva a környezetüktől. A tér akusztikáját a cég saját gyártmányú eszközei javították. (Basstreppek, és a Rezonátorok).
A közel 100 négyzetméteres nézőtéren nehezen lehetett helyet kapni. Nagyon sok embert vonzott a hang és a látvány. A háromszögszerűen elhelyezkedő széksorok csúcsán állt az királyi akusztikus trón. Abszolúte a hangzás középpontjában találhatta magát az a szerencsés látogató, már aki helyet foglalhatott e szent helyen. Ezek a drága berendezések sok örömet és élményt tudnak okozni, már aki meg tudja magának engedni ezen berendezések megvásárlását.
Folytatás következik…