A fejlesztések szempontjából a tavalyi év jól sikerült, de az is lehet, hogy az idei év eleje kapott új lendületet. Az mindenképpen látszik, hogy a kutatások és fejlesztések beértek, sorra jelennek meg az újdonságok.
A McIntosh és a Sonus faber, a két csúcskategóriás márka idén ünnepli fennállásának 75. és 40. évfordulóját. A két audio-márka a McIntosh Csoport több mindent átfogó márkacsaládjának részét képezik. A CES Las Vegas 2024-es rendezvényén pezsgőt bontottak. A McIntosh bejelentette új, három részből álló MC2.1KW 75. évfordulós Monoblock teljesítményerősítőjét, a Sonus faber pedig a Suprema hangsugárzó-rendszerét, amely az olasz márka eddigi legambiciózusabb projektje. Több új modellt is megjelentettek, beleértve az előerősítőket és egy SACD/CD lejátszót.
A CES 2024 – a Las Vegas-i Wynne Hotelben – a „Villa of Sound” bemutatóján megszólaltatott audio-rendszer ára 1 000 000 dollár, és 2 000 Watt csatornánkénti teljesítményre képes. Ami az MC2.1KW monoblokkot illeti, a „tri-chassis marvel” (háromrészes csoda) különálló modulokból áll. Egymásra rakva, egy kimeneti modul és két teljesítménymodul, amelyek mindegyike 1 000 Watt teljesítményű erősítőt tartalmaz. A kimeneti modult a McIntosh ikonikus kék színű műszere díszíti.
A Sonus faber lant alakú, vörösre lakkozott fából készülő Suprema 2.2 hangsugárzó-rendszere tiszteleg a vállalat öröksége, a Guarneri és a Stradivari modellek, előtt. Rendelésre készül, az ár tartalmaz egy utazást az olaszországi gyárba, ahol a vevő kiválaszthatja a kabinet elkészítéséhez felhasználható fát, és akár 120 színű valódi bőr borítás közül is választhat. A szénszálból, fából és CNC-megmunkált tömör alumíniumból álló szárnyszerű Suprema tornyok mindegyike nyolc elülső hangszóróval rendelkezik. Minden Suprema torony elején a Sonus faber jellegzetes bőrpanelje található, amelyet a Pollona olasz bútormárka készített. A külön épített mélysugárzókat optimális alacsony frekvencia-tartományú lesugárzásra tervezték, függetlenül attól, hogy hol helyezkednek el a fő tornyokhoz képest, a frekvenciamenet 16Hz és 30/80Hz között van, attól függően, hogy a crossover hogyan van beállítva.
A lemezjátszóiról híres Rega márka termékkínálatban mindig is volt néhány hangsugárzó. A Rega brit audio-márka hangsugárzóit már 10 év fejleszti, néha szeretik egy kicsit másképp csinálni a dolgokat. Az Aya modell tökéletes példája ennek. A betonból készült kabinettel készülő álló hangsugárzó a még megfizethető kategóriát célozza meg, ezzel együtt nagyszerűnek tűnik. Az AYA hangsugárzókat a Rega alapítója, Roy Gandy által vezetett csapat tervezte. Az Aya modell egy Nagy-Britanniában készülő egyedi GRC (üvegszál erősítésű cement) kabinet burkolatot kap. Az üvegszál tartószerkezet megerősítést képez a cement számára. Ezzel a megoldással és a felhasznált alapanyagokkal csökken a súly, miközben növekszik a szerkezeti integritás. A gyártó szerint ez a technika hangzásminőség szempontjából ideális és kivételes ár-érték arányt kínál. Egyedi felépítés, egyedi hangzás, földhözragadt ár, jellemzik legjobban a legújabb Rega Aya hangsugárzót.
A zene szerelmesei a Stenheim segítségével újjáteremtik egy koncert helyszínét a saját otthonukban. A svájci székhelyű Stenheim, a tömör alumínium hangszekrényeiről és elegáns kivitelű, kiváló alkatrészekből konstruált, kiemelkedő minőségű hangsugárzóiról híres vállalat. A Stenheim legújabb modelljei Alumine Two, Alumine Five és a Reference Ultime Two hangsugárzók nem a gyenge pénztárcájúaknak valók. Ezeket a kompakt méretű, teljesen alumíniumból készült állványos hangsugárzókat azért hozták létre, hogy bebizonyítsák, az alumínium házak nagy érzékenységű és hatékonyságú hangszórókkal szerelve figyelemre méltó zenei teljesítményre képesek. Jean-Pascal Panchard, zenerajongó és mérnök, aki széles körű tapasztalatot hozott magával a High End audio-piacról, a kezdetektől fogva szenvedélyesen hisz az Alumine koncepcióban. 2021-ben elindult a Reference Ultime Two, a kompakt méret referenciája, egy impozáns hangsugárzó. Az alumínium szekrények kiküszöbölik a szokásos fa alapú szekrénytervezésre jellemző hangzási „elmosódást”. Belsőleg minden Stenheim modellben használt alkatrészek olyan anyagokból készülnek, amelyek külön-külön világszínvonalúnak számítanak.
…” A Stenheim úgy tekint a zenére, mint a jól felszerelt otthon alapvető jellemzőjére. A hangszórók összessége olyan hangzást hoz létre, amelyet az audiofilek és a zene szerelmesei kedvencként tartanak számon, akik hajlandóak befektetni az elérhető legjobb termékekbe, hogy élvezhessék a kiváló felvételeiket. A Stenheim szabadalmaztatott tervezési ötleteit alkalmazza egy olyan hangzás előállításához, amely szorosan tükrözi az élő előadás élményét. A Stenheim hangszórókat úgy tervezzük, mint a legfinomabb bútorokat, a legjobb minőségű alkatrészekkel, vonzó esztétikával, amely a következő generációk számára is fennmarad”… – nyilatkozta Walter Schofield elnök.
A Nagra Celebrates 70th Anniversary lemezjátszó és a First Ever Reference MC hangszedő után itt a hozzájuk illő phono-előerősítő. A több mint négy évnyi kutatás-fejlesztési erőfeszítésének eredményeként a Nagra új, ambiciózus HD Phono előerősítője gyártásba került és az első egységeket már világszerte szállítják. A formatervezés és a műszaki tökéletesség a legjobb svájci hagyományokat képviseli. Az ultra-luxus audio-világban mi lehet jobb, mint amit a Nagra manapság kínál? A Reference lemezjátszó, a Reference MC hangszedő és a Phono-előerősítő kombinálása a végső analóg forrást alkotja, referencia lejátszási megoldást biztosít az LP szerelmeseinek. A Nagra első phono fokozata a Nagra IV-S magnetofon mikrofon előerősítő fokozatából származik. Később a legendás Nagra PL-P előerősítő phono-szekciójává fejlődött. Azóta a Nagra továbbfejlesztette az eredeti kapcsolást a Nagra VPS létrehozásával. 2020-ban, több éves kiterjedt kutatás és számtalan meghallgatási teszt után a svájci vállalat bemutatta a Nagra Classic Phono elektronikát, ami világszerte elismerést aratott. Kategóriájában továbbra is etalon, amelyet csak most jobb a HD Phono tud felülmúlni.
Az analóg technika legjavát képviselő dual-mono, tiszta „A”-osztályú kialakítás négy EF806S és kettő E88CC elektroncsőből álló erősítési fokozatot tartalmaz. A terhelés 5 Ohm és 390 Ohm között állítható, ami lehetővé teszi a hangszedő és a phono-fokozat tökéletes illeszkedését. A lemezgyűjtők örülni fognak a lehetőségeknek, hogy válthatnak az RIAA, TELDEC, NAB 100μS, Victor EUR és Victor USA kiegyenlítési módok között, és forrásokat választhatnak két MC bemenet és egy külön MM bemenet között. Van egy opcionális bemenet az illesztő transzformátorokhoz. A HD Phono a bemeneti transzformátorok új generációjával is rendelkezik. Az eredeti VPS transzformátort követve és a Nagra IV-S mikrofon bemeneti transzformátorokon alapulva a HD ONO transzformátorai negyedik generációs kialakításúak, 26dB nyereséggel. Az új transzformátor magja kobaltból készül, a teljesítmény javítása érdekében több héten keresztül kriogén kezelésnek vetik alá. Maga a transzformátor kézzel van feltekerve egy nagyon kényes folyamatban, amely az órásmesterek készségeit igényli.
A tapasztalatok és az ajánlások alapján feltűnik, hogy a profi hangtechnika már szinte önmaga előtt jár. A Neumann Studio monitorok mostantól támogatják a többcsatornás audio-rendszerek automatikus helyiségakusztikai korrekcióját. A számos részletfejlesztés mellett most először az MA 1 Release hangsugárzók 2.0 opcionális többcsatornás kiterjesztése lehetővé teszi a surround és a modern telepítések maximális pontossággal történő összehangolását. A helyiségkorrekció 7.1.4 konfigurációig működik, minden hálózati Neumann KH Line stúdiómonitorral.
Mivel egy sztereó vezérlőterem többcsatornás lejátszásra való felfejlesztése teljesen új kihívásokat jelent, sok esetben a hangsugárzókat akusztikailag kedvezőtlen pozíciókba kell telepíteni, és nem ritka, hogy az építészeti korlátok szükségessé teszik az ajánlott hangszóró-pozicionálástól való eltérést. Ezért még inkább nélkülözhetetlen eszközzé válik a megbízható többcsatornás, referenciaminőségű helyiségkorrekció. Az MA 1 többcsatornás kiterjesztés lehetővé teszi az optimális eredmények elérését valós körülmények között.
Ezért a Neumann bemutatja a Fraunhofer intézettel közösen kifejlesztett automatikus Studio Monitor Alignment megoldást. Az IIS linearizálja a frekvenciamenetet és optimalizálja a teljes rendszer lokalizációját. A többcsatornás alkalmazásokban különösen fontos, hogy ne változzon meg a hangforrások hangkaraktere. Megakadályozza továbbá a tónusváltozások irányinformációként való félreértelmezését. Végül is az emberi agy a hangforrások lokalizálásához egy bizonyos velünk született biológiai szűrésre támaszkodik. Ezért a minden irányból történő konzisztens reprodukció elengedhetetlen a pontos és megbízható többcsatornás monitorozáshoz és a valóban magával ragadó hallgatási élményhez.
A PMC új többcsatornás erősítőt készített, amelyet kifejezetten a professzionális, immerzív audio-igényeknek kielégítésére terveztek. A brit Linea Research által a PMC számára tervezett nyolccsatornás Power 750-8 típusú erősítő bármilyen passzív PMC hangszórót képes táplálni, csatornánként 750 Watt, vagy híd üzemmódban csatornánként 1 500 Watt teljesítményt kínálva. A 2U magas rackbe szerelhető erősítő különösen alkalmas a PMC Ci sorozatú monitoraival való használatra, amelyeket ma már széles körben használnak surround és Dolby Atmos professzionális telepítésekben. A Power 750-8 teljes DSP vezérlést is kínál mind a nyolc csatornához. A bemenetek szimmetrikus analógként vagy Dante-ként választhatók/kapcsolhatók. Az EQ beállítása minden csatornához a System Engineer szoftvernek köszönhetően hihetetlenül egyszerű, amely tetszőleges számú erősítő vezérlésére és beállítására alkalmas. A Dolby Atmos zenekeverés virágzó piaca kulcsfontosságú tényező volt a PMC döntésében, a Power 750-8 megalkotásában. A vállalat professzionális monitorrendszereit ma már széles körben tekintik a Dolby Atmos for Music standard referenciájának, teljesítményük, pontosságuk és hanghűségük biztosítja, hogy jóval meghaladják a Dolby követelményeit. A PMC rendszerek ma már számos elismert zenei létesítmény alapját képezik. A Universal Music Group, az Atlantic Records, a londoni Dean St. Studios és a miami Abbey Road Institute létesítményeiben olyan neves producerek és mérnökök, mint Josh Gudwin, Andrew Scheps, Greg Wells, Reid Shippen, Dale Becker PMC-t választották saját Dolby Atmos keverőszobájukhoz.
Az Illuminator dome magas-sugárzó modellek folytatásaként a Scan-Speak most kiadja gyűrűs radiátorok „nagytestvérét”, az R3004/602200 modellt, amely felváltja az R3004/602000 és R3004/602010 típusokat. Ezeknek az Illuminator magas-sugárzóknak egyik legfontosabb eleme a kompakt méret, amely nagyfokú rugalmasságot biztosít a hangsugárzó-tervezési lehetőségeken belül. Hangzásminőség tekintetében teljes mértékben összehasonlíthatók a már eddig is híres Illuminator és Revelator magas-sugárzókkal. A dán hangszóró gyártó szerint a dóm magas-sugárzó esetében a cég mérnökei több olyan pontot találtak a tervezésben, amelyek optimalizálhatók. Mivel a Scan-Speak folyamatosan törekszik a tökéletességre, úgy döntöttek, hogy nem ülnek babérjaikon anélkül, hogy mindenki számára elérhetővé ne tennék. Ezért az új verzió feltárja a vállalat szabadalmaztatott fázisdugó-kialakítását és szimmetrikus hajtású (SD-2) motorját. Az új Scan-Speak R3004/602200 gyűrűs magas-sugárzó, az optimalizált belső felépítésnek köszönhetően, alacsonyabb torzítást és szélesebb frekvenciamenetet biztosít, ami a magasabb minőségű neodímium mágnesnek köszönhetően meghaladja a 40 000 Hz-et, és nagyobb (+2 dB) érzékenységet mutat. A továbbvitt csillapítási érték (Q) az új, nagy pontosságú, újraerősített, optimalizált, polikarbonát hátsó kamra belső térfogatának is köszönhető. Az új R3004/602200 modell raktárról ugyanazon az áron kapható, mint a régi R3004/602010.