A menő NANO nem gonosz törpe
A hifi és High-End világában megszoktuk, hogy időnként előkerül a laboratóriumokból és fejlesztő műhelyekből egy újabb, egy jobb, egy az eddigi gyakorlatot vagy szemléletet forradalmian megváltoztató elmélet, ami esetleg kézzelfoghatóvá válik. Amikor a rengeteg munka testet ölt és „portéka” lesz belőle kiderül annak ára is. Ekkor jönnek a szkeptikusok, megkérdőjelezve mindent „mi kerül ebben ilyen rengeteg pénzbe” a kabarétréfából kölcsönzött bemondásukkal.
A kábelekkel való kísérletezés nem mai dolog, fejlesztésük temérdek feladattal jár, költséges, egyre újabb területek meghódítására sarkall még akkor is, ha úgy tűnik, már minden ki van találva. A VDH cég – élükön Aalt Jouk van den Hul cégtulajdonos, fejlesztőmérnök úrral – vállalja a kísérletezés, a befektetés, a jövőbe vetett hit minden kihívását. Meg is van mindennek az eredménye, hiszen a céget legelsőként jegyzik az anyagkutatás és kábelfejlesztés terén, a világon elsőként alkalmazva a fémmentes (Metal Free Conductor) összekötő- és hangsugárzókábeleket kihasználva a szabadalmaztatott lineárisan strukturált karbon (LSC) technológiát. Ennek jelentősége 1982-ben történt bevezetése óta folyamatosan felértékelődik – azóta is töretlen az elektronok muzikális utaztatása.
A nanotechnológia legfőbb vonása az anyag tulajdonságainak meghatározása 100 nanométernél kisebb léptékben. Több tudományágat lefedve, mint a kolloid-kémia, a félvezető-fizika, vagy a szupramolekuláris-kémia, készülnek különböző termékek az emberiség kimeríthetetlen vágyainak kielégítésére. A Nemzetközi Mértékegység Rendszerben (SI) a nano- előtag azt jelenti, hogy az utána következő mértékegység az alapegység egymilliárdod része, ami legjobban úgy képzelhető el, mint egy üveggolyó a Földhöz képest. Bármely technológia, megmunkálás, amelyet ilyen parányi méretben végeznek magában foglalja olyan fizikai, kémiai és biológiai rendszerek előállítását és alkalmazását, amelyek nagysága csak egy atom vagy molekula méretével vethetők össze.
A nanotechnológia a XXI. században talán a legnagyobb hatással van a félvezetők technológiájára, az információtechnológiára vagy a sejt- és molekuláris biológiára. Az elképesztő kicsinyítés az elmúlt években kifejlesztett és ipari alkalmazássá vált mikrotechnológiának köszönhető. A nanotechnológia ott kezdődik ahol a mikrotechnológiánál tízszer-százszor kisebb méretekben, a molekulák és atomok mérettartományában hoznak létre anyagokat. Egy milliméteren ezer darab egy mikron vastagságú szál helyezhető el, azaz egy átlagos hajszálat körülbelül 50 darab, egymikronos átmérőjű részre „hasíthatna” egy biztos kezű „szőrszálhasogató”. A szén nanocső annyiban különbözik egy közönségestől, hogy csak szénatomokból épül fel, falának vastagsága egyetlen atom „vastagsága” és a cső jellemző átmérője egy nanométer. A nanocső létezik a természetben. Ezt 1991-ben Sumio Iijima japán fizikus és kutató (NEC Corporation, Fundamental Research Laboratories) a fullerén – a tiszta szénből álló, egy nanométer átmérőjű, focilabda-szerű molekula – előállításának folyamatában keletkezett koromszerű anyag vizsgálata során fedezte fel. Mindezért kémiai Nobel-díjat kapott 1996-ban. A nanocsőnek különleges elektromos és mechanikai tulajdonságai vannak, lehetséges alkalmazásai az egészen parányitól a gigantikusig terjednek. Mindezeket csak azért bocsátottam a bemutatandó kábel ismertetése elé, hogy felkeltsem az érdeklődést a nanotechnológia tárgyában.
A VDH CNT kábelében minden egyes szál, egy ultra vékony, különleges vezetőképességgel rendelkező karbonszál. Egy szál tényleges átmérője 15 mikron. Tizenkilenc ilyen szál ad egy vezetőcsoportot. A 19 CNT szál együttes impedanciája mintegy 65 Ohm/méter. Sokan azt gondolják, hogy 0,0 Ohm kellene, hogy legyen, pedig az alacsony impedancia nem egyenlő a jobb hangminőséggel. A CNT szálnak és magának a kábelnek a gyártása hihetetlenül lassú, mert 500 méter előállítása kilenc hónapot vesz igénybe. A van den Hul CNT kábel belső szerkezete is „nagy mutatvány”, különösen ha belátjuk, hogy a 19 szálnak párhuzamosan kell futni. Az ár, természetesen ennek megfelelő – könnybe lábad a szemünk – az egy méteres CNT összekötő pár ára 7150 € (!!!) de ki lehet várni mígnem, egyszer, talán olcsóbb lesz!
A VDH cég kábeleinek tesztelése mindig hálás feladat. Az eltelt napok alatt bebizonyította, hogy a CNT kábel több neves márka sok drága modelljével egy ligában játszik. Az összeköttetés meghallgatása előbb döbbenetet, később tanulságot szolgáltat a további kábel tesztekre. Szinte minden akusztikus és elektronikus hangszert végig hallgatva állt össze a vélemény.
A hangszínek megvalósításának vonatkozásában a mesterhangszerek lényegének megvilágítása kiválóra sikerült. Mind a cselló, nagybőgő, zongora, orgona és egyéb nagy testű hangszerek saját, mással össze nem téveszthető alaphangjukon kívül temérdek rezonanciájuk bemutatásával voltak jelen. Fizikai méretük bemutatása a valóságoshoz mérten csak a hangsugárzó kvalitásain múlt. A dinamika jellemzően a kicsi ún. mikrodinamikai különbségek bemutatásánál lenyűgöző.
Együtt a két tényezőt figyelve gyorsan rájövünk, hogy Felix Mendelssohn Bartholdy: Concerto for Violin and Orchestra E minor, Op. 64 című művének Sony felvétele a görög hegedűművész, karmester, Leonidas Kavakos előadásában valóban mesterhangszeren, egy Stradivari hegedűn lett előadva. Hallható ez még azelőtt, hogy belenézünk a lemez kísérő füzetébe. Adalékként meghallgatandó John Williams filmzenéje az Egy Gésa Emlékiratai (Memoirs of a Geisha) c. film zseniális muzsikája két világsztár Yo-Yo Ma (cselló) és Itzhak Perlman (hegedű) közreműködésével.
Amennyiben az előbbi lemez hangszereinek valósághűségét elfogadjuk, úgy a másikon elhangzó néhány egzotikus, japánban gyakori, hangszer hangjának valóságára is következtethetünk. Térleképezésben érdekes és könnyen meglehet, igen rendszerfüggő az eredmény. Egyes hangszerek által keltett hangaura mintha túlméretezett lenne, szólóikban nagyra nőnek. Ez nem azt jelenti, hogy bármelyik szólamot takarnák, nem azt jelenti, hogy uralkodóvá válnának a hangzásképben, hanem azt, hogy megjelenésük nem pontszerű és a valóságos méretükhöz képest nagyobbnak tűnik. Aztán lehet vitatkozni azon, hogy minden estben a pontszerűség a helyes vagy sem! És itt, ezen a ponton jön be egy fontos tényező az analitikus megjelenítés. A CNT kábel nem az analizáló hifi búvárnak való, aki nem tud nyugodtan ülni foteljében, mert szinte pillanatonként ugrál fel, fázist állít, polaritást cserél, kábelez, egy hangot százszor is visszahallgat. A CNT kábel már jól kimunkált és beállított, valamint bejáratott rendszerhez kell, talán az utolsó beruházásnak is felfogható. A CNT kábel elvisz néhány taktus után a muzsika ösvényein az élmények országútjára majd megérkezünk a teljes kikapcsolódás széles tengerére….mondhatnánk ezt így is, ha költőiek akarnánk lenni.
Mindent összevetve a dinamikus hangszerhangokkal, a minden durvaságot nélkülöző, átlátható hangzáskép hallatán megadja azt az érzést, hogy előttünk zajlik a hangesemény egy színpadon. A más esetben csak ritka pillanatokban képződő átláthatóság a CNT kábellel állandósul, csak a sztereó kép létezik és minden ami a szobában ezt létrehozta, maga a rendszer eltűnik. A hangsugárzók és erősítők teljes potenciálja kiteljesedik. A hangrendszer mesterműért kiállt, amely bemutatja az időtlen zenét.
Ui.:
Rengeteg kábel van ma is a VDH gyártási palettáján és ezek sokféle lépcsőt képeznek a hangrendszer kvalitásainak kihangsúlyozásában. Egy elkövetkező összekötőkábel-tesztünkben rá fogunk világítani a különbségekre. Sajnos, vannak magukat gyártónak nevezők, akik mástól vett kábelükre saját márkanevet írnak, az eredetit a felismerhetetlenségig megváltoztatják és hangzatos marketinggel csapják be a vásárlókat – a VDH cég nem ilyen!
Zeneiség: | 95% |
Térleképzés: | 85% |
Dinamika: | 95% |
Kivitel: | 80% |
Szerelés minosége: | 90% |
Kezelhetoség: | 80% |
Összesen: | 86% |
Pro
+ mesterhangszerek lényegének megvilágítása
+ hangsugárzók és erősítők teljes potenciálja kiteljesedik
Kontra
– egyelőre nagyon magas ár
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Zebraudio
Telefon: : + 36-30/210-0400
e-mail: varga1andras@t-online.hu