A híradástechnika egyik legnagyobb ellensége a por. Ezt így kategorikusan kijelenthetjük és még-ha meg is értjük a mögötte lévő tartalmat addig nem tehetünk semmit, amíg meg nem tudunk mindent a tisztítás mikéntjéről. A legjobbat akkor tesszük, ha felkészülünk a készülékeink és hangzóanyagaink rendbetételéről. Arról nem is beszélve, hogy az elhanyagolt készülékek és lemezek csúnyák, nem is adják azt az esztétikai és élvezeti értéket amiért megvásároltuk őket. Rengeteg tennivalónk van ebben a „háztartásban”.
Erősítők és más elektronikák. Mint köztudott az erősítők hőt termelnek, ezért szellőztető nyílások találhatók a készülékházakon. Ezeken áramlik a hűsebb levegő de vele együtt a por is. Tehát, nem árt, sőt igen használ évente legalább egyszer eltávolítani a port az erősítőnk belsejéből. Csak és kizárólag áramtalanított állapotban végezzük a műveletet. Vegyük le a fedlapot vagy hátlapot és óvatosan a porszívónk (ha szívóerő-szabályzós akkor a legkisebb fokozatban) kisebb keféjének segítségével végezzük el a portalanítást. Az elektroncsöves erősítők kiváltképp érzékenyek a porra, a magas hőmérsékleten összetömörödött por akár porrobbanást is okozhat. Aki az elektroncsöves fény- és hőskor óta hifizik annak kézenfekvő ez a dolog, megjegyzem akkoriban a Color Sztár tv-k más miatt robbantak fel. Az elektroncsöveket új-lenyomatmentesíteni kell, mert a fogástól a bőrünk zsírtartalmából nem kis mennyiség rakódhat rájuk, ami nem szép és/de kifejezetten odaég. Egyes erősítőkben találunk fényt emittáló diódákat, tisztítsuk meg ezeket a lerakódott portól egy puha ecsettel. Az ecset minden alkatrész tisztítására használható, de óvatosan kezelendő, nehogy kárt tegyünk az érzékeny elektronikában.
A hangsugárzókba is bemegy a por, kiváltképp a basszusreflex nyíláson keresztül. Az nagyon ritka, hogy eljusson a hangszóró mechanikájába, a légrésein át a lengőcsévéig és leblokkolja azt, de nem árt a megelőzés! Gyakrabban fordul elő, hogy kisgyermekeink az apróbb játékok perselyének nézik és telerakják építőkockákkal, kisautókkal. A hangsugárzónkat a hátlapjára fektetve és a hangszórókat kicsavarozva, óvatosan kiültetve az előlapra, körülnézhetünk a szerkezetben, hátha találunk nem odaillő dolgokat.
Ne feledkezzünk meg a hifi-állvány mögötti területről sem. Itt rejtőznek a kábelek amiket a porcicák búvó/lakóhelynek néznek. Átvizsgáláskor derül ki, hogy milyen gubancokba tekeredtek kábeleink amik antennaként viselkedve nemkívánatos (rádiófrekvenciás és mobiltelefonos) jeleket fognak az éterből. Ha lehet vezessük a kábeleinket úgy hogy ne fussanak párhuzamosan, főleg a hálózati kábelekkel ne találkozzanak a jelkábelek. Ha van rá lehetőség rögzítsük ki a hifi-állvány vagy A/V szekrény hátlapjára, így a legközelebbi takarításkor könnyebb dolgunk lesz. Mindenképpen tisztítsuk meg az érintkező felületeket alkohollal vagy a szaküzletekben kapható kontaktus kezelő folyadékokkal. A kábel szigetelésének is jót tesz a tisztítás, végezhetjük alkohol tartalmú folyadékkal és, hogy ki ne száradjon kezelhetjük szilikonnal.
Ha már így szépen végig pucoltunk mindent, végül ejtsünk néhány szót egy már a magyar piacon is több mint hat éves hazai múlttal rendelkező termékről az automatikusan működő lakástisztító-robotról. Mivel takarítani senki sem szeret, szinte mindenki elkerülhetetlen feladatnak tekinti. Még ha rettenetesen féltjük is gyűjteményünket, készülékeinket a takarítást akkor is szeretjük áttestálni a családunk hölgy tagjaira. Mi lenne ha valami elvégezné a takarítást amíg nem vagyunk otthon? Ez nem utópia ez a jelen valósága! A legfejlettebb kibernetikai-technikát gyártó amerikai cég portékája az iRobot Roomba robotporszívó.
Azt mindnyájan tudjuk, hogy a levegő portartalma először lerakódik, azután lépteink nyomán felkavaródik és rászáll a berendezéseinkre. Az iRobot Roomba száraz-tisztító robotporszívó elvégzi helyettünk a piszkos munkát – kitakarítja minden nap a hifi-szobát. Áldásos tevékenysége folytán sokkal kevesebb lesz a levegőben felszálló por mennyisége és természetesen javul a komfort érzetünk, hiszen (mint egy jó feleség) tiszta szobával vár minket. A készülék röpke két órai munkával a beépített keféi segítségével felsöpri a port és egyéb szemcsés szennyeződéseket, szívóereje bejuttatja koszt a portartályába és munkája végeztével helyre megy a dokkoló-(töltő) állomására. Ettől jobbat nem is tehetne a hifi érdekében, hiszen kedvenc hobbink tárgyait óvja meg a jövőnek, a hallhatatlan muzsikák élvezeti értékének állandóságáért. Működéséről itt csak annyit, hogy véletlenszerű mozgásokkal egy-egy helyre többször visszatérve dolgozik és addig nem nyugszik (nem megy vissza a töltő állomásra) míg mindenütt nem takarított. Jellemzője, hogy fáradhatatlan, megbízható, nem kér szabadnapot.
Gondolom az természetes, hogy még garanciális terméket nem próbálunk otthon szétszedni. Ha valaki nem szeretne a tisztítással foglalatoskodni forduljon bizalommal a szakszervizekhez, nem fogják kinevetni. Remélem fentiekkel segítettem a felhőtlen szórakozás biztonságának elérésében!
A lemezjátszó, az analóg- és CD-lemezek tisztítása és gondozása külön fejezetet érdemel, ezért legközelebb folytatjuk.