Matti Niilo Tapani Otala valószínűleg a leghíresebb finn audio-szakértő, aki az Oulun finn egyetem elektronikai professzoraként, és a VTT Research Laboratory emeritus professzoraként tevékenykedett, de tudományos tanácsadóként dolgozott a hollandiai Philips kutatólaboratóriumban, valamint főmérnökként az 1970-es években New Yorkban, a Harman Kardon cégnél. 1983-ban mérnök-tanári tanulmányokat folytatott Londonban és a MIT egyetemen az Egyesült Államokban. 1999-ben díszdoktori címet kapott, az AES Audio Engineering Society tiszteletbeli tagja lett.
Nagyon befolyásos karriert futott be, gyakran „erősítő pápaként” emlegették, körülbelül 300 tudományos publikációt írt és több tucat szabadalommal rendelkezik. A korai 1970-es években tudományos tanácsadója volt a Philips Research Laboratories mérnöki csapatának és részt vett a CD-technika és gyártástechnológia kifejlesztésében. A hangsugárzók visszahatását az erősítőkre (generátor-hatás) elsőnek Matti Otala írta le 1980-ban. 1978-1980 között vezető tervező volt a Shin Shirasuna Electric Co. Nagoya, Japán üzemében. Itt készültek a gyüjtői kincseknek számító elektroncsöves(!) zseb- és táskarádiók „Silver” márkanévvel. A Shin-Shirasuna Electric Corp. által, Silver márkanévvel gyártott elektroncsöves és tranzisztoros rádiók, lemezjátszók, magnók és hifi alkatrészek alapvetően a Harman Kardon termékei voltak a japán piac számára. A szabadalmakat és az Ottala névvel kapcsolatos jogokat az Otala, Inc. Helsinki, családi vállalat birtokolja, védjegyei bejegyeztek az USA-ban és Japánban.
A hifi-rajongók többsége Otalára a Transient Intermodulation Distortion (TIM-torzítás) elemzésének kutatásáról emlékezhetnek. Abban az időben a híradástechnika és az elektrotechnika audiológiai része már olyan magas fejlődési szintet ért el, hogy az alapvető előrelépések ritkáknak mondhatók. Sok okos újítás látott napvilágot, de kevés volt közöttük merész. Ennek ellenére az egyik fejlesztés, a negatív visszacsatolás néven ismert tervezési elv elvetése, meghaladta a normákat. A későbbiekben kiderült, hogy néhány erősítő gyártó nagyon is komolyan veszi a koncepciót, mások viszont szkeptikusabbak. Az továbbra is fennáll, hogy az Otala (és Tapio Köykkä) hagyományos torzítási mérésekkel szembeni fenntartásai nélkül a tranzisztoros erősítők gyártói valószínűleg még mindig őrült mennyiségű negatív visszacsatolást alkalmaznának kapcsolás-technikai terveikben.
A negatív visszacsatolást 1926-ban a Bell Laboratories fejlesztette ki a távolsági telefonhívások torzításának csökkentése érdekében. Az ilyen jellegű visszacsatoló áramkörök később ugyanezt a célt szolgálták az audio-erősítőkben és fontos szerepet játszottak a nagy hangzáshűség kialakításában. Az elektronikákat tervező mérnökök évtizedeken át jó dolognak tekintették és senki sem akart más irányban kutakodni. A módszert kisebb mértékben használva még a mai erősítő terveknél is hatékony lehet.
Az 1970-es évek végén a negatív visszacsatolás káros hatásait Dr. Matti Otala vizsgálta. Észrevette, hogy néhány erősítő, amely rosszul végzett a laboratóriumi méréseken, valóban jobb hangzást szolgáltatott, mint a névlegesen jobb modellek. Ezeket az eltéréseket a visszacsatoló áramkörök feltételezett mellékhatásaira vezette vissza. Az elért előnyök nem mentesek a nem kívánt mellékhatásoktól. Ezek meglehetősen finomak, de évtizedekig észrevétlenek maradtak, mert a hang reprodukciójának egész folyamata még mindig a kezdeteknél járt ahhoz, hogy felfedje az ilyen kisebb rendellenességeket. Viszont, ahogy a hangtechnika egyre kifinomultabbá vált, a visszacsatolás mellékhatásai a fül számára észrevehető elmosódás formájában érzékelhetővé váltak. Az audiofil hallgatóság szerint a jelenség hátrányosan befolyásolja a zenekari textúrák áttekinthetőségét.
A Harman-Kardon amerikai vállalat utalva Dr. Otala megállapításaira, őt tanácsadóként foglalkoztatva, radikálisan csökkentett visszacsatolású erősítők sorát mutatta be. Az amerikai magazinokat és gyártmánykatalógusokat olvasgatók számára valószínűleg a legismertebbek a Harman/Kardon 1970-es évek végi integrált erősítői és a Citation XX erősítő, amelyek mindegyike Otala áramköreit használta.
Később a norvég Tandberg cég ezt a megközelítést lépte tovább – valójában a logikai határig vitték – és sikerült nullára csökkenteni a negatív visszacsatolást. A nulla visszacsatolású Tandberg TPA-3016 A modellszámú erősítő ebben a technikában mércét jelentett. 65 kilós súlya ugyanolyan lenyűgöző, mint a többi specifikáció és a csatornánként szolgáltatott 220 Watt teljesítmény. (a specifikáció szerint 3,5 milliszekundum alatt akár 100 ampert is képes leadni 0,5 Ohm terhelésnél, akár 2500 Watt impulzus teljesítményt ad 0,5 Ohm-ra) A fejlett elméleti koncepciót az anyagok és a fizikai elrendezés minden finomítása egészíti ki – ez a kompromisszumok nélküli modell sokak részére etalonnak bizonyult. Kevés tervezési újítás foglalja el az elmélet és a megvalósítás ilyen magas szintjét.
Ezután Matti Otala erősítőket tervezett két európai márka, a Bang & Olufsen és a ReVox számára, valamint terveit felhasználták az Electrocompaniet erősítők megalkotásához. Az Electrocompaniet teljesen szimmetrikus felépítésű integrált erősítőit igazi remekműnek írják le. A klasszikus, csúcskategóriás erősítőkben szándékosan összpontosított az alapvető dolgokra, hogy garantálja a csúcskategóriás hifi szilárd hangzását. A koncepció, amelynek megközelítését Matti Otala alapította már 1973-ban kutatta, és amely még mindig az Electrocompaniet AS megoldásainak központi tervezési filozófiája.
Az International Electron Devices Meeting (IEDM) szervezőbizottságának európai tagjai Otalát „a finn mobiltelefon-ipar atyjaként” és a Nokia sikerének kulcsfigurájaként jellemezték. Abban az időben (és az Iphone 2007-es megjelenéséig) a Nokia domináns szereplő volt a mobiltelefon-iparban. Otala előrelátó volt. Egyik előadásában a „domináns technológiák interkontinentális migrációjáról” szólt, arról, hogy az audio-technológia alkotói, gyártói és az üzleti vállalkozások nagy része Európából vagy az Egyesült Államokból átvándorol az olcsó gyártást létrehozó Ázsiába. Ezután az intelligens részegységek és a mobil kommunikációs technológia megjelenéséről beszélt. Aggódott a tendenciák miatt. A következő másfél évtizedben a Nokia telefon részlege gyakorlatilag tönkrement, főleg az Apple által létrehozott okos telefon, majd az olcsó Android telefonok megjelenése következtében. Nagy gondolkodó volt, aki fontos problémákkal foglalkozott.
Dr. Matti Otala, a nagy hatású audiovizuális tervezőmérnök 2015. augusztus 9-én, 75 évesen hunyt el.