A müncheni High-End Show a világ legnagyobb audio-ipari vására? Ma már tudjuk a számokat és a tavalyi adatok ismeretében összehasonlításokat is tudunk tenni.
Az idén 44 országból 538 kiállító érkezett, ez + 4% növekedést jelent. Növekedett a látogatók száma, összesen 21 412 látogató tartotta fontosnak jelenlétét, ez a tavalyi adatok tükrében 10%-al több. Ebből 8002 szakmai látogató érkezett 78 országból (+ 13%). A következő országok jelentkeztek a legerősebb képviselettel: az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Olaszország, Franciaország, Svájc, Dánia, Kína, Japán, Hollandia, Kanada és Tajvan. A rendezőség és a szakma hatalmas média jelenlétet biztosított az egész világon.
Egy kis ízelítő a minden területet felölelő kínálatból azzal az érzéssel, hogy a következőkben felsorolt márkák nélkül szinte nem is lehet kiállítást rendezni.
A nagyon sok lemezrajongó által ismert Ortofon hangszedő- és lemezjátszó-kellékgyártó vállalat minden High-End kiállításon a szokásos maximalista módon jelenik meg. Most sem volt ez másként, a cég felvonultatta hangszedőinek teljes választékát, beleértve a legújabb Windfeld Titanium mozgótekercses pick-up modellt.
Ez az új hangszedő az abszolút High-End kategória képviselője, szerves folytatása a Ortofon hagyományainak. A Windfeld Titanium az új mérnöki és gyártási paradigma szerint lett kialakítva, ezzel a modellel kívánják bevezetni a jövőbeni Exclusive sorozatú hangszedőket. Az MC Windfeld Titanium a forradalmi Selective Laser Melting gyártási technológia alapján készült. Az MC Windfeld Ti további javulást nyújt a teljes szerkezet merevségét és a hangszedő tömegét tekintve. A gyár által közölt műszaki tartalom lenyűgöző – Nude Ortofon Replicant 100 gyémánt tű, boron tűszár, Aucurum tekercsek – minden lemezrajongó vágyálmai között szerepelnek.
Idén az Aqua Acoustic minősített kiállítóként volt jelen a Show-n. A cég németországi képviselője Uwe Heile (Audio Offensive) végig jelen volt a bemutatóknál és válaszolt a hallgatóság kérdéseire. Bemutatásra került az új Optologic digitális audio-konverziós rendszer. Miután zászlóshajó Formula DAC megjelenése szép sikert hozott, a cég tulajdonosi köre elhatározta, hogy szerepelteti az általuk kifejlesztett D/A-átalakító rendszert a jobban elérhető árkategóriát képviselő La Scala MkII DAC-jában. Tehát, akik már vásároltak egy La Scala MkII DAC-ot, most lehetőségük van, hogy frissítsék készüléküket az Optologic D/A átalakító rendszerrel.
A Harman Performance audio-csoport bemutatta az első Mark Levinson márkanévvel ellátott lemezjátszótját. A készülék többrétegű, rezonanciák szempontjából erősen csillapított, vinyl borítású MDF és alumínium, szendvics-szerkezetű vázra épül. Egy 9 kg tömegű alumínium lemeztányér, mechanikailag izolált nagy nyomatékú váltóáramú szinkronmotor és egy gömbcsuklóval szerelt, 3D-nyomtatott hangkar együttese a No515 típusjelű lemezjátszó. Mindezekkel a precíziós részegységekkel felszerelt lemezjátszót kiválóan egészíti ki a Pure Phono RIAA előerősítő-fokozat, ami a nemrég megjelent No526 és No523 előerősítőkkel szerepelt.
Szintén új modell a Mark Levinson No585.5 integrált erősítő. Az instalált kélszülék-együttes a rendezvényen „egyedi” változatú JBL K2 S9900 hangsugárzók és 4367 típusjelű stúdió monitorok, valamint a Revel Performa3Be hangszórókkal volt hallgatható.
Újabb hózati zavarelhárítási irányvonalat képvisel a Nordost QKORE Ground Unit fejlesztése, ami a hangrendszer földelési pontjain kíván hatékony megoldással szolgálni. Mint ismeretes, ha a földelési pont nem jól kialakított vagy netán nincs, az egész hangrendszer hangzás-stabilitása veszélybe kerül. Sajnos, a legtöbb zenehallgató szoba egyszerűen nem fér hozzá a lakóházban kijelölt külső földelési ponthoz. Ezekben az esetekben egy egyszerű, hatékony, belső megoldás szükséges. A QKORE egy párhuzamos földelő eszköz, amely mesterségesen állítja elő a „tiszta” földpotenciált.
Ez az egyedülálló termék egyesíti a Nordost szabadalmaztatott monofil technológiáját az erre a célra épített, alacsony feszültségű Attractor lemezek (LVAPs) segítségével, egy szabadalmazott fémötvözetből és egy passzív elektronikus áramkörből épített eszközben. Mindez annak érdekében, hogy mintegy „felszívja” a szórt nagyfrekvenciás zajokat és közömbösítse a feszültség-generált mágneses mezőket egy „gyártott” föld pont segítségével. Ez egy passzív rendszer, egy mechanikusan hangolt házban. Aranyozott WBT kötési pontokkal szerelt, könnyen kapcsolódni minden komponenshez. Azáltal, hogy kiegyensúlyozott és nagyon „tiszta” a földelési pont, kiküszöböljük az elektromos egyensúly hiányosságait, jelentősen növelve a magas-minőségű audio áramkör képességeit.
A brit audio specialista, az AVID HIFI bejelentette a Sigsum elő- és végerősítő valamint a hozzájuk tartozó AVID Celsus tápegység világpremierjét. Az AVID cégtől első alkalommal jelent meg erősítő széles körben konfigurálható phono bemenettel. Az AVID Referencia előerősítő a külön tápegységgel és a Referencia sztereó végerősítő együtt mintegy 130 kg. Mindezektől csak egy pár kilogrammal kevesebb az új, pre/erősítő kombó az AVID Celsus. A teljesen szimmetrikus felépítésű áramköri topológia csatolása XLR és RCA aljzatokon keresztül is elérhető. A kimeneti szakaszban szimmetrikus XLR és hagyományos RCA csatlakozók találhatók.
Az ősszel megjelenő erősítő AVID Sigsum belépő szintű komponens lesz az AVID erősítők között. A Sigsum beépített phono előerősítővel és két XLR és RCA sztereó bemenettel rendelkezik, dedikált fejhallgató-erősítővel a fedélzeten.
A HIGH END Show München 2017 ismét számos érdekes előadásnak adott helyet. Ugyanúgy, mint az elmúlt években megszokottan, ezúttal is a világ minden tájáról különböző audiovizuális szakemberek kaptak meghívást egy-egy előadás megtartására.
Demonstrációk és workshop-ok emelték a rendezvény szakszerűségének színtjét, amelyek minden szempontból a csúcsminőségű és magas kaliberű hangsugárzók és készülékek közötti eligazodást segítették. A fogyasztói elektronika témakörén kívül a világ audióiparának szakértői több izgalmas témát is kifejtettek. Zene „korlátok nélkül” minden műfajból és minden formátumban – kompetensek és illetékesek által megfogalmazva. Ezek az emberek fáradhatatlanul dolgoznak „a színfalak mögött”, hogy a zenerajongók világszerte minél magasabb színvonalon élvezhessék a lehető legmagasabb hangzásminőséget.
Ismét hallhattuk egy igazi bennfentes, Meik Wippermann előadását „A HIGH END” címen.
A Meik Wippermann évtizedek óta csak a kiváló minõségű zenei reprodukciók rögzítésére törekszik. Őt valójában úgy tekintik, mint bizonyított szakértelemmel rendelkező „zenész-ismerő” aki a csúcstechnológia tárgykörében kiváló moderátor és időről időre képes összehozni az embereket olyan előadásokra ahol valójában van mit mondani. A teremben nem csak a technikai szempontok kerültek bemutatásra, hanem a zenére is érdemes volt hallgatni. A cél egyszerű, a látogatók étvágyának fokozása volt. Gyönyörű dallam vagy finom hang? A gyakorlat célja, hogy kulturálisan közvetítse a zenét, az emberiség kulturális örökségét. A témák sokfélesége nemcsak az analóg reprodukciót és a legújabb többcsatornás felvételek technikáját, de az Re-Mastering és a D/A átalakító technológia központoti kérdéseit is érintette.