Dr. Amar Gopal Bose (1929. november 2. – 2013. július 12.) amerikai tudós, elektromérnök és vállalkozó. Még az 1950-es évek elején szerezte diplomáját a Massachusetts Institute of Technology (MIT) egyetemen, a villamosmérnöki szakon Bachelor of Science PhD. fokozattal végzett. Az MIT hallgatójaként Bose megtanulta, hogy egy hangversenyen az ember a hangok 80%-át közvetett módon (vagyis a mennyezetről és a falakról), nem pedig közvetlenül a színpadról hallja. Motiválta a hangszóró-technológiai kutatás, amelynek során olyan sztereó hangszóró-rendszereket fejlesztett ki, amely otthoni környezetben reprodukálják a dominánsan visszatükröződő hangteret.
A klasszikus zene iránti szenvedélye vezetett a pszicho-akusztika kutatásokhoz. Bose kielemezve az alapgondolatot feltalálta a Direct/Reflecting módszerrel működő hangsugárzó-rendszerét. Hangmérnök-tanárként professzori szinten tanított a MIT-en.
Vállalatát a mérnöki zsenialitás mellett a marketing szakma iránti lelkes érdeklődés is vitte előre. Az eladási stratégiát a hangszórók méretezésében találta meg. A Bose hangszórók kieszközölték a versenyt. Mivel hangszórórendszerei az elhelyezéshez szükséges terület töredékét foglalták el, nemcsak a „nagy szobás” Amerika, de a világ minden táján megtalálható kisebb szobák sztárjai lettek. Az elképzelés és annak zseniális kivitelezése minden amerikai háztartásban nyert.
Az 1964-ben létrehozott Bose Corporation alapítója és elnökeként óriási sikereket könyvelhetett el, de nagyszámú kritikát is kapott a hang reprodukálási megközelítése miatt, pedig kutatásainak középpontját a pszicho-akusztika fémjelezte. Bose a szoba-, terem és szabadtéri hangosítás akusztikai területein, több mint két tucat szabadalmat szerzett, amelyek egyrészt a hangszórók kialakítása másrészt a nemlineáris, two-state modulated „D”-osztályú erősítéstechnika és energiafeldolgozás területére terjedtek ki.
Bose úgy vélte, hogy olyan hangzást hoz létre, amely utánozza a koncerttermeket az előadótól, a zene anyagtól vagy a felvételen található hangmezőtől függetlenül. Noha ennek a filozófiának vannak előnyei és hátrányai, a hallgató(k) ízlésétől függően. Bose sikere önmagáért beszél. A világszínvonalú marketing- és (lifestyle) életmód-csomagokkal kombinálva a Bose termékek hangteljesítménye szinte lökést ad a vásárlási döntésnek.
A Bose 301 könyvespolc hangsugárzók egy mélysugárzót és kettő magas/közép-hangszórót tartalmaznak. A 301 oldalán, a tengely-vonaltól kifelé sugárzó basszus-port is van, hogy növelje a basszus kiterjesztését, méretét tekintve könnyedén elfér egy masszív könyvespolcon. Sajnos a Bose 301 gyártási minősége elmarad a versenytársak által előírt szabványoktól. A fénytelen, mélyszürke, vékony vinyl-burkolat és a ránézésre is kissé olcsó, rugós hangszóró-csatlakozók, sem a papír mélysugárzók, sem a könnyű szerkezet nem mutatnak értéket. Ugyanakkor tartalmaz automatikus hangszóró-védelmi áramkört, amik biztosítják az eléjük kapcsolt erősítők védelmét is.
A 301-es egy széttárt hangos bemutatót képes tartani, a középfrekvenciás tartományban van a hangsúly, de nem különösen ügyel a tónusok hűségére. Az átvitt frekvencia tartomány egyik aspektusa sem esik különösebb túlzásokba, magasak, az üreges közép-tartomány és az elkenődő basszusok az összetett hang érzetét keltik és a hangkép a hangszórókról nem válik le. Természetesen a 301-es által keltett hangzás eleinte nagynak és kiterjedtnek tűnik, ám a tapinthatóság hiánya hátrányosan érinti a zenehallgatót. A Bose 301 hallgatása közben rájövünk, hogy a hangok nem koncentráltak és nem annyira részletesek, mint az kategóriájukban több audiofil hangsugárzó esetén világossá válik. A hangok kissé elkentek és a hangzásképből hiányzik a koherencia, a muzikalitás és a tapinthatóság. Ha közvetlenül összehasonlítjuk a B&W, a Paradigm, az Elac, Phonar és mások sikeres gyártmányainak tulajdonságaival kiderül, hogy ez a hangsugárzó háttér zenélésre született. Ráadásul a háttérzene és az alkalmi hallgatás szempontjából a 301-es hiteles munkát végez. A nagy formátumú hang, a jó érzékenység és a könnyed hajtás miatt jól illeszkedik sok erősítő-modellhez. (a valós érzékenység és a váltási frekvencia értékét nem találni a specifikációkban)
Dr. Amar Bose rendkívüli üzleti érzékének és a modell egyenletes hang-lesugárzásának létezése óta folyamatosan jelen van kávéházakban, éttermekben, különböző pub-ok helyiségeiben. Eladási rekordja megdönthetetlennek látszik, mivel már az 1980-as években elérte az 5 000 000 darabot, ezáltal a Bose hangszóró-piaci részesedése 22% volt. A cég erősségei között a marketing munka nagy szerepet játszott. Felismerve a négy betűs logó és a hangszóróból szüntelen áramló szórakoztató zene hatását, a Karib-tengeren luxusutazásokat bonyolító óceánjáró-hajók minden helyiségébe Bose hangszórókat szereltek. Tették ezt azzal a kikötéssel, hogy a butik sorokat magukba foglaló emeleten legyen Bose szaküzlet és itt az utazóközönség megvásárolhassa a cég termékeit. Mondani sem kell, az üzleti modell bevált, a hajónként átlag 2500 utas közül rengetegen Bose feliratú dobozokkal távoztak a hajóról annak kikötése után.
„Csodálom Bose stratégiáját” – mondta legnagyobb riválisa Sidney Harman (a JBL márka tulajdonosa) – „de nem vagyok köteles ülni és tétlenül figyelni”…
Napjainkban világszerte kb. 10.000 ember dolgozik a Bose vállalatnak. Ma a Bose Co. egy magántulajdonban lévő társaság, amelynek éves forgalma több, mint 2 milliárd dollár, aminek fenntartása és fejlesztése megfelelő mozgásteret követel a menedzsmenttől és a munkatársaktól. Ez halála után is így lett, amiről az alapító már előre gondoskodott. 2011-ben alapítványt hozott létre, vagyonának nagy részét a MIT–re hagyta, azzal a kikötéssel, hogy ezt senki sem változtathatja meg, nem ruházhatja másra. Ugyanígy már időben gondoskodott arról is, hogy a Bose vállalat további tevékenysége is az ő szellemiségét vigye tovább, és ennek szellemében működjön.
Bose irodájának falán egy gravírozott idézet található, az 1911-es irodalmi Nobel-díj nyertesétől, Maurice Maeterlinck-től: …”A jövőbe vezető úton minden kereszteződésénél, minden progresszív szellemmel szemben, ezer ember áll, akiket a múlt védelmezésére szerződtettek.”…