Egyes évtizedekkel ezelőtti lemezjátszók sok zenerajongó számára még mindig a technológia csúcsát jelentik sőt, sok gyártó cég új készülékeinek megjelentetése esetén próbál hivatkozni a régi modellekre. Mára a lemezjátszók átlagos minőségi szintje jelentősen nőtt. Az új anyagoknak, a nemes acél-, alumínium- és akrilfajtáknak, valamint a mágneses felfüggesztések finomításának köszönhetően számos olyan kiváló új megoldás született, amelyeket korábban lehetetlen lett volna megalkotni. Ilyen értelemben az új modellek általában jobbak, mint a régebbiek, mert közepes árfekvés mellett az új megoldások sok tekintetben felülmúlják a régebbieket. Sőt, a piacon van egy gyártócsoport, akik meglehetősen drága készülékeket kínálnak, ezek hangzása olyan jó, hogy a régi lemezjátszók közül szinte egyiknek sincs a legcsekélyebb esélye a közelükbe kerülni. Felmerül a kérdés: hogyan játsszunk hanglemezeket a 21. században? A hanglemezek növekvő népszerűségére a modern technológia válaszol.
Amikor 1983-ban a Sony és a Philips cégek elsőként vezették be a piacon a digitális technikát CD-lejátszás formájában, úgy tűnt, hogy a vinyl hanglemez fokozatosan a múlté lesz. A hanglemez eladások néhány éven belül lecsökkentek, és a lemezek nagy részét kivonták a tömeggyártásból. Paradox módon fordult elő, hogy a technológiai előrelépés a kompakt lemezek kárára durvább lett, amelyek eladásai a digitális zeneszolgáltatások növekvő népszerűsége miatt rohamosan esik. Eközben a 21. század első évtizedének végén a hanglemez váratlan reneszánsza következett be.
A hanglemezek eladásai folyamatosan nőnek, az idén rekordmagasságot értek el, ma már nemcsak azok a zenekedvelők használják, akik meg vannak győződve az ilyen felvételek egyedi hangzásáról és magasabb hangzás minőségéről. A „fekete-lemezek” egyre népszerűbb ajándékok mindazok számára, akik szívesen emlékeznek a XX. századra, és azoknak a fiataloknak is, akik nem emlékezhetnek azokra az időkre, amikor lemezjátszókról szólt a zene. A retro-trend fontos magyarázatnak tűnik arra a jelenségre, hogy a lemez-vásárlók 70%-a 35 év alatti. A virtualitás és a gyors változások korszakában a nagy-formátumú grafikával ellátott lemezek anyagszerűsége, jellegzetes hangzása és a zenéléshez kapcsolódó teljes rituálé egyre több támogatót kap.
A hanglemezek mellett a lejátszó-készülékek is újra előtérbe kerültek. Mind a használt, mind az új analóg lemezjátszók nagyon népszerűek. Egy ilyen készülék kiválasztása azonban nem egyszerű dolog, ezért érdemes először meghatározni az elvárásainkat és az anyagi „keretet”, majd szakember tanácsát kérni. Mindenekelőtt meg kell győződni arról, hogy az erősítő-berendezés rendelkezik-e (phono) bemenettel ami lehetővé teszi lemezjátszó csatlakoztatását. Ha nem, akkor szükségünk lesz egy elő-erősítőre, ami a hangszedőből érkező jelet vonalszintű jellé (phono stage) alakítja át. Az audiofil specialisták szerint külön előerősítő és lemezjátszó kiválasztásával a jövőben könnyebben cserélhető bármelyik elem jobbra. Másrészt azoknak, akik ma kezdik a kalandot, és jó megoldásokat keresnek megfizethető áron, a beépített előerősítős lemezjátszó a jobb megoldás. Természetesen ez csak az első döntés a sok közül, amelyeket meg kell hoznunk a vásárlás során. A lemezjátszók lehetnek félautomata és teljesen automata (az alkalmazott automatizálástól függően) működésűek, valamint közvetlen és szíjhajtású (hajtás típusától függően) típusok. Végül az analóg lemezjátszás fontos elemei a hangkar és mindenekelőtt a hangszedő – a lemezjátszó „szíve”, amely jelentős hatással van a hangminőségre.
A technológia a hagyományok előtt tiszteleg. Az analóg lemezjátszók új generációjának egyik irányzata a klasszikus hangzás és a digitális technológiák adta lehetőségek kombinációja. A gyártók átfogó megoldásokat kínálnak ezen a területen. Az ilyen lemezjátszók beépített hangkorrekciós belső erősítővel és ezen kívül USB kimenettel is rendelkeznek. Ezzel lehetővé válik a lemezek műsorának számítógépre történő másolása. Ha a konvertált felvétel legmagasabb minőségét és jellegzetes hangzásának megőrzését szeretnénk elérni, érdemes utánajárni, hogy a berendezés milyen fájlformátumot támogat. A nagy felbontású és jobb hangminőségű fájlok – például a WAV vagy a FLAC – több helyet foglalnak el, de itt a technológia fejlődése azt is jelenti, hogy az elektronikus eszközöknek elegendő memóriája van ezen fájlok lejátszására és tárolására. Ezenkívül új felvételi formátumok is megjelennek a hangminőség javítása és az eredeti analóg hangzás lehető legpontosabb tükrözése érdekében – erre példa egyes lemezjátszóknál használt DSD (Direct Stream Digital) formátum. A modern analóg lemezjátszók ideálisak azok számára, akik meg akarják óvni lemez-gyűjteményüket, és azoknak a zene szerelmeseinek, akik nem csak otthon, hanem az autóban, séták vagy fizikai tevékenységek közben is szeretnék élvezni kedvelt lemezeik műsorát.