• HOME
  • Hírek
  • Tesztek
  • Bemutatók
  • Cikkek
  • Zene
  • Pro Audio
  • Oldies
  • RÓLUNK

Djabe DVD-Audio


Szabadság HD-ben

A Djabe az egyik legsikeresebb és legkeresettebb jazz/world fúziós együttes Magyarországon és a nemzetközi fesztiválokon. Számos hazai, valamint nemzetközi díjat és elismerést szerzett. Több mint 40 országban vendégszerepelt Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában, mindig nagy sikerrel. A Djabe nagyon eredeti, egyedi zenét játszik közel 20 éve, melyben az etno- és dzsessz elemek keverednek fergeteges rock témákkal, magyar és a világzene különböző elemeivel, műfaji jelzésük szerint a ,,jazz/world fusion” első-számú hazai képviselői.

djabe_group_2012_color

A „djabe” szó afrikai (ashanti) nyelven a „nagybetűs szabadságot” jelenti. A zenekar ezt a szabadságot elsősorban saját zenei stílusának kialakításában és hangszerelések szabad alkalmazásában látja. Az együttest Égerházi Attila (gitár) és Sipos András (ütőhangszerek) alapította 1995-ben.

Az afrikai, arab, latin, indonéz és magyar ütőhangszerek autentikus megszólaltatója az ütős és énekes Sipos András, aki hangszereinek hangzásával, harmóniáival és ritmikájával a legtöbb világzenei hatást kölcsönözte a Djabe zenekar hangzásának. Ő volt a csapat névadója is. Sajnos korai halálával nagy vesztesége az együttesnek.

Az 1996-ban csatlakozott virtuóz, Barabás Tamás (basszusgitár) alakítja a zenekar egyedi, világszínvonalú hangzását. Ő a zenekar zenei vezetője, aki kiváló hangmérnöki munkájával az Abbey Road stúdió szakembereinek elismerését is kivívta A Djabe komplex művészeként ő az együttes első számú komponistája és a koncertek zenei rendezője is egyben.

A zenekar másik komponistája, Égerházi Attila gitáros, akire már gyermekkorában különösen nagy hatást tett az Oregon együttes, elsősorban Collin Walcott ütőhangszeres és Ralph Towner gitárjátéka, a CoDoNa trio, valamint az Egberto Gismonti és Nana Vasconcelos duó. (micsoda nevek!!!)
A jazz és az autentikus magyar zene egyszerre van jelen Kovács Ferenc hegedűjátékának köszönhetően. Kovács Zoltán (zongora, billentyűs) sokszínű harmóniái nagyban emelik a Djabe együttes játékának színvonalát.
A Djabe dobosa Banai Szilárd, talán a legtehetségesebb fiatal magyar jazz-dobos, aki megbízható és muzikális játékával a lehető legjobb alapot biztosítja az együttesnek.

Bár a Djabe stúdiója az egyik legkorszerűbb az országban, az együttesnek 1998-ra visszatekintő kapcsolata van a híres londoni Abbey Road stúdióval. A Beatles és a Pink Floyd hajdani műhelyében készült az első magyar Enhanced CD, a Djabe Witchi Tai To című albuma, melyen már akkor interaktív számítógépes tartalom is helyet kapott. A Djabe mindig a legkorszerűbb, előremutató technikai megoldásokat alkalmazta kiadványai és koncertjei tekintetében is. Magyarországon először a Djabe koncertek szóltak igazi 5.1-es surround hangzásban! A 2001-es Update turné alkalmával készült DVD komoly elismerésre tett szert hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt. Az Update albumon a zenekar sztárvendége a brit jazz fiatal, kiemelkedő tehetsége Ben Castle volt. A német Stereo szaklap szerint, „ha létezik a koncerthangzásban High-End, akkor a Djabe koncertje az volt”. 2003-ban az Abbey Road kapott megbízást az első magyar DVD Audio (Táncolnak a kazlak) utómunkálataira. A stúdió elmondása szerint ilyen összetett és igényes anyagon még nem dolgoztak.

Witchi Tai To – még az elsők között elkészült felvételek most kiadott DVD-Audio újrakevert 5.1-es változata. A művészek között Snérberger Ferenc – gitár, Muck Ferenc – saxofon, Herceg Judit – vokál, Szalóky Béla – szárnykürt játéka szórakoztatóan emeli éteri magaslatokba az együttes muzsikáját.

DSCF3590

Update – a 2001-ben készült és most 5.1 DTS hanggal kiadott lemezen olyan hangi esszenciát kapunk amit egy életen át nem felejtünk. Ben Castle – tenor saxofon, Kovács Ferenc – trombita, szárnykürt, Said Tichiti – vokál, egzotikus hangszerek közreműködésével. Gyűjtőknek kötelező, „hangászoknak” berendezés és hangsugárzó tesztelő anyag.

DSCF3591

táncolnak a kazlak – Égerházi Imre festőművész munkássága egy részének állít emléket – a zene szinte láttatja a festményeket. Ha érzelemrajzolásról van szó egy zenemű kapcsán azt ez esetben, a hallgatás során megtapasztalhatjuk. Ez a lemez még 2004-ben megkapta a nemzetközi Prince Award Public Relations Fesztivál nagydíját, mint a legjobb referenciafilm, video- és multimédiás alkotás.

DSCF3592

Down and Up – a 2012-ben készült felvételeken egy igazi világsztár Steve Hackett (ex- Genesis) működik közre. Az együttes tagjai és Steve között nemcsak zenei, de igaz-emberi barátság is köttettet, ez a hangulaton és a mesteri hangszeres játékon is érződik.

DSCF3593

Az együttes a DVD-Audio formátum mellett tette le a voksát – egyre másra, de nem időrendi sorrendben jelennek meg a kiválóan felvett anyagok újrakevert 24bit/96khz mintavételezésű változatai. A lemezek DVD-Audio réteg mellett DVD-video DTS hangsávú oldallal is rendelkeznek. Itt kapnak helyet a koncert bemutatók és az extrák, amikhez csak ily módon lehet hozzájutni. Igazi hangcsemegéket rejtő lemezek kihagyhatatlanok a gyűjteményből. Már az eddig megjelentek is hűen tükrözik az együttes munkásságát, a remek felvételek akár „berendezés izzasztónak” is, de hangzásbemutatónak felettébb ajánlottak.

A Djabe együttes tagjai példaadók az azon ritka előadóművészeknek, akik fontosnak tartják az emberiség kultúrkincsének minél jobb minőségben való közreadását és megőrzését.


Audio Centrum

Audio Technica

Stream Audio

Hangtér Galéria

Alllegro Audio

DreamAudio

ZebrAudio

Digital Pro
  • Kövess minket a Facebookon

  • Legutóbbi Bejegyzések

    • Mi fán terem a DDD, az ADD és az AAD?
      március 18, 2023
    • A hangsugárzó tervezés művészete 1. rész
      március 18, 2023
    • Bemutatkozik a HiFi Rose RA 180 integrált erősítő
      március 18, 2023



© Minden jog fenntartva! - 2022 - HangzasVilag.hu