A kábel guru. Ezt a titulust ma már sokakra rá lehet aggatni. Ami mégis a Kimber Kable vállalat fejét megkülönbözteti a többitől az, ahogyan az alapvető kábelezési problémákat hatékony kábeltervezési módszerekkel oldotta meg. Tette mindezt a kezdetektől fogva. 1977-től 1979-ig kidolgozta a fonott kábel egyedi tervét és azt a gépezetet, amellyel elkészíthető. 1979-ben az USA-ban bejegyezték a Kimber Kable céget.
A Kimber előtt, ebben a „korai időpontban”, egyetlen egy nagy kábeltársaság volt a piacon – a Monster Cable. A nagy kábelgyártó cégek, mint pl: az AudioQuest 1980-ban, a TARA Labs 1986-ban, a Cardas Audio pedig 1987-ben lépcsőzetesen, később jöttek létre. Ray Kimber a professzionális hangosítástechnika területén hangmérnökként dolgozott. Hang-installációi során egy nagy problémába ütközött és sokat spekulált a megoldáson. A probléma az akkor nagyon divatos diszkó előadó- és tánctermek hangosítása közben keletkezett – a különböző elektronikákkal működő „fényjátékok”, a hatalmas villogó kijelzők és a diszkógömbök spotjai nagyon zavarták a hangsugárzóba jutó jelet, nevezetesen nagymértékű rádiófrekvenciás zaj került a hasznos jelbe. A világítástechnikai eszközökből származó interferencia „rászórt” az audio-rendszerekre. A színpadi világítási rendszerekben eddig soha nem volt annyi „zajkeltő berendezés”, mint a disco hangulathoz elengedhetetlen villogó és szabályozható fényerejű lámpák. A jelenség akkor is fennált, ha a hang- és világítási rendszereket nem közvetlenül egymás mellé szerelték fel.
Mint tudjuk, minden kábel antennaként működik, hiszen ez a földfelszíni rádió-vétel alapja, viszont környezetéből „összeszed” minden elektromossággal összefüggő káros hatást. Ray Kimber első ötlete az volt, hogy mindezt elkerülve a kábeleket egy acél csőbe húzza. Ez segített a zaj-csökkentésben, de nemkívánatos következményként csökkentette a hangzás hűségét. Ez azért történt, mert az acélcső kölcsönhatásba lép a hangszórókábel körül kialakuló mágneses mezővel. Ray második ötlete, hogy néhány ellentétes irányban sodrott vezető megszüntetheti a mágneses kölcsönhatást, de aztán azt is feltételezte, hogy az ellentétes irányban sodort vezetők még az acélcső nélkül sem vesznek fel zajt, bevált. Igaza lett, a zaj jelentősen csökkent! Ray Kimber nagyon meglepődött az észlelt hangminőség különbségén. A zajszűrés egyszerűsége és a jobb hangzás felfedezése indította el a kábelgyártási tervek kidolgozásának útján. Az első hangszóró-kábelek egy részét kézzel fonta, meghallgatva az eredményeket megszületett a Kimber Kable.
Elsőként megjelent a 4PR fonott hangsugárzó kábel, ami nyolc 19,5 AWG méretű oxigénmentes elektrolitikus réz szálból áll, iparágvezető (102% IACS) vezetőképességgel. Létezik még tizenhat (19,5 AWG méretű) és négy szállal szerelten is, aminek összesített kombinációja 10AWG +/- szálanként. A szigetelés Polietilén, indukciós kialakítása folytán 0,14 uH / méter. A 4PR mögött meghúzódó tervezés és elmélet radikális eltérés volt a meglévő technológiáktól, olyanoktól, mint a koaxiális, „litze”, csavart érpár, a párhuzamos érpárok, és a „hullámvezetők”. A Kimber fonás-technológiája megoldja az RFI problémát, az alapelv a 4PR kábelt tartós sikerré tette.
A PR hangsugárzó kábellel párhuzamosan piacra hozta a PBJ típusnevű összekötő-kábel, amely egy egyszerű, elegáns felépítésű, bevált háromfonatos térgeometriát, VariStrand™-t, Hyper-pure rézvezetőket és extrudált fluor-szénhidrogén dielektrikumokat tartalmaz. A PBJ klasszikussá vált, amelynek teljesítménye a konkurens kábelekkel szemben továbbra is páratlan. A tiszta, artikulált hangszínekkel kiegyensúlyozott hangzás, a pontos középtartomány, a feszes kiterjesztett basszus és a háromdimenziós hangzáskép megjelenítése meglepetés a tesztelő ítészek és az audio-felhasználók körében. A PBJ összekötőkábel saját szabadalommal védett, Ultraplate™ RCA típusú csatlakozóval rendelkezik.
…”Ha a kábelszövés ilyen jelentősen megváltoztathatja a hangzást, úgy gondoltam, hogy a kábelekkel kapcsolatos minden egyéb dolog a felfedezés, az újrafelfedezés vagy újbóli vizsgálat tárgyát képezi.” – nyilatkozta Ray Kimber.
A kezdeti nagy sikerek következménye, hogy a Kimber kábeleket gyorsan elkezdték hamisítani. Ezek a kábelek Kimber-félének tűnnek, de a valóságban a lehető legolcsóbb alapanyagokat tartalmazzák, becsapva a leendő vásárlókat. Az egyetlen módja annak, hogy elkerüljük a hamisítványokat, ha eredeti, új Kimber Kable termékeket vásárolunk egy hivatalos Kimber-kereskedőtől vagy forgalmazótól!
De, van más is! Felmerülnek kérdések. …”Egyes cégek 4N tisztaságú rézből készítik kábeleiket, majd a 6N, 7N, 8N tisztaságú réz-kábelek következnek. Ez azt jelenti, hogy elméletileg van 99, 999 999% tisztaságú réz, tehát 100 000 000 réz-részecskeként van 1 részecske „valami másból”. Szerintem ez egyszerűen nem lehetséges. Ha igen, hadd kérdezzem meg, mi ez az egyetlen részecske? Sőt, van egy másik szempont is: ki tudja mindezt ellenőrizni? Ha vásárolunk egy ilyen kábelt, és elhisszük, hogy a benne lévő réz olyan tiszta, akkor nem igazán tudjuk 100%-ban bizonyítani, hogy igaz-e, hacsak nincs a pincénkben egy nagy elektrokémiai laboratórium. A 8N tiszta rézből készült kábelt, ami biztosan drága, nem fogjuk félbevágni és elvinni a laborba, hogy ellenőrizzük a benne lévő fém tisztaságát. Nem láthatjuk, hogy mi van valójában, ezért bármit írhatnak, amit akarnak. Tehát mennyire fontos a vezetők tisztasága? Természetesen fontos, de nincs értelme tovább menni, mint amit eddig tettünk. Mindig kerülni fog néhány szennyeződés a vezetőbe, de nagyon fontos tudni, mik ezek a szennyeződések, ahelyett, hogy megpróbálnánk mindegyiket eltávolítani. Például: az ezüst-huzalban ne legyen kén, a rézhuzalban pedig ne legyen vas vagy ferrit. Számos dolog szerintem sokkal fontosabb, mint a csomagoló doboz hátoldalán található számok”… – nyilatkozta Ray Kimber.
A Kimber Kable az alkalmazott technológia és a precíziós gyártás területén immáron több mint négy évtizede vezeti a kábelek iparágát. Ma minden eddiginél jobban elkötelezettek a kiemelkedő műszaki értékű és teljesítményű termékek előállítása mellett. A Kimber Kable termékeit saját OScaR™ mérnöki eljárások segítségével hozzák létre. Az OSCar™ az Objective Subjective Correlation and Results rövidítése. Ezzel a folyamattal becsülhető és kritikus kapcsolatot hoznak létre a tudományos mérések és a hallási benyomások között.
A folyamatot nagyban segíti a rendkívül fejlett teszt- és kutatóintézet, amely az audio-ipar egyik legjobban felszerelt egységének számít. Ezenkívül a Kimber Kable hatalmas tudományos/kutatási könyvtárral rendelkezik, amely lehetővé teszi a mérnökcsapat számára a korábbi kutatásokhoz és a legújabb technológiákhoz való hozzáférést. A kábelek iránti szenvedély egy egyszerű filozófiában gyökerezik: olyan termékeket kell kifejleszteni és gyártani, amelyek a teljesítmény és az ár legmagasabb arányát kínálják. Ezt a célt kell elérni minden termékkel. Mindez rendkívüli elhivatottságot, mérnöki munkát és csapatmunkát igényel. A filozófia megköveteli, hogy az erőforrások nagy százalékát technológiai fejlesztésekbe, mélyreható kutatásba és innovatív gyártási technikákba fektessék.