A Vincent két különböző tervezési megközelítést alkalmazva már régóta elkötelezett a kétcsatornás hangreprodukció mellett. A csúcskategóriát ostromló termékeinél az első fegyvertény a félvezetős áramkörök alkalmazása, míg a második tervezési szempont a hibrid technológia használata. A tranzisztor-technológia a precíz, könnyű és dinamikus hangminőség elérését teszi lehetővé, míg az elektroncsöves előerősítés a zeneértőknek kellemesen folyékony jeláram biztosításának érdekében kerül alkalmazásra. Az új Vincent SV-228 integrált erősítő talán a legjobb példa az erősítők integráltsági fokának szemléltetésére, mert DAC-áramkört és Bluetooth szolgáltatást is magában foglal. A Vincent márka új „üdvöskéje” elődeinek megszokott teljesítményére és hangzási minőségére épít.
Teljesítmény: | 2 x 100 Watt (RMS / 8 Ohm) 2 x 180 Watt (RMS / 4 Ohm) |
Frekvenciamenet: | 20 Hz – 20 000 Hz (+/- 0,5 dB) 20 Hz – 50 000 Hz (+/- 2 dB) |
Teljes harmonikus torzítás: | kisebb, mint 0,1 % (1 kHz, 1 Watt) |
Jel/zaj viszony: | kisebb, mint 90 dB |
Méretek: | 430 x 152 x 450 mm |
Tömeg: | 15,5 kg |
Ár: | 740 000 HUF |
Vincent SV-228 modell egy nagyon jól felépített és maszív sztereó erősítő, logikus evolúciós lépés. A Power Line sorozat autentikusan klasszikus vonalú integrált erősítőinek sora már vagy két évtizede bevált küllemi jegyek alapján készül, szembetűnő arculatváltással nem ingatja meg a vásárlót. A kivitelt az utolsó SP-20 Anniversary és az SP-332 modellek ihlették, de az SV-228 integrált erősítő egy kicsit más – szerintünk a végtelenségig variálható – kellemes arányú köntösben jelent meg.
Az 1995-ben a Sintron Sales égisze alatt alapított márka már az egyes készülékek kifejlesztésének kezdetétől a kivitelezés értékeiben mércét állított fel. A filozófia az, hogy a High-End hangzás világát megfizethetőbb készülékekkel prezentálják, ezek felépítése legyen rendkívül kidolgozott és nagyvonalú a konstrukciók szívesen használják az elektroncsövek adta lehetőségeket. Nem árt tudni, hogy a Vincent kezdte el a Kínában gyártott termékek minőségi színvonalának tökélyre emelését, a tökéletes hűséggel kifejező lényegének megteremtését, aminek talán viccesen ható következménye: …”ami nem kínai az hamisítvány”… – és ez véresen komoly. Szeretnénk mi egy vállalatot Kínában, a második szilikon völgyben!
A Vincent SV-228 integrált erősítőjének alumínium előlapja és a teljesen fémből készült ház, valamint a nagyobb méretű hangerő-potenciométer és a bemenetválasztó kezelőgombok a stabilitás jegyei. Bár a hangerőszabályzótól és a bemenetválasztótól eltérő a többi – e kettőhöz képest méretileg egy kissé vegyes – az elrendezés mégis formailag egységes és szimmetrikus képet fest, ami nem eltúlzott. Nem hagyták ki a különálló mély- és magas hangszínszabályzókat, (szerencsére kikapcsolhatók) és a Loundness funkciót. Viszont nincs egyensúly = balance beállítási lehetőség – nem kell mindent babrálni, tessék hibátlan felvételeket hallgatni!
Az ebben az árkategóriában újdonságnak ható, az első pillantásra is jól látható retro ihletésű elemek, az front-lapba ágyazott VU-mérők. Ezek teljesen új karaktert adnak a készüléknek. A két csatorna mérőműszereit külön CPU (központi feldolgozó egység) vezérli, nagyon fontos, hogy pontosan megjelenítik a valós idejű teljesítményt! A „műszerek” háttérvilágítása piros, zöld, kék színekben változtatható, ezek mellett leginkább a fehér-fényű alapvilágítás tetszett a legjobban. Az összességében elegáns külső szinte tükrözi a belső minőséget.
Az elektronika topológiája hibrid. A jelkezelést a bemeneti fokozatban három elektroncső (1 db 6N4, 2 db JJ ECC82) végzi, amelyek feldolgozzák a zenei jelet, mielőtt az a végső erősítés fázisába, a kimeneti fokozatra kerül. Az előerősítőben – a korábbi konfigurációhoz képest amelyben egy ECC83 csövet kizárólag fejhallgató erősítésre használtak – a JJ Electronic két ECC82 (12AU7) dupla triódája kizárólag az előerősítést szolgálja. Megelőzi őket egy 6N4 típusú kettős trióda, amelyik az egyenirányítást és a fázisfordítást végzi. Ez jelen esetben NOS cső, amit az eredeti alapján 6N4 néven emlegetnek. A végerősítés Toshiba A1941 típusjelű tranzisztorokat tartalmaz, amelyek csatornánként 180 Watt maximális teljesítményt generálnak. A nagy, tokozott toroid transzformátor külön táplálja a vezérlő áramköröket, a digitális kártyát és az erősítő részt. Az önmagához képest is akkurátusan rendezett belső mindenek feletti precizitást tükröz.
…”Fontos különbséget tenni az erősítőkben alkalmazott kétféle elektronikai megoldás, a félvezetős és az elektroncsöves erősítés között. A félvezetős elektronikák hangzását – amelyek tisztán tranzisztor technológián alapuló erősítők – elsősorban a precíz, energikus, de légies és dinamikus hangzás jellemzi. A hibrid technológia megoldása szerint készülnek olyan erősítők, amelyek előerősítő-fokozata elektroncsövekkel van ellátva, hogy a hangzás a tipikus „csőkarakterisztikát” képviselje. De, mivel a végerősítő fokozat a kimenetben a tranzisztorok erejét használja, ez azt jelenti, hogy a tonális karaktert ugyanaz a légiesség és a dinamika jellemzi, mint a félvezetősökét. A hibrid készülékeknek van egy nagyon sajátságos varázsa, mert az általánosan tiszta hangzást megfelelő mennyiségű kellemes selymességel, lágysággal ruházza fel. Emellet könnyen elérhető olyan teljesítmény, amellyel még a kritikus hangsugárzókat is magabiztosan táplálja…” – Uwe Bartel elektromérnök a Vincent márka hajtóereje.
A csatlakoztatási választék három analóg és két digitális bemenetet tartalmaz A készülékben helyet kapott egy koaxiális és egy optikai bemenettel ellátott DAC-egység amit az eddigi márka-hívő vásárlók igényeltek. Az SV-228 típusba beszerelt D/A-konverter mára már elengedhetetlen tulajdonsága a legtöbb releváns fájlformátum támogatása. A tömörítetlen és/vagy veszteségmentes formátumok mellett WMA és FLAC, MP3, WMA és AAC fájlok is lejátszhatók, DSD viszont nem. A Vincent átalakító chipként a Burr-Brown PCM5102-t, egy 2011-ben bemutatott 32 bites sztereó modelljét használja. A chip 32 bit/384 kHz felbontásig képes PCM adatfolyamokat feldolgozni, az SV-228 valójában a koaxiális és optikai interfész képességének határain belül mozog. A specifikáció szerint maximum 24 bit/192 kHz jelfeldolgozást, a digitális formátumok közül a WAV, FLAC, APE, LPCM, MP3, AAC, AC3, WMA jel-csomagok kezelését teszi lehetővé. Az erősítő rendelkezik egy úgynevezett „Ecodesign Regulation” áramkörrel. Ez az automatikus kikapcsolás funkció a jel huzamosabb ideig történő kimaradása esetén részlegesen áramtalanítja a készüléket. (ez a funkció a hátul található kapcsoló segítségével kiiktatható)
A Vincent SV-228 erősítő, a korábbiakhoz képest jobban kihasználható, szolgáltatásai a Bluetooth (5.0 verzió) képességgel bővültek, így vezeték nélküli adatátvitelhez is használhatjuk. A házimozi-rajongók számára az AV-erősítő csatlakoztatásához egy külön bemenetet kapunk, amely biztosítja a teljes teljesítményű erősítőkénti használatot. A készülék előerősítő és végerősítő részegységei kiválóan illeszkednek egymáshoz. Egy AV-erősítő üzemeltetéséhez rendelkezésre áll a végfok teljes képessége. A teljesítménykimenet végső alkatrészei a négy pár nagy teherbírású, aranyozott kötő oszlop, amely minden szabványos hangsugárzó-kábelcsatoló fogadására alkalmas.
A fejhallgatók rajongóit az előlapi 6,35-ös jack csatlakozó várja. A gyártó előírása szerint 32 és 600 Ohm közötti impedanciájú fejhallgatókat fogad.
Meghallgatás
A Vincent SV-228 integrált erősítő az elektroncsöves erősítők élő-előadáshoz hasonló térhatásával, valamint a tranzisztoros kimeneti fokozat elképesztő lendületével és dinamikájával rendelkezik. Az első impulzusok szerint ez az erősítő levegősen szól, a kellően nagyteljestményű tápegységének köszönhetően szinte szárnyal. Ez az elismerés nem a nagy hangerőnek szól – bár annak is – de, a hangok gyorsasága, az ütemek tiszta metronómja és az énekesek artikulációja mindenek előtti. Nem a valaha hallott legnagyobb hangteret faragja ki, de a közép-tartományban sziklaszilárd és nagyon is dinamikus hangzású.
Ha a nagy rock-zenekarok billentyűseinek felvételeit hallgatjuk, ez a Vincent erősítő képes érzékeltetni, hogy a sok-sok szintetizátor rendkívül változatos hangjai, közvetlenül, széles ívben, a hallgató előtt lebegjenek. A terjedelmes hangszínpad minden hangszernek és minden hanghatásnak helyet biztosít, mégis az egészet a fúgák járják át. A kompozíciók finomsága különleges hangulatot áraszt, emellett élénken ábrázolja a dobokat és a cintányérokat, valamint a basszust.
Könnyedén megvilágítja a hangok tonális vonásainak sokszínűségét. Megjelenítési képessége az énekes hangszínétől a harang tisztaságig terjed, a magas regisztereket éppen azzal az energiával kínálja, amivel a féktelen temperamentumot. Tónusegyensúlya és előremutató előadása koncerttermi akusztikát és hangulati keretet alkot. Ki tudja eszközölni a meditációs pillanat kialakulását. A spirituális élmény első fázisa, a szükséges súllyal és ütemben, rendelkezésre áll, ami miatt felmerült bennünk a kérdés, hogy a legtöbb embernek miért van szüksége ennél többre? Természetesen a Vincent márkánál is akad nagyobb modell – erre még utalást teszünk.
A Vincent SV-228 integrált erősítő ideálisnak bizonyul többféle hangsugárzó üzemeltetésére, mivel stabil és energikus. Kiváló megjelenítést és hangzási balanszot biztosít még alacsony hangerő-szintű vezérlés esetén is. Jellemző a csodálatosan tiszta hangzás. Nincsenek súlyosan „terhelt” basszusok, mint egyes, konkurens modellek ellenében, de sokkal jobban érezni a mély hangok hatását – főleg nagy membránfelületű hangszórókkal. Az SV-228 nagyon jó minden árnyalat és részlet újra-teremtésében, legfőképpen, ha a rákapcsolt hangsugárzó is azt akarja, ergo, megfelel a feladatnak.
A német gyártó a High-End audio-technológia jól ismert márkája, termékei a világpiacon a szinte legjobbak közé tartoznak. A Vincent márka új erősítőjére jellemző a kimagasló összeszerelési minőség, a végletekig precíz technológiai kialakítás és a jó hangzás. A zene élvezetén van a hangsúly, a fejlesztők ismét egy kiváló modellben éreztetik a lebilincselő hangzás hosszú távú örömét. Mondhatjuk úgy is itt kezdődik a varázslat és tart a legdrágább csúcsmodellig, közte lépésenként kapunk mindig többet és többet. A Vincent SV-228 nagyon „kerekre” sikerült, szinte mindent tartalmaz, ami a klasszikus és ma divatos jelforrások használatához szükséges.
Konklúzió
Tesztünk során magasra értékeltük a felhasznált minőségi alkatrészbázist, a küllem kidolgozását, a funkciókat és a praktikus működést. Hangzás tekintetében az új hibrid erősítőt izgalmas, atmoszférikus játékmód jellemzi, amely gazdag, finoman differenciált hangszín spektrumot képes a szobánkba varázsolni. Ezenkívül ütőképes, és sziklaszilárd teljesítményével mindenféle zenei stílus megjelenítését segíti. Térábrázolása kiterjedt és pontos, a hangzáskép a kategóriájában szereplő konkurens termékekkel összevetve is kiváló. A Vincent SV-228 egy „jól játszó” erősítő, őszinte karakterrel, tartózkodik a túlzottan jóindulatú színezéstől és tudja hozni azt a bizonyos valamit, amit zenei élvezetnek hívunk. A neves német cég nagy ugrást tett az erősítő fejlesztésében, emellett olyan új funkciókat biztosít, amelyek minden mai és „régi vágású” audiofilnek örömet okoznak. Természetesen lehet jobbat, (van másik!) a következő lépcső csakis az SV-737 erősítő lehet.
Pro
+ A hibrid technológia használata példás
+ Minőségi elektroncsövek és Toshiba A1941 típusjelű tranzisztorok használata
+ Retro ihletésű, pontos VU-mérők
+ DAC és Bluetooth, mint integrált lehetőség
+ A hangsúly a zene élvezetén van
Kontra
– DSD jelfeldolgozás hiánya
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Streamaudio Kft
Internet: www.streamaudio.hu
Telefon: +36-30/530-6192, +36-30/211-5253