Aqua Acoustic Quality La Scala MK II
A milánói székhelyű Aqua cégnek semmi köze a városi vízművekhez, de ez a szójáték remek asszociáció a muzsika folyamára és az akusztikus minőségre. Az Aqua mérnökei a jelenlegi digitális audio-korban a luxust jöttek képviselni. Hatalmas szakmai tudásukat a szenvedély és a friss megközelítés egészíti ki, mindezzel kispekulálva, hogy a digitális forrás hogyan közvetítse jobban a zenét az eddigieknél. Az Aqua Acoustic Quality olasz cég új irányokat vitt be a tervezési elképzelésekbe, hogy büszkén mutassa be készülékeinek zenei kiválóságát, tisztelve a művészi hagyományt. Alapvetően az érzelmi utat választva azzal a világos céllal tevékenykednek, hogy minden tervezési ötlet és elképzelés a zenét szolgálja.
Ha a digitális jelfolyam zenévé alakítása nem nemes módon történik, akkor az teljesen lélektelen, élettelen és steril, rosszul hangzik. A Signore Anelli által vezetett Aqua Acoustic Quality cég szilárdan elhatározta, hogy változtat ezen! A külső lekerekített formák nagyon vonzóak, a kellemes alak első pillantásra bizalomgerjesztő. A készülékek külső jegyei magukkal hordozzák a „Bella Italia” stílust, a szenvedélyt. (meg fogjuk hallgatni – a szerk.)
Metrum Acoustics
A Metrum Acoustics ma ismert márkája az elektrosztatikus hangszórók terén szerzett tapasztalataikkal nyúlik vissza az 1989-es és ’90-es évekbe. Tervező asztalaikon idővel, fokozatosan, egyre szélesebb választékú elektronikai készülékek fejlődtek ki. Az újabb fejlesztésekben a digitális jelfeldolgozás jelentős szerepet játszott. A szakma és a piac példátlan kihívása egy nagyon különleges DAC-ot hozott. A tervezője, Cees Ruijtenberg fejlesztései már az elmúlt évben egy sikeres D/A átalakítót eredményeztek. Egy teljesen új chip megalkotásával, amely már kizárólag a Metrum Acoustics által kifejlesztett áramkörökben dolgozik, több új D/A konverter látott napvilágot.
A gyártók körében az eddigi tendenciát a „túlmintavételezés” vagy „upsampling” uralta, ami nagyban befolyásolta az elkészült hangzásképet. Ez azt is jelentette, hogy sok márka hangrendszerének megegyező építőkövei miatt szinte ugyanazt a hangot hallhattuk. Ma egyre többen azon a véleményen vannak, hogy „nem kell a túlmintavételezés” (azaz Non OverSampling), ami számos előnyt kínál, de nem kompromisszum mentes. Viszont jelentős időt és figyelmet szentelve a NOS feltevésnek, megállapítható, hogy a hallható előnyöket érdemes jobbá tenni. A kérdés az maradt, hogyan távolítsuk el a hangzási hibákat anélkül, hogy túlmintavételezésre kerüljön a sor. Erre a kérdésre válaszolt az első termék, a NOS mini DAC a Quad, digitális-analóg átalakító, amit korszerű, nagy sebességű, ipari minőségű, chipsetekkel terveztek és gyártottak, mentes a legtöbb múltbéli hátránytól. Ez a technika idővel javult és bekerült az egész termékcsaládba. A legfontosabb eredmény, az a hangzásminőség, ami soha nem volt olyan közel az analóghoz mint eddig!