A világban tapasztalható piaci élénküléssel párhuzamosan itthon is igyekeznek a gyártócégek új termékekkel meglepni a hallgatóságot. Az idei ősz szenzációját az Audio-Hungary Kft. szolgáltatja, sok termékük bemutatásra kerül az idei, immáron 16. AV Trend & Hi-Fi Show alakalmából.
A forgalomba kerülő készülékek létrejöttét a több éves elektroakusztikai kutatás és fejlesztés eredményei alapozták meg. Minden készülékük gondosan válogatott, minőségi alkatrészekkel gyártott áramkörökből épül fel, masszív, gondosan kivitelezett fém készülékházakban kerülnek a hifi-kedvelők állványaira. Egyaránt készülnek teljesítményerősítők, integrált erősítők elektroncsöves, de félvezetőket is alkalmazó hibrid konstrukciók. A kutatási „szakosztály” kiemelten foglalkozik az elektroncsöves erősítők egyik legkényesebb pontjának a kimeneti transzformátornak tökéletesítésével. Transzformátoraik kizárólag saját üzemükben készülnek, korszerű toroid és lineáris tekercselőgépeken.
Még 1990-ben vitte el a rendszerváltás a Budapesti Elektroakusztikai Gyár (ismertebb nevén BEAG) vállalatot a teljes megsemmisülés határára. A cég nyíregyházi üzeméből ekkor alakult az Univox Kft. és vitte tovább a BEAG termékpalettájának jelentős részét. Az Audio Hungary Kft. 2014-ben felvásárolta az Univox Kft-t, az UNIVOX nevet pedig márkanévként vitte tovább. A meglévő óriási mennyiségű gyártási tapasztalat a két cég egyesülésével lehetővé tette prémium kategóriás audio-termékek létrehozását. Nagy gyakorlati ismeretanyaggal rendelkező szakemberei – kiegészülve az Audio-Hungary Kft. fiatal mérnökgárdájával – a lehető legkorszerűbb elektronikai, illetve gépészeti megoldásokat követve kifejlesztették a cég első, már az új vezetőség irányítása alatt készült erősítőjét, az UNIVOX APX 200 elektroncsöves teljesítményerősítőt. Így tisztelegve a BEAG cég APX 100-as készüléke előtt, melyet immáron az otthoni szórakoztató elektronika figyelemre méltó darabjává varázsoltak.
Lássunk néhány szívdobogtató készüléket az idei választékból!
A Qualiton push-pull monoblokk erősítő 90 Watt teljesítménnyel prémium minőségű csövekkel és alkatrészekkel épített, abszolút csúcskategóriás végfokozat. Csőkészlete 12AX7 (ECC83), 6N23P-EV (E88CC), végcsövek: 2x GK71. Az 1000 voltos tápegység 5000 mikroFarad-os kondik brutális energiáját használja az egységenként 630 Watt teljesítményű toroid transzformátorral. A készülék dupla borítást kapott lágyvasból, illetve saválló acélból, kivitele letisztult, mégis tekintélyt parancsoló formavilág.
A Qualiton parallel single-ended monoblokk 36 Watt teljesítménnyel. Ennél a modellnél EF86 és 6N1P csövek gondoskodnak a meghajtásról és 2 db GM70-es, 1000 Volt-os tápfeszültségről működő végcső adja a sok single-ended készülék által meg sem közelíthető minőségi hangzást.
A Qualiton A20i 2×20 Wattos integrált erősítő motoros potméterrel, távirányítható hangerő-szabályozással és némítási funkcióval. Csőkészlete jobb mint az elvárások ebben a kategóriában.
A Qualiton 17 single-ended monoblokk 17 Watt teljesítménnyel. Kivitele tükrözi a termékvonulat sajátosságait, mérete valamivel kisebb. Az erősítőben a meghajtást ECC83, 6N23P-EV csövek biztosítják. A végcső a legendás Orosz 6C33C-V katonai cső. Ezt a modellt kifejezetten a kirakatba szánták, mivel a hifi-világban kultikus fény övezi az erre a csőre épülő készülékeket.
Képünk jobb oldali részén látható egy perforált tetejű készülék, ami a most készülő RIAA-korrekciós phono-előerősítőnek tápegység nélküli része. Az egység MM hangszedőket tud fogadni. MC hangszedők használatához rendelkezésre áll egy modul, amelynek beépítését a forgalmazó szaküzlet a vásárló kérésére beszereli. Tartozik hozzá egy arculatában illeszkedő külső tápegység, mely abszolút szűrt tápárammal látja el a phono-erősítőt.
Az MC step-up transzformátorok önálló dobozolással készülnek. Akár 3-4 különböző elven készülő trafó is lehetséges, ugyanazon impedanciás hangszedőhöz, amit hangzásuk alapján lehet majd kiválasztani.
A jövő is megtervezett, mert már a kiállításon látható lesz, a 2016-ra sorozatgyártásba kerülő újdonság, az APH 220 típusjelzésű 2×110W-os hibrid erősítő prototípusa. Az erősítő elő-fokozata ECC83 és ECC81 csövekre épülő rendkívül kis torzítású feszültségerősítő fokozat, melyet robusztus Shanken tranzisztorokra épülő végfokozat egészít ki. Az erősítőt Kiss Barnabás tervezte, aki a 70-es években a BEAG erősítőit konstruálta, később az Univox Kft. összes tranzisztoros erősítőjét ő fejlesztette. Az APR 204 is olyan prototípus, tesztpéldány, ami már a végső sorozatból származik december közepére fog rendelkezésere állni.
Bízunk benne, hogy minden kiállítás-látogató tetszését sikerül elnyerni a műszaki kitűnőségre törekvő berendezésekkel, legyen az elő- vagy végerősítő, hibrid- vagy teljesen elektroncsöves készülék!