A Pro-Ject osztrák elektronikai cég izgalmas évet tudhat magáénak, 2016 a cég fennállásának 25. éve. Idén már bemutatásra került az új, nagy sebességű hanglemez-tisztító gép és az akár falra is szerelhető, függőlegesen játszó lemezjátszó. A most tesztelésre került „The Classic” modell, amellyel jubileumot ülnek a cég vezetői és dolgozói, kivitelezésében időtlen, a leghíresebb lemezjátszó modelleket idézi az 1950-es, 60-as és 70-es évekből.
Sebesség: | 33/45 RPM (kézi sebesség váltás) |
Lemeztányér: | 300mm alumínium (TPE-csillapított) |
Csapágyazás: | rozsdamentes acél tengely (bronzpersely, teflon bélés) |
Sebesség ingadozás: | ± 0,03% (33rpm) / ± 0,05% (45rpm) |
Dübörgés: | -71dB |
Hangkar: | 9″-os classic hangkar |
Tartozékok: | porvédő tető, (RCA) jel-kábel, tápegység: 15V / DC 1,600mA |
Méretek: | 460×131×351mm (zárt fedéllel) |
Tömeg: | 10.2 Kg |
Ár: | 1000 EUR |
Forgalmazó: | Audiocentrum |
A Pro-Ject The Classic lemezjátszó egyszerű és elegáns „keretes” kivitelével figyelemre méltó hasonlóságot mutat néhány, máig is emlegetett modellre a lemezjátszózás fénykorából, amikor még nem volt digitális technika. Ez a klasszikus kivitel több mint esztétikus, egyesíti magában a már bevált technológiákat és az egyszerű üzembe helyezést, ami gyakran együtt jár a Pro-Ject lemezjátszók gyártása esetében.
A mondhatni „úszó” szub-sasszi, mint szerkezeti megoldás, és a részegységek elrendezése hatékonyan leválasztja egymástól a motort, a fő csapágyat és a hangkart, ezzel csökkentve a nemkívánatos rezgések interferenciáját az egyes alkotóelemek között. A konstrukció egy belső sasszin és egy külső lábazaton nyugszik, amelyek egymástól hat ponton történő elválasztásának kialakítása hasznosítja Thermo Plastic elasztomerek (TPE) adta rezgéscsillapítás hatékonyságát. Ez ma, az újonnan felfedezett anyag miatt jobb megoldás, mint a hagyományos rugós módszer.
A nagy lendítőtömeget képviselő alumínium lemeztányér elősegíti a fordulatszám stabilitását. A cégtől megszokott kettős tál-konfigurációt találjuk, amelynél a fő tál egy CNC megmunkált alumínium ötvözet, alatta TPE csillapítás. Az alsó tál/csapágy szerelvény edzett acélból készült tengelyen egy Teflonnal bélelt bronz perselyben forog, így nagyon sima és alacsony zajszintű a „futás”. A szabályozó elektronikával ellátott váltóáramú motor szíjhajtáson keresztül adja le a forgatáshoz szükséges energiát. A konfiguráció hasonlít egy Pro-Ject Debut Carbon lemezjátszóéhoz, de a mechanikai alkatrészek mérési tűréseit szigorították.
A Classic büszkélkedhet egy teljesen új hangkarral, amit kizárólag erre az egy modellre terveztek. A hangkar folyamatosan szűkülő alumínium kúpja karbon bevonatot kapott, szerkezetébe beleintegrálva a hangszedőtartó shell-t is. Az enyhe kúp alakú cső alumíniumból készült, egy réteg szénszálas (carbon) anyaggal bevonva. A szénszál könnyű és merev, míg az alumíniummal kötött egységben alacsonyan tartható az önrezonancia. Sőt a két anyag egymásra hatásából szinte ideálisan alacsony rezonanciafrekvencia állítható elő.
A vízszintes és függőleges csapágyak kozmetikai frissítése is a kar önrezonanciájának csökkentését szolgálja. A Classic gyárilag beszerelt hangkarja különös gonddal megmunkált, ultra-alacsony súrlódási együtthatóval rendelkező cirkon-csapágyakkal szerelt. A kar tömbje egy új, japán tervezésű, golyóscsapágyban fordul el. Az új kar esetében könnyebb a karkábel elhelyezése és sokkal szabadabb a hangkar mozgása. Az új Pro-Ject hangkar esetén könnyebb élvégezni a szokásos azimut és VTA állításokat. Úgy hírlik, ez a Classic hangkar külön is megvásárolható lesz a közeljövőben.
Az új, nikkelezett ellensúly is Thermo Plastic elasztomerrel csillapított, 50%-kal csökkentve a hangkar rezonancia-frekvenciájának amplitúdóját. A különböző tömegű (max. 25gr.) hangszedők beszerelésének követelménye a különböző tömegű ellensúlyok használata, ezek választéka kis léptékekben szintén kapható a szaküzletekben.
A The Classic lemezjátszó alaptartozéka egy ORTOFON 2M Silver hangszedő, amely kizárólag a Pro-Ject lemezjátszó részére lett kialakítva a két cég mérnökgárdájának együttműködésének eredményeként. Ezen a hangszedőn kívül a Classic lemezjátszó sokféle High-End hangszedővel képes együttműködni, ha az akár mozgómágneses vagy mozgótekercses rendszerű. A fémből szerelt hátsó panel lehetővé teszi a jelkábel megválasztását, cseréjét, megnyitja az ezzel való kísérletezés hosszú sorát.
A külső, fából készült alap-sasszi lábai állíthatók. A lábazat kialakítása jelentős segítséget nyújt a lemezjátszó vízszintbe állításában, még akkor is, ha az nem a legideálisabb platformon nyugszik.
Alaptartozékként jár minden szükséges eszköz, egy speciálisan kifejlesztett Pro-Ject Connect IT E átjátszókábel és egy porvédő plexitető. A The Classic lemezjátszó kapható Eucalyptus, Rosenut vagy dió kivitelben.
Meghallgatás
Az üzembe helyezés nem okoz gondot, főleg annak akinek már volt lemezjátszó a keze alatt. Hangláncunk a forgalmazó által is ajánlott Pro-Ject Tube Box DS csöves MM-MC phono erősítőből (RIAA korrektor), a Hegel H80 High-End integrált sztereó erősítőből és a Phonar Veritas P6 NEXT álló hangsugárzóból álló együttes.
Mivel klasszikus kivitelről van szó teszteljünk hát régi felvételekkel!
Jan Garbarek – Paths, Prints című 1981-ben készült (ECM1223) felvétele nem a legkönnyedebb hangvételű mű, de kiváló teszt céljára. Ez elsősorban Jan Erik Kongshaug hangmérnök munkásságának köszönhető, mert sikerült elérnie, hogy minden hang a rá jellemző térben szólaljon meg. Az ütő-hangszerek közül mindegyik mérete a saját hangja után meghatározható. Jan Garbarek saxofon soundja nem visít, nem az arcunkba önti muzsikáját, sima, egyenletes, mentes mindenféle torzulástól. A második, Footprints című tétel fa-fuvola szólama kiemelkedően jó megjelenítésű. Basszus éppen annyi van, amennyi Eberhard Weber elektromos bőgőjének megjelenítéséhez kell, és, hogy ne keverjük össze egy basszusgitárral. Az egyes hangszerekre jellemző lecsengésekkel, ütősöknél a méretek hozzávetőleges megjelenítésével számolhatunk. Szó szerint, hiszen pl.: a cintányérokat meg is lehet számolni.:)
A Uriah Heep együttes 1970-ben megjelent Salisbury c. rock eposza (Bronze 28764) jellegzetes példa arra, mennyire nem volt akkoriban a háztartásokban High-End lemezjátszó. A felvételt, vagy mondhatjuk a „nyomatot” úgy alakították, hogy az átlagfelhasználó átlagos minőségű készülékén szóljon jól. Nem a mai, legkiválóbb technikához szokott fülnek kedvez. A hangzásba itt a korai elektromos hangszerek hangzásminőségét is be kell kalkulálnunk, pedig a címadó mű ennél többet érdemel.
Mindezt azért érdemes megemlíteni, mert a Pro-Ject The Classic lemezjátszó gyári konfigurációban, mindenféle változtatás (hangszedő-, kábelcsere stb.) nélkül megmutatja a gyengébb felvételek és nyomatok esetleges hibáit, tehát kapaszkodóként rábízhatjuk magunkat lemezgyűjteményünk egyes darabjainak megítélésében. (azért ez a lemez kedves darabja a gyűjteménynek, nem Peter Gallen hangmérnököt okoljuk, hiszen miért is csinált volna jobbakat akkor a Colosseum vagy Osibisa együtteseknek?) Ez idő tájt sok gyengébb préselés került a boltokba szerte Európában.
Bizonyítékként álljon egy rendkívül jó felvétel Beethoven D-dur hegedűversenye (op.61) a Bostoni Szimfonikusokkal Charles Münch vezényletével (RCA PR229003) 1971-ből, Jascha Heifetz hegedűszólójával. Igazi mesterhegedűt és nagyzenekari megszólalást hallhatunk a maga terességével komplex hatásával, kiváló hangszíneivel. A klasszikus hegedűirodalom eme páratlan remekének előadása komoly technikai képzettséget kíván, ami nem annyira virtuóz, mint amennyire érzelmes, a hangszer legmélyebbről jövő kifejezési eszközeit alkalmazza. Ez a felvételből és a hangláncunk kvalitásaiból adódóan „át kell jöjjön”. Figyelemreméltók az üstdob ütések tisztasága és a kürtök szólamainak finom részletei. A Pro-Ject The Classic lemezjátszóval „indított” hangrendszer jól ragadja meg a mű lényegét, meghallhatjuk az autentikus előadásmód szándékát, a hangzásképnek van szólisztikus előtere és aláfestő/kísérő háttere.
Konklúzió
A klasszikus hanglemezjátszás egy csodálatos fület gyönyörködtető és szívet melengető időtöltés. Mivel analóg és nem „mintavételezett” embereknek születtünk, ezért a folyamatos jelkiolvasással létrehozott zenét jobban reprodukálja hallásunk és idegrendszerünk, kellemesebb, valósághűbb, tovább hallgatható érzetet adva a hangátviteli lánc megannyi jelátalakítása után is.
A Pro-Ject The Classic lemezjátszója képes kiszolgálni a már meglévő lemeztárunkat. Ha valaki a jövőben akar kialakítani egy tetemes mennyiséget és kiváló minőséget képviselő hanglemezgyűjteményt, az bátram alapozhat erre a modellre. A későbbiek folyamán bővíthető remek hangszedőkkel, jobbnál jobb phono-elektronikákkal. Műsorszolgáltató kiindulópontja lehet egy magas igényű audiofil rendszernek, hallásunkat nevelve – mint tudjuk a hallás tanulható – a kifinomultság felé. Ennek a perspektívának megfelelő az ár kialakítása, amit a gyártó szem előtt tartott. Nagyon ajánlott vétel.
Zeneiség: | 90% |
Térleképzés: | 85% |
Dinamika: | 90% |
Kivitel: | 95% |
Szerelés minosége: | 95% |
Kezelhetoség: | 90% |
Összesen: | 90% |
Pro
+ klasszikus kivitele több mint esztétikus
+ nagyon sima és alacsony zajszintű a „futás”
+ új hangkar, amit kizárólag erre az egy modellre terveztek
+ üzembe helyezése egyszerű
Kontra
– sebességváltáshoz le kell venni a tányért
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiocentrum
Internet: www.audiocentrum.hu
Telefon: : + 36-1/789-2152, + 36-1/468-2176