Az otthoni hangkeltő eszközöknek tiszta áramra van szüksége. A megállapítás már régóta helytálló. Az audio-berendezések tiszta árammal való ellátására rengeteg áramszűrő és hálózati jelkondicionáló létezik a piacon. Magazinunk is sokat foglalkozott a témával, rátértünk a hálózati zavarok természetrajzára és a hálózati kábelek használatának fontosságára. Fontosnak tartjuk pontosítani miről is van szó.
A váltakozó áram olyan elektromos áram, amelynek iránya és intenzitása periodikusan változik. A 230 V-os, Magyarországon használt fogyasztói feszültségszint tehát 230 V effektív értékű, körülbelül 325 V csúcsértékű feszültséget jelent. Elméleti és gyakorlati szempontból is nagy jelentősége van a tisztán szinuszos váltakozó áramnak.
Az elmúlt években bemutattunk néhány passzív hálózati szűrőt. Most egy friss, hazai gyártmányú elektronika került tesztelésre. Az Ethosz Audio Elysium MkII (Elysium Active Clean Power Supply) tápgenerátor fejlett technológiát rejt dobozában, hazai gyártótól a zenei élmény, a hangszerek és az ének természetes hangzásáért. A termék Dr. Göllei Attila a Pannon Egyetem docense és Puklics József az Ethosz Audio alapító/konstruktőrének munkája.
Kimeneti frekvenciák: | 50Hz, 60Hz, 70Hz, 80Hz, 90Hz |
Méretek: | 440 x 130 x 330 mm |
Tömeg: | 8kg (500W) 9,5kg (1000W) |
Ár: | 500W teljesítményű verzió 365.000Ft 1000W teljesítményű verzió 480.000Ft |
A készülék egyszerű, szabványos hifi-rack méretű műszerdoboz kivitel, mert a készítők elsősorban funkcionális készüléket terveztek, küllemi jegyeivel beleillik a cég többi készülékének látképébe. A készülék frontlapja és az oldallapok CNC megmunkálású, 10 mm vastagságú AL-MG 4.5 alumíniumötvözetből készültek, az alap és a fedlap 4 mm vastagságú. Mivel a készülék áramköri elemei az átlagosnál nagyobb tömegűek és rezonanciamentességet is biztosítani kell, a készülék háza robusztus, szinte elpusztíthatatlan.
A tervezők szem előtt tartották a berendezés elhelyezését, a kezelhetőséget, a praktikumot és a szerelhetőség szempontjait. Az Elysium MkII viszonylagosan kényes az elhelyezésre. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha a hangkeltő készülékektől kicsit távolabb a térben, esetleg egy a végerősítőhöz használatos állványon kerül elhelyezésre, Tegyünk több próbát az üzembe állításban, elhelyezésben. A megfelelő szellőzést mindenképpen biztosítani kell!
Az Ethosz Audio Elysium MkII tápgenerátor egy aktív elektronika – nem passzív szűrős megoldás – valódi 230V szinuszos jelet ad. Ez az eszköz újra generálja a hálózati feszültséget és a váltakozó áram 50Hz-es frekvenciáját. A frekvencia pontossága 50Hz-en +/- 1,5 %, quartz jeléből leosztva állítja elő az áramkör.
A „passzív szűrő” elnevezés utal arra, hogy egy készülék csak passzív alkatrészeket tartalmaz (ellenállás, kondenzátor, tekercs, csatlakozók, kábel, stb.). Több olyan készülék létezik, ami hiba javítási módszert alkalmaz. A megoldás hatékony akkor, amikor folyamatosan ugyanaz a hiba lép fel a hálózaton, viszont a véletlenszerű hibákat adott esetben nem tudja kezelni. Az aktív rendszerű – nevéből adódóan – aktív alkatrészekkel (is) dolgozik (tranzisztor, IC, dióda). A működésük lényege, hogy míg egy passzív elven működő szűri a tápfeszültséget, az aktív készülék vagy hibajavítóként működik (pl. Wein-híd elvén) vagy újra generálja a szinuszos hálózati feszültséget. Ez utóbbit valósítja meg ez a termék.
Az Elysium MkII tápgenerátor a hálózati feszültséget több lépésben egyenirányítja és a zajokat kiszűri. Az egyes fokozatok között galvanikus leválasztást biztosító transzformátorok vannak. Az így előállított kb. 400V nagyságú szűrt egyenfeszültségből kapcsolóüzemben állítja elő a tiszta, alacsony torzítású, szinuszos kimenő jelet. A kimeneten további LC szűrőkörök biztosítják a zavarmentes jelalak előállítását. A készülék optimalizált szinusz hullámot állít elő. A rákapcsolt készülékek olyan tápfeszültséget kapnak, amely teljesen mentes a hálózati zavar-jelektől.
A készülék hangzásra gyakorolt hatását, hangrendszerünk üzemét, kapcsolható frekvenciákon (50Hz,-60Hz,-70Hz,-80Hz,-90Hz) lehet változtatni. Erre a meghallgatási részben külön kitérünk, mert remek összehasonlítási lehetőséget ad az üzem közbeni váltás. A készülék hatásfoka 90%-os. A készülék oldala felmelegszik 45-50 fokra (200/300W körüli terheléssel). A keletkező hő a terheléstől függ, a hatásfok nagyságrendileg csak a maximális terhelés esetén változik, ekkor 82-85% között állandósul. Az 500 Watt teljesítményű modell is bírja az 1000 Watt impulzus terhelést. Gyakori (mindennapos) zene-hallgatóknak ajánlott a kikapcsolás-mentes folyamatos üzem. A kimenő teljesítmény pontos meghatározása csúcs értéket jelent, illetve rövid ideig képes a készülék a névleges teljesítményt leadni. A tartós 500W-on illetve 1000W-on üzemelésnek elsősorban disszipációs akadályai vannak.
A készülékbe többféle biztonsági rendszer került beépítésre. Üzem közbeni érintés védelemmel van ellátva, a saját védelmét minden kimeneten biztosíték látja el. A frontlapon egy LED világít, ami a készülék normál működését, illetve az esetleges meghibásodást jelzi.
A fali konnektorból jövő kezdő-kábelt valamint a csatlakoztatni kívánt készülékek hálózati kábelét aranyozott érintkezővel ellátott Furutech aljzatok fogadják.
Meghallgatás
Sajnos a hálózati zavar minden audio-készülék tápegységén átjut, a hangzásban hangszíni problémákat, elmosódást, térbeli pontatlanságot okoz. Védekezésünk módszere lehet egy passzív szűrő (konnektor sor) vagy tesztünk tárgya egy áramgenerátor. A meghallgatás tétje mindig a hangzásban keresendő változások értékelése. Mihez képest(?) tennénk fel a kérdést.
Első tételünk a semmihez képest, amikor nem használunk áramszűrőt. Nagyképűségnek hatna, ha azt állítanánk ég és föld a különbség. Sem nem ég, sem nem föld, csak éppen akkora a különbség, hogy a laikus is meghallja, ez pedig egy hifi-rajongónak elismerést csal az arcára. Márpedig „a mosoly (két ember között) a legkisebb távolság” – Kodály Zoltán.
Második tételünk, egy passzív szűrő és az Elysium tápregenerátor keltette hangzás közötti különbség. A megítéléshez jártasnak kell lenni az audiofil zenehallgatásban és az egyes akusztikus hangszerek hangzási sajátosságának megítélésében valamint a felvétel készítésben.
Akár röviden is el lehet intézni a dolgot, mondván, az Ethosz Audio Elysium MkII tápgenerátor használatával a hangzás tisztább lesz, a közép-tartomány és a felső hangtartomány nyíltabbá válik, a sztereó tér és a mély-hangok pontossága javul. A passzív elven működő szűrökhöz képest így dinamikusabb és elevenebb lehet az audio-lánc elemeinek hang visszaadása. Igen ám, de mi két héten át éltünk ezzel a táp-generátorral egy fedél alatt és nemcsak a nyári, 36°C meleget élveztük! Így a következőkre jutottunk.
Többek között meghallgattuk egy kiváló japán hangmérnök Shun-ichi-Kogai felvételét, még a digitális felvétel készítés hajnaláról, éppen harminc évvel ezelőttről. S.Koussevitzky orosz szerző Chanson Triste Op.2 című, zongorára és nagybőgőre hangszerelt művét. Ez a tulajdonképpen szomorú dal ez esetben felvillanyozott. A mágikusan gazdag zongorahang mellett a pince-mély nagybőgő hangok egyszerűen elvarázsolnak. (és ez meghallatszik a csak „néhány” száz ezerbe kerülő hangsugárzókon is) Ugyanis a tömör, valósághű mély-hangok lesugárzásához energia kell. Ha egy hangsugárzó nem kapja meg az energiát az erősítőtől, legyen az bármilyen ok, nem tudja „kifutni” magát, éppen a nagy energiákat igénylő frekvenciákat nem képes tisztességesen lesugározni.
Egy másik példán, Agustín Lara mexikói zeneszerző Granada című ismert művét hallhattuk, nem is akárkik tolmácsolásában. Tohru Kitano & Percussion Group Osaka ütőseinek előadásában a szóló és basszus marimba, a xilofon és a tam-tam dob impulzusait figyelemmel kísérve jutottunk el oda, hogy ettől kezdve ki sem kapcsoljuk a tápgenerátort a hangrendszer elől. A mikro-energiákban rejlő, az ütők koppanását is hallhatóvá tevő csúcsok leképezése valóságosságot hozott a rendszer hangzásába.
Ami nagyon érdekes jelenség, hosszas vizsgálódásra ösztönzött, az a kimenő frekvencia váltása. Ismeretes, hogy az európai piacra szánt erősítő berendezéseket 230V 50 Hz váltakozó árammal való táplálására tervezték, kíváncsivá tett a 60 Hz, 70 Hz, 80 Hz, 90 Hz változtatási lehetősége. A változtatható kimeneti frekvenciákból a kapcsoló állásokat kipróbálva az 50 Hz a tulajdonképpeni szabványos frekvencia. Már ez a „kezdés” is az élvezetes zenehallgatást szolgálta, hiszen a papírforma előírásainak megfelelően biztosította a jó áramellátást és a hangzásra gyakorolt kedvező hatást. A 60 Hz, amelynél az 50 Hz-hez képest is a hangzáskép csekély mértékű változását értünk el – hozzátéve, hogy hosszú idő elteltével sem nem tudtuk eldönteni, hogy e kettő közül melyik beállításnál maradjuk. A 70 Hz és a további frekvenciák bekapcsolásakor a hangzástér egy kis mértékben átalakul, az egyes hangszerekre jellemző energiák „átrendeződtek”. Egy kis mértékben hangsúlyosabbá válnak az eddig árnyaltabban hallatszódó részletek is. A hatás a stúdióban elkövetett remastering-hez hasonló. Ennélfogva az eddig is jó téralkotás és a hangzás feltisztulása, sterilebbé válása hangzásban új értelmet nyer, újabb inspirációt ad felvételeink meghallgatására.
Mivel a teszthez használt mindegyik készülékünk normál EI magos, vagy toroid-transzformátoros volt, gyanítjuk, hogy a kapcsoló-üzemű tápegységgel működő készülékek hangzásánál is hasonlóképpen változásokat tudunk megfigyelni. Bármilyen felvételhez nyúlunk sokat hoz a tápgenerátor azokon a zenei részleteken, amik sajnos sok esetben belevesznek a dinamikai egyhangúságba. Miért is nem tudjuk maradéktalanul élvezni berendezéseink hangját? Mert kezelni kell a kábeles összeköttetéseket, meg kell szüntetni a káros rezonanciákat és biztosítani kell a hibátlan áramellátást. Egy biztos, a tápgenerátor a kevésbé muzikális hangsugárzók és a „bátortalan” erősítőkből kialakított hangrendszer hangzásán is jelentős változást hoz, bár az ilyen rendszereknél előbb a hangsugárzók cseréjével kell törődni.
Amikor a mintadarabot vissza kellet adni gazdájának savanyú ábrázattal tettük a dolgunkat. A nagy érdeklődésre való tekintettel és a zömében kézi összeszerelés idejét figyelembe véve sajnos a saját példányunk elkészítéséig két hónapot várni kell.:):)
Konklúzió
Már esett szó a villanyórától kizárólag az audio-berendezésekig kiépített áram-ösvényről. Ahol ennek valamilyen fizikai akadálya van, ott az áramellátás anomáliáinak hatásos kezelésére gyógyszer egy tápgenerátor. Ez a tápgenerátor a rákapcsolt készülékeinket teljesen friss árammal látja el. A hálózattól többé-kevésbé független áramot generál, melynek feszültsége és az általunk kiválasztott frekvenciája állandó értéken tartott, a szinusz jelalakja eléri az ideális hullámot.
A tiszta áram mindenkinek kell…, a karosszékből álljanak most fel… és menjenek, vegyenek egy Ethosz Audio Elysium MkII tápgenerátort. Megéri!
Pro
+ egyedi áramköri megoldások
+ nagy teljesítmény
+ tisztán hallható hatás
Kontra
– tájékoztató kijelző hiánya a frontlapról
Disztribútori információk:
Ethosz Audio
Internet: www.ethoszaudio.hu
Telefon: +36-30/367-2705