Ennek a japán gépnek szép hosszú megnevezése van. Vertical Linear Tracking Record Player Turntable, Tuner ,Cassette player/recorder. A VZ-3000 modellt 1981-ben vezették be kereskedelmi forgalomba, Japánban VZ-V3 típusjellel került az üzletekbe. 1980-ban kísérletezték ki az „AutoDisc” technológiát, amelynek eredményeként a lemez megfordítása nélkül az LP mindkét oldala lejátszható. Egy ilyenért a 80-as években, pestiesen szólva: leszállt a repülő.
Egy kis történelem. 1912-ben Tokuji Hayakawa fém műhelyt alapított Tokióban. A Tokuji által feltalált Tokubijo egy övcsat volt, amelynek hossza anélkül volt állítható, hogy rögzítési lyukakra lett volna szükség. Az övet Tokubijónak nevezte el és szabadalmat szerzett rá.
Számos találmánya közül egy mechanikával ellátott (mi töltött ceruzának ismerjük) ceruza hozta meg a sikert 1915-ben. Tokuji feltalált egy egyedi toló-eszközt a ceruza „grafitbél” továbbítására, és az egyszerű szerkezetet egy vonzó kivitelű masszív fém tengelybe illesztette. A terméket Hayakawa Mechanical Pencil néven nevezte. A ceruza eleinte számos kritikát kapott, a fém érintése télen hideg volt és kialakítása nem kedvezett a kimonó viselésekor, amelyeket Japánban akkor még széles körben hordtak. De, egy idő után a népszerűség megugrott, Tokuji ultravékony ceruzabél kifejlesztésével újabb verziót jelentetett meg. Ez az Ever-Ready Sharp Pencil – a Sharp Corporation innen eredezteti nevét.
Az 1923-as nagy földrengés mindent megsemmisített, a vállalat Oszakába költözött és elkezdte tervezni a japán rádiókészülékek első generációját. 1964-ben a cég kifejlesztette a világ első tranzisztoros számológépét (Sharp CS-10A), két évvel később, bevezette az első integrált áramkörön alapuló számológépet, amely a Mitsubishi Electric által gyártott bipoláris IC-t használta. 1969-ben vezették be az első zseb-számológépet, ugyanebben a korszakban a vállalat 1964 és 1966 között bemutatta az első mikrohullámú sütőt.
Tokuji Hayakawa leghíresebb szavai szerint: …„Készítsünk olyan termékeket, amelyeket mások szeretnének utánozni; más szavakkal: népszerű termékeket, amelyek jól fogynak. Az utánzás versenyt teremt, emeli a technológia szintjét és a társadalmi fejlődéshez vezet”… Úgy látta, hogy az élmezőnyben lévő gyártókat mindig követik, amit mások utánoznak, az hatékony reklám, és úgy gondolta, hogy ez bővíti a piacot. Az volt a gondolata, ha valaki olyan termékeket fejleszt amelyeket mindig utánoznak, az végül cége fejlődéséhez vezet.
A Sharp AM/FM vevőkészülékekkel, erősítők, hangsugárzók, lemezjátszók és kazettás magnók sorával lépett be a sztereó-piacra 1976-ban. Az „Optonica vonal”, ahogy hívták, kiváló minőségű és technikailag fejlett alkatrészekből álló termékeket jelentett 1979-ben. A Sharp néhány Optonica márkájú termékébe, a hagyományos analóg termékek mellé, bevezette a digitális technológiát. 1981-ben ismét irányt váltott és főleg fejlett technológiai jellemzőkkel rendelkező, digitális, komplett sztereó rendszerekbe fektetett. A Sharp mobil kommunikációs részlege 2000-ben a világon elsőként hozta forgalomba kamera-funkcióval ellátott mobil-telefonját, a J-SH04 modellt.
Típus: VZ-3000E
Teljesítmény: | 2 X 25 Watt (4 Ohm) |
Frekvencia válasz: | 40 Hz – 20 000 Hz |
Teljes harmonikus torzítás: | 0,1 % |
Tuner: | superheterodyne FM / MW / LW tuner |
Kazettás magnetofon: | 2 fej, 2 csatorna sztereó |
Lemezjátszó: | mikrokomputeres vezérlés, lineáris követés, teljes automatika, szíjhajtás |
Méretek: | 597 x 170 x 378 mm |
Tömeg: | 14,6 kg |
A Sharp ezt a készüléket 1983-84 évben többféle variációban gyártotta. Létezett lemezjátszó-sasszi amely csak LP-t játszott, de erősítőt nem tartalmazott, vagy komplett egységben erősítővel, FM/AM rádió tunerrel, kazettás magnóval és hangsugárzókkal hozták forgalomba. A 1980-as évek elején a „boombox” korszakban, a középkategóriás hifi-berendezések sémáját követve, egészen jó hangminőséget produkált.
A mutatvány természetesen világújdonság volt. Két beépített hangszedő (egy-egy mindkét oldalt lejátszásához) megfordítás nélkül játszotta a lemezt. Amikor az „A”-oldal véget ér, a lemeztányérba befogott lemez forgási irányt vált és elkezdődik a „B”-oldal lejátszása. Nyilvánvaló az esztétikai öröm, hogy a betekintő ablakon keresztül a lemez függőlegesen látszik. Első pillantásra nagyon nagy, háromrészes boomboxnak tűnik, de nem az, mert nem üzemel akkumulátorral, és súlya miatt nincs mód az egészet egy darabban hordozni. A középső egység mérete 597 x 378 x 173 mm, súlya 14,6 kg. A korszerű mikrókomputer és az optoelektronikus, infravörös technológia működőképessé és létjogosulttá tette ezt a lejátszót, amely folyamatosan képes lejátszani mindkét lemez oldalt, véletlenszerűen lejátszani mindkét oldalt, vagy ismételten lejátszani az egyiket vagy mindkét oldalt.b Magát a lemezt soha nem kell és nem is szabad megérinteni, az összes funkciót az érintőgombok vezérlik. A függőlegesen kialakított lejátszónak köszönhetően a VZ-3000 E vékony és elegáns, ezenkívül csökken a padló rezgésének hatása és az akusztikus visszacsatolás.
A Sharp VZ-3000 modell lemezjátszója képes 18 cm és 30 cm átmérőjű lemezek lejátszására. Párhuzamosan, lineáris barázdakövető mechanizmussal van felszerelve, amit egyetlen motor hajt. A kazettás-magnó alatti ajtó számos vezérlőt és kezelőszervet rejt, beleértve a mély-hang, a magas hangszín, az egyensúly, a Dolby, a Loudness, a felvételi szint és a szalag típus kiválasztását, szabályozását.
A Sharp ugyanezzel a technológiával több készüléket is készített (VZ-2000 és a VZ-2500), azonban a VZ-3000 típus 2 x 25 Watt effektív kimenő teljesítménye több mint kétszerese. A lemezjátszó fordulatszámának ingadozása csak 0,1% -os (DIN-súlyozású), ami akkoriban sok otthoni lemezjátszóval vetekedett. A fennmaradt, közel negyven éves készülékek közül sok még mindig működik és vonzó esztétikai élményt nyújtanak. Végül is a függőleges lemezjátszó egyszerűen szórakoztató és kiindulási pontja egy remek beszélgetésnek.
A lemezjátszó finom és precíz technika, nyilvánvalónak tűnik, hogy a lemez vertikális elhelyezése problematikus. Itt nem audiofil hangminőségről beszélünk. A látványos megoldás különcsége eltakar további 10 000 problémát, amelyet ez a konfiguráció okoz. Az első vinyl-láz idején rengeteg lemezjátszó került a piacra, a függőleges szerkezetű kivitel csak az egyik módja annak, hogy kitűnjön a tömegből. Érdekes, hogy mivel a vinyl-lemezek és ezzel együtt a lemezjátszás népszerűsége most visszatért, látjuk, hogy a gyártók ismét foglalkoznak ezzel a tervezési lehetőséggel.
A VZ 3000 magyarországi bemutatkozása egy Sharp kiállítás keretein belül volt az akkor még sok hasonló rendezvénynek otthont adó Technika Házában (VII. Rákóczi út 57.) Mivel a kiállítás befejeztével a termékeket nem vitték vissza Japánba, a teljes bemutató paletta kiárusítása a Centrum Áruházak égisze alatt működő Úttörő Áruház műszaki osztályán történt 1983-ban. Így került a „bennfentesek” látókörébe a vertikális lemezjátszó, az első hordozható videó-magnó+kamera és még sok akkori kuriózum.