A Sennheiser tíz évvel ezelőtt megjelent HD800 típusszámú fejhallgatója, több mint 60 éves kutatás és fejlesztés eredménye volt. Megjelenése tiszteletet parancsolt, izgalommal kísért figyelmet kapott a fejhallgatók világában, ugyanúgy, mint későbbi modell-testvére a HD 800S. Mi megkülönböztette a HD800-at a konkurens márkák termékeitől? A nyitott karakterisztikájának köszönhető képessége, hogy egyértelműen tisztább hangokat, nyílt hangzásteret, nagyobb mértékű megjelenítést tudott leképezni. A most megjelent HD820 típus a Sennheiser „Audiophile Range” választékának legfiatalabb tagja, egy kompromisszummentes, audiofil, zárt fülkagyló-konstrukciójú modell, a német audio-cég legújabb zászlóshajója, tervezője Axel Grell.
Frekvencia átvitel: | 12 Hz-43 800 Hz (0, -3dB) |
Max. hangnyomás: | 103 dB |
Impedancia: | 300 Ohm |
Tömeg: | 360 gramm |
Ár: | 755 900 HUF |
Az extra tartozékként fából készült tárolóból – mintegy elegánsan kínálóból – előtűnő, lenyűgöző kivitelű fejhallgató arculatában örökölt az előző modellektől, bár itt még inkább kihangsúlyozott a légiességre való törekvés. A minden részletre kiterjedő alkotói figyelem egy esztétikus, időtlen klasszikust és természetes technikai szépséget eredményezett. A feltűnően jellegzetes ipari formatervezés frappánsan ötvözi a formát és a funkciót, véleményünk szerint inkább a jól sikerült munka felől irányadó, mintsem technikai.
Egy robusztus fém fejpánt belső csillapítással tartja fejünkön a két jókora fülkagylót. Réteges, fém és műanyag fejpánt-szerkezet remekül szabályozható, biztosítva a hosszú idejű, kényelmes zenehallgatást. A fejhallgató szerelvényeinek megalkotásakor a rozsdamentes acél mellett az űrhajózási iparágban használatos legfejlettebb, nagy szilárdságú, nagyon tartós, szuper könnyű anyagok kerültek „megfaragásra”.
A gyakorlott kézműves munkával készült puha, mikroszálas fülpárnák kivételes kényelmet biztosítanak, kizárják a hallgatót a környezeti zajok negatív hatásából.
A kör-alakú, 56 mm átmérőjű gyűrűs-membrán még sokkal egyenletesebb lesugárzásra képes a síkban, mint a korábbi modellek esetében. A keltett hang hullámfelülete az eddigiekhez képest jobban hasonlít a sík korongra, olyan hullámlöketet képes kelteni, mint a természetben előforduló hangnyomás energia-eloszlási képe.
Az egyedülálló fülkagyló kiképzése csekély szögben előre, az orrunk felé, irányítja a hanghullámokat, hogy természetesebb térbeli hallgatási élményt hozzon létre. A zárt kialakítású, a teljes fület körbe ölelő fülkagylóval rendelkező, dinamikus rendszerű fejhallgató egyik legfőbb különlegessége a rezonanciákat minimálisra csökkentő, egyedülálló, Gorilla Glass takaró-lap. Kialakítása befelé nézve domború, ami visszaveri a rákerülő hanghullámokat, ezáltal visszavezeti a hang-kamrába. Nem is akárhogyan! Szórtan. Hatására újra értelmezhetjük a zárt-kagylós fejhallgatókról kialakított álláspontunkat. Tehát visszatükrözi a hangot az abszorpciós kamrába. A membrán mozgás keltette akusztikus energia általában hajlamos arra, hogy a kamrák hátfaláról történő visszaverődéskor, az éppen abban a pillanatban keletkező bizonyos frekvenciákra ráüljön, velük interferrálódjon vagy állóhullámot képezve közömbösítse azokat. A domborúra hajlított üveg irányítja a rezgéseket, így azok nem hozzák létre az előbb említettek hatására képződő negatívumokat. Ez egy egyszerű és logikusan tervezett, meglepően hatékony alkatrész.
A fuvolahang spektrumán megfigyelhető, hogy az alaphang 1kHz-nél található, és jelentős felharmonikusok 3kHz-nél, 5kHz-él és 7kHz-nél figyelhetők meg. A terjedő hanghullámoknak energiája van, a hullámterjedés egyben energiaterjedés is. Ha az egyenes hullámok sík felületnek ütköznek, akkor a visszaverődő hullámok is egyenes hullámok lesznek. A HD820 esetében a hatás felől nézve az üveg domború. Az akusztikus impedancia fontos szerepet játszott ebben a helyzetben, mert az akusztikus átvitel és visszaverődés meghatározásában két különböző akusztikus impedanciájú anyag, két különböző méretű kamra vett részt. Csak a nagyon magas frekvenciájú rezgések tükröződnek az üvegről. Mennyi térrel kell rendelkezni a kamrában minden irányban, hogy az üvegfal az adott a frekvenciát valóban tükrözze? A 6 kHz rezgésszámmal rendelkező hanghullám fél hullámhossza közeledik a szükséges mérethez ahhoz, hogy a „hullám” kölcsönhatásba léphessen a membránnal.
A Sennheiser mérnökei a végletekig kidolgozták a fejhallgató működését, gondosan hangolták az egész mechanizmust. A visszajutó energiák hatásának közömbösítése még egy megoldás segíti. A visszaható energiák a membrántartó vázszerkezet oldalán, egy kis résen, vannak elvezetve, így nem hatnak a membránra. Az akusztikus energia csak követi a legkisebb ellenállás útját a „szellőztetés” irányába, anélkül, hogy be tud avatkozni a hangzásba.
A mérnökök szerint: …”a szabadalmaztatott görbületű Gorilla Glass a hanghullámok tükrözését szolgálja az elektro-akusztikus átalakító hátulján lévő abszorpciós kamrából, ami minimális/elhanyagolható rezonanciát eredményez”… Mindenesetre a membránoknak olyan környezetet hoztak létre, amely kiszámítható, kézben tartható energia-csúcsokkal rendelkezik. Ez egy elegáns megoldás, ráadásul egy szép ablakot mutat a környezete felé.
A HD 820 három darab, speciálisan erre a termékre kifejlesztett, szimmetrikus szerkezetű, az eredő impedanciát nem befolyásoló, kis kapacitású, különböző csatlakozókkal ellátott kábelekkel rendelkezik. Az egyik kábel egy 6,3 mm átmérőjű, szabványos csatlakozódugóval, másik végén kettő 4.4 mm-es Pentacon sztereó csatlakozódugóval, a másik, egy XLR-4 csatlakozóval és 4.4 mm-es Pentacon kábellel, a harmadik 3,5 mm-es, hordozható készülékekhez rendszeresített csatolóval ellátott.
Elérkezett a csúcskategóriás fejhallgató vonzerejének rövid összefoglalása. A prémium kategória felső fokán a fejhallgatók precízek, hangzásuk megközelíti a hangszerek természetességét, elektro-technikailag teljesen egyenletes a frekvencia átvitel. Ez azt jelenti, hogy nincs semmi basszus vagy magas hangtartományi kiemelés vagy energia vesztés. A makulátlan hangzás csak kifejezetten kiváló fejhallgató-erősítőkkel valósítható meg, ezért van a cég választékában egy 820 típusjelű fejhallgató-erősítő is. Ezek után egyértelmű, hogy a „820”-as szám az új referencia a gyártónál.
Meghallgatás
A belső hang, úgy mondják: intuíció, avagy ösztönös megérzés. A hosszú ideig tartó bejáratás, fotózás, szemrevételezés ideje alatt már kialakult egy „szinte hallom” érzés, pedig addig csak a kezemben fogtam ezt a fejhallgatót, illetve egy szomszédos szobából követtem a bejáratást.
A legnehezebben „tálalható” szimfonikus remekek egyikét választottam, Igor Stravinsky – The Rite of Spring című művét, a New Philharmonia Orchestra lendületes és energikus előadásában, Rafael Frühbeck de Burgos vezényletével. Erre a műre mindent lehet mondani csak azt nem, hogy eljátszása alatt ellustulnak a zenészek, unatkozik a hallgatóság. Mindkét részről nehéz fizikai munka!
Az egyik első dolog, az ütemekben lévő első hangok elhangzásakor a tér és az energiák együttes hatása. A lágy oboa és szaxofon bevezető után bombasztikus hangorkán, a vonók rikoltása, a rézfúvók elsöprő ereje következett. Az egész hangrendszerre nagy feladat hárul, a HD820 érzékeltetni tudja az egy szál klarinét vagy fuvola és oboa hangzási energiájának terjedelmét, a szólóhangszer és a nagyzenekar többi hangszere keltette dinamika zuhatagában. Minden apró részletet hallani a zenekar klasszikus elhelyezkedéséből adódó térből, a tér mélységéből, az első hegedűstől a fa- és rézfúvósokon, nagybőgőkön át, az ütőhangszerekig a hátsó sorokból. Zárt kamrával rendelkező fejhallgatók esetében még nem észleltem ezt ennyire szignifikánsan.
Az egész zenekar egysége úgy hangzik, mintha a zenei esemény össztömegének középpontjában lennék, nem a fejem közepében szól a zene! Ez egy nagyon lényeges tulajdonság, ugyanis a felvétel elkészítésekor a hangmérnökök is ezzel operálnak. A térben világosan követhető bármelyik hangszer illetve hangszercsoport, tudjuk figyelni az eseményeket, egyik sem fedi el a másikat.
Amire a HD820 még rámutatott, az expanzív hangszínek végtelensége. Oláh Kálmán – Waltz for Dexter című felvételén (Magyar Jazz sorozat №10, Sony, hangmérnök Matók István) a zongora testessége, zengése erőteljes hangzású, a felső oktávot játszó húrok csilingelése kristálytiszta, akár hallhatók a billentyűk lenyomásának koppanásai is. Minden részlet kristálytiszta, a basszus nem zavaros és nem fekszi meg a különböző hangszercsoportok produkcióját. A dinamikai csúcsok nincsen elkenve és a mikrodinamikai részletek is tökéletesek.
Válasszunk egy rockzenei felvételt! A varázslat lenyűgözően áttetsző hangzást eredményez, feszes basszusgitárral. Az alsó határfrekvenciák bemutatása minden bizonnyal erősebb, mint a nyitott fejhallgatóknál, ennél a műfajnál sokkal jobban kedvelhető a teljes erő. Nagyon elgondolkodtató az a tény, hogy a magas hangok (szólógitár) tartományában nem éles, nem bántó, mint egy általában analitikus és fényes hangzású fejhallgató. A HD820 esetében megnyugtató, hogy bármi történik a zenében, adja azt a magabiztosságot, hogy minden rendben lesz, ettől függetlenül, érzékenyen reagál minden zenei mozzanatra.
A 820-as hallatán aligha mondhatjuk, hogy zárt. Természetesen nem tudjuk közvetlenül összehasonlítani az összes Sennheiser csúcsmodellt, de az emlékekből és a tesztek archív példányaiból egyértelműen kitűnik, hogy a HD820 a legjobbak között azzal a rendkívüli tulajdonsággal is rendelkezik, hogy a hangkép az arcunk előtt rajzolódik ki. Ezt elég nehéz megvalósítani nyitott karakterisztikával is, nemhogy zárt kamrával. A képességek kialakításában szerepet játszik a nagy felületű membrán és az okos mérnöki ötlet, amelynek eredményeképpen a kamra hajlított üveg hátfala tükrözze a hanghullámokat az akusztikus abszorpciós kamrákba.
És, hogy miért leginkább/legtöbbet komolyzenével teszteltem? A 120 tagú szimfonikus zenekar megszólalásánál nincs nagyobb hatású, nagyobb dinamikára képes, összetettebb a világon. Az elektromos gitár nem szúr nagyobbat négy trombitánál vagy harsonánál, a basszusgitár nem tud több felharmonikust mint a nagybőgő, a szintetizátor nem szól olyan lélekkel telten, mint a hegedű vagy a fuvola vagy a koncertzongora.
És, ha már említettem a hangmérnököket, a HD820 fejhallgató remek munkaeszköz akár a felvétel készítése közben, akár a kész munka ellenőrzésénél, mert a fejhallgatón kívülről, a szobából/környezetből érkező hangok szinte teljesen elszigeteltek. Ez a képesség ugyanúgy fontos lehet a zenehallgatók részére, mert a megfelelő felvétel birtokában mindent meghallani, amit a stúdióban a hangmérnökök elkészítettek – valószínűleg, munkájukat Ők is így hallották. A konkurens márkák kevés csúcsmodellje tud annyit, amit a Sennheiser HD820.
Konklúzió
A Sennheiser HD820 fejhallgató minden tudást elsajátított elődjétől, sőt még többet is kínál az élvezetekből. A legátláthatóbb hangzású zárt fejhallgató, és nem az ablak miatt!
A „zászlóshajó” fejhallgatók nem a koca-hallgatóknak, hanem azoknak a rajongóknak készültek, akik értenek hozzá. Akik az első pillanatban felismerik a temérdek részletet, nem vesznek el benne és értékelni tudják az erényeket. A referencia minőségű fejhallgatók, mint a Sennheiser HD 820, tökéletes hangzású, a „sárkányeregető” emberek részére készültek.
Érdekli valami, ami nagyon közel áll az álmaihoz?
Pro
+ kivitele izgalommal kísért figyelmet diktál
+ űrhajózásban használatos alapanyagok használata
+ egyedülálló mérnöki rafinériák felhasználása
+ a hangzástér és a hangszer-energiák együttes hatása
Kontra
– nem lehet belekötni
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiopartner Kft.
Internet: www.audiopartner.hu
Telefon: +36-23/414-057