A Peter Holmstedt által vezetett svédországi központú Hemifran Records „zászlaja” alatt tevékenykedő muzsikusok lemezeivel korábban már foglalkoztunk. Most egy újabb „merítés” közepette kifejezetten a z énekesnők albumaira fókuszáltunk.
Annie Keating: Trick Star
Lucinda Williams, John Prine, Allison Krauss, Willie Nelson, Bonnie Raitt, Emmy Lou Harris és Patty Griffin csak néhány jól csengő név azok sorából akikkel az elmúlt egy évtized során együtt játszott a gitáros énekes Annie Keating. A muzsikus a lemezkészítés területén is igen aktív volt az elmúlt évek során. A 2004-es bemutatkozását (The High Dive) követően intenzíven gyarapodott a diszkográfiája. Jelenleg a hetedik albumánál tart ami a Trick Star címet kapta és az ihletője a fáma szerint a saját kerékpárja volt.
Keating hangja nem feltűnő, és nem hagyományosan szép. Ez inkább egy titokzatos, különlegesen faragott szépség. Az új album 13 számos repertoárjában találhatunk olyan filozofáló, az emberi élet értelmét „kutató” dalokat, mint a „Bring the Sun” és „Lucky”. De, jól illeszkednek az előbbiekhez azok a szépen szemlélődő balladák, mint a „Fool for You, Orchard”, az „In the Valley”, és a „Slow Waltz”.
Habár Annie Keating dalai döntően pozitív üzeneteket hordoznak, az albumot mégis valami, nehezen definiálható melankolikus hangulat lengi körül. De, ez korán sem azt jelenti, hogy egy olyan korong látott napvilágot, ami a depresszióból táplálkozni. Inkább olyan lemez ez, ami a hallgatót is gondolkodásra ösztönzi. Azt sugallja, hogy mindenki nézzen körül a szűkebb és tágabb környezetében és merjen változtatni a dolgokon, ha szükséges.
Közreműködnek: Annie Keating-ének és akusztikus gitár, Chris Tarrow- akusztikus gitárm 12 húros gitár, elektronikus gitár, bariton gitár, slide gitár, pedal steel gitár és ének, Jason Mercer – basszusgitár, szintetizátor és ének, Yuval Lion – dobok, tambura, shaker, Steve Mayone –mandolin, elektronikus basszusgitár, slide gitár, ukulele és ének. Kiadó: szerzői kiadás
Yael Meyer: Warrior Heart
Ritkán hallhatunk vagy olvashatunk chile-i muzsikusokról, pedig aktív zenei élet folyik ott, még ha kevésbé is jutnak el az információk a határaikon túlra. A most bemutatásra kerülő előadó, Yael Meyer is chile-i származású, a fővárosban Santiago-ban született. Gyerekkorában először zongorázni tanul, majd utána a nagy kedvencévé vált hangszer a gitár következett. Azt, hogy mennyire komolyan gondolta a muzsikusi pályát jól mutatja az iskolaválasztása is, hiszen 19 éves korában Bostonba költözött, ahol a Berklee College of Music hallgatója lett. A rangos iskola valóban „ugródeszkát” jelentett a számára, hiszen a diploma után nem sokkal már a piacon volt a debütáló albuma, a Common Ground. A bemutatkozó anyag folytatására sokat kellett várnia a hallgatóságnak, mivel a Heartbeat című EP csak 2009-ben jelent meg. Ezt 2011-ben az Everything Will Be Alright követte.
A legújabb hanghordozó pedig a Warrior Heart címet kapta. Hiba lenne azt gondolni, hogy egyes albumok közötti „üres évek” tartalom nélkül teltek el. Mégpedig azért, mert Yael Meyer mondhatni nagyüzemi szinten termelte / termeli a filmzenéket, betétdalokat különböző mozifilmekhez és tv-sorozatokhoz. Az új korongon 10 számot találhatunk, ami a valóságban 9 dalt jelent, ugyanis a „When the Road Ends” című szerzemény kétféle változatban is jelen van a repertoárban. A lemezt hallgatva jól érzékelhető az előadó erős kötődése a filmzenékhez. Ugyanis a repertoárban, a címadó „Warrior Heart”-tól az „Endless Kind Love”-ig, a „Good Things Are Coming My Way”-től a „Rain Fallin”-ig csupa „film betétdal gyanús” számokat találhatunk. Kellemes hangulatú, szórakoztató album, ami nagyszerű szolgálatot tehet egy baráti beszélgetés háttérzenéjeként.
Közreműködnek: Yael Meyer- ének, akusztikus gitár, ukulele, ütősök, billentyűsök, Bill Lefler –basszusgitár, akusztikus gitár, zongora, ütősök, egyéb billentyűsök, háttér vokál, számítógépes zenei programok, Danny Levin – fúvósok, Dave Eggar – vonósok, Daniel Rhine- basszusgitár, Patrick Matera – elektronikus gitár. Kiadó: Kli Records
Caroline Aiken: Broken Wings Heal
Caroline Aiken egy nagy tapasztalattal gazdag lemezes háttérrel rendelkező énekes-gitáros a Giorgia állambeli Atlantából. Az amerikai folk, a blues és a folk rock műfajokban egyaránt otthonosan mozgó előadó első albumát, a Live at The Attica-t 1993-ban adta ki. Ez a közelmúltig hét további korong követte. Néhány hónapja az előadó diszkográfiájában a kilences számra ugrott a képzeletbeli mutató. mégpedig annak köszönhetően, hogy a boltokba került a friss kiadvány a Broken Wings Heal. A sok muzsikust foglalkoztató albumra 12 szerzemény került. A gitáros-énekes minőségi zenéje mellé kellemes énekhang társul.
Az album nyitó száma, a „Mission of Angels” kifejezetten életigenlő, örömteli dal. A dal szívet melengető, dallamos és könnyed. A „Fragile”-ban, a „Mysterious Wonder Pepperland”-ban és az „Everything Can Change”-ben dalban inkább lágyabb hangra vált az énekesnő. Olyan, amilyet a zene megkövetel; és nagyon jól csinálja, az biztos! Azt, hogy a pörgősebb ritmusok sem állnak távol Aiken-től, jól mutatja a rock and roll gyökerekből táplálkozó „Cry Wolf” című szám. Sokszor egészen furcsa események vagy helyszínek eredményezik egy-egy dal megszületését. Ilyen dalt találhatunk az új Aiken albumon is, méghozzá a „Razor Wire” címűt, ami egy börtönlátogatás hatására született. Az albumot záró „Butler Field” egy könnyed és laza, mégis tökéletesen szerkesztett profi muzsika. Összességében elmondható, hogy egy sokszínű album született, amelyen a gitáros-énekes arról tesz tanúbizonyságot, hogy a folt-tól a rock and rollig, a bluestól a folk rockig több zenei stílusban is otthonosan mozog.
Közreműködnek: Caroline Aiken – 6 és 12 húros gitár, zongora és ének, John Keane – pedal steel, akusztikus és elektronikus gitár, ének, basszusgitár, ütősök és orgona, Emily Saliers – ének, akusztikus gitár, Randall Bramblett – zongora és szaxofon, Ike Stubblefield – B3 orgona, Michelle Malone – ének, Michael Steele – basszusgitár, Gerry Hansen – dobok, Charlie Wooton – basszusgitár, Andy Carlson – vonósok, Susan Staley – ének, Eddie Glikin – ütősök, Udu, Doug Peters – elektronikus gitár, Deane Quinter – konga. Kiadó: szerzői kiadás
Courtney Yasmineh: Red Letter Day (Unplugged)
Courtney Yasmineh egy new york-i énekes-dalszerző. A tavalyi évben jelent meg a Red Letter Day című nagylemeze. A közelmúltban, kiválasztva erről a lemezről néhány (egész pontosan öt) személyes kedvencet készített egy „unplugged” EP-t. Mivel a két kiadvány címe teljesen azonos ezért érdemes odafigyelni a lemezvásárlásnál, hogy melyik verzió kerül a kezünkbe.
Az énekesnő kicsit újraszerkesztette a repertoárban szereplő számok elhangzási sorrendjét is. Ennek megfelelően a Sheryl Crow-t idéző „Stupid With Your Love” című számmal indul a korong. A sorban egy könnyed kompozíció a „Friends Of Mine” következik. Az album közepére került a címadó dal „Red Letter Day”, ami egy jó kis pop dal. A „Misfits and Losers” című dal hangulatában visszaröppenti a hallgatókat a ’70-es évek környékére. A repertoárt a „Cleaning Crew”, egy egyszerű álmodozó pop-rock dal zárja.
Sokan úgy vélik, hogy az ilyen „unplugged” jellegű produkciók képesek közelebb hozni egymáshoz az előadót és a hallgatóságot. Ez a „tétel” Courtney Yasmineh albumánál is igazolást nyert. Valóban közvetlen, személyes hangvételű műsort varázsol nekünk az énekesnő. A válogatás mindig szubjektív dolog. Ebből fakadóan nem mindenki ezt az öt számot választotta volna az eredeti nagylemez kilenc számos repertoárjából. Tekintsük így ezt a lemezt az énekesnő egyfajta személyes vallomásának. Az új album, a jellegéből fakadóan (unplugged) nem csak szórakoztatásra alkalmas, hanem az audiorendszerek tesztelésére is, ezért használjuk bátran tesztlemezként is.
Közreműködnek: Courtney Yasmineh-akusztikus gitár és ének. Egyéb hangszerek: Rob Genadek, Jon James, Cassey Smith. Kiadó: Stupid Bitch Records
Libby Koch: Just Move On
Érdekesen alakult a klasszikus country műfajban aktív, amerikai előadó Libby Koch zenei pályafutása. Ugyanis 2013-ban egy houston-i nagyvállalatnál betöltött, jól fizető jogászi pozícióját „cserélte le” a színpadra. Ez a váltás nem azt jelentette, hogy akkor kezdte el a muzsikusi pályát. Hiszen ekkora már 3 hanghordozót tudhatott maga mögött. 2008-ban a The Barn Burner című EP-vel mutatkozott be, amelyet egy évvel később az első nagylemez, a Redemption követett. 2010-ben kapták a kezükbe a rajongói a The Shadow of this Town-t. A váltás évében, 2013-ban a The Grievous Angels női trió tagjaként készített egy (cím nélküli) új albumot.
Az énekesnő legfrissebb albuma a Just Move On címet kapta. Az új album repertoárjában 11 dal kapott helyet. Egy muzsikus számára a koncert helyszínről koncert helyszínre történő folyamatos utazgatás remek alkalmat kínál az apró történetek gyűjtéséhez. Az olyan előadók, mint például Libby Koch, ezeket az úti sztorikat remekül bele tudják szőni a dalszövegeikbe. Így az új album 11 száma is egy fajta „sztori gyűjtemény”. Vidámabb hangvételű dalok (pl. a „Lady Luck”)éppen úgy megtalálhatók a repertoárban, mint a melankolikusabb számok (pl. a „You Don’t Live Here Anymore” és a „Tell Me No Lies”). Mit kap a Just Move On című albummal ismerkedő lemezhallgató? Elsőként egy személyes hangvételű produkciót, amelynek a középpontjában az emberi énekhang áll (szinte egy egész kórussal vonult Libby Koch a stúdióba). Másod részt pedig egy fajta könnyed bevezetést az amerikai folk zene és a country muzsika világába.
Közreműködnek: Libby Koch- ének, háttér vokál, akusztikus gitár és elektronikus gitár, Bruce Dees: elektronikus gitár, Lynn Williams-dobok, Bobby Ogdin-zongora, Hammond orgona, Sonny Carrish-steel gitár, Bob Williams-elektronikus gitár, Aubrey Haynie-fidula, Michael Black-háttér vokál, Vickie Carrico-háttér vokál, Eric Brace-háttér vokál, Andrea Zonn-háttér vokál, Kiadó: Berkalin Records
Tawny Ellis: Ghosts of the Low Country
A több művészeti ágban is igen aktív Tawny Ellis Amerika egyik legrégibb városában, Giorgia állam fővárosában, Savannah-ban született. Az életrajza arról tanúskodik, hogy a szülei állandóan úton voltak és ennek köszönhetően ő is keresztül kasul bejárta Amerikát. Habár az indie-folk-country műfajokban aktív gitáros-énekesnő életének központi eleme a zene, az alkotói aktivitása a szobrászat és az ékszerkészítés területén is rendkívül aktív (utóbbi két tevékenységét külön honlapon mutatja be).
Az énekesnő 2006-ban készítette el a bemutatkozó albumát, ami a Shelter címet kapta. Ezt 2008-ban az Evolve or Die, majd 2011-ben az I to You követte. 2013-ban került a piacra a legutóbbi nagylemeze, Blow by Blow címmel. Az új korongja – a nagy és a kislemez közötti átmenetet képviselő EP – Ghosts of the Low Country címmel került a boltokba. Az új kiadvány akár családi produkciónak is tekinthető, hiszen a zenekar tagja az énekesnő férje, a dobro gitáron és Hammond orgonán játszó Gio Loria is. A négy számot tartalmazó lemez repertoárjából leginkább két szám, a „Desperate Tonight” és a „Walking After Midnight” emelhető ki. Mind a kettő finom, zenei szőttesbe burkolt ballada.
Többnyire az ilyen, fenn bemutatott EP-t a készülő (vagy már kész) nagylemez beharangozójaként szokták kiadni a muzsikusok. Arról nincs pontos információ, hogy Tawny Ellis hol tart „nagylemez ügyileg”, de ezzel az EP-vel remek alapot teremtett a további építkezéshez.
Közreműködnek: Tawny Ellis – lap steel gitár, Sean Dunn- elektronikus gitár, Gio Loria-dobro gitár, Hammond orgona, Peter Hamilton- basszusgitár, Patrick Ferguson -dobok, Kiadó: szerzői kiadás