A Thorens kettő alacsonyabb árkategóriájú lemezjátszó típust indított a 2019-es szezonra. A két új termék Németországban, még tavaly ősszel, a Westdeutsche Hifi Tage 2018 eseményének alkalmából lett bemutatva, de az idén került forgalomba. A TD201 és TD202 lemezjátszók mindketten megcélozzák a vinyl kedvelő újoncokat és azokat, akik újra felfedezik eddig félretett hanglemez „kincseiket”. A TD 201/202 modellek a gyártó választékában a négy évvel ezelőtti, többszörös tesztgyőztes, TD 203 alatt helyezkednek el.
A Thorens márka legújabb modelljei új fejlesztésű hangkarral és ki-be kapcsolható integrált MM phono előerősítővel, A/D konverterrel DC vezérelt motorral, lapos szíj hajtással, nagy tömegű alumínium-ötvözetből készült tányérral, állítható anti-skating és kiváló összeszerelési minőséggel a kezdő-haladó vinyl lemez-barátok ideális társai lehetnek. Bármely sztereó-erősítőhöz, receiver-vevőkészülékhez vagy külső phono-fokozathoz közvetlen csatlakoztathatók.
A sasszi és a lábazat az eddigiekhez képest egy kissé nagyobb lett, a lemezjátszók minden porcikája mechanikailag hangolt egységet képez. A TD 201 és a TD 202 a Thorens új TP71 hangkarjával szerelt. A hangkarban cserélhető head-shell került, a TD 201 esetén AT-3600 hangszedő, a TD 202 modellbe AT95E hangszedő lett gyárilag beszerelve, beállítva. Érdemes kiemelni a műszaki adatok közül a sebességtartást (Wow and Flutter) 0.2%, valamint a jel/zaj viszonyt (Signal-to-Noise Ratio) 67dB A-szűrővel súlyozott értékét. A beépített előerősítők segítségével közvetlenül csatlakoztathatók a piacon elérhető bármely erősítőhöz (aux bemenet) vagy receiver egységhez.
A Thorens TD 202 egy A /D konverterrel is rendelkezik, USB kimenettel, hogy közvetlen digitális felvétel készíthető legyen egy számítógéppel. Az USB-kimenet szempontjából egy kalap alá tartozó két modell analóg-digitális átalakítója lehetőséget ad a hanglemez albumok digitális fájlokként való rögzítéséhez. Mind a Thorens TD 201, mind a TD 202 nagyfényű fekete színben rendelhető.
A legendás Thorens lemezjátszó márka reményei beigazolódva látszanak, a piac az év első időszakában többet vett fel, mint az elmúlt tíz évben bármikor. A Thorens márka a múlt század előtt született Svájcban, garancia a precíz összeszerelési, beállítási és illesztési minőségre!
A Thorens idén bemutatta a szintén új, teljesen automatikus modelljét a TD 148 A lemezjátszót. A „régies” kivitelű TD 148 A modell a lemezjátszózás klasszikus hagyományait követi, amely 1985-ben, a méltán híres TD 147 autostop mechanikával rendelkező modelljével végződtek. Az új lemezjátszó egy lehetséges válasz a piac kérésére, amely mindenképpen egy kiváló minőségű, teljesen automata lemezjátszót kívánt. Az új vezérigazgató, Gunter Kürten mutatta be az új modellt. Gunter Kürten az ELAC és DENON cégeknél volt ismert. A Münchenben megrendezett HIGH END Show kiállításon beszélt a márka fejlesztésének kilátásairól és bemutatta az új teljesen automatikus lejátszót, a THORENS TD148A modellt.
A Thorens TD 148A egy magas színvonalú, mechanikus kar mozgatását tekintve teljes körűen automata lemezjátszó, új szabványokat határoz meg a technológia és a design piacán. Ezt bizonyítja egy kiváló minőségű lábazattal alátámasztott kabinet, egy precíz üvegtál és az új hangkar, amely a TP 92 modellből származik. A klasszikus szíjhajtás, a nagyon csendes, egyenáramú motor és a függesztett váz kiváló hangzás minőséget garantál. Rendelkezésre áll a régi sellak-lemezek lejátszásához a 78-as fordulatú tányérsebesség. Az új hangkarba egy Thorens TAS 267 hangszedő van beállítva. A hátsó fertályon fix bekötésű kábel helyett egy pár RCA csatlakozó található, hogy lehetővé tegye bármely összekötő-kábel használatát.
A Thorens, mint a legrégebbi audio-márka, a TM 1600 szalagos magnetofon bemutatásával új fejezetet nyit a kiváló minőségű analóg reprodukció történetében. Ezúttal nemcsak a „vinylek” -nek nevezett hanglemezeket érinti meg az ébredés, hanem a hosszú időn keresztül elhallgatott mágnesszalag-technológia is új értelmezést és új köntöst kap.
A Thorens márka TM 1600 típusszámú szalagos magnetofon koncepciójához a düsseldorfi székhelyű Ballfinger „gépgyártó” munkája kapcsolódik, kielégítve a mágnesszalag-másolatok iránti növekvő keresletet.
A Ballfinger Észak-Rajna-Vesztfália nagy hírű, Red Dot díjas formatervező stúdiója és különböző termékek, használati tárgyak gyártója. 2013-ban döntöttek arról, hogy a jövőben audio-komponenseket is fognak gyártani. Különös figyelmet fordítottak a mágneses szalagos technológiára, ami jelentősen hozzájárult a mai zenei-kultúra fejlődéséhez is. A digitális technika megjelenéséig a professzionális szalagos gépek voltak a zenei munka legjelentősebb eszközei, mivel ez a technológia volt a zene és a beszéd egyetlen tároló-eszköze, minden más hanghordozó kiindulópontja.
A Thorens TM 1600 magnetofon (open reel tape deck) egy olyan fakávás lábazatban található, amely nagyon hasonlít az új TD 1600 sorozatú lemezjátszókhoz. Az orsós gép alapja az újonnan kifejlesztett, nagyon kompakt szalagvezetés a Ballfinger-től. Úgy tervezték, hogy negyed-colos mágnes-szalagra félsávos, sztereó hangfelvételt tudjon készíteni és ennek a szabványnak megfelelő felvételek lejátszására szolgáló eszköz legyen. Közvetlen hajtású, feszültség szabályozott motorokkal működtetett mechanikát tartalmaz, a három motor a szokásos funkciókat látja el. Ahhoz, hogy a készülék ne legyen monstrum a szalagpálya geometriáját teljesen újratervezték. A csévélő-motorok elektronikusan, hall-érzékelők visszajelzésével vezéreltek.
A főmotor német gyártmány, szíjhajtással egy alumínium-ötvözetű lendtömeg segítségével biztosítja a nagy nyomatékot és a nagyon csendes futást. A készülékhez külső tápegység dukál, ami csökkenti a hálózati zaj bekerülési esélyét és a fejek mágneses árnyékolása is hatékonyabban teljesül. A Thorens TM 1600 akár 10,5 coll átmérőjű tárcsákat is kezel, 19 és 38 cm/s sebességgel tudunk felvételt készíteni illetve lejátszani. Kiválasztható a legtöbb európai felvételi karakterisztika, az amerikai és ázsia NAB esetében a CCIR kiegyenlítés. A szalag műsoridejét óra/perc/másodperc/századmásodperc pontossággal valós időben jelzi. A professzionális stúdió gépekhez hasonlóan egy szerkesztési funkció is rendelkezésre áll. A Thorens TM 1600 vízszintes működésre lett tervezve, de készen áll a falra szerelésre is.
Az új szalagos magnetofon 2020 nyarán lesz elérhető, egyenlőre előrendelésre 100 darabot készítenek belőle, az ára várhatóan 12 000 EUR lesz. A gyártásra Düsseldorfban, Németországban kerül sor, együttműködve a francia illetőségű ‘RecordingTheMasters’ analóg szalag gyártóval, aki AGFA és BASF specifikációk szerint gyártja a magnószalagokat.
Évtizedeken át a mágnes-szalag volt az egyetlen rendelkezésre álló közeg zenei produkcióhoz. A digitális technológia a drága és nagyon bonyolult szalagos gépeket a stúdiókból és a háztartásokból a „partra tette”. Bár kezdetben a digitális technika mindent megváltoztatott, mégsem tudta helyettesíteni a nagy szalagos gépek keltette aurát. Ma a vinyl és a szalag fantasztikus újjászületése bizonyítja, hogy a világ nem olyan egyszerű, a zenét nem lehet egyesekre és nullákra redukálni, függetlenül attól, hogy milyen magas a minőség. Ma a mágneses szalagtechnika iránt a zene számos területén egyre nagyobb az igény, hangzását nem lehet figyelmen kívül hagyni és egyre inkább alapja a digitális felvételek elkészítésének.
Végtére is, amennyire az új technológiák megjelenésükre mindig kényelmesnek és csábítónak látszanak, még mindig szeretnénk dönteni és választani egy tetszőleges felhasználói felület és a valódi(!) anyag között. E tekintetben a jelek félreérthetetlenek, hiszen például a nyomtatott könyv mindig a polcokon marad – annak minden hiányossága ellenére.
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Streamaudio Kft.
Internet: www.streamaudio.hu
Telefon: +36-30/530-6192, +36-30/211-5253