Membrántól membránig
A fejlődés megállíthatatlan, a digitális technika előretörése és térhódítása tagadhatatlan, biztosítottak efelől a szakmai nap előadói. Míg az analóg hangosítástechnikában egy színházi produkciót vagy egy szimfonikus zenei művet három hangmérnök bonyolított le terepasztal méretű keverőpultok és két szekrény nagyságrendnyi kísérő elektronika ( effektek, kompresszorok, gate-ek) segítségével, az ma egyszerűbben és biztonságosabban megvalósítható. A digitális technika fejlődése és az alkatrészek méretének rohamos csökkenésével lehetővé vált, hogy a temérdek funkciót és szolgáltatást nyújtó keverők elférnek egy személyautó hátsó ülésén, mi több a technikus akár a hóna alá is veheti, nem kell hozzá mozgató rabszolgák hada. A jelátvitelben hódít a „membrántól membránig” elv, miszerint a mikrofon membránjától a hangszórókig a jel digitálisan kerül feldolgozásra és továbbításra.
Shure ULX-D bemutatóján Szuhanek Imre az Eurhythmics képviseletében adott kimerítő és nagyon hasznos elméleti és gyakorlati tájékoztatást a Shure ULX-D digitális vezeték-nélküli mikrofon rendszerek működtetésének sajátosságairól. A Shure ULX-D ® Digital Wireless (vezeték nélküli) mikrofon rendszer kompromisszumok nélkül kínál 24 bites audio-jelátvitelt és rendkívül hatékony rádió-frekvenciás teljesítményt egy-, két- és négy- csatornás vevőkkel bármilyen méretű professzionális hangosítási alkalmazás lebonyolítására. A gyártmányskálában a legjobban teljesítő megbízható Shure mikrofonok széles kínálatából lehet választani. A páratlan spektrumhatékonyság lehetővé teszi, hogy egyidejűleg több aktív, sziklaszilárd jel legyen jelen az egész tartományban. Opcionális újratölthető kiegészítők használatával nincs szükség eldobható elemekre miközben hosszabb üzemidő áll rendelkezésünkre. Ezzel a Shure generációkkal megelőz minden egyéb rendelkezésre álló rendszert a maga kategóriájában, az ULX-D új etalont képez a professzionális hangosításban.
Yamaha – Digitális keverőpultok bemutatóján az előadó Fekete Gábor az Interton képviseletében a Yamahadigitális keverőpultjainak fejlődéstörténetét vezette végig a kezdetektől napjainkig. Nagyon sokan tudják, hogy a Yamaha mi mindent gyárt – a kezdeteket hangversenyzongorával alapozta meg – említésre kerültek a hifi berendezések, ütős-, fúvós- és elektronikus hangszerek, motorkerékpárok és csónakmotorok. A hallgatóságot természetesen leginkább a vadonatúj keverőpultok érdekelték. Ebben az előadásban részletesen is bemutatásra kerültek a Yamaha új CL és QL szériás pultjai. Megismerhettük – inkább csak betekintést nyerhettünk, mivel erre négy óra nem elég – a legkiválóbb hálózatba kapcsolási elvvel a „Dante” alapokkal. A „Dante” protokol új magasságokba emeli az audio feldolgozás teljesítmény szintjét. A beépített hardveres feldolgozási csomag szinte felszabadítja a számítógépes erőforrásainkat, a tömörítetlen audio csatorna meglepően alacsony kör-késleltetést biztosít.
Az elismert CL sorozat a hagyományos Yamaha értékek megtartásával emelte a digitális keverőpult teljesítményt példátlan szintű kifinomultságra. A hangminőséget, kezelhetőséget és a funkcionalitást
házasítva a kiváló belső feldolgozási képességekkel, a művelettel, amely könnyen alkalmazkodik igényeinkhez bármilyen munkakörnyezetben. A beépített Dante hálózat segíti a rugalmas rendszer konfigurációt. A QL sorozatú konzolok all-in-one konstrukciója zökkenő- és kihagyásmentes feldolgozást, „routing” képességet kínál kis- és közepes-méretű koncertek, beszéd alapú rendezvények, fix telepítésű és helyszínen installált konfigurációkban.
Gyakorlati bemutató keretén belül ismertetve lett a Shure és Yamaha eszközök „Dante” alapon történő összekapcsolása és üzemeltetése. A kiállított eszközök kipróbálására kötetlen szakmai beszélgetések kíséretében került sor több, ma is nagy sikerű előadásokat lebonyolító, hangmérnök és technikus részvételével. A hallgatóság olyan információ újdonságokkal lett gazdagabb, amiről nem is álmodott, én pedig azt hittem könnyen eligazodok a hangátvitel rejtelmeiben. Természetesen a dolgok alapjai jól beivódtak még a hatvanas-hetvenes években, lehet az akkor megszerzett ismeretekre támaszkodni, de onnantól már nagyon elrugaszkodott minden tárgyi tudás és szakmai rutin. A mai eszközökkel a gyakorlott hangmérnökök és technikusok „hangcsodákat” termelhetnek, olyan előadások és hangfelvételek kerülhetnek ki kezük alól, amivel egy egész életművet alapoznak meg.