A már több, mint 22 éve működő angol vállalat az IsoTek rangos helyet foglal el a világpiacon. Az egyedi áramszűrő technológiáiról és széles gyártmány-skálájáról méltán híres vállalat szinte a világpremierrel egy időben hazai forgalmazóra talált, amely cég folyamatosan készleten tartja az újdonságokat és a teljes választékot. Az áramszűrésről és annak hallható hatásairól, az IsoTek magyarországi forgalmazójának munkatársai rendkívül sok tapasztalattal rendelkeznek és ezeket szívesen megosztják az érdeklődőkkel. Az IsoTek a tervezési innováció élvonalában többszörösen díjnyertes energiaoptimalizáló eszközeivel egyedi technológiáival, szabadalmaztatott rendszerszűrőivel a stabilabb hangzás érdekében tisztítja a hálózati áramot. Az új Sirius V5 elektronikai architektúrája és az áramköri kialakítása ismerős lehet, hiszen a vállalat már több hasonlót konstruált, de a legújabb fejlesztéseket tartalmazó elosztó/szűrő modell mégis más, kategóriáján belül most mégis jobb.
Kiállások száma: | 6 |
Hálózati bemenet: | 16A IEC C20 |
Hálózati feszültség: | 100-240 V / 50-60 Hz |
Max. áram: | 16 A HRC |
Teljesítmény: | 3 680 W (230V) |
Túlfeszültség-védelem: | 54 000 A |
Méretek: | 88 x 55 x 555 mm |
Tömeg: | 2 kg |
Ár: | https://audiocentrum.hu/IsoTek-V5-Sirius-tapeloszto-es-szuro-Ezust |
Az Sirius V5 extrudált alumínium házában egy strapabíró, hat egységből álló konnektor sor, egy okosan megtervezett tápszűrő és energia elosztó hálózat található. Az IsoTek V5 Sirius szűrő/tápelosztó könnyen falra szerelhető vagy diszkréten elhelyezhető az audio-rendszerek mögé. Annak érdekében, hogy könnyen lehessen használni, a cég mellékel egy speciális falitartó-párt, amelynek használata nagyon ajánlott, valamint első kábelnek a többszörösen díjnyertes EVO3 Premier tápkábelt.
Az előlapon található egy C19 konnektor, amelyre az EVO3 Premier hálózati kábel csatlakozik. Minden kimeneti aljzat egyedileg van bekötve, nincsenek „felfűzve”, mindegyik energiával való ellátása a központi áram tisztító rendszerből csillagpont-szerűen indul. Már ez a látszólag egyszerű konstrukciós megoldás ideális módon segíti a keresztszennyezés kialakulásának megakadályozását. A különleges tervezésű belső vezetékek kis szálmennyiségű, oxigénmentes, 6N tisztaságú (99,9999%), ezüstbevonattal ellátott réz-vezető sodratok, amelyek megfelelnek a legmagasabb teljesítményi/minőségi szabványoknak. E vezetékek alacsony impedanciával és nagy áramterhelési jellemzőkkel rendelkeznek. A vezető erek védelmére szigetelésnek FEP dielektrikum került, ami alacsony dielektromos állandót biztosít a teljes vezetési vonalon. Ezen a ponton sem szabad „sebességkorlátozást” állítani az elektronoknak.
A V5 Sirius egy jelentősen továbbfejlesztett, nagy teljesítményű sönt szűrő hálózattal rendelkezik, amely -23 dB hálózati zajcsökkentést biztosít 10 kHz-en, -40 dB-t 100 kHz-en, és -60 dB-t 1 MHz-en. (ref. 50 Ohm 20 dB) A HF-szűrés a hallható tartományban kezdődik és az Isotek mérései szerint eléri a -23 dB-t 10 kHz-en, és a -60 dB-t 1 MHz-en. Ez jelentősen felülmúlja a tipikus tankönyvi elméleteket, a szűrés ideális a közös módusú hálózati zajok kezelésére. A V5 Sirius egyedülálló, kiváló minőségű és nagy áramerősségű fojtó rendszerrel rendelkezik, amely nagyfrekvenciás delta szűrőkkel kombinálva biztosítja mind a közös módú, mind a differenciális módú hálózati zaj tisztítását széles frekvenciatartományban. Mind a hat kimeneti aljzat tiszta áramot továbbít, mindegyik egymástól függetlenül le van választva, hogy elkerülje a hálózati zaj keresztszennyeződését. Ez a KERP (Kirchhoff Equal Resistance Path) technológia, ami az egyenlő ellenállást és egyenlő mértékű energiaellátást biztosítja minden aljzathoz. Egyik konnektor sem kap áramot a következő előtt. Ez azt jelenti, hogy az audio-rendszer egyetlen elektronikája által keltett zaj sem vándorol át a következő kimeneti aljzatba.
A V5 Sirius, egy hőmágneses biztosítékhoz hasonló kialakítású visszakapcsolható biztosító-rendszert kapott, amely a megnövelt érintkezési felületnek köszönhetően, a hagyományos biztosítékhoz képest jelentős előrelépést kínál. (A szabványos üvegbiztosítéknak elektromos funkciója miatt nagyon vékony vezetékkel kell rendelkeznie, ez igaz a drága audiofil minőségű aranyozott változatokra is.) Az IsoTek V5 Sirius szűrő/tápelosztó egy rendkívül gyors reagálású, 54 000 Amper teherbírású védelmi rendszerrel megvédi az értékes audio-komponenseket a veszélyes áramingadozásoktól és az esetleges impulzus-tüskéktől, feszültség csúcsoktól. Ez az egyedülálló védelmi rendszer az IsoTek szekvenciális lépcsőzetes VDR védelmi módszerét tartalmazza, amely kiemelkedő biztonságot kínál hangzásban dinamikai korlátozások nélkül. Az IsoTek egyedi „System Link” kimeneti csatlakozása lehetővé teszi több IsoTek egység összekapcsolását, miközben fenntartja a csillag földelést.
Az esetlegesen (napjainkban gyakorta) előforduló áramlökések akkor lépnek fel, amikor a távvezetékeken az elektromos terhelés egy ponton megnövekszik. Ez az elektromos energia növekedést okoz a fali aljzatban, ami károsítja az érzékeny audio-rendszer elemeit. A hálózati áram túlfeszültségei és ezek tüskéi nagyon rossz hatással vannak minden elektromos eszközre. Romboló hatásuk – egy jó minőségű, magas értékű audio-rendszer esetében – különösen nagy. A védelmi áramkörnek két fő funkciója van: az egyik, hogy megvédje önmagát, a második, hogy beavatkozzon a probléma fokozódásával és, ha szélsőséges helyzet áll elő rendkívül gyorsan tudjon cselekedni. A védelmi áramkörök a szűrőket is védik, a szűrők pedig már a kezdeti szakaszban segítik a védelmet. Az IsoTek rendszere lépcsőzetes szintű védelmet kínál, bizonyos esetekben meghaladja a 100 000 Ampert. A védelmi rendszer elemei, az észlelt túlfeszültség vagy tüske súlyosságától függően, gyors egymásutánban lépnek fel. A védelmi áramkör architektúrája szükség esetén drámaian és szinte azonnal kibővül, a tanulmányok szerint a zavaró kihívás az 1000 V és 6000 V közötti tartomány. (A legtöbb általános védelmi rendszer nagyon kevés hasznot hajt és működésük a legtöbb esetben a hangminőség romlásához vezet.)
Az áram- és potenciál különbséggel (általános nevén feszültséggel) foglalkozó Kirchhoff-féle áramköri törvényeket maga Gustav Kirchhoff német fizikus 1845-ben írta le először. A törvények általánosították Georg Ohm tételeit és megelőzték James Clerk Maxwell munkásságát, az elektrotechnikában széles körben használatosak. A Kirchhoff-szabályok (vagy egyszerűen Kirchhoff-törvények) az idő- és frekvencia tartományokban alkalmazhatók és a hálózatelemzés alapját képezik. Az IsoTek áramkörök vezérelveit jelenleg két Kirchhoff-törvény szabályozza. Egyszerű analógia szerint minden liter vízre vonatkoztatva, amelyet egy vízelosztó rendszerbe helyezünk, azt várjuk, hogy ugyanazt kapjuk. Másképp fogalmazva, Kirchhoff és Gauss leírták, hogyan lehet megoldani a lehetetlennek tűnő problémákat például, egy város közlekedési koncepciójával. Ha a forgalom körkörös autópályán folyik a város körül, az nincs hatással a városra. Ha azonban a forgalom behatol a városba, annak hatása lesz a városra, és akárhány autó is bemegy, végül el kell hagyniuk a várost. A város szerkezete pozitív vagy negatív hatással lesz a jövés-menésre. Az elektronikában ez is igaz. Teljes mértékben tiszteletben kell tartani a jel útját, mert akár tetszik, akár nem, a végén minden kisebb-nagyobb mértékben a jel útjában lesz.
Az IsoTek abszolút teljesítményt kínál az áramszolgáltató által szállított, az EU törvényi szabályozása által megengedett határokon belül. Általánosságban elmondható, hogy a nagy teljesítményű erősítők működtetéséhez az IsoTek olyan áramkimenetet biztosít, amely rendkívül alacsony impedanciát és alacsony DCR-t kínál. Teljesen kiküszöböli az árammal kapcsolatos anomáliák lehetőségét. A V5 Sirius szerkezeti megoldása attól jó, hogy ami áram bemegy és az aljzatok felé kimegy, az közelít a 0 Ohm átmenő ellenálláshoz. Az áram, a kiváló kábelezés segítségével, csak egy kapcsolható biztosítékon megy keresztül. A szűrő az elágazási csillagpontokba „kapaszkodik” és minden irányból, bemenet és kimenetek felől nézve is jelen van, s kifejti hatását azáltal, hogy a felesleget nyesegeti le a burkológörbéről úgy, hogy az 50Hz alakját támogatja, olyan rendszer, melynél semmi sem korlátozza a teljesítménytartalékot.
Az elfogyasztott teljesítmény a legtöbb váltakozó áramú áramkörből gyors reakciót vált ki. Egyszerűen fogalmazva, a fogyasztó áramkörök nem tiszta ellenállások, és úgy viselkednek, mint egy kapacitás és egy ellenállás vagy egy induktivitás és egy ellenállás. Egy ideális világban az egyetlen megengedhető akadály az ellenállás, és ideális esetben ennek rendkívül alacsonynak kell lennie. A dilemma, hogy nagy tranziens teljesítményt szeretnénk, vagy intenzív szűrést? Meglepő módon lehet mindkettő, de az egyiknek a legjobb minőségű összetevőkkel kell rendelkeznie, amelyeket kifejezetten egy célra terveztek, teljesen korrekt architektúrával. Ez rendkívül összetett tervezést és speciális alkatrészeket igényel. Ennyi technikai részlet ismertetése után azt gondoljuk, mindenkit az foglalkoztat, hogy az interferenciamentes áramellátásnak milyen pozitív hatása van az audio-rendszer hangzására?
Meghallgatás
Mielőtt bármit is csatlakoztatnánk, egy fázisceruzával ki kell deríteni és be kell jelölni a konnektorok fázis-pontját, mert az igazán átlagon felüli eredménynek előfeltétele a komponensek fázishelyes bekötése! Ezután helyezkedjünk nyugalmi állapotba, és gondoljunk audio-rendszerünk eddigi hangzására!
Az IsoTek V5 Sirius beiktatásával minden zenei műfaj meghallgatásában hasznot húzunk, de az igazat megvallva, a benne rejlő lehetőségek legteljesebb kiaknázása az akusztikus hangszerekkel előadott zeneművek meghallgatása közben következik be. Valósághoz nagyon közeli, neutrális hangzás megfelelő tér-jellemzőkkel. Minden audiofil gyorsan észreveszi, hogy a magas frekvenciákat kibocsátó hangszerek hangzása sokkal több energiát jelenít meg anélkül, hogy túlzásba esnének, vagy akár zavaróak lennének. Az akusztikus szürke homály eltűnik, mert a színpad most áttekinthető. A lejátszott produkció hatásának egésze stabilabb és élénkebb minden részlet kirajzolódik, még a visszhang is sokkal hihetőbbé válik. Az alacsony hangerőszint átláthatósága javul. A színpadi háttér csendesebbnek tűnik. A háromdimenziós megjelenítés, a tiszta tranziensek, valamint a mikrodinamikus és alacsony szintű információk megjelenítése tekintetében valódi meglepetéseket okoz.
Nagy létszámú kórus összetett rendszere mindig kihívást jelent minden audio-rendszer számára. Az IsoTek V5 Sirius alkalmazásával összefüggő, egységesebb előadást tett lehetővé a teljes színpadon, miközben az egyéniséget, a hangzatok energia-hullámzását konkrétabban érzékeltette. Közben a fafúvósok, az oboa és a fagott hirtelen felkelti a figyelmet. Még a leginkább kommersz pop- vagy rock-felvételeken is olyan stabilitás és egyéni tisztaság érhető el, amire kevesen számítanak egy zengetős és kompresszoros multitrack keveréstől. A mély hangokat keltő hangszeresek produkciója lényegre törően erősödik, a hangok felett nagyobb az irányítás, magabiztosabb, közvetlenebb a megszólalásuk. Kicsit több a testesség és nagyobb a hangszerek közötti levegő, és ez éppen jót tesz a középtartomány leképezésének, főleg az énekhangok megjelenítésének. A hangszínterek dimenzióit és a hangulat előidézését is javítja.
Az IsoTek V5 Sirius szűrő/tápelosztó használata nélkül az első hangok, a ritmushangszerek, a dobok elvesztik a határozottságukat, az ábrázolt színpad geometriája elmosódik, a hangok pedig szórtabban reprodukálódnak. A zenekari tutti ereje is teljesen kimerül. És, hogy miért van ez így? Mert az erősítőkben elektrolit kondenzátorok tárolják az áramot, így az impulzus-indukált csúcsok esetén az azonnal rendelkezésre áll. Az elektrolit kondenzátorok feltöltéséhez az erősítő áramot vesz a hálózatból – no, ez nem mindegy, hogy milyen.
Konklúzió
Mivel egy audio-rendszer természetesen nemcsak a fali konnektorhoz csatlakozik, hanem az otthonunkban és a szomszédban lévő az elektromos hálózatba csatlakoztatott összes többi eszközhöz, így a hangzást ezek is befolyásolják. Az elektromágneses interferencia, amelyet hűtőszekrények, légkondicionálók, számítógépek vagy LED-lámpák okoznak, akadálytalanul bejut az audio-rendszerünkbe. Ráadásul minden csatlakoztatott kábel antenna hatású – az így „elkapott” rádiófrekvenciás interferenciának határozottan nincs helye a hangzásban. A helyzetet rontja, hogy az audio-lánc összetevői interferálhatnak egymással. Egy másik követelmény, amelyet a hatékony szűrőegységeknek teljesíteni kell, a csatlakoztatott eszközök túlfeszültség elleni védelme. Végül, de nem utolsósorban, a hálózati elosztásnak a lehető legkisebb ellenállást kell biztosítania az impulzusszerű energiafogyasztással szemben.
Az IsoTek kitalálta és kidolgozta a védekezés módszerét. Az új IsoTek V5 Sirius szűrő/tápelosztó drámai javulást mutat hangzás-teljesítmény minden pontján. A gondosan méretezett szűrőrendszer sem a dinamikát, sem az energiát nem rontja. A bármikor érzékelhető hangzásjavulás kulcsa a technológiák lenyűgöző koncentrációja, amelyet a neves brit cég fejlesztett ki. Mindezen pozitív érveken felül hab a tortán a V5 Sirius ára, amely egyértelmű. A szkeptikusoknak azt javaslom, hogy legyenek kíváncsiak, hallgassanak meg egy bemutatót, és alkossanak saját véleményt! Meg fognak lepődni.
Pro
+ Minden kimeneti aljzat egyedileg van bekötve
+ Magas fokú technológiák, szabadalmaztatott IsoTek szűrőrendszer
+ 600 Amper csúcs-szűrés föld-potenciálra
+ Túlfeszültség-védelem 54 000 A
Kontra
– Nem találtunk ellenérvet
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiocentrum
Internet: www.audiocentrum.hu
Telefon: +36-1/468-2176