A shokunin szónak a japán köznyelvben tág meghatározása van, de gyakran vitatják, még maguk a shokuninok is, hogy valójában ki minősül annak. Mondhatjuk kézművesnek, iparosnak, mesterembernek, (az angol handicrafts-nek mondja), de neveznek így kivételes japán konyhát is. Egy Shokunin élete Japán vidékein a változó évszakok és a természet által a különböző időpontokban nyújtott lehetőségek körül forog. A leírás nem fejezi ki teljesen a mélyebb jelentést. Egy shokunin gyakran egyedülálló terméket készít, amelyet kifinomult esztétikája miatt mindenki nagyra értékel. A Juni-ichi Yamazaki konstruktőr és a Triode Corporation legújabb alkotása tovább viszi ezt a hagyományt. A csodálatos kivitelezést és aprólékos részleteket bemutató TRV-A300XR elektroncsöves erősítő modell Yamazaki San munkájának mérföldköve.
Teljesítmény: | 2 x 8 Watt „A”- osztály (8 Ohm) |
Frekvenciamenet: | 10 Hz – 50 000 Hz (-3dB) |
S/N arány: | 90 dB |
Bemeneti érzékenység: | Line 400 mV, phono MM 2,5mV |
Bemeneti impedancia: | Line 100 kOhm, phono MM 47 kOhm |
Méretek: | 345 x 320 x 200 mm |
Tömeg: | 17 kg |
Az audio-elektronikán keresztül korán beleszerettünk a japán kultúrába. Először a Sony, a Technics, Onkyo és a Denon cégóriások termékeivel ismerkedtünk meg. 40 évvel ezelőtt – mivel semmi rálátásunk nem volt másra, sőt az említettekre is csak kevésbé – többségünk el sem tudta képzelni, hogy létezik egy másik, sokkal szűkebb audio-szegmens és tárgyi kultúra, amely kézműves technikát használ termékei megvalósítására. A japán munka megtestesíti mindazt, amit az a mesterembereknek jelent és, hogy mit jelent annak minden aspektusára büszkének lenni, függetlenül attól, hogy milyen munkát végez. Ez azonnal észrevehető minden Japán termékben. A Triode TRV-A300XR már-már klasszikusnak mondható, nagyon szép megjelenésű. A fekete vagy sötét és komor árnyak helyett „édes” alma-vörös színű, viszont az feltűnik, hogy a kivitelezés króm és fa díszek nélkül készül. A józan kialakítású frontlap csak a legszükségesebb vezérlési funkciók hozzáférését tartalmazza, egy kézi kapcsolású bemenet választót és egy motoros hangerőszabályzót. A speciális kapcsolgatások és szabályozás a készülék felső részén, a csöveket és bennünket védő „ketrec” alatt található. Jóleső érzés rátekinteni. Olyannyira, hogy sokáig le sem vesszük a szemünket róla.
A Triode TRV-A300XR egy együtemű kapcsolású, 300B elektroncsövekkel megvalósított, „A”-osztályú integrált erősítő, MM phono elő-erősítővel és a fejhallgatózás részére fenntartott szekcióval, valamint egy távirányítóval. Ez aztán a komfort, minden amit egy erősítőtől elvárhatunk! Az előbbiekben említett világmárkák a szolgáltatások mennyiségével, a temérdek kapcsolgatnivalóval mindig elkápráztattak, ezért hozzászoktunk, pedig csak erősíteni kellene. Későbbiekben megtapasztaljuk, hogy ez esetben erősítésben nincs hiány.
A TRV-A300XR integrált erősítő három vonalszintű bemenetet és egy MM-hangszedők jelének fogadására szolgáló phono-elektronikát tartalmaz. A Phono-bemenethez egy RIAA korrekciós equalizer előfok van kapcsolva. A három nagyszintű bemenet egyike az előlapon kapott helyet, csak találgatni tudunk, hogy milyen okból. Talán, az apropó itt a gyors készülék csatlakoztatást jelentheti. A csőkészlet egy 12AX7/ECC83 nagy nyereségű dupla triódából, kettő 12AU7/ECC82 hosszú élettartamú és nagyszerű hangzású előfokcsőből, és kettő darab 300B végcsőből áll. A csövek előfeszítési áramát a felső lemezen található kapcsolókkal és szabályzókkal állíthatjuk be oldalanként, amely beállításokat egy műszerrel ellenőrizhetjük. A kettő darab végcső Triode logóval van ellátva, valószínűleg gyártatás, a többiről nem derül ki kinek a gyártmánya. Az akusztikus visszahatás csökkentése érdekében az üvegbura „körte alakja” ikonikussá vált. Kialakításának köszönhetően nagyon alacsony zajszinttel és nulla mikrofóniával működik. Az elkészítéskor minden csövet megfelelően teszteltek, tehát a minőséggel kapcsolatban nem érhet meglepetés.
Néhány szó a 300B végcsőről és annak hangzási karakteréről. Ezt a csövet általában kapaszkodónak tekintjük. Egy 300B használatakor nincsenek extrém magas követelmények a hangsugárzókkal szemben, mindössze megfelelő érzékenységi adattal kell rendelkezniük (dB/Watt/m). A cső legfontosabb jellemzője a csekély mértékű harmonikus torzítás. Egy 300B elektroncső, az erősítő tervezésétől és a terhelési viszonyoktól függően kicsi, de észrevehető torzítást produkál. A páratlan felharmonikusok dominanciájának hiánya miatt ez a torzítás gyakran élességként, kisebb átláthatóságként és pontatlan basszusként érzékelhető. Olyan erősítő nincs, amely a legnagyobb kimeneti teljesítményt a legkisebb torzítással kombinálná. Tehát a kompromisszum vagy a torzításon vagy a kimeneti teljesítményen van. – Nos, ilyen az általánosítás. Fentiek még igazak is lehetnének, ha nem ismernénk a Triode munkásságát. A TRV-A300XR erősítőbe beszerelt 300B elektroncsövek a legháklisabb követelmények ellenére is a legstabilabb, kicsiny torzítási értéket nyújtják sőt, a csövek közötti jó illeszkedés is garantált.
Yamazaki-San a rendelkezésre álló legjobb minőségű alkatrészek közül választott. Az alkatrészek kiválasztása, az elektronikai kapcsolás megalkotásához, nagy gonddal történt. Koa ellenállások és a Toichi kondenzátorok kerültek felhasználásra. Minden egyes típusnál más az anyagfelhasználás, Yamazaki-San nem alkalmazza kétszer ugyanazt a megoldást, tehát a többi típusban ezek az alkatrészek más gyártóktól származnak. A csőfoglalatok nem túl szorosak, de nem lazák. A csövek mögött három színre lakkozott „trafóház” védi a transzformátorokat. A kivitelezés kézi munkával történik, nyomtatott áramköri lapok használata nélkül. Minden alkatrész pontról-pontra huzalozással van összekötve.
Már az elő-erősítő áramkört úgy alakították ki, hogy ideális feltételeket biztosítson a kimeneti cső számára, ami drámai módon megnyitja a kaput az artikuláció és a dinamika izgalma előtt. A készülékház tetején középen egy műszer található, amely segítségével a bemeneti munkaponti áram (bias) mindenkor ellenőrizhető és beállítható. A bias vég-csövenként egy-egy szabályzóval állítható. Ez az erősítő is felkínálja a csőcsere lehetőségét.
A felső részén találunk egy két-állású, NFB Operation kapcsolót, aminek bekapcsolásával létrejön a negatív visszacsatolás – ezáltal -3dB, azaz, egy fokozat hangerő csökkenés állítható elő. (Nem sokkal, csak egy kicsit kevésbé lesz hangos.) A negatív visszacsatolás használata eléggé gyakori az erősítőkben. A negatív visszacsatolás elve az, hogy a kimenő jel egy részét visszavezetik a bemenetre, és a bemeneti jellel kombinálják oly módon, hogy az csökkenti az erősítő általános erősítési tényezőjét (nyereségét). Ez a megoldás számos előnnyel jár, mint például a torzítás és a zaj csökkentése, valamint az erősítő sávszélességének bővítése. Emlékeink szerint a Triode TRV-A300XR erősítő praxisunkban az első, amelynél az NFB tetszés szerint ki-/be kapcsolgatható.
Az elektronikus áramkörökben általában kétféle visszacsatolás létezik, a pozitív (regeneratív) és a negatív (degeneratív) visszacsatolás. A pozitív visszacsatolás elsősorban az elektronikus oszcillátorokban használatos, növeli az erősítést (és a torzítást, ha nincs megfelelően szabályozva), és olyan mértékben szűkíti a sávszélességet, hogy ez lehet az elsődleges oka annak, hogy az oszcillátorok egyetlen frekvencián működjenek, nem pedig egy bizonyos frekvenciasávon.
A hátsó fertályon találjuk a biztosítékkal ellátott tápkábel-foglalatot, az RCA csatlakozó-szabványú bemeneteket és a 6 és 8 Ohm kimeneti átlag-impedanciára dolgozó hangsugárzó csatolókat. Mindegyik magas minőségű, aranyozott felületű érintkezővel ellátott.
A hangszóró-terminálok kombinációja – mivel az erősítő egyaránt képes 6 Ohm és 8 Ohm átlag impedanciára dolgozni – erre lehetőséget nyújt. A Triode TRV-A300XR integrált erősítő egésze szilárd és jól átgondolt készülék benyomását kelti. A kényelmet egy fémből készült távirányító szolgálja, a hangerő szabályozására és a némítás bekapcsolására használható.
Meghallgatás
A specifikációt tekintve, az elektroncsöves erősítők a mérőpadon kevésbé brillíroznak, mint a félvezetős ekvivalensek, de lehet, hogy pont erre vagyunk kíváncsiak. Sőt, néha kétkedünk, vajon megfelelőek a mérési protokollok? Hallásból ítélve a különbségek meglepőek. A Triode TRV-A300XR integrált erősítő bemutatásához és a hangzásának értékeléséhez be kell vetni az audiofil szakzsargont, mert a nagy meglepetéseket csak így tudjuk érzékletesen leírni.
Bemelegítés után a hangerő elérte a kellemes szintet. Ez azt jelenti, hogy az elektroncsöveknek is jár legalább fél óra – kritika és kötözködés nélküli – nyugodt bejáratás. A 300B végerősítőcső a legalacsonyabb zajszinten kiválóan képes finom hangok előálltására akár alacsony hangerőn is, felharmonikusokban gazdag, részletes mély és magas sávszélekkel rendelkező, enyhén gömbölyített hangokkal operál.
Amíg a felső regiszterek selymesek, a középtartomány a részletekkel és a hangszínpad tagoltságával remekel, könnyen meglehet, hogy csak egy 300B képes így megbirkózni ezzel. Akad a hang-színpadon perspektíva ami kissé távoli, de anélkül, hogy elveszítené a térleképezés pontosságát. A selymes magasságok és a pregnáns középtartomány révén a különleges hanginformációk kiválónak bizonyulnak. A részletek világosak és harmonikusak, és a ritmusra való késztetés jó időzítést mutat. Ha lenne kifogás, az egyetlen lenne, hogy az A300XR egy kicsit a középmély hangok pártján áll, de ez nagyon szubjektív megállapítás. Lehet, hogy másoknak éppen ezt fog tetszeni, mert ez az, ami a basszusgitárok zamatos hangzásának bemutatásához szükséges. Mindenesetre a közép-basszusok megindulása izgalmassá teszi a hangképet, segíti a zongora páncéltőke zengésének megjelenítését. Már itt remek dinamikai különbségeket jelenít meg, az impulzusok feltárásai gyorsak, valósághű közelséget lehet érezni.
Foglalkozni kell a csatornánkénti 7-8 Watt kimenő-teljesítménnyel, mert ennyit ad ki magából egy 300B végcső. Az első blikkre egyértelmű, hogy mindenképpen szükséges egy érzékeny hangsugárzó pár. Igen, 92 dB/1 Watt/1 méter, itt kezdődik az „élet” és tart ameddig tart. Bizonyos felvételek meghallgatásakor volt úgy, hogy a nagy dinamikai különbségek a hangerő felső léptékeiben csökkentek, de akkor már fotelünkben bekapcsoltuk a „biztonsági” övet. A 7 – 8 Watt teljesítmény megítélésének másik szempontja, hogy milyen műfajú zenét hallgatunk. A Triode TRV-A300XR erősítő nagymértékben támaszkodik a természetes hangokra és a bőséges felharmonikusokra, hogy minden akusztikus hangszer valósághűen szólaljon meg. Ha akusztikus hangszereket hallgatunk a jazz és a klasszikus zene nagyjainak kezéből, tudni fogjuk, mi az audiofil zenehallgatás célja. Jól szólnak a kis együttesek, énekesek és az akusztikus jazz. Big Band megszólalásakor is van benne „szufla” és hangulat. A rock, az élő koncertek és az elektronikus műfaj sok szintetizált basszussal kevésbé illik ennek az erősítőnek a lényéhez.
Azt gondolnánk, hogy ha ez az erősítő szolgáltatásban több mindent tartalmaz, akkor a tervező biztosan valamelyik részegységére helyezi a hangsúlyt. Nos, nem így van. A részegységek, a phono-elektronika és a fejhallgató csatlakoztatás lehetőségét biztosító egység egyensúlyban van a többivel. Sem a fejhallgató-, sem a Phono-elektronika egyáltalán nem középszerű. A phono- mutatja az elé kapcsolt lemezjátszókba behelyezett hangszedők kvalitásai közötti különbségeket, sőt az egyes felvételek munkamenetei közötti differenciákat is. Az alsó közép-tartomány ekkor is dominánsabb, ami kifejezetten jót tesz bizonyos hangszedők által szolgáltatott „vékonyabb” jel-tartalomnak. Míg a középtartomány magasabb fekvése jobban előrébb kerül a legmagasabb frekvenciákkal együtt, így a hangzás közvetlenebb és élénkebb. Különösen kedvez ez a szoprán, alt és mezzo hangfekvések szignifikáns megkülönböztetésének, az egyes énekesek egyedi, sajátságos orgánumának érzékeltetésének. A hangszerek felszabadulnak a térben anélkül, hogy elveszítették volna a koherenciát, de a legnagyobb különbség a ekkor is a dinamika tartományban van. Ez az erősítő fokozza az illúziót, azt, hogy megérint a zene.
Konklúzió
A legendás 300B teljesítmény-trióda, az erősítők természetes, érzelmes megjelenítése miatt, már régóta sok zenehallgató első számú választása. Maguk a csövek megszokott és elvárt hangzás-karakterisztikája mellett nincs min izgulni. Kérdezhetnénk, hogy hol itt az izgalom? Kijelenthetjük – a muzsikában! A Triode TRV-A300XR erősítő gyönyörűen szól. Dús felhangokban gazdag, szép közép tartománnyal, zengő basszussal és kifejező magas hangokkal. Természetesen az erre a „kis” teljesítményre szabott, éppen megfelelőnek megválasztott hangsugárzóval szól igazán, ami lehet akár szélessávú hangszóróból épített is. Fáradtság érzet nélkül órákig hallgatható, és amikor leszáll az este, a csövek különleges fényüket sugározzák a sötétben. A TRV-A300XR mindent tartalmaz, amit egy csöves erősítő nyújthat. Örömet okoz a szemnek és csodálatos zenei élvezetet nyújt.
Pro
+ Japán tárgykultúra, kézműves munka
+ Teljes komfort (phono-, fejhallgató erősítő) távirányító
+ Dinamika, dinamika!
+ Felharmonikusokban gazdag, részletes mély és magas sávszélekkel rendelkező hangzás
Kontra
– Közép-mély hangok hatása
– Érzékeny hangsugárzó pár szükséges
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Zebraudio
Internet: www.zebraudio.hu
Telefon: +36–30/210-0400