Legújabb album ajánlónk főszereplője Sue Sergel énekes, gitáros, dalszerző Liverpoolban született. 1975 óta él Göteborgban. Sue hangja az igazi blues élményt fejezi ki.
Svédország egyik vezető blueshangja az 1974-es évek közepén blues-rockot énekelve kezdte pályafutását a DeSoto együttesnél. Az együttest az ex-Bad Brother tagok alkották a 70-es évek egyik legismertebb svéd bandájából, majd Goeran Svenningsson együttműködésével megalakították a Little Suzy and the Nitestomp együttest. Évekig turnézott a Chicago blues stílusban jeleskedő Pelle Lindberg & Blue Tones bandával, majd Oerjan Hill zongoristával kidolgoztak egy klasszikus blues repertoárt. Ez a duó alkotta a Sue’s Blues nevű együttes alapját, amellyel a „Wild Women” című CD-lemez került rögzítésre. A Last Buzz Records kiadónál 1994-ben megjelent CD-albumával, mint svéd blues-királynő szilárdította meg pozícióját. …”Már mindenféle bluest énekeltem, a klasszikustól a Chicagoig. Ezzel a lemezzel némileg irányt változtattunk. A zongoristám, Johan Johansson „bluesy” feldolgozásai nélkülözik a hagyományokra való korlátozást – bár néhány dalnak van „hagyományos” hangulata.
Az nyilvánvaló, hogy Svédországban nincs más énekesnő, aki közelebb áll a blues kifejezési eszközeihez. Nyilvánvaló a lélek pillanatainak kifejezése, amely Billie Holiday mellé állítja. Emellett szépszámmal akadnak nagyszerű művészek, mint például Ma Rainey, Memphis Minnie és Alberta Hunter, akik a „háttérben kísértik”, amikor feláll a dobogóra.
Az új album Sue Sergel-től. Ezt a mondatot minden évben nem lehet megírni róla, mert a legutóbbit 2015-ben adta ki, „Beneath The Willow Tree” címmel. Sue énekes és akusztikus gitáros, Jimmy Olsson elektromos bőgő és Erik Ivarsson gitárokon játszik, de az új albumon Martina Almgren dobos és Johan Johansson billentyűs is közreműködik. Bizonyos nóták előadásánál vendégeskedik Hannah Tolf és Elina Ryd énekesnő vendégeskedik. Egyértelműen tehetséges csapat, ami több színt ad a palettának, több hangot ad a gazdag hangzásnak.
A címadó dal, This Alien Heart, erőteljes szólammal, sorstól telített dobokkal, kórusokkal (Hannah & Elina) és Erik western-gitárjával hozza az alaphangulatot. Kétségbeesett dal, kétségbeesett szöveg. Elég erős első dalnak. A következőt, Under His Eye, Margaret Atwood „A szolgálólány meséje” ihlette. Sue azt énekli: …„Minél nagyobb a szerelem, annál nagyobb a fájdalom. Az irántad érzett szerelmem soha nem hal meg.”…Erik steel-gitárjátéka feledhetetlen. A Survivor – azaz a túlélő című dalban kifejeződik, hogy …”Mi vagyunk a maradékok, akiket Isten hátrahagyott”… Ettrig elektromos gitárja, Sue erős vibrátóval dúsult éneke, néha hallgatása, sokkolja közönségét. Akusztikus gitár szólam vezeti be Ballad of the Gunslinger című számot, ami néhol úgy tetszik, mint egy hagyományos népdal, drámai hangszerelésben és játék stílusban. …”Találkoztam egy magányos vándorral az oldalán lógó fegyverrel.”… Természetesen Country & Western hangulat, itt Stephen King -féle „The Dark Tower Series” jelenik meg Sue gondolataiban.
Könnyen kedvenccé válhat a Last Man Down. Dobognak a hullámok, halk hang, félig suttogó, nagy izgalmas hangok a háttérben. Nem túlzás a Melancholia című számban Sue a depressziós nővér szerepében, mint Lars von Trier „Melankólia” című filmjének főszereplője. Következik a Crow ringatása. A rock stílusú dobok és egy elektromos gitár a világűrből nyílik. Sue hangja sikítássá válik. Crow a költő, Ted Hughes azonos című versének szereplője, olyan lény, aki képes messzire látni a jövőnkbe. A Workhorse a „Torinói ló” című film egyik betétdala – ez a ló hangja. Kétségbeesett énekhang, az elektromos gitár intenzíven fullad, egy nagy szólóvá épül fel. A The Equaliser témája a „Bokah” című film, ami egy megmagyarázhatatlan apokalipszisről mesél Izlandon. Johan zongorán fekete hangulatokat fest, erőteljes hangokat kalapálva ismétlődő figurákban. A záródal, All the Names of God, Arthur C. Clarke „Isten kilencmilliárd neve” című novellájának megidézése. Távoli gitárszólam, Sue csodálatos, kétségbeesett hangja szinte küzd a széllel. Erik gitárja úgy zümmög, mint egy darázs.
Az új, This Alien Heart című lemezen Sue dalai az álmokról szólnak, lehet kissé teátrálisak, hipnotikusak, kétségbeesettek, varázslatnak vagy próféciának hathatnak. Vagy a szerelem nyilatkozataként. Akárcsak a vizuális művészet világában, a néző, itt a hallgató, gyakran belehelyezheti a saját értelmezésébe azt, ami a lelkét megérinti.