Amennyire színes a világunk, szerencsére a csúcskategóriás audio-termékek sem egyformák. A komponens készülékek mellett mindig akadtak szép számmal más jellegű termékek is. Amióta a műsor-hozzáférés forradalmi átalakuláson ment át, egyre másra jelentek meg a hangminőség mellett komplex, sok szolgáltatást is kínáló modellek, amelynek piaca kitágult. A vásárlóközönség – a reagálás alapján kijelenthetjük – mindenképpen az igényeknek leginkább megfelelőt választja.
A NuPrime Omnia A300SE a „kis hely, nagy zenei élvezet” jegyében a digitális műsorfolyamok élvezetéhez egy komplett megoldást kínál. A teljes digitális funkcionalitást nyújtó, több helyiséget is kiszolgáló, streamer és integrált erősítő egy egységben a hálózati képességek teljes arzenálja mellett több, már megszokott digitális és analóg bemenetről is tud muzsikálni. A jelek feldolgozása akár 24 bit/384kHz és DSD256 dekódolással is végbe mehet, csak internet és hangsugárzók szükségesek, és máris, a csatornánkénti 150 Watt hangerő teljesítmény mellet kiváló hangzás áll rendelkezésre.
Teljesítmény: | 2 x 150 Watt (8 Ohm) 2 x 200 Watt (4 Ohm) |
Frekvenciamenet: | 12 Hz – 22 000 Hz (+0,6 dB/-1 dB) |
Teljes harmonikus torzítás: : | kisebb, mint 0,02% |
Jel-zaj viszony: | jobb, mint 95 dB |
Csatorna elválasztás: | (1 kHz AUX) jobb, mint 85 dB (10 kHz digitális) jobb, mint 105 dB |
Méretek: | 280 x 55 x 250 mm |
Tömeg: | 3 kg |
Ár: | 1 695 EUR |
A már több éve megszokott minimalista kivitel, szembeötlő, minden más gyártó termékétől könnyen megkülönböztethető, szemet gyönyörködtetően karcsú forma-világával a technikai stílus kedvelői között hódít. A mai gyártástechnológia egyik eredménye, hogy a digitális műsorvétel és tartalom kibontás valamint a jelerősítés elektronikai részegységei elférnek egy 280 x 250 mm alapterületű 55 mm magas készülék-házban, ami ráadásul rezonancia mentesítő anyagokat is tartalmaz. A tápegység, a nagy szűrőképességű kondenzátorbank, a digitális/analóg kártya, az erősítő modulok szerelése hibátlan – az Omnia A300SE belseje tele van minden audio-földi jóval, pedig a hely korlátozottan áll rendelkezésre.
A készülék minden funkcióját az Amlogic A113X 64 bites négymagos Arm Cortex-A53 processzora vezérli, a digitális/analóg átalakítás egy Cirrus Logic CS43131 DAC feladata, eközben az erősítés „D”-osztályú kapcsolástechnikát használ. Széleskörű, modern technika szolgálja a nagy felbontású, vezeték nélküli streaming zavartalan működését. A feldolgozható bitmélység 16-32 bit, streaming audio-processzálás akár 192kHz/24 bit is lehet. Rendelkezésre áll a DSD feldolgozás I2S/DSD HDMI bemenetről PCM 768kHz/32bit-ig, és DSD DSD256-ig, USB benetről PCM 384kHz/32bit-ig és DSD DSD256-ig. Még az optikai S/PDIF bemenet is támogatja a PCM 192kHz és a DSD64 DoP formátumot.
A szabványos hálózati csatlakozási lehetőségek, a Gigabit Ethernet RJ45, és a 802.11 b/g/n Wi-Fi. Az Omnia sorozat színeiben megjelenő vezérlési alkalmazás a jól ismert Linkplay motorra épül. Egyedülálló abban, hogy képes kezelni a nagy felbontású Hi-Res Audio-fájlokat. A telepítés egy „jól képzett” felhasználónak szinte automatikus, az eszközt azonnal felismeri a hálózatot, a menü vezeti kezünket mobil-eszközeink felületén. Lejátszás közben a képernyőn megjelenik az album képe, az éppen játszott fájlról komplex tájékoztatást kapunk. Az egyes műsorszámok melletti felugró menü lehetővé teszi a kedvencek gyűjteményének képzését.
Az A300SE felkínálja az AirPlay 2 és hálózati DLNA streaming lehetőségeket. A streaming szolgáltatások sora szinte teljes, lefedi a népszerű szolgáltatókat a Deezer, az iHeartRadio, a Qobuz, a QQ Music, a Spotify, a TIDAL és a TuneIn keresővel „fogható” rádiók hozzáférését. Sajnos egyes szolgáltatók Magyarországon nem elérhető, tehát mi a Deezer, a Spotify és a Tidal gyűjteményekre vagyunk kíváncsiak. (Az MQA, az éteren keresztüli firmware-frissítés révén, egy későbbi időpontban elérhető lesz.)
A mobileszközök Bluetooth-kapcsolattal jelet vihetnek az Omnia A300SE készülékre, amely 24 bit/192 kHz jelátvitellel Wi-Fi és Bluetooth 5.0 Qualcomm aptX HD képes. (nem viszi át a jelet Bluetooth fülhallgatóra) A Nuprime Omnia A300 SE streamer és integrált erősítő optikai, koaxiális és analóg előerősítő kimenetekkel segíti a többzónás, lakáson belüli (többszobás) műsorelosztást. Az ingyenes iOS- és Android-alkalmazások lehetővé teszik egy intelligens(ház) zenei rendszerének egyszerű vezérlését, valamint a forrás zene és a csoport cél hangszóróinak kiválasztását, azok műsor jellel való ellátását.
Az Omnia A300SE belvilága az elkészített analóg jelek erősítésére egy méreteiben kompakt, de nagy teljesítményű „D”-osztályú erősítőt vonultat fel. A szokásosnál szélesebb frekvenciamenet átfogására képes, a nagyon alacsony zaj és torzítás érdekében fejlett integrált visszacsatolással és hibajavítással rendelkezik. Az erősítő egy nagy hangzáshűségű fejhallgató-erősítővel kombinált. A beépített alacsony zajszintű fejhallgató-erősítő a csatlakoztatott fejhallgató műszaki paramétereinek figyelembevételével egy saját szabadalmú impedancia érzékelést biztosít, ami kiválóan működik.
Az Omnia A300SE hátsó fertálya aranyozott csatlakozóival ellátja az összes csatoló feladatot. A digitális bemenetek lefedik a szükséges optikai, USB és I2S bemenetek választékát (az I2S HDMI csatoló). Egy pár RCA-kimenet lehetővé teszi, hogy az Omnia A300 akár analóg előerősítőként is üzemeljen, vagy aktív mélysugárzóhoz továbbítsa a jelet. Az A300SE kimenetei a hangsugárzók csatlakoztatásához két beállítással rendelkeznek. Egy kis kapcsoló a hátlapon lehetővé teszi a 4R vagy a 8R kiválasztását, ami a csatlakoztatandó hangszórók átlag-impedanciájának felel meg, 4 Ohm vagy 8 Ohm. A kombinált végfokozat és a bőséges kimeneti teljesítmény multi-room felhasználás esetén lehetővé teszi több, esetleg kisebb impedanciájú hangszóró üzemeltetését.
A NuPrime készülékéhez egy nehézsúlyú, egyedi kivitelezésű fém távirányítót mellékel. Gusztusos és elegáns, és legalább lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy egy gombnyomással be- és kikapcsolja az A300SE „masinát”. Ha a készülék készenléti állapotba került a mobilalkalmazáson keresztül nem lehet visszakapcsolni, nincs hálózati készenlét, ezért az energiafogyasztás a szokásostól is alacsonyabb.
Meghallgatás
Az A300SE erősítőjének meglehetősen kevés bejáratási időre van szüksége, már az első órákban mutatja hangzása jellegzetességeit. Körülbelül ötven óra elteltével a hangzás jobban megnyílik és a tagolt hang-színpadon magasabb fokú felhang dússág jelentkezik. Az összes kívánatos hangzási tulajdonság, mint például a részletek, a tónus pontosság és a képalkotás, megfelel. Az összkép és a tónusegyensúly nyugodt és összeszedett, nem fárasztó. Mivel az A300SE a műfajok széles skáláját kívánja prezentálni, a hangzási tulajdonságok legjava bármilyen műfajú muzsika lejátszásakor jelentkezik.
Az A300SE készülék bemutatója felhívja a figyelmet a végerősítő kimenet kettős beállítási lehetőségére. A gyártó szerint, hangzás szempontjából az 4R beállítás növeli a megjelenített hangimpulzusok sebességét és a jobban érzékelhetővé teszi dinamikai spektrum szélességét, így izgalmasabbá téve a zenehallgatást. Néhány felhasználó jobban szereti ezt a hangzást a nyugodtabb és nem is kicsit pontosabb hangzású 8R beállítással szemben. (???) Ez az egyszeri felhasználónak kevésbé érthető – tanácsoljuk, hogy csakis a megfelelő hangsugárzókat kössük a készülék kimenetére! A különféle EQ-beállítások zenei műfajok szerint preferálnak. Az előre beprogramozott hangzásképek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy a hangzást saját elképzelésekhez alakítsák. (persze ehhez ismerni használatát és az eredmény értékelését) A műfajok szerinti hangzásképek jelentős hangzási eltéréssel mutatkoznak. Míg a FLAT beállítás az online streaming, a Tune-in rádió és bármely saját forrás (külső tár, NAS, stb.) megszólaltatása esetén meglehetősen jó hangzást biztosít, véleményünk szerint, a nagyobb bit-sebességgel és kevésbé tömörítetten érkező zenei anyagok esetében, sokan a Loudness EQ-t fogják előnybe részesíteni. Szerencsére a „loudness-i szörny” nem avatkozik be nagymértékben.
Amit mi tettünk, az nem más, minthogy egy pár hangsugárzóval készítettük el a hangzás tesztjét. Minden más – ami kihasználja a többzónás lehetőségeket függ az alkalmazott hangszórók beépítettségétől, számától és az egyes helyiségek akusztikájának különbségeitől – a sztereó konfiguráció hangzásához képest nem kicsi eltérést mutathat.
Többféle hangsugárzóval végzett meghallgatási tesztünk jó eredményeket mutatott. A hangzás nem száraz, nem analitikus és amellett, hogy semleges, kellemesen selymes karakterű. A világos hangzás karakternek köszönhetően a hangszínek természetes tónusa kielégítő. Ne feledjük, itt digitális műsor forrásokról, „D”-osztályú erősítésről és a különböző digitális szisztémák, felbontási ráták hangzásáról van szó! Ergo – nem analógos és nem elektroncsöves a hangzás. Az első benyomások között feltűnik, a részletező képesség, a dinamika és az idő koherencia együttállásának megfelelően kiváló ritmustartás. Olyan készüléket ismertünk meg ami jól bánik a zongorával, a nagybőgővel, a rockzene erejével. A legjobb hangzást a natív DSD formátumban eltárolt felvételekkel hozta.
Megfelelő minőségű DSD formátumú felvételek meghallgatása esetén még a gyors, energikus, sok hangszert igénybe vevő rockzene is egy jó értelemben vett, nyugodt, folyékony, magával ragadó előadásra képes. A jazz muzsika hangulatai sokkal jobban megérintenek, hamar feltűnik a háttérben neszező halk dobseprűk hangjának prezentálása. Igen(!) – nagyon is feltűnik a felvételek közötti különbség – amikor nagyon jó felvételt hallgatunk hihetünk a készülék kvalitásaiban. Ütős és pörgős, de ha kell jól tolmácsolja a finom részleteket, semmi nem megy a sebesség, a hangulat vagy a hangszínek megváltozásának rovására. A hangszerek keltette textúrák kellő mértékben színesek, a lecsengések folyékonyak és magától értetődők – jó, jó, mihez képest? A készülék tudásszintjét önmagához képest vizsgálva értékeltük, minden beavatkozás – aminek lehetőségét megadja – mást mutat. A digitális jelet ki lehet vezetni egy másik DAC-egységre, vagy az elkészített analóg jelet egy végerősítőre. Az természetes, hogy ekkor akár a fő hangzási paraméterekben is lehetséges eltérés. Az Omnia A300SE hangzásminőségével tűnik ki a ma kapható vetélytársak közül. A jelerősítés hangzási hatása egyszerre ütős és nyugodt, a legnagyobb kimeneti teljesítmény esetén is muzikális anélkül, hogy agresszívvé válna. A hangszerek és a különböző síkok közötti tágas elkülönülés érzete az Omnia fő jellemzője, és ez nagyon gyorsan érezhető.
Mint leírtuk, hangzás vonatkozásában a készüléken semmi nem múlik. A hangzáson „faragni” inkább a hozzáillő hangsugárzó helyes megválasztásával és a szoba akusztikájának kezelésével lehetséges. Tehát, ez a készülék egy jó alap akár a végleges hangsugárzónk kiválasztásához is.
Konklúzió
A NuPrime termékek nem feltétlenül a szépségük miatt jutottak be a vásárlók kosarába. A NuPrime Omnia A300SE praktikus. Egy többfunkciós eszköz azok számára akik minden egyben szeretnének. Nagyra értékeljük a nagy felbontású felvételek kitűnően hangzó kezelését. Az Omnia mobil-alkalmazás egyszerűen kezelhető, nem tapasztaltunk fennakadást. Elegendő be- és kimenet van egy, a hagyományos, kéthangszórós rendszeren túllépő, komplex audio-kiépítés installálására. A hangminőség és a felhasználhatóság sokrétűsége alapján valóban az Omnia A300SE egy ár/minőség bajnok.
Pro
+ Kompakt, többfunkciós készülék kis helyen
+ Nagy felbontású digitális file-ok biztonságos kezelése
+ Stabil és természetes hangkép
+ Különféle hangzásmódok választhatók
+ Multi-room lehetőségek
Kontra
– A képernyőn, mérete miatt, nem sok információ jelenik meg
– A távirányító használata kötelező, nélküle nem kapcsol be
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Music Tools
Internet: http://hangtergaleria.hu/
http://www.hunniarecords.com/
Telefon: +36-70/2303316