Az idei tavaszi audio-felhozatal olyan, mint az időjárás. Az időjárás képes volt egy napon belül akár három arcát is megmutatni, így volt napsütés, vihar és hóesés is a Húsvéti Ünnepek alatt. Áttekintve a vezető cégek készülék és hangsugárzó újdonságainak kínálatát elmondhatjuk, már megint nem tudjuk meg mi a fősodor, mi az aktuális trend. Digitális? Analóg? Elektroncsöves? Félvezetős? Streamer vagy lemezjátszó? Érdekes, mindenből van bőven! Csak úgy kapkodjuk a fejünket, ez is, az is kellene. Egy dolog biztos, fellendíteni az otthoni zenelejátszást! Szemeink előtt és a képviseletek bemutató-termeiben inkább az látszik, hogy egyre feljebb kerül a mérce, egyre jobb termékek versengenek a vásárlók „kegyeiért” EURÓ-ban kifejezve. A most következő összeállításunk előrevetíti tesztjeinket is, természetesen, amint a hazai kereskedők forgalomba hozzák ezeket az újdonságokat. Több évtizede ismerve a világpiacot, hozzávéve a pandémia hatásait, az érkezési sorrend csupán a véletlen műve.
A közeljövőben jelennek meg a hazai képviselőnél a Cambridge Audio Evo 75 és az Evo 150 all-in-one játékosok. A gyártó kettő, különböző teljesítményű, kissé eltérő tulajdonságokkal rendelkező kompakt rendszert mutat be. A letisztult kialakítás emlékeztet a – mint a „legendás” P40-re, az angolok első integrált erősítőjére, amely 1968-ban került a nemzetközi hifi-piacra.
Mindkét készülék teljes értékű streamer (LAN, WLAN, Bluetooth aptX HD) beépített erősítővel és a különböző csatlakozási lehetőségekkel. A Cambridge Audio StreamMagic streaming platform, mind az Evo 75-be, mind az Evo 150 modellbe integrált, Roon-Ready tanúsítvánnyal rendelkezik. Támogatja a nagy felbontású zenei szolgáltatásokat, mint a Tidal, beleértve az MQA-t, valamint a Spotify Connect, a Google Chromecast és az Apple AirPlay 2-t. Az erősítés a Hypex NCore „D”-osztályú modulokra támaszkodik. Az alkalmazott D/A-átalakító chipek az ESS Sabre ES9018K2M (Evo 150) vagy az ES9016K2M (Evo 75) típusai, amelyek maximum 32 bit / 384 kHz szóhosszt/felbontást képesek feldolgozni.
A hátoldal fel van szerelve HDMI interfész (ARC), valamint az optikai és koaxiális S / PDIF bemenetekkel, egy analóg RCA nagy-szintű bemenettel és USB-A adatporttal a külső készülékek és adathordozók csatlakoztatásához. Az említett Bluetooth kétirányú módon működik, így nemcsak a Bluetooth források játszhatók le, hanem az Evo 150 / Evo 75 jele is továbbítható a Bluetooth fejhallgatókhoz. A Cambridge Evo 150 még jobban felszerelt, mint az Evo 75, szimmetrikus XLR bemenettel és phono MM bemenettel rendelkezik. A kimeneti oldalon a Cambridge Audio Evo készülékek a hangsugárzó terminálokon kívül el vannak látva 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóval, emellett egy mélynyomóhoz való csatlakozási lehetőséget is kínálnak.
A McIntosh új MCD85 CD/SACD-lejátszóját csak a legjobb „ezüst lemezekhez” kínálja. A kifejezetten magas minőségű CD- és SACD-lemezekre specializált készülék egyidejűleg működik a teljes értékű DAC-ként is működik. A legjobb műszaki adatokkal és technikai paraméterekkel felvértezve, de megjelenésében optikailag is megegyezik a korábban bemutatott McIntosh C8 AC elektroncsöves előerősítővel. A legtöbb ilyen típusú készülékkel ellentétben a CD-lemez betöltő tálca a ház alsó részén található. Tipikusan mai, modern McIntosh kivitel.
A készülék kezeli az SACD, CD, DVD-Audio és CD-R-lemezeken tárolt tartalmakat, a beépített DAC-egység képes dekódolni az AAC, AIFF, ALAC, DSD (128), FLAC, MP3, WAV és WMA formátumokat. A 8 csatornás, 32 bites szóhosszúságú DAC architektúra és a puffer memóriával ellátott precíziós leolvasó egység célja a lehető legjobb és interferenciamentes lejátszás biztosítása. A McIntosh MCD85 készüléken két optikai és két koaxiális S/PDIF bemenet áll rendelkezésre. USB-B bemenetére akár a DXD384 kHz mintavéttel készült felvétel is táplálható. A kimeneti oldalon szimmetrikus (XLR) és aszimmetrikus (cinch) csatlakozással rendelkezik. A 9,3 kilogramm tömegű gyönyör várhatóan 2021 áprilisától lesz kapható.
Új referencia hangszedő, a Luxman LMC-5 modell jelentkezett Japánból. Mondjuk az magától értetődő, ha a Luxman céget említjük, nem mindjárt egy pickup jut az eszünkbe. Pedig ez a japán cég már az „aranykorban”, a 1980-as évek elején, két MC-modellel jelentkezett, amelyek remekül illeszkedtek az akkoriban nagyon innovatív, integrált, vákuumos lemez rögzítési eljárással kialakított PD-300 lemezjátszóhoz.
Nos, negyven évvel később, a vállalat fennállásának 95.(!) évfordulójára, a Luxman előállt egy új referencia minőségű MC-hangszedővel, az LMC-5 modellel. A Luxman modell sorozatában jelenleg lévő PD-151 lemezjátszóval, valamint a két E-200 és EQ-500 hangerősítőhöz illeszkedve kiegészül az analóg hanglánc, amelyek akár egyenként is, a modern vinyl-rajongóknak szuper hangélményt nyújtanak.
Az LMC-5 mozgó tekercses rendszer 0,4 mV kimeneti feszültséget nyújt, mindössze 4,7 Ohm belső ellenállással. Ezt egy szamárium-kobalt mágneses rendszer teszi lehetővé, ami egy különösen vékony huzalból (30 mikrométer) szimmetrikusan csévélt tekercsekkel készült. A speciális tekercselés a csatornák elválasztását szolgálja, a szuper vékony huzal anyaga garantálja a nagy impulzus sebességet és a jel hűséget. A rezgés átviteli rendszer alfája az alumínium tűszaron lévő Shibata metszésű gyémánt tű. A Luxman mérnökei különféle anyagok egész sorát próbálták ki, az alumínium végül a legjobb anyagnak bizonyult a különösen tiszta és semleges hangminőség eléréséhez.
A Luxman LMC-5 speciális, félig nyitott háza szintén alumíniumból készül. A hangszedő test speciális formája és az ívelt belső falak lehetővé teszik a maximális rezonancia-mentességet. A nem mágneses anyag nem jelent akadályt az elektromechanikus energiaátadás előtt. Az új Luxman hangszedőt „vállalati színnel”, sötét vörösre festették, 2021 júniusától lesz kapható a kiválasztott szakkereskedőknél.
Megújult az Acoustic Signature német lemezjátszó gyártó weboldala és nem kevesebb, mint 9 új modellt kínál! Az Acoustic Signature több, mint 25 éves tapasztalattal, úttörő technológiai fejlesztések páratlan mélységével áll vezető pozícióján és magas minőségű készülékeivel szolgálja a hanglemezek rajongóit. Az új modellek megfelelnek a legmagasabb minőségi követelményeknek. Egyedi kivitelük és konstruktőreik megingathatatlan szeretete az analóg zenei reprodukció iránt, remekbe szabott lemezjátszókat eredményez.
A lemezjátszók meghajtói kiváló minőségű, kettős tekercselésű, 24 pólusú váltóáramú motorok. Az AVC technológia képes valós időben mérni az előforduló torzulásokat. A mikrokomputer mérései alapján az AVC, a fázis-eltolódásokat valós időben, teljesen automatikusan, a motor fordulatához igazítja!
Általában nagy a kihívás az anyagválasztás, az alváz és a lemeztányér lengéscsillapításának speciális megoldásai, a teljes hajtásrendszer beállítása tekintetében. A rezgés minimalizálás koncepciói csak bizonyos mértékben működnek de, az Acoustic Signature túllépte a határokat. Innovatív „Silencer” és CLD (Constraint Layer Damping) technológiái mellett egy további mérföldkövet jelent a rezgések további csökkentésére az AVC, az Automatikus rezgés szabályozás!
A klasszikus szendvics-szerkezeten túl egy abszolút újdonságot mutatnak be, az Acoustic Signature „Silencer” lemeztányért, amely új mércét állít fel a rezgéselnyelés terén. A NEO termékcsalád tervezése és fejlesztése során intenzíven dolgoztak a CLD koncepció fejlesztésén. A tesztek egy optimalizált anyag kombinációhoz vezettek, amely két speciális alumínium ötvözetből és egy köztes sárgaréz rétegből áll. Az ötlet egy új elrendezéshez, valamint a „Silencer” sárgaréz-betétek méretének, súlyának és helyzetének optimalizálásához is vezetett. A NEO lemezjátszó sorozatban sikerült az összes technológia kölcsönhatását lenyűgözően új szintre emelni!
Minden lemeztányér forgatási-megoldás szíve a csapágy tengely. A DTD® csapágy kifejlesztésével sikerült még tovább csökkenteni a mozgás által már alig észrevehető zajszintet, és ezzel még „feketébbé” tenni a zene „hátterét” a csendet. Ezt újonnan kifejlesztett csapágy-perselyek segítségével érték el, amelyek a kenőolaj mennyiségének háromszorosát képesek tárolni. A gyémántszerű felülettel rendelkező tengely versenyez a föld legkeményebb anyagával, és 60%-kal csökkenti a súrlódási együtthatót! A Dura Turn Diamond® szupercsapágy gyakorlatilag „elpusztíthatatlan”, amely a lehető legjobb feltételeket teremti meg az abszolút csúcskategóriás hangzáshoz, és meghatározza a viszonyítási alapot a karbantartás, az alacsony zajszint és az élettartam szempontjából – 15 év garancia.
Az AudioSolutions Virtuoso B. állványos hangsugárzó, az új, speciális keresztváltójával, már „melegszik” a hazai fogalmazó bemutatótermében. A litvániai székhelyű AudioSolutions minőségi hangsugárzókat fejleszt és gyárt. Az évek során jelentős, különböző árkategóriájú modelleket hozott piacra. A Virtuoso B új, kompakt méretű és kivitelezésű, állványos hangsugárzó nemcsak a klasszikus előnyöket kínálja (kulcsfontosságú közel-téri pontforráshoz), hanem jelentős mély-hangokkal is elkápráztatja hallgatóit.
A Virtuoso B. jelenleg a legkisebb AudioSolutions hangsugárzó egy három-utas rendszer. A basszus-tartományt 500 Hertz-től lefelé egy 19 cm membrán-átmérőjű hangszóró sugározza. Az 500 Hz-től 7000 Hertz-ig tartó középtartományért pedig egy 16,5 cm-es, speciális, papír-membránnal ellátott egység a felelős. A 30 000 Hz-ig kisugározható magasabb frekvenciákat pedig egy 3 cm-es selyemszövet membránnal ellátott lágy-dóm hangszóró készíti.
Az AudioSolutions Virtuoso B. viszonylag magas érzékenységet (91,5 dB/W/1m) és 260 Watt maximális teljesítmény-kezelést jelez. Érdemes megemlíteni a crossovert, amely valójában átmeneti frekvencia és meredekség tekintetében három különböző hangolású keresztváltó-részből áll. A vájtfülű zenerajongók választhatnak az előre beállított „Balanced”, „Moderate” és „Enhanced” gyári beállítások között és ennek segítségével hangolhatják hangsugárzóikat a helyiség akusztikájához.
Az új Vincent KHV-200 fejhallgató-erősítő ahol a tranzisztorok találkoznak a csövekkel. Éppen a Vincent az, aki a csöves erősítés-technológia zászlaját magasan tartja, de sok éves tapasztalattal rendelkezik a tranzisztoros áramköri megoldások területén is sőt, különféle hibrid erősítők is vannak a portfóliójában.
Az új fejhallgató-erősítő nagyrészt a Dipl.-Ing. Frank Blöhbaum munkája. A hangszórókkal ellentétben a fejhallgatók lehetséges csatlakozási impedanciájának tartománya lényegesen nagyobb: kiváló minőségű fejhallgatók 16 Ohm és 600 Ohm közötti impedancia-tartományban dolgoznak, sőt néha még nagyobb értékek is előfordulnak. A Vincent KHV-200 hibrid koncepció képes a széles impedancia-tartomány lefedésére, a hangzás kezelésére. A hátoldalon található kapcsoló segítségével lehetővé válik az erősítési tényező 8 dB-lel történő csökkentése, növelése, amennyiben szükséges.
Vincent KHV-200 fejhallgató-erősítő kettő E180F pentódát és egy ECC82 kettős triódát tartalmaz. Két, kapcsolható, magas jelszintű bemenete van. A kiválasztott fejhallgató csatlakoztatható vagy az elülső 6,3 mm-es sztereó csatlakozó aljzaton keresztül, vagy a hátulján található XLR-4 csatlakozón keresztül. A hangerő-szabályozás mellett a Vincent KHV-200 modell rendelkezik egy balansz-szabályozóval is. A 3,6 kilogramm tömeg készülék fekete és ezüst színben kapható.
A Bergmann audio-módi szerint a lemezjátszót légcsapágyakkal kell megvalósítani. A dán Bergmann Audio mérnökei a levegőt a lemeztányér meghajtásakor és a hangkar mozgatására egyaránt használják.
Míg a sikeres Galder modell négy hangkart képes fogadni, a Bergmann Audio Modi két hangkar egyidejű használatát teszi lehetővé. A tulajdonos szabadon választhatja, hogy a Bergmann Audio tangenciális hangkarját, vagy bármely más speciál-cég 9 és 12 hüvelyk közötti méretű klasszikus radiális hangkarját kívánja használni.
A szilárd és „rendíthetetlen” CNC-megmunkálással kialakított alváz három állítható magasságú lábon könnyen kiegyensúlyozható és vízszintbe állítható. A precíziós, megmunkált, alumínium lemeztányér lendtömege 7,5 kg, alacsony tűréshatárra megmunkált acél ötvözetű tengely segítségével középre állítva egy légpárnán lebeg. A bevetett, cseppet sem szokványos megoldások célja a csapágy zaj minimalizálása, másrészt a lehető legjobb elválasztás a környezettől. A lemez tányért egy egyenáramú motor szíjhajtással forgatja. A fordulatszám stabilitást nagy-pontosságú elektronika tartja, csakúgy, mint a táp- és levegő ellátást. A tápellátás és a „légpumpa” külön egységben található. A légtartályon keresztül egyenletes nyomású levegő áramlik ki, egy légszűrő védi a belső teret a porszemcséktől. Ez az egység működés közben olyan csendes, hogy ha a lemezjátszóval egy helyiségben van, akkor sem hallani a működését.
A Metronome Technologie bemutatta a sajtó képviselőinek új készülékét. A DIGITAL SHARING CONVERTER egy új DAC, egy streamer és egy digitális előerősítő, ami egyetlen készülékben öltött testet. Az új DSC, a Digital Sharing család jellemző küllemi jegyeit hordozza. Természetesen megtalálható a billentyű szerű előlap, ami a többi készülékkel optikai szinkronban áll, viszont minden beltartalom új!
A DSC alumínium házának előlapján egy 5 hüvelykes érintőképernyő szolgálja a kezelést, természetesen okostelefon és tablet valamint a DLNA/UPnP alkalmazás segítségével minden funkció kezelhető. Különösen megbízható a cég saját mConnect alkalmazása, amely néhány érintés után gyors kapcsolást tesz lehetővé a fő streaming szolgáltatások a Qobuz, Tidal, Spotify, Deezer műsor-szolgáltatók és a vTuner (az internetes rádiók) elérésére.
A Métronome termékválasztéka az új DSC-vel teljesebb lett. Ez egy nagyon magas minőségű digitális forrás, amely megfelel a High-End ínyencek követelményeinek. A csúcskategóriás D/A konverteren kívül streaming és a hálózati lejátszási funkciók, szabadalmaztatott digitális hangerőszabályzó és a cég termékei között fellelhető végfokozatokhoz méltó előerősítő került kivitelezésre. A DAC dekódolja a PCM fájlokat és a DSD-t is 512-ig, míg az új streaming kártya minden ismert és népszerű audio-fájlt képes feldolgozni DSD256-ig.
A digitális előerősítő hangzási fölényéhez hozzájárul a Leedh-Processing (veszteségmentes digitális hangerő-szabályozás) összes előnye. A hagyományos hangerőszabályzó által elkövetett információ vesztéssel szemben a digitális kontroll előnyei nyilvánvalók.
A Dynaudio Heritage Special, mindössze 2500 párban készülő, állványos hangsugárzó tisztelgés a legendás könyvespolc-elődök előtt. Közelről szemügyre véve kevés dizájn-elemet lehet észrevenni olyan klasszikusoktól, mint Craft (1989) és a Special 25 (2002), inkább az első Contour modellhez (1986) van egy kis hasonlóság, és talán még a hátlap tudatos kacsintás a Sapphire-ra (2008).
A Heritage Special tervezése és megalkotása a szeretet munkája volt. Daniel Emonts és Otto Jørgensen, a projekt ötletgazdái, gyakran voltak láthatók a Dynaudio Labs „vegykonyhájában”, lábujjhegyen suttogtak olyan dolgokról, mint az „amerikai dió”, „Mundorf” és „Martin a Danmarksvej gyárban”. (amint bárki bejött a marketing osztályról, csendben maradtak:)) Amikor a termelési osztály megtudta, mit építenek, annyira izgalomba jöttek, hogy azt követelték: tetőtől talpig, belül és kívül készítsék el otthon, Dániában – ezért a „különleges” nem egy olyan szó, amelyet könnyedén használnak!
A szekrényekhez 19 mm-es MDF-et használtak, ami egy kellően merev, stabil anyag, tökéletesen megmunkálható. A külső furnér amerikai dió. A belső merevítésen és a felületeken bitumen réteg is található, ami még jobban minimalizálja a nem kívánt rezonanciákat.
A Dynaudio történelmének ismerői biztosan észreveszik a legendás Esotar T330D lágy dóm magas-sugárzó összetéveszthetetlen alakját, de, a belseje le lett cserélve a valaha készített legfinomabb magas-sugárzó technológiára, az Esotar 3-ra. Erős neodímium mágnesével, nagyobb hátsó kamrájával és rezonanciát legyőző Hexis belső kupolájával együtt pazar egységet alkot. A közép- és mély hangú feladatok ellátása ugyanolyan különleges hangszórót igényel, ami a 18W75 XL Heritage Special MSP mély-sugárzó. Ennek a hangszórónak továbbfejlesztett lengő-tekercse van (klasszikus belső mágneses kialakítás alumínium tekercsekkel, most üvegszálas csévetesten) A mágneses rendszer hibrid kivitel, neodímium és ferrit mágnesekkel. A keresztváltó sem semmi! Daniel Emonts vezető akusztikai tervező visszatért az alapokhoz, és előállított egy egyedi, elsőrendű topológiát, majd azt követelte, hogy ruházzák fel azokat a legfinomabb alkatrészekkel, amelyeket a németországi Mundorf tud szállítani. Felfedezhető még a 12 AWG belső vezetékezés a Van den Hul-tól és a svéd gyártmányú poliészter csillapító anyagok. A csiszolt alumínium hátlapon a csúcsminőségű WBT 710 Cu mC NextGen terminálok találhatók.
Habár az audiofilek logikus gondolkodással szoktak választani, ezt szívvel kell hallgatni.
A Nordost Valhalla 2 Ethernet kábel lehetővé teszi a zene szerelmeseinek, hogy teljes mértékben kihasználják a digitális zenetárolás és streaming hangminőségének mértékét. A nagy sebességű adat és a megnövekedett sávszélesség iránti növekvő igény kielégítése érdekében a Valhalla 2 Ethernet kábel nyolc, 23 AWG, szilárd magú vezetőt tartalmaz, nagy sűrűségű polimer szigetelésbe burkolva. A lágyított vezető-ereket, mielőtt hármas árnyékolással látnák el, négy csavart párba rendezik,.
A tervezési szempontok mindegyike minimalizálja a skin-hatást, kiküszöböli az áthallást, az elektromágneses interferenciát (EMI), nagy teljesítményű hálózati kábelt biztosít, amely sokkal nagyobb sávszélességet kínál, mint amire a mai tipikus adatigényhez szükség van. A V2 Ethernet kábelben a Nordost egyedülálló mechanikai hangolási folyamata került megvalósításra. Azáltal, hogy az egyes vezetőket kiszámított és egyenlő hosszúságú aprólékos vágással konfekcionálják, csökkentik a mikrofóniára való hajlamot, és a magas frekvenciájú rezonanciát. Az egyes vezetők pontos vágása olyan hosszúságban, amelyet a kábel geometriája, anyaga és alkalmazása határoz meg, garantálja az összes jel egyenletes érkezését, drámai módon csökkentve az időzítési hibákat.
A referencia szintű kialakítás befejezéséhez a Valhalla 2 kábelt egy teljesen speciális, aranyozott 8P8C / RJ45 csatlakozóval zárják le, amely ellenáll az elektrosztatikus kisülésnek. A teljes kábel-szerkezet optimalizálva van a mechanikai megbízhatóság érdekében. Az így kapott kábel teljesíti a fokozott követelményeket, átviszi a kívánt frekvenciákat és teljesíti a jelátviteli sebességeket. Minden kábel maximális pontossággal, konzisztenciával és minőségi kivitelezéssel készül, ami hatalmas előrelépést jelent a standard kialakítású, nagy sorozatú, kis pontosságú Ethernet kábelhez képest.
Az RD Acoustic QRD65 diffúzorának összeszerelési ideje 100 óra. A rossz akusztikájú tér, még a legjobb hangsugárzókkal is, mindig csak közepes hangzású lesz. A minőségi akusztika a kellemes környezet szükséges előfeltétele. A modern, minimalista koncepcióval kialakított belső terek, legyenek azok lakó- vagy reprezentatív helyiségek, konferenciatermek, irodák nagy üvegtáblákkal, betonnal és más kemény felületekkel határoltak, mind kezelést igényelnek.
A RDacoustic QRD67 akusztikus diffúzor, egyedi akusztikus megoldás, hogy a zenehallgató-szoba „hangja” jobb legyen. A hallgatási térben, megakadályozza a nem kívánt hanghullám-visszaverődéseket. Igényes hallgatóknak szánva javítja a hallgatási tér általános akusztikáját. Ahelyett, hogy elnyelné a hanghullámokat, a szokásos elszigeteltség helyett egyenletesen teríti azokat. Fő előnye abban rejlik, hogy a hallgatási teret egyenletes hangenergiával tölti fel, a sík felületekről érkező nem kívánt lineáris visszaverődések nélkül. A nem kívánt visszaverődések szórásának hatása megsokszorozódik.
A diffúzor alakjának kiszámítására szolgáló képlet a szekvenciák kvadratikus különbségein alapszik, az elemi számelméletből, amint azt AM Legrand (1752–1833) és CF Gauss (1777–1857) matematikusok leírják.
Az RDacoustic QRD67 diffúzor kiváló hatékonyságú, viselkedése kiszámítható, vízszintes és függőleges síkban egyaránt működik. Egyenletesen elosztja az akusztikus nyomást, ezáltal .
fokozza a közvetített muzsika térbeliségét és minimalizálja a nem kívánt hanghullám-visszaverődést. Az Rdacoustic büszke diffúzor-portfoliójának teljességére. Ezen a területen a saját gyártású termékek mellett különböző szintű szakmai tanácsadást is kínálnak.
– folytatjuk –