A megvásárolt hifi-rendszerünk birtoklása örömet okoz. Ez a kijelentés addig igaz, amíg maradéktalanul meg is vagyunk vele elégedve. Még ha nagy gonddal válogattuk is össze komponenseinket, sőt egy gyártótól vásároltuk az összeillő készülékeket és a hangsugárzóink megmutatják azok képességeit, egyszer-csak bekövetkezik az a pillanat amikor igényünk támad a meglévő hangrendszerünk finomítására. Mivel több esetben nem is tudjuk hol kezdjük, ezért kapaszkodó jelleggel összefoglaljuk azt a néhány területet, ahol érdemes kutakodni, néhány megoldást kipróbálni és a szaküzletekben kapható kiegészítőkkel megismerkedni.
A következő fejezetek sorrendjének betartása a sokéves tapasztalatok tükrében javasolt, de nem szentírás, hiszen gyakorló hifi-kedvelőket feltételezve egy két fázison már túl lehetünk.
Elhelyezés. Készülékeinket tanácsos külön erre a célra fejlesztett készülék állványokra helyezni a kijelölt hallgatási pozíció közelében, legalábbis egy légtérben. A megfelelő állvány használata összefügg a kábelezéssel és a rezonancia mentesítéssel is, amiket további pontokban tárgyalunk. A szobánk dimenziói és a lakberendezés miatt nem minden esetben lehetséges, hogy a kedvenc fotelünkkel szemben „oltár-szerűen” kerüljön minden elhelyezésre. Amennyiben hallgatási helyünkhöz képest a bal- vagy jobb oldalunkhoz közel kerülnek a készülékek gondolni kell a hangsugárzókábelek hosszára – azonos hosszúságú legyen a két kábel és lehetőleg a legrövidebb úton érje el a hangsugárzóinkat. A hangsugárzók elhelyezésénél figyelembe kell venni a gyártó által előírtakat, amik az alkalmazott konstrukciókból adódnak. Itt nagy szerepe van a basszus-reflex nyílásoknak. Elhelyezés szempontjából mást igényel a hátrafelé vagy az előrefelé basszus-reflex rendszer. Ez ugyanígy vonatkozik a kisméretű, polc-hangsugárzók használatára, amiket jobb esetben nem a polcon helyezünk el, hanem erre a célra készített állványokon.
Rezonanciamentesítés. A rezgések károsan hatnak a hangzás minőségére. Vannak belső rezgések, amik a készülékeben belül keletkeznek és vannak kívülről érkező rezgések is. Mindkettő ellen lehet, és kell is védekezni, főleg olyan készülékek esetében, amikben forgó-mozgó mechanika dolgozik. A CD-játszók, DVD-játszók kiolvasó mechanikája érzékeny a rezgésekre. A káros rezgések hatására a kiolvasás bizonytalanná válik, az elektronikus hibajavító-rendszer állandó működése „belehallatszik” a kimenőjelbe. Kúpokkal, kisméretű rezonanciamentesítő lábazatokkal lehet orvosolni a problémát. Ezt a módszert kipróbálhatjuk erősítő-berendezéseinkkel is – hiszen ott is van belső rezgéskeltő és érzékeny lehet a kívülről jövő, többnyire alacsony frekvenciás (hangsugárzókból, aktív mély-sugárzóból, de akár a lakásunk előtt elszáguldó villamostól érkező) rezgésekre.
Kábelcsere. A csereberélés elkezdését akkor javasoljuk, ha már huzamosabb ideje, több hónapja együtt élünk rendszerünkkel és ismerjük annak hangzási viselkedését. Első lépésként az összekötő kábelekkel kezdhetjük a cserét, mert ha már a jelforrásunk rendben van, akkor az erősítőnk jó jelet dolgozhat fel. Ezután kábelezés következik az erősítőtől a hangsugárzóig, amit a lehető legrövidebb úton vezessünk. Amennyiben hangsugárzónk alkalmas rá – négy csatlakozóval rendelkezik – itt három módszer közül választhatunk, az egyszeres-, a dupla kábelezés és a kettős erősítés között. Ha egyszeresen kábelezünk a csatlakozók közötti áthidaló lemezeket is kicserélhetjük összekötő (jumper) kábelekre. Dupla kábelezéskor az erősítő kimeneti pontjairól kettő kábel megy a hangsugárzó pozitív (+) és negatív (–) pontjára. Ezzel a módszerrel megkettőzzük kábel-költségünket, de javítunk erősítőnk helyzetén, mert így jobban reagál a hangszórók negatív visszahatására és ezáltal kevesebb hőt termel. Hangzásban is nyerünk, mert feltisztulnak a szólamok, kevéssé fedik egymást. A kettős erősítéssel, két végerősítő használatával, nagyobb fokú változást tudunk elérni ebben az irányban.
A kábelek cseréjével kapcsolatban egy intelem van csupán: nem szabad kábellel hangolni a rendszert! Ez azt jelenti, hogy kábellel nem ildomos lenyugtatni vagy „fickósítani” rendszerünket. Inkább jussunk el odáig, hogy jó erősítőnk és hozzáillő hangsugárzónk legyen, optimális esetben a kábelezést meg tudjuk úszni akár kisebb költséggel is.
Hálózati szűrés. A hálózati áram sajnálatos módon tele van zavarokkal, amik rontják készülékeink hatásfokát. A villamos távvezetékekre és velük együtt értendő, a lakásunkba jutó vezetékekre egészen az erőműtől tömérdek zavarforrás „szórja” rá negatív hatását. A különböző elosztótranszformátorok, a közlekedés, a mobil telefonhálózat, de a szomszédaink háztartási gépei is mind-mind a zavarok forrásai. Célszerű tehát ezzel a témakörrel és az ide kapcsolódó szűrő-készülékek hangzásra gyakorolt hatásával behatóbban foglalkozni.
Egyéb ezotériák. Életterünk tele van elektromos készülékek okozta sugárzással, elég csak a mobil telefonra, internet-routerre, mikrohullámú sütőre gondolni. Az elektromos berendezések körül ún. örvényáramok keletkeznek és mindezek így együtt alkotják az egészségre ártalmas elektronszmog fogalmát, aminek gyakori tünete az idegeskedés, a „nem tudom mi bajom, de nem jól érzem magam a bőrömben” állapot. Az örvény áramok okozta jelenséget és a műanyag alapanyagok elektrosztatikus töltöttségét berendezéseink sem szívesen veszik, kisebb hatékonysággal, majdnem „félgőzzel” működnek. Ennek megakadályozására vagy legalábbis csökkentésére foglalkozzunk az elektronszmog kiirtásával és az elektrosztatikus feltöltődés kiiktatásával. Bármennyire is furcsának hangzik egyszerű ember létünkre a kvantum-mechanika, ajánlott komolyan venni az ezzel a problémával foglalkozó Quantum Resonance Technology mérnökeinek megoldásait.
Nagyon sok anyag felveszi a környezetből érkező elektrosztatikus energiát és azt magában tárolva, tovább sugározva fejti ki negatív hatását. Jellemző példa erre a CD-lemez alapanyaga, ami, ha elvégezzük a de-magnetizálást, hallhatóan jobban adja vissza a rajta lévő muzsikát. Ugyan ez vonatkozik a kábelekre. Főleg az összekötő és hangsugárzó-kábelek vannak kitéve a hálózati kábelek körül kialakuló mágneses erőtér hatásának. Ezért nem szabad párhuzamosan vezetni, fali-gégecsőben egyáltalán nem szabad egymás mellett vezetni a hálózati kábeleket a jelkábelekkel. Ide tartozik még a műanyagot tartalmazó padló és a műszálas padlószőnyeg elektromos hatása, amelytől meg kell védeni a hangsugárzó-kábeleinket.
Mindezek után sokat foglalkozhatunk a helységünk akusztikai hangolásával. Elsősorban az állóhullámok kialakulását kell megfigyelnünk, utána az egyes frekvenciák elnyelődését és/vagy egymásra rakódását, a visszhangokat. Helységünk akusztikája karbantartható különböző csillapítóanyagok használatával, sok híres cég kínálja komplex megoldásait erre a célra. Megjegyzés: a tojástartó nem jó erre a célra és csúnya is! Amint végig vettük igényeinket és lehetőségeinket és egy szakemberrel is megbeszéltük mit, hogyan csináljunk belekezdhetünk a dolgok jobbra fordításába. Nyugtázhatjuk, hogy minden változtatás meghallatszik, csak egy a kérdés, hogy a változtatásra szánt fáradozás és összeg találkozik-e értékítéletünkkel, mert ebben is plafon a csillagos ég.
Addig is jó zenehallgatást, utána nyugodalmas, jó éjszakát kívánunk!