Új erősítő vagy hangsugárzó vásárlása jó megoldás lehet a változtatásra, de nem feltétlenül az egyetlen módja annak, hogy javítsunk az otthoni audio-rendszer hangzásán. Ha úgy találjuk, hogy a zene már nem tartja fenn a figyelmünket úgy, mint régen, itt az ideje, különböző dolgokat ellenőrizni. Az idő múlásával számos tényező okozza a hangzás romlását, de ezek általában elég könnyen helyrehozhatók. Néhány egyszerű rendszer karbantartási módszer célravezető lehet, még ha úgy tűnik, hogy minden megfelelően működik, akkor is érdemes a következőket ellenőrizni. A továbbiakban felsorolt dolgok figyelembevétele jobbá teszi az audio-rendszer hangzását, ami nem kerül másba, mint némi időbe, odafigyelésbe, és még csak nem is az ellenőrizni valók sorrendje a lényeg.
A hangszórók csavaros rögzítése. Mivel a hangot a hangszóró membránok mozgása adja, a hangsugárzóban keletkező mechanikai rezgések, valamint a hangsugárzók többségének gyártásakor használt fa természetes „fáradása” azt jelenti, hogy a rögzítések hosszabb használat után lazulnak. Érdemes ezeket évente egyszer megvizsgálni. Ügyelni kell azonban arra, hogy ne vigyük túlzásba a dolgokat, mivel a túlzott meghúzás károsíthatja a hangszóró kosarát, vagy tönkre tehetjük a csavarmeneteket. Ha a gyártó hagyományos csavarokat használt különös gondossággal kell a műveletet elvégezni. Ha a rögzítések csak egy kicsit is lazák, meghúzásuk javítja a teljesítmény minden aspektusát, a tisztaságtól és a határozott megszólalástól a dinamikáig.
A tüskék is kilazulhatnak. A hangsugárzót tartó állványon és az álló hangsugárzók talpán lévő tüskéket rögzítő záróanyák is kilazulhatnak. Miközben ezeket ellenőrizzük, szánjunk időt arra, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy megfelelően vannak-e beállítva, mert tökéletesen vízszintesnek kell lenni, egyiknek sem szabad billegni. Amennyiben egy hangsugárzó szilárdan áll, a hangszórómembránok minden apró mozdulata hanggá alakul.
A szilárd alap segít. A hangsugárzók tüskéinek szilárd alapra van szükségük, és a szőnyeget vagy a padlót sem szabad megsérteniük. Tapasztalataink szerint ez nagy különbséget jelent a hangszórók hangjának tisztaságában és pontosságában, mivel valóban szilárd érintkezést biztosítanak a padlóval.
A tisztán tartott elektromos érintkezők jobb hangzást eredményeznek. A zenei jelnek rengeteg elektromos áramköri elemen kell átnavigálnia, miközben a forrás-készüléktől az erősítőn keresztül a hangsugárzóig ér. A jel útvonal egyes szakaszain mindenféle érintkezőt tartalmazó kábelek futnak. A belső kábelezéssel nem sokat tehetünk (a gyári márkaszerviz igen), viszont a külső összekötő és hangszóró kábel-csatlakozásokat megtisztíthatjuk. Ezek az érintkezők idővel oxidálódnak, ami befolyásolja a jel-áramlást. Tehát érdemes néhányszor leválasztani és újra csatlakoztatni az összes összeköttetést, sőt megtisztítani. A tisztításra kiváló a patikában kapható alkohol, vagy a szaküzletekben (audio-specialistáknál) kapható vegyszerek. Fontos, hogy a csatlakoztatások tisztításakor az audio-rendszer mindig kikapcsolt állapotban legyen! Az érintkezők tisztítása apróságnak tűnik, de meglepően nagy különbséget jelenthet, főleg, ha évek óta ezt nem tették meg. Ugyanez vonatkozik a bi-wire kábelezésre konstruált hangsugárzók kivezetőit áthidaló fémlemezekre is. Ideális esetben ezeket, külön erre a célra készült rövid hangszórókábel-darabokra (jumper kábel) kell kicserélni, de ha ezt nem áll rendelkezésre, akkor a lemezek kivétele és a végek valamilyen kontaktszerrel való megtisztítása eredményre vezet. Továbbá, ellenőrizni kell, hogy a csatlakozók megfelelően vannak-e meghúzva, hogy szilárd érintkezés jöjjön létre.
A rendezett kábelezés a hangzást szolgálja. Egy audio-rendszer hátulján lévő vezetékek sokasága gyorsan összegubancolódó rendetlenséggé fajulhat. A probléma ezzel nemcsak vizuális. Ha a hálózati vezetékek közel vannak a jeltovábbító összeköttetésekhez, észrevehetően rontják az audio-rendszer teljesítményét. Ez a mágneses mezők kialakulása miatt történik, mert bármely vezető elektromos áramot szállít, ez kialakul, és a mágneses mezők hatnak egymásra. Törekedni kell arra, hogy a hálózati kábeleket a lehető legtávolabb tartsuk a jelkábelektől.
A hangsugárzók helyes pozicionálása sokat számít. A hangsugárzók pozicionálása egy audio-rendszer telepítésének egyik legkritikusabb pontja, mert a rossz elhelyezés nagymértékben megváltoztatja a hanghatást. Ha rossz helyre, „slendrián” módon tesszük le a hangsugárzókat a szobában, akkor nem igazán fogjuk hallani, hogy az mire képes. Helyes beállításhoz először is ellenőrizni kell a gyártó ajánlásait, amik megtalálhatók a használati utasításban. Ebben leírják, hogy az adott modellnek szüksége van-e egy kis helyre, vagy a fal közelében használható-e.
A legtöbb hangsugárzó általában jobb hangzás-minőséget produkál, ha a hátsó faltól legalább 40 cm-re van elhelyezve, sőt nagyon kevés modell szól jól az oldalfalak közelében. Az elhelyezés befolyásolja a sztereó képalkotást és a tonalitást is. A hangsugárzó falhoz közeli elhelyezése kiemeli a basszust – és hacsak nem kifejezetten oda tervezték – a hatás negatív, a hangzás nehézkesnek, (dübörgő hangzás), lehangolónak és túlzottnak tűnik. Próbáljuk meg a hangsugárzókat úgy elhelyezni, hogy a körülöttük lévő közvetlen környezet lehetőleg azonos legyen, és a fő hallgatási pozíció egyenlő távolságra legyen tőlük. Még az 5 cm-es helyzetváltozások is jelentős hangzásbeli különbséget okozhatnak, ezért nyugodtan kísérletezzen! Végül is a hangsugárzók mozgatása nem kerül semmibe – igaz?
Egy készülék-állvány nagy hatással lehet a hangzásra. A készülékeket ne rakjuk egymásra! Az egyes készülékekben keletkező alacsony szintű mechanikai rezgések és az egyes termékek áramkörei és tápegységei által létrehozott különböző mágneses mezők kölcsönhatásba lépnek, és nem jó értelemben, rontva az egyes termékek hangzás-teljesítményét. A túlmelegedés problémákat is okozhat. Ez nemcsak a hangzásra, hanem a hosszú távú megbízhatóságra is hatással van. Rengeteg állvány kapható, az olcsótól a szemet gyönyörködtetőig, de vannak bizonyos alapvető követelmények, amelyeket mindegyiknek teljesítenie kell. Szilárdnak kell lenniük ahhoz, hogy elég alacsony rezonancia-szinten tartsák a rájuk helyezett készülékeket. Minden állványt vízszintbe kell állítani! Egyáltalán nem elhanyagolható szempont, hogy egy állványon elhelyezett készülék egyszerűen szebben néz ki – és ez számít! Ha néhány évvel ezelőtt szerelték össze az állványt, érdemes ellenőrizni, hogy még mindig olyan stabil-e, mint először. A csatolások, csavarozások idővel kissé lazábbá válnak. A csavarok meghúzása kicsi, de jelentős különbséget jelenthet az audio-rendszer hangzásában.
Végül egy tanács a lemezjátszó tulajdonosoknak. A lemezjátszók csodálatosak, de idővel szükségük van egy kis figyelemre és beállításra. Ha rendszeresen használjuk a lejátszót, érdemes szervizeltetni. A márkakereskedők rendelkeznek a megfelelő készséggel és tapasztalattal, mindenképpen segítenek, de a beállításokat otthon is megtehetjük, ha van egy kis mechanikai érzékünk. A fő csapágyhoz csak a megfelelő olajat használjuk és ne felejtsük el az előzetesen használt régi olaj maradványait letisztítani. Ha a lemezjátszó szíjhajtású, akkor ellenőrizni kell az ékszíj állapotát, valamint a tűnyomás, és az antiskating erő beállításait. Nem árt ellenőrizni a hangszedőt tartó csavarokat sem. Sok éves használat után bizonyos alkatrészek, például a tű vagy a lemeztányér hajtószíja, elhasználódnak, ezért előfordulhat, hogy ezeket az alkatrészeket ki kell cserélni.
A megfelelően összeválogatott egységekből, egymáshoz illeszkedő komponensekből álló audio-rendszer egy csodálatos dolog. Mivel egy összetett mechanikai és elektronikai egység, így nem meglepő, hogy évekig tartó használat után egy kis figyelmet igényel. Egy érzékeny dolog, így bár sok tényező, amit említettünk, jelentéktelennek tűnik, minden apró nyereség végül észrevehető javulást eredményez – mindezt anélkül, hogy egy fillért költene rá.